Řada „R“ od britského KEFu se povedla. Jak po stránce vzhledu, tak po stránce zvuku a jako nástupce modelů XQ nabízí o kousek lepší zpracování, o kousek modernější měniče a hlavně – o výrazný kus příjemnější cenu. To není úplně zanedbatelná sada vylepšení oproti minulé generaci. Model 900 stojí na úplném vrcholu nové řady, nad ním už jsou v katalogu jen podstatně dražší Reference a výjimečné lahůdky Blade a Muon. V praxi se tak stává R900 nejvyšším „běžným“ modelem a tím nejlepším, co momentálně inženýři z KEF dokáží postavit za ještě zaplatitelné peníze.

Třípásmový sloupek v čistě pravoúhlém stylu je velký. Kdybychom hovořili o člověku, jistě bychom mu přisoudili herkulovskou postavu. Třicet kilogramů čisté váhy, téměř metr a čtvrt do výšky, 24 centimetrů do šířky a 36,5 cm do hloubky, to jsou úctyhodné míry. Jednoduché linie osvěžuje jen pár obřích reproduktorů s černě lakovanými membránami, uzavřenými ve stříbrných obroučkách a mezi nimi Uni-Q reproduktor stříbrné barvy. Čistota a moderní elegance, jinak se to nezvat nedá.

Přední deska ozvučnice hostí dva nízkofrekvenční měniče o průměru membrán solidních 20 cm – jejich téměř ploché a černé hliníkové membrány patří momentálně k tomu nejhezčímu, nač se můžeme ve světě high endu dívat. I když samozřejmě platí jako vždy, že každé oči vnímají krásu jinak, patrně se nenajde nikdo, komu by KEF R900 a potažmo celá série R připadala nevkusná a odpudivá. Mezi těmito velkými „disky“ je Uni-Q reproduktor, spojující 2,5 centimetrový tweeter ve středu 12,5 cm širokého středopásmového reproduktoru. Tato koncepce vytváří bodový zdroj zvuku (podobně jako třeba známější koncept DualConcentric od Tannoy) a tím zlepšuje prostorové zobrazení. Všechny reproduktory jsou vybaveny hliníkovými membránami.

Pohled zezadu odhalí čtyři bassreflexové otvory s masivními plastikovými nátrubky – dva nahoře, dva vespod ozvučnice. KEF k nim dodává dvojité uspávky, kterými se dá "ladit" basová odezva, jsou-li reprosoustavy blízko zdi. Pod spodním párem jsou bi-wiringové reprosvorky slušné kvality; vtěsnají se do nich bez problémů jakékoliv kabely, terminály jsou v pohodlné vzdálenosti od sebe. Spojení a rozpojení pro účely bi-wiringu / bi-ampingu se provádí jednoduchým otáčením dvou „potenciometrů“, rozpínajících spojení bezpečně uzamčené v těle reprosoustav. Už tedy žádné vypadávání spojek a možnost nechtěného zkratu. Elegantní a logické řešení, které se hned tak nevidí.

Masivní těla reprosoustav jsou usazena na čtveřici připevňovacích nožiček – jejich instalace není nic těžkého, kovové provedení působí hodnotně. Ale jejich využití není nutností, tak jako třeba u nižšího a užšího sloupku R500, kde bez nich hrozí akutní nebezpečí převržení. Hmotnost a dostatečná plocha spodní strany u devítistovek zajišťují dostatečnou stabilitu i na měkkém podkladu. Snad bez nich tyto reprosoustavy dokonce působí opticky příjemněji.

Od velkých reprosoustav by se právem dal čekat i velký frekvenční rozsah. KEF R900 tyto nároky splňují – sáhnou si až na úroveň 40 Hz (při toleranci -3dB, při -6dB dokonce až na 35 Hz a při -10dB až někam ke 30Hz), směrem nahoru pak na 28 000 (-3dB), respektive 45 000 (-6dB) Hz. S vysokou citlivostí 90dB se usnadňuje výběr zesilovač pro jejich řízení, i když s minimální doporučenou hodnotou výkonu 25 Wattů na kanál by patrně neoperovali úplně ideálně. Nominální impedance je stanovena na 8 Ohm, výrobce přiznává propad na úroveň 3,7 Ohm. „Švy“ mezi reproduktory se nacházejí na úrovních 400 a 2 900 Hz. Přechodové frekvence jsou subjektivně nenápadné a reprodukované pásmo se netrhá.

Poslechové testy probíhaly na redakční sestavě v čele s integrovaným zesilovačem NAD C370, jako zdroj signálu se střídal Pioneer BDP-LX71 (jako integrovaný zdroj i jen jako transport), Pioneer N-50 (fungující nejen jako streamer / internetové rádio / dok pro USB přehrávače i jako D/A převodník pro BDP-LX71) a KingRex UD384. Signálové kabely dodal QUAD, Eagle Cable a Monster Cable, reproduktorové pak ProAc s modelem Response Signature Black a Xavian s výborným Modniale. Kvalitu napájení zajišťovaly filtry Xindak a ustavení reprosoustav v prostoru pomohl vyřešit velmi intuitivní kompaktní disk od IsoTek, který během 45ti minut v jednotlivých krocích jednoduchými testy ukazuje cestu ke správné pozici i natočení reprosoustav. Protože KEFy byly čerstvě vytažené z krabice, dostalo se jim několik desítek zahořovacích hodin, během nichž se podstatně uvolnil hlavně Uni-Q reproduktor a jeho zpočátku poměrně charaktristický projev.

Už první tóny zaplavily poslechový prostor takovým množstvím zvuku, že bylo jen těžké uvěřit jeho objemu. R900 pětadvacetimetrový pokoj tak tak stačil, ale pro plný rozlet by klidně „unesly“ dvojnásobek. Zvláště oblast spodních frekvencí potřebuje adekvátní akustické prostředí, protože právě tam umí R900 „vzít za věc“ obdivuhodným způsobem.

Esperanza Spalding je fenomenální basistka a dokazuje to na albu „Chamber Music Society“ (spolu s tím, jak skvělá je do toho i zpěvačka….a vlastně i modelka). Struny jejího kontrabasu tančí v rychlém rytmu i v protahovaných dlouhých tónech, KEFy na každý jejich pohyb reagují přesně, volně a se skvělým nadhledem. Je sice cítit, že hlouběji než ke kontrabasu by s plnou silou nešly, ale do deklarovaných 40ti Hz nabízí skutečně velký a sytý zvukový projev, bezproblémově však kontrolovaný v každém okamžiku a při každé hlasitosti.

Že si velké sloupky KEF R900 dokážou sáhnout i poněkud níže než jak jim stanovuje informační brožura, to dokazuje disk „J.S.Bach – Great organ works“. Není to sice hudebně nejlepší nahrávka Bachových děl pro varhany, ale alespoň je slušně nahraná. Nejspodnější sub-basové tóny i přes úctyhodný objem ozvučnice nerozbijí okna, ani nepocuchají vaše vnitřnosti, ovšem výměnou nabízí o to přesnější vládu nad zvukem a zobrazení všech dostupných informací – basy tak nejsou slitým duněním, ale jasnými, dobře konturovanými tóny. R900 prostě působí, že mají nad vším velmi pohodlný nadhled a žádná hlasitost jim není cizí – vždy s úsměvem odevzdají přesně to, co mají.

Technologie Uni-Q ve středo-výškové sekci je známa svým skvělým podáním prostorových informací a ani u devítistovek není výjimkou. Sice může chvíli trvat, než najdete úplně optimální pozici reprosoustav vzhledem k akustice prostoru (menší modely jsou poměrně výrazně méně citlivé na své umístění), ale zato se „erka“ odvděčí širokým a kompaktním prostorem, jdoucím i do hloubky za sloupy. Když David Chesky hovoří na svém „Ultimate Demonstration Disc“ o tom, že by jeho hlas měl znít zpoza levé reprobedny, máte citelné nutkání vstát a podezřívavě si prohlédnout prostor za reprosoustavami. Tak uvěřitelně lokalizuje R900 v prostoru.

Jsou tací, co tvrdí, že koncepce dvou měničů v jednom, ať už je to například KEF Uni-Q nebo Tannoy Dual-Concenctric nebo jiné, má znatelný „nádražní“ charakter reprodukce. I Uni-Q tím ve své první inkarnaci relativně trpělo, nejnovější vývojová varianta už je ale nádherně čistá a přirozená, snad jen ze začátku je na ní znát kovovější charakter přednesu, který ale s postupným rozehráváním mizí (při testu R900 nahrály kolem 100 hodin, během nichž bylo uvolňování jasně znatelné). Ale třeba hlas Gwyneth Herberth v „My Mini and me“ zní velmi lidsky, s příjemně měkkým charakterem a poslouchá se tak dobře, že posluchač neřeší tu a tam malý náznak kovovosti na sykavkách.

Akustická kytara Chrise Jonese ve skladbě „No Sanctuary“ nechává vyznít kombinaci jiskřivě kovových strun a vibrujícího dřeva, plný zvuk má velký objem a jasně ohraničené jednotlivé tóny. Existují sice reprosoustavy, které v této cenové kategorii dodají více detailu, ale většinou za cenu analytického, chladného zvuku. KEFy jsou nádherně muzikální, dají vyniknout hudbě a přináší relaxovaný, příjemný projev. Spojitost zvuku napříč pásmy je také naprosto bezproblémová, přechody mezi měniči hladké a neslyšitelné.

Celkově dává R900 k dispozici velký talent a velkou míru tolerance – ať už ke kvalitě nahrávky (protože dokáže příjemně nezdůrazňovat nekvalitní zvuk, byť jasně naznačí, jaké jsou možnosti dobré nahrávky), nebo k zesilovači (i pár lampových Wattů je rozehraje s dostatečným přehledem). Odměnou za jejich pořízení je velmi muzikální, neunavující a přitom dospělý projev, odhalující všechny podstatné detaily nahrávky, výtečně rekonstruující prostor hudební scény. Jediným skutečně podstatným argumentem proti jejich pořízení může být velikost vaší poslechové místnosti – ani je nezkoušejte dát do prostoru s podlahovou plochou menší než 20 metrů čtverečních (leda by to byla bezdozvuková komora), v prostorách do 30ti metrů se smiřte s přebytkem zvukového objemu při vyšší než tiché hlasitosti a nad 30ti metry se stále ještě postarejte o alespoň slušnou akustiku. Protože tyto KEFy jsou skutečně velké a to nejenom po fyzické stránce. Pokud se ale „vejdou“, zažijete s nimi mnoho nádherných hudebních okamžiků a dlouhodobou spokojenost.

MĚŘENÍ

Frekvenční charakteristika

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 25 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 400 Hz a výše, v pásmu 10 – 400 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhají na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Frekvenční charakteristika R900 má daleko do oblíbených „Alp“, ukazuje nástup reprodukce zhruba na 30ti Hz, plně pak na úrovni 40 Hz. Pásmo 35 – 20 000 Hz se tak vejde do tolerance + / - 5dB, což je velmi dobrý výsledek. KEF R900 je tak velmi vyrovnanou a dobře vyladěnou reprosoustavou.

Impedance

Impedanční křivka modelu R900 se nedá nazvat jinak než spořádanou. Přes mírný výstup na cca 14 Ohmů na úrovni 2 kHz zůstává její charakteristika v drtivé většině reprodukovaného pásma čtyřohmová a tedy neproblematická pro zesilovače.

Kč 95 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní kvalita a elegantní provedení

+ energický a zábavný zvukový charakter

+ velmi slušné podání prostoru

+ hladký a neútočný bas

ZÁPORY

- středo-výšková sekce potřebuje klidně dvě stovky hodin pro plné rozehrání

- nehodí se do menších prostor

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

www.perfectsoundgroup.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika