Znáte to… Máte ve sbírce spoustu kompaktních disků, rádi se ale občas podíváte na DVD nebo dokonce Blu-ray, ale některé perličky hudebního katalogu máte dokonce i na SACD. Jenže udržovat v sestavě dobrý SACD přehrávač a dobrý Blu-ray přehrávač vyžaduje nejen finance, ale také prostor pro uložení přístrojů. Nemluvě už o množství dálkových ovladačů. Těm, kteří se nechtějí omezovat ve výběru formátů a přesto si chtějí uchovat komfort jediného dálkového ovládání k jedinému přístroji tu jsou univerzální přehrávače. Marantz má ve svém katalogu jeden model, cílící na více než zaplatitelnou kategorii.

Přístroj už na první pohled patří do portfolia Marantz, prozrazuje ho hluboké, nevysoké šasi na čtyřech mohutných nožkách a hlavně čelní panel. Rovný střed, oddělený od zakulacených bočnic dvěma zářezy je jasným designovým rukopisem této dnes již japonské značky. Přímo ve středu panelu trůní čelo univerzální mechaniky – je velmi úzké a celá mechanika působí dosti křehce, je ale až překvapivě pevná, při vysouvání a zasouvání tichá a rychlá. Hned pod ní je velký a dobře čitelný displej, zobrazující velkými bílými znaky všechny potřebné informace o přehrávaném médiu a provozním stavu přístroje. Horní hrana čela je poseta piktogramy, vyprávějícími příběh o tom, co všechno tento všestranný stroj dokáže. Je to imponující sestava, ale o ní později. Na čele přístroje najdeme ještě sadu ovládacích tlačítek, ne všechna ale fungují spolehlivě na první dotek, týká se to hlavně těch malých. Vpředu je ještě USB konektor pro přehrávání komprimované hudby, filmů a obrázků.

Čistota a jednoduchost linií se nese zepředu až dozadu, kde najdeme naprosto vyhovující sestavu konektorů. Najdeme tu standardní vstup a výstup pro napojení na dálkové ovládání, pak LAN konektor pro stažení obsahu BD Live a také pro možnost streamovat data ze sítě díky DLNA protokolu, což je velmi příjemný bonus v této cenové kategorii. Jinak je k dispozici samozřejmě HDMI a kompozitní video výstup a také koaxiální digitální výstup pro zvuk. K tomu přidejte ještě komponentní video výstup, dvoukanálové a 7.1 analogové výstupy a máte u přístroje do 30ti tisíc Korun nebývalou sestavu konektorů i pro ty nejnáročnější. Škoda jen obyčejného napájecího kablíku, milovníci vylepšování v oblasti napájení tu mají dost ztíženou situaci. Zadní stranu ale překvapivě doplňuje i otvor pro větráček – uvnitř kompaktního přístroje, přeplněného deskami s obvody je prostě trošku těsno pro běžné chlazení. Větráček však naštěstí není slyšet ani v nejtišších pasážích – byť to se může změnit tak jako s každým jiným větráčkem po jeho ucpání prachem.

Co se schopností UD7006 týká, seznam je skutečně dlouhý. U videa zvládá přístroj slušný upscaling na 1080p, podporuje všechny kodeky od Dolby Digital a DTS až po DivX a XviD. Z disků podporuje univerzální mechanika vše od CD a SACD přes DVD (včetně DVD-A) až po Blu-ray a to neopomínaje 3D materiál. MP3 a WMA zvládá přehrávač dodávat z CD, DVD a USB disků. Při přehrávání filmů také podporuje True 24 FPS pro co nejpřirozenější obraz. Přes počítačovou síť pak umí UD7006 streamovat MP3, WMA, AAC a WAV, bohužel však nikoliv FLAC. Na druhou stranu po síti umí přinést MPEG, DivX, H.264 i WMV soubory, což patrně pokryje potřeby téměř každého, opět ale schází moderní HD formát MKV.

O D/A konverzi získaných dat se stará slušný převodníkový čip PCM1795, schopný zvládnout až signál o kvalitě 24 / 192. Odstup signálu a šumu je velmi slušných 120dB. THD je udáváno na příjemně nízké hodnotě 0,002%.

Pětikilový univerzální přehrávač hrál s integrovanými zesilovači NAD C370, Denon PMA-710AE a Xindak XA-6800. Pro porovnání videa byl srovnáván s Blu-ray přehrávačem Pioneer BDP-LX71, pro přehrávání všech kompaktních disků pak s OPPO BDP-95. Hudba hrála z reprosoustav Harbeth Monitor 30, KEF Q300 a Quadral Wotan VIII. Signálová kabeláž na prostřídání nesla značky QUAD, Eagle Cable a Monster Cable (zde zvláště HDMI kabel). Reproduktorová kabeláž pak ProAc a Neyton. O filtraci elektrického proudu se postaraly dva modely firmy Xindak.

 

Výhodou Marantzu je bezpochyby spojení všech myslitelných schopností přehrávače do jediného šasi – prostorové nároky a komfort ovládání jsou tak hlavní devizy UD7006. Obrazový výstup přes HDMI je adekvátní cenové kategorii, stejně jako dostatečné možnosti jeho nastavení. Obraz je ostrý a kontrastní minimálně stejně jako u jakéhokoliv jiného Blu-ray přístroje s cenovkou do 20ti tisíc. Navíc rychlost načítání je na univerzální mechaniku nevídaná a třeba na vyšší úroveň postavený, ale již trochu starší Pioneer BDP-LX71 nemá šanci – připravuje si disk klidně třikrát déle než tento dostupný Marantz.

Co se týká komfortu streamování dat nebo jejich přehrávání z připojeného disku, samozřejmě to není žádná extra třída, neb UD7006 nemá být primárně streamerem, je to jen jakýsi bonus navíc a přesně podle toho též funguje. Trocha trpělivosti a praxe pak ale bude vyvážena přijatelným soužitím i v tomto směru.

 

Marantz UD7006 ale patrně bude (či by alespoň měl) sloužit jako dostupný SACD / CD přehrávač s „nějakou tou schopností navíc“. Pro potenciální majitele je důležité si uvědomit, že u poměrně kompromisního přístroje, kterým univerzální přehrávač v této cenové kategorii nutně být musí, bude značně znatelný rozdíl mezi SACD a CD nahrávkami – ten je ostatně u přístrojů Marantz cítit i u „specializovaných“ audio přehrávačů. Za necelých dvacet sedm tisícovek těžko pohledat lepší výkon v oblasti SACD – nahrávka laponských písní „Mira“ od uskupení Jienat je příjemně prokreslená a transparentní, cítit je volný prostor kostela, v němž se nahrávalo, zvuk je kontrolovaný a vzdušný.

 

CD vrstva téže nahrávky – byť zvukově povedená – ovšem vychází z přístroje poněkud plošší a sice stále dostatečně detailní a čitelná, jednotlivé perkuse ve středním a vyšším pásmu ovšem nemají tolik energie. Je to patrně daň za univerzální schopnosti přístroje, který tak svým výkonem zapadá někam k úrovni povedených strojů za zhruba patnáct tisícovek. Elektrická baskytara na téže nahrávce je správně barevná a nenásilná, trocha energie navíc by ale určitě neuškodila.

UD7006 není žádným zvukovým archeologem, jenž by vydoloval z hlubin kompaktního disku nejposlednější nahraný detail, ovšem nabízí jinou silnou stránku – homogennost a lehkost projevu, kterou ocení posluchač třeba při poslechu „Velké brány Kyjevské“ od Mussorgského z disku Crystal Cable Arabesque. Celý orchestr je v adekvátně naznačeném prostoru usazen jako ohraničené těleso, u něhož díky lehkosti projevu a nenásilné jemnosti celého zvuku nikterak nevadí, že nelze přesně pitvat odkud který ten nástroj přesně hraje – to nejde ani na skutečném živém koncertu.

 

Jemnost, snad až něžnost reprodukce u UD7006 dává vyniknout hlavně klasické hudbě, jazzu či obecně akustickým záležitostem – nepřehnané a nijak nezdůrazňované množství basu nerozdrtí bránici ani při vysoké hlasitosti, na druhou stranu výšky nejsou ukřičené či agresivní. Třeba živý koncert Patricie Barber „A fortnight in France“ nabízí basu s jasně čitelnými tóny, realisticky nepřehnanou barevností a dostatečným prokreslením v soudržném celku. Na druhou stranu, stále je tu jasně znát, že přehráváme reprodukovanou hudbu, ta troška jiskry navrch by udělala z Marantzu ideálního kandidáta i pro ty náročné.

 

Lidské hlasy jsou pak bez připomínek; na danou cenovou kategorii a obzvláště s přihlédnutím k univerzalitě přístroje umí Marantz UD7006 udržet v Palestrinových „5 Masses“ z katalogu Deccy volnost a čistotu, tedy srozumitelnost i při nejvyšších tónech ženských partů. Navíc ani při velké hlasitosti nejsou sykavky a řízné vrcholy obtěžující a unavující. Všeobjímající sametová jemnost ale může přijít až nudná těm, kteří nejsou ochotni se plně uvolnit a jen vnímat a do hudby se proposlouchat. Marantz rozhodně nehraje na efekt a nepřibarvuje nahrávku směrem k líbivosti a podbízivosti. Byť snad maličká špetka vyladění charakteru tímto směrem by přiblížila jeho zvuk směrem k univerzalitě stejně široké, jako jsou jeho schopnosti.

 

S tím souvisí i reprodukce elektrifikovaných žánrů – ať už jsou to Nine Inch Nails a „Year Zero“ nebo jsou to Rammstein a jejich „Mutter“ či valící se Rolling Stones na svých „Mostech do Babylonu“, i šlapající a agresivní nahrávky charakter Marantzu jemně obrousí a zjemní, takže nezpůsobí zrovna příval adrenalinu a nucení podupávat si nohou do rytmu – respektive k tomuto stavu se posluchač musí proposlouchat a vnořit se do hudby svou otevřenou myslí, od UD7006 nedostane dravý zážitek na stříbrném podnose. Ale pořád zůstává dobrá kontrola zvuku, lehkost a vyrovnanost celého reprodukovaného pásma, neskrývající, ani zbytečně nezdůrazňující žádnou část zvuku.

 

Marantz UD7006 je univerzální dělník, který patří všude tam, kde je rozpočet či prostor poněkud těsný. Za danou cenu nabízí hodnotu zhruba patnáctitisícového CD přehrávače, slušného SACD přístroje střední třídy, dvacetitisícového Blu-ray přehrávače a to vše v balení, odpovídajícím standardům japonské značky. Pro běžného uživatele je podobný přístroj se zaplatitelnou cenovkou požehnáním, neb dostane valnou většinu kvality separátních přístrojů s komfortem jediného zařízení. Samozřejmě, že UD7006 je kompromisní, ale uvědomíme-li si, kolik bychom museli utratit za lepší kvalitu v podání jednotlivých komponentů, jeví se poměr hodnoty a ceny hodný zvážení. Kéž by každý univerzální přehrávač nabízel to, co Marantz UD7006.

Kč 26 900,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ široký záběr přehrávaných formátů v jediné krabici

+ množství výstupů a možností připojení

+ tichá a rychlá mechanika

+ rychlý a čistý zvuk

ZÁPORY

- zvuk by mohl být bohatší a plnější, univerzalita s sebou nese zjevné kompromisy

- ovládací tlačítka na přístroji ne vždy pracují na první stisk

- neumí přes síť stremovat FLAC

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – www.marantz-hifi.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio