HIFIStyl

Řada „R“ od britského KEFu se povedla. Jak po stránce vzhledu, tak po stránce zvuku a jako nástupce modelů XQ nabízí o kousek lepší zpracování, o kousek modernější měniče a hlavně – o výrazný kus příjemnější cenu. To není úplně zanedbatelná sada vylepšení oproti minulé generaci. Model 900 stojí na úplném vrcholu nové řady, nad ním už jsou v katalogu jen podstatně dražší Reference a výjimečné lahůdky Blade a Muon. V praxi se tak stává R900 nejvyšším „běžným“ modelem a tím nejlepším, co momentálně inženýři z KEF dokáží postavit za ještě zaplatitelné peníze.

Třípásmový sloupek v čistě pravoúhlém stylu je velký. Kdybychom hovořili o člověku, jistě bychom mu přisoudili herkulovskou postavu. Třicet kilogramů čisté váhy, téměř metr a čtvrt do výšky, 24 centimetrů do šířky a 36,5 cm do hloubky, to jsou úctyhodné míry. Jednoduché linie osvěžuje jen pár obřích reproduktorů s černě lakovanými membránami, uzavřenými ve stříbrných obroučkách a mezi nimi Uni-Q reproduktor stříbrné barvy. Čistota a moderní elegance, jinak se to nezvat nedá.

Přední deska ozvučnice hostí dva nízkofrekvenční měniče o průměru membrán solidních 20 cm – jejich téměř ploché a černé hliníkové membrány patří momentálně k tomu nejhezčímu, nač se můžeme ve světě high endu dívat. I když samozřejmě platí jako vždy, že každé oči vnímají krásu jinak, patrně se nenajde nikdo, komu by KEF R900 a potažmo celá série R připadala nevkusná a odpudivá. Mezi těmito velkými „disky“ je Uni-Q reproduktor, spojující 2,5 centimetrový tweeter ve středu 12,5 cm širokého středopásmového reproduktoru. Tato koncepce vytváří bodový zdroj zvuku (podobně jako třeba známější koncept DualConcentric od Tannoy) a tím zlepšuje prostorové zobrazení. Všechny reproduktory jsou vybaveny hliníkovými membránami.

Pohled zezadu odhalí čtyři bassreflexové otvory s masivními plastikovými nátrubky – dva nahoře, dva vespod ozvučnice. KEF k nim dodává dvojité uspávky, kterými se dá "ladit" basová odezva, jsou-li reprosoustavy blízko zdi. Pod spodním párem jsou bi-wiringové reprosvorky slušné kvality; vtěsnají se do nich bez problémů jakékoliv kabely, terminály jsou v pohodlné vzdálenosti od sebe. Spojení a rozpojení pro účely bi-wiringu / bi-ampingu se provádí jednoduchým otáčením dvou „potenciometrů“, rozpínajících spojení bezpečně uzamčené v těle reprosoustav. Už tedy žádné vypadávání spojek a možnost nechtěného zkratu. Elegantní a logické řešení, které se hned tak nevidí.

Masivní těla reprosoustav jsou usazena na čtveřici připevňovacích nožiček – jejich instalace není nic těžkého, kovové provedení působí hodnotně. Ale jejich využití není nutností, tak jako třeba u nižšího a užšího sloupku R500, kde bez nich hrozí akutní nebezpečí převržení. Hmotnost a dostatečná plocha spodní strany u devítistovek zajišťují dostatečnou stabilitu i na měkkém podkladu. Snad bez nich tyto reprosoustavy dokonce působí opticky příjemněji.

Od velkých reprosoustav by se právem dal čekat i velký frekvenční rozsah. KEF R900 tyto nároky splňují – sáhnou si až na úroveň 40 Hz (při toleranci -3dB, při -6dB dokonce až na 35 Hz a při -10dB až někam ke 30Hz), směrem nahoru pak na 28 000 (-3dB), respektive 45 000 (-6dB) Hz. S vysokou citlivostí 90dB se usnadňuje výběr zesilovač pro jejich řízení, i když s minimální doporučenou hodnotou výkonu 25 Wattů na kanál by patrně neoperovali úplně ideálně. Nominální impedance je stanovena na 8 Ohm, výrobce přiznává propad na úroveň 3,7 Ohm. „Švy“ mezi reproduktory se nacházejí na úrovních 400 a 2 900 Hz. Přechodové frekvence jsou subjektivně nenápadné a reprodukované pásmo se netrhá.

Poslechové testy probíhaly na redakční sestavě v čele s integrovaným zesilovačem NAD C370, jako zdroj signálu se střídal Pioneer BDP-LX71 (jako integrovaný zdroj i jen jako transport), Pioneer N-50 (fungující nejen jako streamer / internetové rádio / dok pro USB přehrávače i jako D/A převodník pro BDP-LX71) a KingRex UD384. Signálové kabely dodal QUAD, Eagle Cable a Monster Cable, reproduktorové pak ProAc s modelem Response Signature Black a Xavian s výborným Modniale. Kvalitu napájení zajišťovaly filtry Xindak a ustavení reprosoustav v prostoru pomohl vyřešit velmi intuitivní kompaktní disk od IsoTek, který během 45ti minut v jednotlivých krocích jednoduchými testy ukazuje cestu ke správné pozici i natočení reprosoustav. Protože KEFy byly čerstvě vytažené z krabice, dostalo se jim několik desítek zahořovacích hodin, během nichž se podstatně uvolnil hlavně Uni-Q reproduktor a jeho zpočátku poměrně charaktristický projev.

Už první tóny zaplavily poslechový prostor takovým množstvím zvuku, že bylo jen těžké uvěřit jeho objemu. R900 pětadvacetimetrový pokoj tak tak stačil, ale pro plný rozlet by klidně „unesly“ dvojnásobek. Zvláště oblast spodních frekvencí potřebuje adekvátní akustické prostředí, protože právě tam umí R900 „vzít za věc“ obdivuhodným způsobem.

Esperanza Spalding je fenomenální basistka a dokazuje to na albu „Chamber Music Society“ (spolu s tím, jak skvělá je do toho i zpěvačka….a vlastně i modelka). Struny jejího kontrabasu tančí v rychlém rytmu i v protahovaných dlouhých tónech, KEFy na každý jejich pohyb reagují přesně, volně a se skvělým nadhledem. Je sice cítit, že hlouběji než ke kontrabasu by s plnou silou nešly, ale do deklarovaných 40ti Hz nabízí skutečně velký a sytý zvukový projev, bezproblémově však kontrolovaný v každém okamžiku a při každé hlasitosti.

Že si velké sloupky KEF R900 dokážou sáhnout i poněkud níže než jak jim stanovuje informační brožura, to dokazuje disk „J.S.Bach – Great organ works“. Není to sice hudebně nejlepší nahrávka Bachových děl pro varhany, ale alespoň je slušně nahraná. Nejspodnější sub-basové tóny i přes úctyhodný objem ozvučnice nerozbijí okna, ani nepocuchají vaše vnitřnosti, ovšem výměnou nabízí o to přesnější vládu nad zvukem a zobrazení všech dostupných informací – basy tak nejsou slitým duněním, ale jasnými, dobře konturovanými tóny. R900 prostě působí, že mají nad vším velmi pohodlný nadhled a žádná hlasitost jim není cizí – vždy s úsměvem odevzdají přesně to, co mají.

Technologie Uni-Q ve středo-výškové sekci je známa svým skvělým podáním prostorových informací a ani u devítistovek není výjimkou. Sice může chvíli trvat, než najdete úplně optimální pozici reprosoustav vzhledem k akustice prostoru (menší modely jsou poměrně výrazně méně citlivé na své umístění), ale zato se „erka“ odvděčí širokým a kompaktním prostorem, jdoucím i do hloubky za sloupy. Když David Chesky hovoří na svém „Ultimate Demonstration Disc“ o tom, že by jeho hlas měl znít zpoza levé reprobedny, máte citelné nutkání vstát a podezřívavě si prohlédnout prostor za reprosoustavami. Tak uvěřitelně lokalizuje R900 v prostoru.

Jsou tací, co tvrdí, že koncepce dvou měničů v jednom, ať už je to například KEF Uni-Q nebo Tannoy Dual-Concenctric nebo jiné, má znatelný „nádražní“ charakter reprodukce. I Uni-Q tím ve své první inkarnaci relativně trpělo, nejnovější vývojová varianta už je ale nádherně čistá a přirozená, snad jen ze začátku je na ní znát kovovější charakter přednesu, který ale s postupným rozehráváním mizí (při testu R900 nahrály kolem 100 hodin, během nichž bylo uvolňování jasně znatelné). Ale třeba hlas Gwyneth Herberth v „My Mini and me“ zní velmi lidsky, s příjemně měkkým charakterem a poslouchá se tak dobře, že posluchač neřeší tu a tam malý náznak kovovosti na sykavkách.

Akustická kytara Chrise Jonese ve skladbě „No Sanctuary“ nechává vyznít kombinaci jiskřivě kovových strun a vibrujícího dřeva, plný zvuk má velký objem a jasně ohraničené jednotlivé tóny. Existují sice reprosoustavy, které v této cenové kategorii dodají více detailu, ale většinou za cenu analytického, chladného zvuku. KEFy jsou nádherně muzikální, dají vyniknout hudbě a přináší relaxovaný, příjemný projev. Spojitost zvuku napříč pásmy je také naprosto bezproblémová, přechody mezi měniči hladké a neslyšitelné.

Celkově dává R900 k dispozici velký talent a velkou míru tolerance – ať už ke kvalitě nahrávky (protože dokáže příjemně nezdůrazňovat nekvalitní zvuk, byť jasně naznačí, jaké jsou možnosti dobré nahrávky), nebo k zesilovači (i pár lampových Wattů je rozehraje s dostatečným přehledem). Odměnou za jejich pořízení je velmi muzikální, neunavující a přitom dospělý projev, odhalující všechny podstatné detaily nahrávky, výtečně rekonstruující prostor hudební scény. Jediným skutečně podstatným argumentem proti jejich pořízení může být velikost vaší poslechové místnosti – ani je nezkoušejte dát do prostoru s podlahovou plochou menší než 20 metrů čtverečních (leda by to byla bezdozvuková komora), v prostorách do 30ti metrů se smiřte s přebytkem zvukového objemu při vyšší než tiché hlasitosti a nad 30ti metry se stále ještě postarejte o alespoň slušnou akustiku. Protože tyto KEFy jsou skutečně velké a to nejenom po fyzické stránce. Pokud se ale „vejdou“, zažijete s nimi mnoho nádherných hudebních okamžiků a dlouhodobou spokojenost.

MĚŘENÍ

Frekvenční charakteristika

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 25 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 400 Hz a výše, v pásmu 10 – 400 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhají na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Frekvenční charakteristika R900 má daleko do oblíbených „Alp“, ukazuje nástup reprodukce zhruba na 30ti Hz, plně pak na úrovni 40 Hz. Pásmo 35 – 20 000 Hz se tak vejde do tolerance + / - 5dB, což je velmi dobrý výsledek. KEF R900 je tak velmi vyrovnanou a dobře vyladěnou reprosoustavou.

Impedance

Impedanční křivka modelu R900 se nedá nazvat jinak než spořádanou. Přes mírný výstup na cca 14 Ohmů na úrovni 2 kHz zůstává její charakteristika v drtivé většině reprodukovaného pásma čtyřohmová a tedy neproblematická pro zesilovače.

Kč 95 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní kvalita a elegantní provedení

+ energický a zábavný zvukový charakter

+ velmi slušné podání prostoru

+ hladký a neútočný bas

ZÁPORY

- středo-výšková sekce potřebuje klidně dvě stovky hodin pro plné rozehrání

- nehodí se do menších prostor

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

www.perfectsoundgroup.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

XAVIAN XN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

Marantz Hi-Fi / AV TradeUp

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

HIFI GUIDE

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] + [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [>]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 HiFi ROSE - streamery Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies