800 150 dynaudio partner

Kdo se jen trochu zajímá o techniku pro věrnou reprodukci zvuku, jen stěží mohl minout patrně nejpopularizovanější událost tohoto roku - uvedení nové „diamantové" řady referenčních reprosoustav britské legendy oboru Bowers&Wilkins. Série Diamond je vidět v každém médiu po celém světě, sbírá jedno ocenění za druhým a nutno přiznat, že tyto úspěchy nemá na svědomí jen špičkový tým marketingových expertů, ale skutečně povedená série vylepšení v čele s instalací skvostného diamantového výškového reproduktoru do všech modelů.

Pozice reference v katelogu B&W se u řady Diamond projevuje nejen v nasazení nejlepších firemníchh technologií, ale také v bezchybném výrobním provedení, ospravedlňujícím investované finanční prostředky. Tlakově ohýbaná ozvučnice je dostupná v třešňové dýze nebo barvě červeného ořechu, o třídu výš vzhled ale zcela určitě vyšvihne provedení v černém klavírním laku, který si své jméno skutečně zaslouží a leckeré skutečné piano se vedle tohoto provedení půjde uklidit do rohu. Něco přes metr vysoká, dvacet čtyři centimetrů štíhlá a do pětatřiceti centimetrů hloubky protažená ozvučnice je zakulacená kvůli potlačení vzniku stojatého vlnění. O masivnosti konstrukce vypovídá hodnota hmotnosti 27 kg na jeden sloupek. Ten je uvnitř vyztužen typickou konstrukcí B&W jménem Matrix. Jedná se o systém mnoha navzájem propojených příček, které absorbují většinu nežádoucích otřesů kabinetu.

Dalším konstrukčním prvkem je tweeter uložený ve vlastní ozvučnici typu Nautilus na vrcholu hlavní skříně. Dozadu se zužující vytlumený válec absorbuje nežádoucí zvukové vlny, generované zadní stranou membrány výškového reproduktoru. Ty se tak nevrací zpět k měniči a neovlivňují jeho činnost. Nežádoucí vibrace také potlačuje fyzické oddělení obou ozvučnic.

Všechny reproduktory také používají znásobený počet pohonných magnetů. Oba basové měniče používají zdvojený systém magnetů pro rychlejší a plynulejší návrat do klidové polohy a tedy nižší zkreslení, výškáč pak využívá energii dokonce ze čtyř magnetů, vyrobených ze slitin neodymia, borů a železa. V kombinaci s železnou ozvučnicí Nautilus pak zajišťuje toto rozdělení mnohem lepší chlazení a tedy opět stejný výsledek jako u basových měničů - přesnější reakce a nižší zkreslení.

Reprosoustava 804 Diamond je koncipována jako bassreflexová třípásmová s kupředu „pálícím" bassreflexem. O nejvyšší frekvence se stará již zmiňovaný výškový reproduktor s tenoučkou membránou o průměru 2,5 cm z umělého diamantu, která je pokryta pro hezčí vzhled platinovou vrstvičkou. Střední frekvenční pásmo reprodukuje známý, typicky žlutý 15ti centimetrový reproduktor s Kevlarovou membránou, basy má na starosti dvojice šestnáct a půl centimetru širokých měničů s Rohacellovou membránou. Rohacell je vlastně pěna uzavřená mezi dvě uhlíkové vrstvy. Bassreflexový nátrubek je plastový, využívající design Flowport, množství prohlubní, uklidňujících proudění vzduchu z otvoru.

804 Diamond dosahují magické hranice „opravdové citlivosti", tedy 90ti dB. V referenčním tolerančním pásmu -3dB pak mají naměřený frekvenční rozsah 38 - 28 000 Hz, v mírně volnějším pásmu -6dB je to pak dokonce 30 - 33 000 Hz. Jednotlivá pásma se protínají na 350ti a 4 000 Hz, návaznost je velmi plynulá a subjektivně bezešvá. Deklarovaná impedance má hodnotu 8 Ohm, ovšem s propadem hluboko až ke 3 Ohmům.

Poslechový test se uskutečnil na SACD přehrávači Denon DCD-2010AE a integrovaném zesilovači Classé CAP-2010, vše propojeno kabeláží AudioQuest. Místnost byla sice menší, než by adekvátně reprosoustavám této třídy přináleželo, ovšem tím více byla akusticky ošetřena, podle poslechových dojmů adekvátně dané třídě a velikosti reprososutav.

Z prvních dojmů je jasné, že alespoň co se týká nového diamantového výškového měniče, bude se muset posluchač spokojit s posezením ve svém oblíbeném křesle, s nímž ovšem nebude příliš šoupat. Disperze zvukových vln v pravolevém směru je bezproblémová, vertikální rozšíření ale jasně cílí na poslech s ušima kousek pod osou výškových měničů, stačí si stoupnout a zvukový obraz ztratí své kouzlo.

Když začaly zvonit přemnohé hodiny v jedné z nejznámějších skladeb Pink Floyd „Time" z alba „The Dark Side of the Moon", otevřela se velká, přehledná a čistě čitelná zvuková scéna, v níž výšky cinkaly velmi silně, přítomně, ale nikoliv agresivně. Jak už bylo řečeno v recenzi Bowers&Wilkins 805 Diamond, výškové reproduktory nové série jsou na referenční úrovni. Přesnost, rychlost a detail těchto reproduktorů si zaslouží obdiv.

Středy a basy jsou na úrovni očekávané u reprososutav cenové hladiny 200 000,- Kč, ovšem i tak stále ještě nejsou tak daleko jako diamantový výškáč. Není to ovšem míněno jako výtka, naopak jako pochvala diamantů. „Velká brána Kyjevská" z Mussogrského „Obrázků z výstavy" ukázala přesnou kontrolu od nejnižších frekvencí až ke středům (výšky jsou - viz výše - referenční a tudíž není až tak úplně třeba to dále rozepisovat), navíc mohutnost a vzduch v nahrávce vyplní každičký kousek poslechové místnosti.

Celkově je zvukové podání tak vzdušné, nenásilné a dobře kontrolované, že snad může působit až příliš opatrně. Při delším poslechu ale prostě není nic, co by ve zvuku scházelo, žádné pásmo nemá neadekvátně navrch, zvuk je navíc nebývale objemný na daný litrový objem. Také lokalizace nástrojů ve spojitém a výborně definovaném prostoru je skvělá. Vibrafon Garyho Burtona, basa Dave Hollanda, bicí Roye Haynese, piano Chicka Corey i kytara Pata Methenyho jsou pevně na svém místě, akustické nástroje mají uvěřitelnou velikost.

Duet Roberta Planta a Alison Krauss „Rich Woman" z alba „Raising Sand" začíná údery do kopáku, energie nahnaná 804 Diamond do poslechového prostoru je enormní, jednotlivé rány jsou fyzicky cítit a nástroj má jasné obrysy i objem. Když pak spustí oba interpreti své poklidné, tiché zpívání, automaticky a nenásilně přechází do popředí všech nástrojů a i když racionálně nejsou o nic hlasitější než doprovodná kapela, Bowersy je dokáží vykreslit s nenuceností a přesto dominantně, živě a čistě.

Jedním z poznávacích znamení dobré reprosoustavy je také schopnost hrát potichu, řekněme na úrovni všeobecně vnímané jako „půlnoční poslech". I tady si B&W 804 Diamond vedou víc než dobře. Při hlasitosti, u níž reprodukci přehluší snad i hlasitější dýchání zůstává charakter osm set čtyřek otevřený, klidný a vyrovnaný, přestože čím vyšší akustický tlak si doma vytvoříte (do rozumných mezí samozřejmě) tím více Bowersy excelují.

Bowers&Wilkins 804 Diamond mají také poměrně vzácně univerzální talent, sahající od vokální klasiky Palestrinovy, přes Bachovy komplexní skladby až k moderní hudbě Lady Gaga, Johnnyho Cashe nebo Nine Inch Nails - všechno se do nich prostě „vejde". Jedinou podmínkou je dosazení adekvátně silného a stabilního zesilovacího prvku, integrovaný CAP-2100 od Classé sice stačil, být zapojeny ale dva monobloky s dvojnásobným výkonem, reprodukce by byla tam, kde má být skutečně bezvýhradně.

Osm set čtyřky v novém provedení mají ducha klasických obdivovaných Bowersů řady 800, navíc přináší velmi zajímavou technologii 21. století, což je kombinace hodná přesně takové cenovky, jakou na ně dovozce nalepil. Špičkové provedení, skvělý, nenásilný a velký zvuk, uvěřitelnost reprodukce ve všech pásmech a hlavně dlouhodobá radost z poslechu, při níž považujete za naprosto samozřejmé vyměnit CD, které dohrálo za další a znovu jen tak poslouchat, aniž by bylo nutné hodnotit a posuzovat zvukovou kvalita - ta je prostě výtečná tak nějak sama od sebe. B&W 804 Diamond se tak stávají jednou z možných konečných v oblasti relativně kompaktních high-endových sloupků. Diamant už není jen nejlepším přítelem ženy, ale i jejího muže...

Kč 187 980,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ luxusní výrobní provedení, ospravedlňující každou investovanou korunu

+ pásmo středů a výšek je referenční

+ nenásilný, pevně kontrolovaný zvuk s množstvím detailů a vzdušností

ZÁPORY

- potřebuje silný zesilovač

- bas je méně kultivovaný než zbytek pásma, přesto i tak vynikající a vylepšený proti minulým generacím

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio