800 250 loewe

Subwoofery rozdělují posluchačskou veřejnost skoro takovou měrou, jako kabeláž - jedni tvrdí, že bez subwooferu nelze nikdy dosáhnout adekvátně hlubokého basu, druzí zase tato zařízení nazývají „bumbácbednou". Nutno přiznat, že v posledních deseti letech prošla tato zařízení razantní proměnou, nejvíce znatelnou právě v kategorii levných subwooferů. Již v ceně kolem deseti tisíc za kus totiž dokáží poskytnout výkon dostatečný pro průměrný domácí systém, věnuje-li se dost pozornosti jejich umístění a nastavení.

Pomineme-li jednoúčelové basové jednotky, určené pro efektní zvuk v sestavách domácího kina, patří Tannoy TS801 k tomu finančně nejdostupnějšímu na momentálním trhu. Vlastně jen hodně komerčně zaměřené Jamo vyrábí levnější „hi-fi" subwoofer, Canton a Bowers&Wilkins už nabízí cenový rozdíl na úrovni stovek korun za parametrově podobné subwoofery. TS801 představuje základ v katalogu Tannoy, hostí v uzavřené desetikilové ozvučnici s rozměry 30 x 30 x 28 cm a objemu 16 litrů osmipalcový reproduktor. Jelikož narazit v dnešní době na pasivní subwoofer snad už ani není možné, je i Tannoy TS801 modelem aktivním. Napájí jej 200W zesilovač, vyvinutý vlastními silami skotských konstruktérů a stavící povětšinou na technologii třídy D, přidávající k ní ovšem - dle specifikací Tannoy - i některé prvky otevřené třídy AB.

200 milimetrový reproduktor disponuje lineární odezvou od 29 Hz, hodí se tedy převážně k doplnění regálových reprosoustav. Snadné sladění s nimi zajišťuje možnost volby horní meze frekvenční odezvy mezi 50 a 150 Hz. Samozřejmostí je pak hlasitosti a fáze, vše je možné nechat také na jednom z přednstavených režimů „Audio", „Video" a „Night". Nejlépe, kupodivu pro všechny situace, se osvědčil implicitně aktivovaný mód „Audio". Vše se snadno kontroluje pomocí drobného LCD displeje na vrchu ozvučnice. Nevýhodou je absence dálkového ovládání.

Protože subwoofer TS801 míří svým reproduktorem kupředu, není příliš citlivý na umístění v poslechovém prostoru. Při testu TS801 stál jak vně poslechového trojúhelníku reprosoustava - reprosoustava - posluchač, tak uvnitř, jediným opravdu nevhodným místem je postavit jej přímo doprostřed, před sweet spot, kdy projev Tannoy začne bez ohledu na nastavení být až příliš slyšet. Nejideálnějším se pak jevila pozice mírně za pravou reprosoustavou, vně osy, spojující ji s posluchačem.

Během testování byl subwoofer Tannoy TS801 umístěn ve dvou poslechových prostorách, doplňoval postupně reprosoustavy Quadram Platinum M5, Tannoy Revolution DC6, Aurum Cantus V2M a Harbeth Monitor 30. Jako zdroj signálu sloužil buď Arcam Solo Neo, Marantz Pearl SACD přehrávač a integrovaný zesilovač, místy též dělený zesilovač Vincent SA-T1 a Vincent SP-331MK v kombinaci s CD částí z Arcam Solo Neo. Kabeláž nesla značky Monster Cable, KrautWire, Proson a Vincent (veškeré napájení). Srovnání proběhlo se subwooferem Bowers&Wilkins ASW610XP a Jamo A70. V jednom z poslechových prostorů pak byl TS801 využit také jako subwoofer pro domácí kino v kombinaci s dvd receiverem Philips MCD908.

V režimu dvoukanálové reprodukce, tedy při zvoleném profilu „Audio" a dorovnání hlasitosti na úroveň zbytku systému produkuje TS801 pevný, avšak vřelý bas. Vzhledem k nemožnosti přesnějších nastavení je nejlépe omezit strop reprodukovaných frekvencí o cca 5 - 10 Hz výše než leží spodní hranice frekvenčního rozsahu hlavních reprosoustav. Nevzniká tak pocit nepatřičného projevu u spodní části spektra, který se může dostavit, proniká-li subwoofer příliš hluboko na území reprosoustav. U všech zmiňovaných hlavních reprobeden byl znatelný přínos TS801, tu větší, tu menší, avšak kupodivu ani u jedněch nenastal výrazný problém v kvalitě reprodukce. Muse a jejich hit „Uprising" velkou měrou staví na basové lince, která v podání subwooferu Tannoy zní samozřejmě, dostatečně přesně a plně, aby mohla být vedoucím prvkem skladby. Stejně tak kopák získává na plnosti a razanci.

U klasické hudby je znát, že akustické nástroje by přeci jen mohly být v nejspodnějším spektru o něco lépe prokresleny. Dynamika je díky výkonu vždy dostatečná, stejně tak rychlost odezvy stačí i k dobré reprodukci velkého orchestru, avšak detail, detailu by mohlo být o maličko více. Na poměry své cenové kategorie je vše na dobré úrovni, v porovnání třeba s Jamo A70 je Tannoy pochopitelně výrazně přesnější, přesto třeba B&W ASW610XP je v této disciplíně o něco lepší, zase však neprodukuje zvuk tak vřelý a příjemný.

Tannoy TS801 má také dostatečně úderný projev, když přijde na věc. Nehraje suše, nízké frekvence mají dobrý timing, projevující se třeba na base Michaela Arnopola na záznamu koncertu Patricie Barber, kde pocit plynulosti reprodukce a dojem „tahu" stojí právě na výkonu osmipalcového reproduktoru Tannoy. Byť se základními možnostmi naladění umí TS801 zapadnout do téměř libovolného systému a tam velmi dobře fungovat.

Co se týká nastavení „Video", zvuk se stane trochu efektnějším, právě tak, aby vhodně doplnil dramatické výbuchy, ruchy a dynamické špičky v moderních filmech. Je radost fyzicky cítit pulzující rachot výbuchů ve „stromové" scéně spektáklu Avatar, při vyšší hlasitosti strhující dynamika, kterou umí Tannoy vykouzlit se nejlépe projeví třeba na úvodní scéně novinky Shutter Island se skvěle nahranou moderní klasickou v roli soundtracku. Případně některé filmy asijské provenience s jejich tradičními bubny taiko v doprovodné hudbě získávají atraktivnější rozměr, adekvátní jejich vizuální stránce.

Tannoy TS801 je do menších prostorů a pro střední a mírně vyšší hlasitosti naprosto dostatečně dobrým subwooferem. Pro čistě dvoukanálovou reprodukci by nejspodnější frekvence mohly mít o něco více detailu, na druhou stranu žádný z konkurentů v této cenové kategorii a této disciplíně také neohromí. Přesto je vše dostatečné a za danou pořizovací cenu, při zvážení kvalit systému, do něhož osm set jednička patří, nelze nic zásadního vytknout. Budou-li vám tedy stačit možnosti nastavení, překonáte-li nepřítomnost dálkového ovládání a víc než prostý vzhled, TS801 lze považovat za velmi dobré řešení pro stereo i domácí kino.

Kč 13 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení

+ bas pevný, rychlý a přesný na danou kategorii

+ nenápadný a robustní vzhled

ZÁPORY

- nemožnost přesněji nastavit parametry reprodukce (byť to v praxi není problém)

- bas by mohl být o maličko detailnější

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

http://www.perfectsoundgroup.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio