800 250 loewe

Cabasse bez diskuse patří mezi zajímavá jména v dnešním high fidelity. Kdo by si dokázal splést typicky kulaté koncentrické reprosoustavy s výrobky jakékoliv jiné značky? Přes relativní nenápadnost na lokálním trhu v posledních letech si Cabasse udržuje svůj styl a sbírá poměrně dost chvály napříč celým světem. Maličké satelity Eole 2 pak reprezentují vizi Cabasse jak pro domácí kino (protože je lze využít jako 5.1 set), tak pro univerzální použití v podobě klasické stereo sestavy (v sadě 2.1). To vše zabaleno do stylového a rozměrově velmi kompaktního balení, které svým duchem zapadne i (popravdě řečeno hlavně) do toho nejmodernějšího interiéru.

Eole 2 patří do základní řady Oceo, v setu nalezneme pět zcela stejných satelitů, dva elegantní stojany a subwoofer Santorin 21. K tomu kompletní sadu kabeláže (trochu tlustší „obyčejná“ dvoulinka) a prostě a jednoduše vše, co je ke zprovoznění domácího kina zapotřebí. To vše zabaleno v krabici dost podobně velké, jako je ta od jediného páru malých monitorů.

Začněme se satelity – jedná se o kovové, magneticky velmi dobře stíněné koule s průměrem pouhých 13 centimetrů a váhou jen málo přes jeden kilogram, ukrývající v sobě dvoupásmový koaxiální měnič. Tweeter vprostřed má průměr 2,9 cm a měkkou textilní kalotu. Kolem něj se rozprostírá středobasový reproduktor s membránou o průměru 10 cm, vyrobenou z P2C materiálu – polymeru, plněného uhličitanem vápenatým. Prstenec ze stejného materiálu se stejnými rozměry nalezneme dokonce i ve vlajkové lodi katalogu Cabasse – v modelu La Sphére, kde se nicméně stará o podstatně užší pásmo.

Maličké kulové dvoupásmovky mají pracovní rozsah 170 – 22 000 Hz, přičemž měniče si svou práci předávají na úrovni 4 000 Hertzů. Udávaná citlivost je víc než slušných 91dB, nominální impedance je pak stanovena na 8 Ohmů s přiznaným propadem až na úroveň 4,3 Ohmu. Zajímavé je také určitě udávané maximální zatížení – vzhledem k rozměrům měničů je trvalé sice maximálně pouhých 70 Wattů, ale v impulsu „unesou“ Eole 2 pro tak malé reprososutavy těžko uvěřitelných 490 Wattů.

Druhou, nezbytnou polovinou systému je vedle satelitů subwoofer Santorin 21 – číslovka v názvu určuje průměr basového měniče v centimetrech. Ani sub-basová jednotka nezaostává v čistotě a hodnotnosti provedení za svými satelitními soukmenovci. Nádherné zpracování a necelých dvanáct kilogramů čisté váhy hovoří při rozměrech 33 x 33 x 36 centimetrů za vše. Osmipalcový woofer má membránu vyrobenou z papíru, reproduktor ale není nijak magneticky stíněn. První tóny vygeneruje Santorin 21 na úrovni 35ti Hz, pokračuje plynule až na úroveň 200 Hz, nicméně výrobcem doporučený dělící kmitočet má hodnotu 140 Hertzů. Samozřejmostí je možnost plynulé regulace přechodové úrovně od hodnoty 40 až ke 180ti Hz, stejně jako změna fáze v rozsahu 0 – 180 stupňů. Samostatný ovladač je také pro nastavení úrovně hlasitosti basů. Na zadní straně dále najdeme ještě reproterminály pro připojení signálu z hlavních reprosoustav a jeden pár RCA vstupů a jeden pár RCA výstupů pro průchod zvukového signálu. Nad tím vším je pak už jen poměrně masivní bassreflexová štěrbina.

Při prvotním sestavování je třeba trochu šikovnosti – úzké tyče se montují do masivního podstavce, skrze to celé se ještě vedou reprokabely, zakončené v příjemně masivních reproterminálech (míněno vzhledem k rozměrům i ceně reprosoustav). Na provlékání není skutečně mnoho místa, ale to je prostě daň za eleganci a velmi kompaktní rozměry celého systému.

Cabasse Eole 2 hrály ve dvou variacích – buďto jako klasický systém domácího kina 5.1 (vzhledem k možnosti zakoupit za poměrně slušné peníze i jednotlivé satelity je limitem pouze počet kanálů na vašem receiveru či ještě spíše počet prostorových kanálů v přehrávaném filmu), tak jako sestava 2.1 pro stereo. Připojeny byly k vícekanálovému receiveru Marantz SR7005 a stereo zesilovači NAD C370, zdrojem signálu byl Naim CD5i nebo Pioneer BDP-LX71, reproduktorová kabeláž byla použita dodaná přímo s reprosoustavami, signálové kabely nesly značky QUAD a Monster Cable.

Díky velmi dobrému subwooferu je prvotní dojem z Eole 2 nečekaně příjemný – pětikanálová variace u filmů dokáže zabrat pěkně od spodu a udávaných 35 Hz subwooferu se u výbuchů a umělých efektů dá uvěřit. Vzhledem k řešení všech kanálů identickými satelity je celý prostor plně vyrovnaný, i když pro zadní efektové monitory by bohatě stačily nějaké méně dimenzované reprosoustavy. Přesto – i takto maličké soustavy dokáží díky bodovému vyzařování vytvořit výbornou a velmi homogenní iluzi prostoru. Blu-ray disk „Constantine“ má velmi slušně nahranou zvukovou stopu, Cabasse generuje skutečně obdivuhodnou dynamiku. Zvláště díky Santorin 21 je třeba úvodní srážka automobilu s člověkem cítit až hluboko u bránice, drtící se kov a praskající sklo pak skřípou až s děsivou reálností. Na domácí kino je Eole ve své cenové kategorii skutečně výborně fungující systém.

Přesto i při provozu v režimu domácího kina je cítit skutečnost, že přes všechny kvality sub-basové jednotky je reprodukční kvalita satelitů díky skutečně povedenému koncentrickému měniči o kus lepší, respektive čitelnější, než basy. Tam, kde hlasy a ruchy jsou od sebe jasně oddělené, čisté a dobře artikulované, basová složka sice precizně navazuje na frekvence vyzařované jednotlivými kanály, ovšem informace jsou přeci jen o něco víc stažené do kompaktního zvukového celku, než u satelitů. Tento mírný nesoulad ale odpovídá spíše tomu, že satelity Eole 2 jsou prostě skutečně dobré, kdežto subwoofer „jen“ odpovídá své cenové úrovni – rozpočítáme-li jeho cenu, nestojí v sadě ani deset tisíc.

U aplikace ve formátu 2.1 jsou výsledky překvapivě dobré – srovnáváme-li s reprosoustavami cenové kategorie cca 20 tisíc. I velmi komorní rozměry totiž dokáží stvořit skutečně prostornou zvukovou scénu a solidní akustický tlak se spoustou hudební energie. Už při poslechu úvodní Diany Krall – skladby „Where or when“ z „Quiet Nights“ je jasně znát, že frekvenční vyrovnanost není úplně příkladná, respektive poměrně cíleně je zvuk postaven na energickém spodním pásmu a velmi čistých, na danou kategorii přímo vzorových středních frekvencích. Otevřený zpěv hlavní protagonistky, stejně tak jako třeba Sary K. na Cheskyho „Ultimate Demonstration Disc“, skladba „If I could sing your blues“, zní uvolněně a velmi příjemně definovaně v prostoru před posluchačem. Nejdůležitější hudební informace tak Cabasse Eole 2 reprodukuje víc než uspokojivě.

Basové tóny, například velký buben ve „Velké bráně Kyjevské“ z Mussorgského pera (album Crystal Cable „Arabesque“), jsou skutečně plné, kulaté a pevné, přesto – jak už bylo řečeno – tvoří maličko příliš spojitou hmotu, v níž se jednotlivé tóny sledují hůř než ty ve středech a výškách. I přesto je ale možné označit je, zvláště v kontextu komplexního zvukového projevu, jako „v pořádku“. Subjektivně má také pásmo reprodukované subwooferem větší údernost, satelity si počínají o něco málo jemněji.

Nejvyšší tóny – konkrétně činely a perkuse na CD Jienat „Mira“ – mají uvěřitelně kovový nádech, tóny jsou do hloubky prokreslené a rychlý, přesný pohyb membrán vytváří velmi dobrou představu o velikosti nástrojů a jejich hmotě. Stejně tak je cítit náznak chvějícího se vzduchu v okolí jednotlivých nástrojů, vlastnost ne úplně samozřejmá na hranicích cenové relace dvou desítek tisíc.

Detailnost Cabasse Eole 2 je také uspokojující, umožňuje sledovat hru prstů na pražcích obou kytaristů v nahrávce „Pictures from and exhibition“ dua Jackmann / Žáček. Stejně tak si satelity udrží přehled od vzniku tónu, až po jeho doznívání – přesto je občas znát, že lehce efektní ladění, dalo by se říci „domácně-kinofilmové“, má navrch a cílem Eole 2 je pobavit, nadchnout elegantním a plným zvukem spíš než respektovat dokonale každý tón. Cabasse jako praví Francouzi přidají ke každému tónu trochu toho šarmu navíc, maličko pozlátka pro dobrou zábavu. V dané cenové třídě samozřejmě nelze najít reprosoustavy, které jsou ve svém podání stoprocentně věrné, Cabasse Eole 2 jsou ale i tak o maličko více „své“. Nutno podotknout, že ne každému se to může líbit, pokud jde ale čistě o zábavu a ne pídění se po absolutní věrnosti, nenastává důvod k obavám.

Cabasse Eole 2 je příjemně univerzální sada reprosoustav, která potěší milovníky lehce excentrického a výrazného designu, nadchne výborným řemeslným zpracováním a v rámci své cenové kategorie podává výkony plně odpovídající cenovce. Tak jako třeba britský KEF, i Cabasse si udržuje „svůj“ charakter a mírně efektnější zvukové podání, které ale patrně nebude vadit cílovému zákazníkovi – tedy tomu, kdo touží po efektu vizuálním a originalitě. Eole 2 si také zaslouží dostatečně silný zesilovač, aby předvedly svůj plný potenciál, pak ale až nečekaně snadno zafungují jako dvoukanálový systém i jako set domácího kina. Trochu nešikovné úvodní sestavování bohatě vynahradí kompaktní rozměry a elegance. Jedinou skutečnou slabinou – je totiž nutné uvažovat o tom, že se vlastně jedná o reprosoustavy za nějakých 13 tisíc a subwoofer za nějakých 8 tisíc – tohoto sytému je nezbytnost provozovat jej se subwooferem, pokud si zrovna nehodláte pouštět televizní debatu o zemědělství na ČT24. A sub-basový modul není úplně jednoduché vždy umístit k plné spokojenosti.

Vzato ale nakonec kolem a kolem, Cabasse Eole 2 jsou atraktivní alternativou k reprososutavám v „běžných“ ozvučnicích a za danou cenu je to rozhodně dobrý počin pro ty, kteří chtějí od reprodukované hudby hlavně zábavu a ne absolutní dokonalost.

Kč 38 900,- (5.1)

Kč 21 900,- (2.1)

Kč 6 900,- (1ks satelitu)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ elegance a hodnotné výrobní provedení

+ geniálně jednoduchý a jednoduše geniální systém uchycení satelitů na stojanu

+ při správně nastaveném sladění se subwooferem plný, prostorový a dynamický zvuk

+ vynikající jako domácí kino a velmi slušné (vzhledem k ceně) i jako 2.1

+ možnost zabudování satelitů do stěn či stropu

ZÁPORY

- trochu nešikovné prvotní skládání, provlékání kabelů apod.

- je naprosto nezbytné použít subwoofer a dobře jej umístit, což není vždy lehké či možné

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio