800 150 dynaudio partner

Kdo z nás celé dny nesedí u svého počítače, ať už v pracovních záležitostech přes den, nebo pak osobních po večerech? Když už se také v posledních letech čím dál tím více prosazuje odvětví „počítačového" audia, tedy hlavně datové hudební soubory ve vysokých rozlišeních, bezztrátové kompresní formáty, skvělé USB převodníky jako zdroje signálu a tak dále, je s podivem, jak málo velkých výrobců má ve svém katalogu také kvalitní reprosoustavy, určené ke spárování s počítačem a nabídnutí skutečně kvalitního poslechu.

Popravdě řečeno, na mysl nám přichází z oblasti podobně koncipovaných reprosoustav vlastně jen pionýrský počin Bowers&Wilkins v podobě jejich MM-1. Ty však promlouvají k mírně jinému publiku už podle vnějšího obalu. X300A jsou tak dost možná prvními seriózními regálovými monitory, určenými (téměř výhradně) pro spojení s počítačem a KEF tak nastavuje chvályhodný trend.

Na první pohled se X300A hlásí k hodnotám výročního mini-monitoru LS50. Jde tedy o malou regálovou reprosoustavu s rozměry 28 x 18 x 24,3 cm (v x š x h), což je právě tak akorát, aby zabralo na vašem pracovním stole dost místa, ale zároveň tak málo, aby to ještě tak úplně nevadilo. Kromě čelní a zadní stěny pokrývá stěny s mírně zaoblenými hranami vrstvička esteticky upraveného materiálu v barvě gunmetal, evokujícího hliníkovou ozvučnici. Ta je ale samozřejmě složena z běžných MDF desek. Čelní stěna je velmi masivní, vyrobená z materiálu velmi podobného tomu na LS50, majícího za úkol potlačit nežádoucí odrazy. Na rozdíl od LS50 čelo není vypouklé, ale klasicky ploché. Z předního pohledu je také černý panel spolu s bočními stěnami v absolutní designové čistotě narušen jen UniQ měničem v přesném prostředku reprosoustavy.

Zadní strana je však o to divočejší, alespoň u levého kanálu (X300A jsou striktně rozděleny podle kanálů). Kromě opravdu masivního chladiče, který prozrazuje, že uvnitř aktivních reprosoustav se nebude skrývat chladný zesilovač třídy D, tu najdeme ještě napájecí zásuvku, spínací konektor, pracující pro oba kanály, USB konektor, analogový vstup pro 3,5 mm jack (výrobce tu dle našeho názoru promarnil velkou šanci nabídnout alespoň kombinaci s optikou), usb konektor pro spojení s druhým kanálem a také miniaturní, lehce nepraktický potenciometr pro nastavení zisku AUX vstupu (tím lze trochu hrubě regulovat hlasitost reprodukce). Posledním prvkem je dvoupolohový přepínač ekvalizéru, optimalizující průběh zvuku pro umístění na stole nebo ve volném prostoru na stojanu. Pravá reprosoustava pak kromě vstupního USB konektoru a napájecí zásuvky nabízí jen ovládání vyvážení kanálů – co vedlo výrobce k tomuto zvláštnímu oddělení jednoho ovládacího prvku těžko soudit. Pokud byste se snad nechtěli obtěžovat s USB propojením ke zdroji, je k dispozici také wi-fi „klíč", který zasunete do konektoru a je po drátech – X300A se pak dají použít pomocí protokolu AirPlay. Bohužel v době testu ještě nebylo možné ho vyzkoušet.

KEF propaguje své originální vstoupení do neprobádaných oblastí třemi jednoduchými hesly – High Fidelity Design, High Definition Sound a High Simplicity. S každým z nich nelze než souhlasit. K „High Fidelity Design" nás odkazuje podoba klasické reprosoustavy, k „High Simplicity" zase USB konektor, který zasunete a můžete hrát, k „High Definition Sound" pak technologické vybavení X300A.

Malá dvoupásmová reprosoustava se zadním bassreflexem a objemem lehce pod 5 litrů by se dala označit za „klasický monitor", X300A svá dvě pásma integruje do ideální bodového zdroje zvuku – firemního měniče UniQ. V centru středobasového reproduktoru s průměrem membrány 13 cm je uložena kopulka výškáče, zabírající v průměru 2,5 cm. Společným materiálem membrán je hliník, v případě většího reproduktoru obohacený ještě o hořčík. Nad kopulkou se klene „mandarinkový" zvukovod, pomáhající optimálnímu rozptylu výškového pásma a úměrně tomu zmenšující nutnost sedět pro ideální poslech na jediném místě – X300A prostě postavíte na stůl nebo na stojany blízko něj (velká škoda, že výrobce neumožnil nějakou jednoduchou fintou přišroubování na zeď a budete muset hledat vhodný držák) a pokud dodržíte jen mírný náklon os reproduktorů směrem k vám, reprodukce bude optimální.

K high fidelity koncepci také odkazují vnitřní zesilovače – na každý kanál připadají dva, výkonnější 50ti Wattový obstarává středobasy a 20ti Wattový pak výšky. Pro blízký poslech je to až nadbytek výkonu. Oba zesilovače jsou poměrně velké, pracují totiž v klasické smíšené třídě A/B. To také vysvětluje skutečně masivní žebra chladičů na zadní straně. Dvojitý zesilovač zvládne KEF X300A rozhýbat až k vytvoření diskotékového akustického tlaku 104 dB, takže se nemusíte bát o zážitek ani při oblíbených filmech nebo počítačových hrách. O ten se postará i slušný frekvenční rozsah 58 – 28 000 Hz v toleranci + / - 3 dB, pokud popustíme toleranci ještě o další tři decibely, mají si KEF X300A sáhnout na 49, respektive 45 000 Hz.

Aby potěšujících technických informací nebylo málo, každý kanál X300A je vybaven vlastním převodníkem. Ten, jak hrdě hlásá i nápis na měničích, umí pracovat se signál v kvalitě až 24 bit / 96 kHz. USB připojení do D/A převodníků je samozřejmě asynchronní. O výrobci převodníkového čipu KEF mlčí, pro danou cenovou kategorii a způsob použití to snad ale ani příliš nevadí.

KEF X300A jsme zkoušeli na počítači s Windows 7 (výrobcem doporučený systém) a foobar2000. Hudba byla uložena výhradně ve FLAC souborech s klasickým i vysokým rozlišením (zejména testovací tracky nahrávacích společností atd.). Dle doporučení jsme nastavili WASAPI protokol.

„Night of the hunter" od 30 Seconds to Mars („This is War" | Virgin | 2009 | 509999 65111 2 1) má slušně našlápnuté spodní oktávy, malé X300A jsou poměrně dost potentní. Bas je kulatý a spíše příjemný, přesně ve stylu pasivních sourozenců staví na pohodovém, lehce „svém" zvuku plném barev. Kopáku však neschází razance, kterou byste u pasivní verze museli dohánět opravdu dobrým zesilovačem, stejně jako neschází celému pásmu autorita a kontrola.

Když trochu přitvrdíme, „Enter Sandman" od Metallicy („Black Album" | 1991 | Elektra | B000002H97) rozbuší srdce svým dokonale dávkovaným rytmem, energickými, až „kulervoucími" údery do bicí soustavy a hlavně celkovou harmonií zvuku. KEF X300A umí – patrně i díky „přímému pohonu" měničů dodat hudbě říz a energii v množství větším, než většina stejně naceněné konkurence. Co je nejlepší je ovšem fakt, že vám na stole stále stojí ony staré dobré KEF se svým příjemným, nenuceným charakterem, oslavujícím hudbu a radost z poslechu – tedy žádné analytické pily nebo až únavně aktivní reprosoustavy.

Že si na danou třídu opravdu dobře poradí i se středním pásmem, to bychom mohli podložit množstvím příkladů. Z mužských vokálů jmenujme Allana Taylora s jeho „Dedicated to..." („Closer to music vol. 3" | 2009 | Stockfish Records | SFR 357.4009.2), kde hlas plyne krásně vřelým způsobem, s výbornou kontrolou a prokreslením od tichých až po vysoké hlasitosti. Zatímco při opravdu tichém poslechu oceníte fakt, že zesilovače udrží celé pásmo přehledné a čitelné, u vysokých zase přijde vhod příjemný, neútočný „KEF charakter", takže nemáte pocit, že se vám rozsype stůl.

Stejně dobré rozlišení najdeme u hlasu Sary K. v její „Stars" („Closer to music vol. 2" | 2006 | Stockfish Records | SFR 357.4006.2) nebo Gwyneth Herbert v „My Mini and Me" („Clangers and Mash" | 2010 | Naim Edge | naimcd137). Oba vokály spojuje čistota a přirozená uvolněnost, lehoulince překrytá sametovou vrstvičkou, filtrující případné náznaky nepříjemné ostrosti sykavek a podobných jevů. Výsledkem je hlas skvěle vykreslený a zvládnutý, s až překvapivou hloubkou a nadprůměrným množstvím servírovaných informací a od tonální dokonalosti jej dělí jen maličký krůček směrem k pohodě a něžnosti.

Na danou třídu se dynamické schopnosti KEF X300A nedají nazvat jinak než jako báječné. Lehké bubínky v „Andreas, André" nebo naopak palba bicích nástrojů v „Radio Belgrano" (Jienat | „Mira" | 2009 | Jienat | JNCD002) vás zavalují zvukem bez sebemenší známky ztráty kontroly. Nástroje mají pevné, plné tělo a jejich tóny dlouhý dozvuk, KEF nečiní problém udržet svůj styl napříč celou rozumně použitelnou hlasitostí. Navíc díky litrovému objemu ozvučnice tu nejde o zvuk „vyhoněný" DSP, ale o přirozený, „opravdový" objem a kontrolu, což je prostě znát.

Měniče Uni-Q vždy skvěle zvládaly zobrazení prostorového uspořádání nahrávky, verze uzpůsobená pro tuto cenovou třídu a aktivní pohon na tom není jinak. V podstatě v libovolně nesourodé pozici na stole jsou X300A schopny vykreslit velmi rozumnou zvukovou scénu, jak ukazuje „Koncert pro klavír a orchestr g moll, op. 33" (Antonín Dvořák | Martin Kasík a Česká filharmonie | „Rok české hudby" | 2004 | Panter | TU 0002-2). Zvuk se neomezuje na pravý a levý kanál, umí příjemně vystoupit z reprosoustav a rozprostřít se kolem vás. U blízkého poslechu je samozřejmě scéna poměrně úzká i mělká, prostě limitovaná prostorem vašeho stolu, ale X300A umí udržet pořádek a přehled i v takových podmínkách, navíc je zvukové pole naprosto koherentní i při nestejné vzdálenosti a natočení kanálů.

Maličké aktivní monitory KEF X300A jsou velkým překvapením. Jednak proto, že přišly naprosto mimo plán jako blesk z čistého nebe, jednak proto, že přišly právě od britského KEF a jednak proto, že v současné době nemají v oblasti high fidelity žádnou konkurenci – jediný, kdo se jejich koncepci blíží (a snad by se dal označit za pionýra této oblasti) je Bowers&Wilkins se svými MM-1, které jsou ale vizuálně i technicky zcela jiné, navíc se s X300A nepotkávají ani cenově. Jediným opravdovým záporem je při skvělém zvukovém výkonu a atraktivní cenovce omezení vstupů a tedy nutnost zůstat u „počítačového" audia. Pokud je to ale váš případ, pak neváhejte, protože za pomoci notebooku, kvalitních hudebních souborů a právě KEF X300A si můžete dopřát kompaktní a přitom už vcelku dospělý high fidelity systém za víc než rozumné peníze.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 25 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 400 Hz a výše, v pásmu 10 – 400 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na 1:1 stažených stopách ve foobar2000 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Je to snad až překvapující, ale v našem prostoru, položené bez ucpávky bassreflexu poblíž zdi na stole, měřily KEF X300A v podstatě ještě lépe, než sám výrobce udává. KEF začnou pracovat v plné síle někde na hranici 46 Hz, aby referenční toleranci + / - 3 dB opustily až někde za čárou 18 000 Hz, což je výsledek, který by jim mohl a měl závidět lecjaký opravdový monitor. Vyrovnanost pásma (měřeno s charakteristikou ekvalizéru „Table") je skutečně fantastická, hlavně s přihlédnutím k cenové kategorii.

Kč 21 590,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jednoduchost spojení i soužití

+ parádní zvuková vyrovnanost

+ přitažlivý design a skvělá výrobní kvalita

ZÁPORY

- vstupy v této ceně mohly již být vyřešeny komplexněji

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

www.perfectsoundgroup.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio