2021 09 03 TST Philips Fidelio L3 1

Jen málokterý z evropských výrobců audio techniky má za sebou tolik, kolik (minimálně kořeny) holandský Philips. Přestože TP Vision, jako dnešní držitel této značky, se soustředí povětšinou na produkci televizorů všech velikostí a typů, malou, ale přesto zřetelnou součástí katalogu je také ozvučení, kde se povětšinou jedná o lifestyle produkty jako jsou bezdrátové reproduktory nebo dostupná sluchátka. Na vrcholu audio segmentu je ale nový model Fidelio L3, kterým Philips atakuje svět high-fidelity.

Není pochyb, že Fidelio L3 jsou moderní Bluetooth sluchátka, soustředící se na současnou generaci posluchačů – možná bychom mohli říct, že těch lehce konzervativnějších, protože křivky jsou nebývale čistý, jednoduché a střídmé. Kulaté mušle jsou poměrně dost hluboké, zavěšené v kruhovém systému a napojené na klenbu týlního mostu s tenkým, ale pohodlným polstrováním.

Mohutně polstrované kožené náušníky komfortně dosedají, spolu s uzavřenou konstrukcí mušlí vás pěkně oddělí od světa „tam venku“. Pokud je na konstrukci něco ke stížnostem, je to snad jen zvolený materiál povrchu, na kterém zůstávají mimořádně snadno otisky prstů. A že jich bude, protože vnější plochy ozvučnic jsou vybaveny dotykovými ploškami, kterými lze provádět běžné ovládání (hlasitost, posun skladeb,…). Fidelio L3 mají moderní chytrou vlastnost, že když je sundáte z hlavy, automaticky pozastaví přehrávání.

2021 09 03 TST Philips Fidelio L3 2

Na spodní hraně mušle jsou nenápadné vyvedená fyzická tlačítka pro spuštění, párování apod., stejně tak tu je vstup pro možnost provozu klasicky „po drátě“ nebo USB port pro dobíjení vestavěné baterie. Ta má solidní kapacitu až 38 hodin přehrávání, respektive 32, pokud budete využívat ANC.

V centru mušle je osazený klasický kulatý dynamický měnič s průměrem 4 cm, o kterém nicméně Philips moc blíže nehovoří. Zato hovoří o tom, že ho podporuje zpracování zvuku, postavené kolem aktivního potlačení hluku – ten využívá jeden mikrofon vně sluchátek a jeden uvnitř, takže systém filtruje nežádoucí šum efektivně. Další dva mikrofony v každé mušli slouží ke snímání hlasu pro bezdrátové volání.

2021 09 03 TST Philips Fidelio L3 3

Ovládání sluchátek je krom dotyků a částečně pomocí docela elegantní aplikace (ekvalizér, profily. ANC,…) možné také hlasovými asistenty od Googlu nebo Alexou. Bezdrátový přenos signálu ve standardu Bluetooth 5.1 stojí na kodeku AAC pro iOS systémy a aptX HD pro Android platformu.

Audiofilům možná udělá radost pár technických údajů – frekvenční rozsah 7 – 40 000 Hz, impedance 16 ohm a citlivost 103 dB (při kabelovém propojení), přičemž v roli klasických pasivních sluchátek snesou Fidelio L3 relativně nízkých 20 mW zátěže.

2021 09 03 TST Philips Fidelio L3 4

Základ „Never Felt Less Like Dancing“ Katie Melua („Ketevan“ | 2013 | Dramatico | DRAMCD0095) stojí na poctivém basu, sluchátka ho nabídla poctivý – broukavý, plný, hluboký, bublavý a přestože byl měkký, jeho ohraničení není špatné, není to jen hustá temná omáčka. Fidelo L3 hrají spíše uvolněněji, žádné pompézní efekty, snad jen lehounce nadsazený basový objem je mírným odklonem od pocitové vyrovnanosti.

Zpěv sboru Chapelle du Roi v „Gloria“ z „The Complete Works of Thomas Tallis“ (2004 | Brilliant | 93612) měl tak akorát energie, vokály zní trochu hladčeji, spíše jemně a decentně, než vybroušeně analytickým způsobem. Právě na vokálech je cítit jistá dávka „učesávání“ a zpracování signálu, nezní tak lehce, ale na druhou stranu jsou velmi čisté, velmi nenásilně podané a dobře čitelné.

2021 09 03 TST Philips Fidelio L3 6

Vysokotónového cinkání v Methenyho „The Red One“ („I Can See Your House From Here“ | 1994 | Blue Note | 7243 8 27765 2 9) bylo o špetku méně, ale alespoň nemáte při žádné hlasitosti pocit, že by něco „trčelo“. Rozlišení je ve standardu odpovídající cenové úrovni, i tady nicméně reprodukce zůstává spíše trochu hladší, řekněme nekonfliktní.

Fidelio L3 zachází se zvukem tak nějak s nadhledem a poklidně, jemně – proto třeba i dynamické rázy v Cheskyho „Ben’s Farm in Vermont“ („The Ultimate Headphone Demonstration Disc“ | 2014 | Chesky Records | JD361) působí tak nějak uvolněněji, není to „rockový“ nebo chcete-li dravý zvuk, ale přesto má dobrou kontrolu a dynamické pulsy jsou citelné. Někdy byste nicméně mohli zatoužit po „bytelnější“ tlaku, zde se vše nese hlavně v duchu co nejlepší organizovanosti a přehlednosti (to ale zase v rámci ceny funguje dobře).

2021 09 03 TST Philips Fidelio L3 9

Přestože zvuk není na první poslech přitahující nějakými myriádami detailů, umí klidným způsobem ukázat dostatek informací, takže i komplexní „Fuori il danaro!“ z Pucciniho „La Bohéma“ (Solti / LSO / John Alldis Choir | 1988 | BMG | 74321 39496 2) je přehledná, jakkoliv trochu nenápadná. Možná by stálo za to trochu vytáhnout střední tóny pomocí ekvalizace nebo nějakého z přednastavených profilů.

Přehlednost ve velmi decentním balení je patrná i v podání prostoru – když spustí LSO s Hilary Hahn pod taktovkou Sira Colina Davise Edgarovu „Violin Concerto in B minor, op. 61“ (2004 | Deutsche Grammophon | 028947487326), dění se odehrává v hlavě, přehledné, organizované, uhlazené i lehce ohlazené. Čistota je dobrá, scéna spojitá, lokalizace prostě dobrá, ovšem ne úplně vtahující.

2021 09 03 TST Philips Fidelio L3 9

Tučná a šlapající „Hymn“ od Ultravox („Dancing with Tears in My Eyes“ | 1997 | EMI Gold | 724385513220) šlapala v poklidné pohodě, zvuk je velmi nekonfliktní, snad i trochu sušší, rozhodně pak tolerantní k jakýmkoliv limitům nahrávky. V neutrálním nastavení je jasně cítit, že některý z ekvalizérů stojí za to použít – je fakt, že přednastavené možnosti nejsou špatné, i když dáte-li si péči s vyladěním vlastního profilu, můžete dosáhnout o něco lepšího výsledku. Důležité je lehce zdůraznit vokální rozsah a možná přidat i trošku objemu a energie na výškách, pak získáte ten kýžený pocit živosti – sluchátka to tedy umí, jen je třeba si pohrát s nekonečnými možnostmi v chytré aplikaci.

Bezdrátová sluchátka Philips Fidelio L3 jsou zjevně laděná tak, aby poskytla dospělý, vyvážený komfort – myšleno pohodlným nošením, nevelkou váhou a pěknými materiály (i když by povrch mohl lépe odolávat mastnotě z prstů), tak i zvukově, kdy základní vyvážení je velmi „neutrální“, možná trochu příliš decentní. Ale to nevadí, protože šikovná aplikace vás nechá doupravit si zvuk prakticky libovolným způsobem, případně vybrat přednastavená řešení pro různé hudební žánry. Proměna sluchátek je dosti veliká a tak stojí za to ukročit od standardu (který je popisován výše) a přilít do výsledku trochu života. Pokud tak hledáte velmi pohodlná, dobře aktivně i pasivně izolující sluchátka střední kategorie, která jsou naprosto neúnavná a hladká, přitom mají ovšem své kvality, pak Fidelio L3 splní vaše očekávání a snadno, bez vtíravosti a únavnosti vás mohou provázet mnoha a mnoha hodinami soužití s hudbou každý den.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo pomocí systému miniDSP E.A.R.S. – nejedná se o referenční měřící hlavu, disponuje však kalibrovanými mikrofony s profily pro různé typy sluchátek. Měření probíhá v programu R.E.W. s aplikovanou kalibrací pro mikrofony vždy v pěti cyklech na každém kanále pro ověření těsnosti náušníků / nástavců, každé měření probíhá v mírně jiné poloze pro nalezení té optimální a to při hlasitosti 84 dB @ 300 Hz u velkých sluchátek a 94 dB @ 300 Hz u in-ear sluchátek. Zobrazené křivky jsou ty nejlepší.

Níže naleznete měření frekvenční odezvy – nemá aplikovanou žádnou korekci. Graf se může zdát obtížně čitelný a neintuitivní, ale žádná sluchátka na rozdíl od reprosoustav neměří vyrovnaně a ani by zvuk takových nebyl příjemný. Doporučujeme porovnávat s výsledky nejnovějších výzkumů a tvarem preferenční křivky Harman Research 2018.

Pro základní orientaci jsou k dispozici měření Focal Clear, beyerdynamic DT1990 Pro, Koss BT330i, Koss Porta Pro CZ nebo Sennheiser IE 8.

2021 09 03 TST Philips Fidelio L3 m1

Frekvenční odezva – bez aplikované kompenzace

Přestože Fidelio L3 nejsou úplně optimální co do tvaru frekvenční charakteristiky, není výsledek špatný – je tu dost basu (snad jen kolem 150 Hz je vidět lehký propad), je tu trochu excitované pásmo kolem 1 500 Hz, stejně tak by tu nemusel být propad mezi 7 a 8 kHz, ale základní tvar vcelku odpovídá žádoucímu. Menší podíl výšek by mohl být důvodem klidnější reprodukce.

2021 09 03 TST Philips Fidelio L3 m2

Zkreslení – levý kanál

2021 09 03 TST Philips Fidelio L3 m3

Zkreslení – pravý kanál

Zhruba pod 80 Hz začíná být zkreslení relativně patrné, proměnlivý tvar zkreslení od 100 Hz výše může být docela dobře ovlivněný pozicí sluchátek na měřící hlavě (a tím tedy i na vašich uších).

Kč 9 799,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - APLIKACE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vynikající komfort nošení

+ velmi dobré (aktivní i pasivní) odhlučnění

+ pohodová zvuková charakteristika

ZÁPORY

- na materiálu zůstávají snadno otisky prstů

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Philips | www.philips.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio