800 250 loewe

Text vyšel v našem partnerském časopise CANADA Hi-Fi.

Při prohlídce výstavy Festival Son et Image, která se konala v dubnu loňského roku v Montrealu, zaujalo několik exponátů moji pozornost. Byla tam například úplně nová sada reproduktorů Dôme 5.1 od francouzského výrobce Focal JMlab. Během výstavy jsem si zvuk těchto kompaktních a vzhledově propracovaných reproduktorů velmi oblíbil a podařilo se mi uzavřít bleskovou dohodu s jejich kanadským distributorem Plurison. Hned po ukončení výstavy jsme tak mohli provést testy v naší laboratoři.

Jak se později ukázalo, jednalo se ve skutečnosti o prototyp reproduktorů série Dôme, které měly mít zanedlouho premiéru na trhu. Každá recenze výrobků nulté série nebo čehokoliv, co právě přichází do výroby, a tudíž to ještě žádný časopis neměl možnost hodnotit, s sebou přináší atmosféru exkluzivity. V okamžiku, kdy jsem reproduktory poprvé zapojil, naplnila tato atmosféra i celé moje okolí.

Reproduktory série Dôme, které jsem měl k dispozici, tvořilo pět identických satelitů a aktivně napájený subwoofer. V době, kdy budete číst tento článek, by se tato sada 5.1 už měla prodávat a její cena se má pohybovat kolem 2600 kanadských dolarů. Stejné reproduktory v sestavě 2.1 pak koupíte za 1595 CND a samostatný pár Dôme satelitů pak stojí pouhých 750 CND. Námi testovaná konfigurace obsahovala dva satelity s podlahovými stojany, zatímco zbylé tři byly vybaveny stojany stolními. Ty je navíc také možno využít pro montáž na zeď nebo na strop. V mém případě jsem použil reproduktory na stojanech pro poslech předních kanálů, prostřední satelit jsem postavil na stojan televize a zbylé dva pak na stolky po obou stranách pohovky. Umístění je velmi flexibilní a navíc každý reproduktor série Dôme může být ještě vyklopen nahoru nebo dolů směrem k pozici posluchače.

Dvoupásmové satelity používají uzavřený akustický systém s 10centimetrovým driverem Polyglass pro nízké a střední frekvence a malým 25mm výškovým reproduktorem, vyrobeným ze slitin hliníku a hořčíku. Frekvenční odezva uvádí rozsah v pásmu od 80 Hz do 28 kHz s dělicím kmitočtem nastaveným na 2500 Hz. Citlivost satelitu při jmenné impedanci 8 ohmů je 88 decibelů.

Subwoofer Dôme vypadá trochu jako značkový odpadkový koš bez nožního pedálu. Kdybyste ještě domalovali pár očí, máte před sebou padoucha ze hry Pac-Man! Ale neodbíhejme od popisu. Tento unikátní tvar subwooferu je určitě vítanou variantou klasických hranatých tvarů. Tady se o přenos nejnižších kmitočtů postaral osmipalcový subwoofer Polyglass (21 cm) připojený ke 100wattovému zesilovači BASH. Frekvenční odezva tohoto Dôme subwooferu uvádí hodnoty v rozmezí od 42 Hz do 200 Hz. Na zadním panelu naleznete ovládač hlasitosti a nastavitelnou výhybku (od 50 Hz do 200 Hz). Dále je zde umístěna také fázová regulace a síťový vypínač. K připojení subwooferového výstupu z A/V receiveru může být použita RCA zdířka nízko úrovňového vstupu.

Celá edice reproduktorů Dôme včetně subwooferu má díky použití kabinetu z lesklého eloxovaného hliníku současný moderní vzhled. Měkké křivky a kompaktní velikost těchto reproduktorů budou bezpochyby působit jako vítaný doplněk obývacího pokoje nebo domácího kina. Jelikož reproduktory nezaostávaly ani vzhledově, nemohl jsem být spokojenější.

Reproduktory jsem zapojil do svého referenčního A/V receiveru Pioneer Elite VSX-84TXSi a započal testování první kapitolou z DVD disku televizního seriálu Bratrstva neohrožených. Jako jedna z prvních věcí mě zaujala celková čistota a průzračnost zvuku těchto reproduktorů. Během mnoha let poslechu kombinovaných sestav satelitních reproduktorů jsem se naučil přijímat jejich omezení a přistupuji k nim bez přílišného očekávání. Řekněme si na rovinu, že velká většina z nich trpí určitými nedostatky, hlavně v přenášeném pásmu. Nicméně tady s úlevou konstatuji, že tento výrobek podobnými neduhy netrpí. Od instrumentální předehry až po hlasy herců se dá říci, že znějí velmi přirozeně a bezprostředně. V přirozeném zvuku nebylo patrné žádné zkreslení a ani u dlouhodobého poslechu při vysoké hlasitosti jsem nepociťoval příznaky únavy. Také dialogy byly vhodně odlišeny od ostatních zvuků hudebního doprovodu. Avšak teprve ve chvíli, kdy došlo na filmové akční scény, se tyto reproduktory dostaly do svého živlu. Ve scéně, kdy američtí výsadkáři opouštějí svá letadla nad nepřátelským územím, jsem se díky impozantnímu zvuku dostal přímo doprostřed probíhající akce. Prostor kolem mne se zaplnil zvukem burácejících leteckých motorů a mohutnými výbuchy protiletadlových granátů. Možná, že satelitní reproduktory nemají až tak mocný účinek, jako je to v případě reproduktorů regálových, ale rozhodně k němu nemají nijak daleko. V každém případě však musím pochválit vynikající integraci subwooferu a všech satelitních reproduktorů.

Další položkou na seznamu byl disk Pomsta Sithů ze série Hvězdných válek. Úvodní THX sekvence způsobila v mém těle silnou reakci, jak to dokáže jen výkonný zvukový systém. Zažívají podobné pocity i ostatní lidé, nebo jsem jediný? Scény úvodní bitvy, které jsem tolikrát sledoval a poslouchal, teď doprovázely zvuky, jež svým vlivem uspokojily mé sluchové orgány. Chvílemi jsem se přistihl, jak bloudím pohledem k satelitům a přemýšlím o tom, jak svým zvukem dokáží překonat handicap svých nevelkých rozměrů. Jen proto, že satelity svou velikostí spadají mezi kompaktní reproduktory, neznamená, že tam musí patřit i kvalitou zvuku – ostatně reproduktory série Dôme to velmi jasně dokazují. Během akčních scén, kdy se do popředí dostaly zvuky vesmírných korábů a střelby, si je satelity mezi sebou rychle a pohotově předávaly. Následkem toho vznikla velmi věrohodná atmosféra a celkový pocit, kdy se divák díky prostorovému efektu stává součástí děje. Při sledování Hvězdných válek mě při pohledu na subwoofer napadla další podobnost, tentokrát mi připomínal robota R2. Jak bombasticky by asi vypadal na kolečkách řízený dálkovým ovládáním? Jak snadno by pak bylo možné dosáhnout ideálního umístění! Dolní hranice akustického spektra tohoto subwooferu přináší velmi solidní basy. Jediný menší problém jsem zaznamenal během testů. Při některých nízkých kmitočtech je uvnitř subwooferu slyšet slabší drnčení. Připisuji to výrobní závadě této jednotky (přece jen se zatím jedná jen o prototyp), ale také to mohlo být způsobeno během transportu, protože nebylo použito originální balení. Nicméně mě to nemohlo odradit od toho, abych si vychutnal jinak perfektní zvuk, protože k tomu docházelo jen velmi zřídka během přenosu některých velmi nízkých frekvencí. Jinak se ale sada reproduktorů Dôme ukázala jako výborný protějšek k použitému A/V receiveru Pioneer.

Nadešel také čas konečně vyzkoušet nedávno získanou hru Gran Turismo 5 Prologue pro konzoli PS3. Kvalita a čistota zvuku byla naprosto úžasná. Za doprovodu hudby ze všech kanálů jsem pak strávil celý večer na závodní dráze. Zvuk motorů aut, které jsem předjížděl, pomalu dozníval v bočních a zadních kanálech. Vozidla, jež předjela mě (častěji než bych rád připustil) byla doprovázena zvukem, který plynule přecházel zezadu dopředu. Musím přiznat, že se vícekanálový zvukový doprovod významnou měrou podílel na dokonalém zážitku z této hry. Na malou chvíli jsem přemýšlel i nad tím, kolik lidí hraje stejnou hru pouze se stereofonním doprovodem, a tak vlastně o spoustu dojmů přichází. Pokud jste si zatím nepořídili zvukové vybavení 5.1, protože máte nedostatek prostoru, můžou právě tyto reproduktory série Dôme být řešení, na které jste až dosud čekali.

Na závěr všech testů jsem si poslechl několik hudebních lahůdek včetně alba Ramsey Lewise Legendy Jazzu na Blu-ray nosiči. Známé skladby jako "The Panther" a "12 Year Old Boy" tady získaly bohatý a velmi živý zvuk. Navzdory množství rozmanitých nástrojů bylo vše podáno čistě a velmi věrně, dokonce ani při vyšší hlasitosti jsem nezaznamenal žádné zhoršení kvality zvuku. Od satelitů jsem nečekal, že by se mohly zvukovou kvalitou vyrovnat mým současným regálovým reproduktorům Sinclair, a to se samozřejmě nestalo. Nicméně i tyto mnohem menší reproduktory dokázaly přenášet stejně bohatý a plný zvuk. Nakonec jsem si poslechl téměř celé album, a i když byl regulátor hlasitosti skoro na maximu, nečinilo to mým uším ani nejmenší potíže.
Během několika posledních let jsem měl příležitost slyšet mnoho satelitních i subwooferem doplněných systémů a jen velmi málo z nich by se dokázalo svým výkonem vyrovnat těmto novým výrobkům společnosti Focal JMlab. Většina levnějších satelitů, jež jsem měl možnost slyšet, tomu také svým zvukem odpovídala. U těch dražších zase bylo patrné, že investice směřovala spíše do oblasti estetiky než vylepšení kvality zvuku. Můžu proto s jistotou konstatovat, že mi tyto reproduktory přinesly kvalitní poslech jak při sledování filmů, tak i při poslechu hudby. Pokud patříte k těm, kdo potřebují ozvučit menší místnost a mají rozpočet na reproduktory v oblasti kolem 2600 dolarů, dejte jim šanci. Možná jste totiž objevili přesně to, co hledáte.

Výprodej hi-fi

200 180 hificz

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
beyerdynamic Amiron Home [2]
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Harmonii, švih a břink

Milí čtenáři,

čas letí, jak praví okřídlené přísloví, jako voda. Doufám, že rok 2018 pro vás byl ve znamení úspěchu a třeba i nalezení nějaké nové, skvělé zábavné cesty k dobrému zvuku. Takže vám všem ještě jedno přání všeho nejlepšího do nového roku a nechť je vše tak, jak si přejete.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock studio 200 200 htp

corner amarock studio