800 250 loewe

2017 05 11 DK Bose Lifestyle 650 1

Amar Gopal Bose, rodilý Američan s bengálskými kořeny, je rozhodně nejznámější jako zakladatel jedné z nejpopulárnějších značek domácího ozvučení, o hodně méně se ale ví, že úspěch jeho podnikání měl reálné vědecké základy - tento elektrotechnik a zvukař byl totiž mimo jiné více jak 45 let profesorem na prestižní MIT (Massachusetts Institute of Technology).

Doslova legendární se stala schopnost reprosoustav Bose nabídnout plnokrevný zvuk z neuvěřitelně malého objemu, neboli um ošálit limitovaný lidský sluch technickými triky tak, aby v podstatě nic nepoznal. Dnes pod značkou Bose najdete obrovské spektrum výrobků od přenosných reproduktorů po domácí kina.

2017 05 11 DK Bose Lifestyle 650 2

Právě z posledního segmentu je produkt jménem Lifestyle 650, nejvyšší model domácího kina značky. Není určitě tajemstvím, že tak jako na efektní zvuk si produkty Bose potrpí na design; moderní, čistý, elegantní, prostě takový, jakou cílová skupina movitých zájemců oceňuje. Všechny komponenty sady Lifestyle 650 jsou nádherně zpracované, čisté a jednoduché, ale mimo jiné i naprosto logické a promyšlené - satelity tak snadno připevníte na zeď, aniž by koukal jakýkoliv kabel a podobně.

Nejvýraznějším prvkem je určitě centrální jednotka, vlastně podstatně více sexy variace na klasické A/V receivery. Na rozdíl od běžných produktů jde o poměrně plochý přístroj se zaobleným skleněným krytem nahoře. Za dvířky na úzké přední straně se skrývají "pohotovostní" konektory - jeden HDMI vstup a sluchátkový výstup. Jsou tu i tlačítka pro zapnutí, přepnutí vstupu a přístupu do nastavení, byť díky parádnímu dálkovému ovládání dost možná tuto část nikdy neuvidíte.

2017 05 11 DK Bose Lifestyle 650 3

Vzadu pak je účelné nahuštění konektorů - jeden HDMI výstup spolu s pěti vstupy, LAN konektor, dva optické, dva koaxiální digitální audio vstupy, dva páry analogových audio vstupů, datové 3,5 mm konektory pro "technickou" komunikaci. Napájení i připojení reprosoustav je řešeno praktickými "profi" konektory.

Ještě poměrně klasický je subwoofer - klasická "kostka" je u Lifestyle 650 vyvedena v elegantních tvarech, oblinách a skle na horní straně, pod nímž mezerou vytékají basové frekvence do prostoru. Na zadní straně v základně najdete napájecí zásuvku a řadu konektorů (ať už opět datové 3,5 mm jacky, nebo klasický vstupní signálový cinch. Potřebujete v reálu ale jen napájení, protože spojení s centrální jednotkou je plně bezdrátové.

2017 05 11 DK Bose Lifestyle 650 4

Ony vlastně ve finále dráty vedou jen k předním reprosoustavám a centru, i zadní mají vlastní krabice se zesilovači a bezdrátovým spojením, což maximálně usnadňuje instalaci (když tedy máte onu krabici kam schovat, protože je větší než reprosoustava).

Pokud jste zvyklí na klasické reprosoustavy, satelity Bose Lifestyle 650 vás asi nechají v první chvíli nevěřícně zírat - OmniJewel satelit totiž váží jen 350 gramů a vejde se doslova do dlaně díky rozměrům 14,6 x 4,7 x 4,7 cm (v x š x h). Většina váhy pak ještě připadá na krásně opracovanou hliníkovou ozvučnici. Ta má na sobě vlastně jen vprostřed své výšky jemné perforace, kudy vyzařuje zvuk. Spodek pak odhaluje otvory, kam se přišroubuje základna se zasazenými reprokabely, které se pak snadno zavedou třeba do zdi - to je ono promyšlení pro očekávané nasazení. Design centrálního reproduktoru je variací na stejné téma, jen je podstatně širší (byť 54 cm pořád není moc).

2017 05 11 DK Bose Lifestyle 650 5

Konstrukce reprosoustav spočívá v tom, že právě v úrovni průduchů se nachází dva měniče otočené proti sobě, díky zasazení jsou v satelitu vlastně dvě nezávislé komory. Satelity díky této koncepci hrají do všech stran.

Basová jednotka, jak už bylo řečeno, má reproduktor směřující vzhůru, skrze vnitřní prostor se pak vine dlouhý "had" bassreflexu ústícího dole u podstavce.

Zásadní je u takovéhoto produktu vědět, že kalibrace a veškerá úvodní nastavení jsou v češtině (a to včetně hlasových pokynů), vše je snadné a neuvěřitelně intuitivní a očividně zacílené na to, aby ani technikou nepolíbený uživatel neměl problém - navíc je prostě radost takto zpracované úvodní nastavování absolvovat. A technicky? Samozřejmě Lifestyle 650 zpracuje Dolby (Digital, Digital Plus, True HD) i DTS či vícekanálový čistý PCM signál. U videa pak zvládnou HDMI díky HDMI 2.0 / HDCP 2.2 i 4K při 60 snímcích za sekundu. Ovládání pak krom skvělého ovladače zvládnete i aplikací pro mobilní zařízení, otevírající cestu k internetovým službám od rádií po Spotify nebo iTunes. Přehrávat můžete i bezdrátově po Bluetooth.

2017 05 11 DK Bose Lifestyle 650 6

Funkce typu upscalingu videa nebo podpory DSD a podobných audiofilních / videofilních "vymoženosti" u Lifestyle 650 nenajdete, buď se o ně musí postarat zdroj signálu (a že je škoda, že Bose do centrální jednotky neintegrovalo nějaký solidní Blu-ray přehrávač) nebo je nepotřebujete, protože dáváte přednost eleganci a vstřícnosti v ověřené kvalitě před posledními novinkami.

Domácí kino Bose Lifestyle 650 jsme poslouchali jako celek, zejména proto, že jeho koncept mnoho prohazování nedovoluje a krom recenzentů to patrně nikoho ani nenapadne. Jako zdroj signálu posloužilo hlavně OPPO BDP-105D.

Při prvním pohledu na doslova miniaturní reprosoustavy, jistě si řeknete, že to prostě nemá šanci hrát. Už proto, že ze satelitů vychází zvuk oněmi maličkými perforacemi. Inu, jak moc se lze zmýlit jsme zjistili velmi rychle - třeba u Blu-ray disku "Gravitace". Zvuk byl obrovský, famózně zaostřený a i když část síly dojmu jistě připadne na prvotní podceňování, tak je výstup i díky precizní kalibraci pro "kino nasazení" fantastický. Až křišťálová čistota, spousty, spousty energie, dravost, důraz a šmrnc, všechno tu je, je to dramatické, snadno čitelné a dynamické.

2017 05 11 DK Bose Lifestyle 650 7

Nebo třeba i u DVD "Jurský park" - moment, kdy přichází zhruba v polovině filmu ze řetězu utržený Tyranosaurus a svou vahou vytváří kola na kalužích byl prokreslený pěkně od spodu, subwoofer umí mocně zabručet a dodat zvuku tělo a hutnost, navíc opět díky precizní kalibraci vůbec nevnímáte odkud zvuk přichází, je jednoduše všude.

Je pravda, že když se hodně soustředíte, je ve složitějších scénách, třeba v některých mohutnějších pasážích na Blu-ray "Hobita", trošku cítit (zejména pak na vokálech), že zvuk nepřichází jen tak samovolně, že je před výstupem důsledně zpracován a ovlivněn, je tam určitý pocit manipulace a "vyleštěnosti", neb jak známo, autenticitu podtrhují právě drobné chybičky.

Celkově je ale Lifestyle 650 v pohodě i na poslech hudby, v segmentu kam míří bychom klidně mohli hovořit o parádní reprodukci - opět je cítit, že díky preciznímu zpracování a kontrole signálu nikde není nic přetíženo, nic se neztrácí, je to dokonale vyleštěná, autoritativní reprodukce s velice snadnou čitelností, ať už mluvíme o "Where or when" Diany Krall nebo "Highway star" z japonského živáku Deep Purple. Všechno je precizní a čisté jako sklo.

2017 05 11 DK Bose Lifestyle 650 11

Nejvíc bodů pak získává Bose Lifestyle 650 svou dynamikou, jakkoliv je to dynamika nezasloužená objemem a laděním, ale digitálním processingem. Ten důraz, to drama, ta síle a drajv, to maličkým bedničkám může ledacos závidět, byť - jak už bylo řečeno - tam kdesi vzadu stále cítíte, že se někdo věnuje každému tónu a upravuje ho, aby zněl dobře.

Obcházení fyzikálních zákonů, velký, dramatický, čistý a efektně velmi zábavný zvuk, to jsou až do hloubi DNA značky Bose zakořeněné hodnoty - a fungují. V nejvyšším setu domácího kina Lifestyle 650 pak dokonce famózním způsobem. Kino boduje vizuálním stylem, který jinde sotva najdete, boduje uživatelským pohodlím, které také jen obtížně bude hledat konkurenci a i když vnímáte, že je to všechno tak trošičku trik, je to kouzlo jako od Davida Copperfielda. Prostě funguje, je prostě zábavné a vy velice rádi přistoupíte na jeho hru, protože zejména pro filmové zážitky nebude za dané peníze lehké najít takhle sehraný 5.1 set a zcela jistě nebude žádný takhle sehraný a takhle stylový a kompaktní. Takže tak - není to audiofilský zážitek, ale má to drajv, šmrnc a jiskru, která se k filmům maximálně hodí. Jediným povzdechem tak zůstává absence blu-ray mechaniky (dnes už možná i s podporou 4K...), která by vám umožnila ještě dále minimalizovat kabely a počet přístrojů...

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 0,5 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2017 05 11 DK Bose Lifestyle 650 m1 satelit

Měření satelitu jasně ukazuje, že kvůli efektu klade důraz na výšky a vokální pásmo, rychlý propad pod hranicí 200 Hz ukazuje také místo, kde navazuje na subwoofer. Vokální rozsah je pak slušně rovný, zbytek ale odpovídá tomu, že zařízení bylo zkalibrováno a tedy jde jen o část celku.

2017 05 11 DK Bose Lifestyle 650 m1 subwoofer

Podobně lze hovořit a subwooferu, ten zase jasně ukazuje rychlý ústup nad hranicí 200 Hz - když však obě křivky spojíte, vznikne rozumně rovná odpověď od cca 25 Hz, subwoofer samotný navíc zjevně dobře funguje a to i hodně odspodu, což je vzhledem k jeho rozměrům zajímavé.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 125 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ neuvěřitelný zvuk z malého rozměru

+ pěkné zpracování

+ snadné nastavení v češtině

+ celkový drajv a šmrnc, na filmy parádní

ZÁPORY

- hraje přeci jen na efekt

- omezená výbava centrální jednotky

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika