800 150 dynaudio partner

Německý Canton je výrobcem dost širokého spektra reproduktorových soustav, z nichž ale jen nad pár modely ono tak náročné audiofilovo srdce a ucho skutečně zaplesá radostí, přestože všechny reprosoustavy skrz celý výrobní program sdílí talent potěšit. Všechny modely si také zachovávají velmi slušný kvalitativní standard, snad žádný z nich není vysloveně slabý, ale celkově by mi asi stačily prsty na rukou pro spočítání těch, které zapadnou do výše zmíněného šuplíku a ještě by mi zbylo dost prstů pro psaní tohoto textu. Druhý nejvyšší model druhé nejvyšší série, dnes představované třípásmové sloupky Vento 880 DC jsou díky atraktivnímu designu, ceně z vod „pro každého“ i často chválenému výkonu adepty na zařazení mezi těch „pár vyvolených“.

Osm set osmdesátky přišly do mé poslechové místnosti relativně krátce po sloupcích Canton Reference 5.2 DC, tedy jedněch z nejlepších co Canton nabízí. Vento 880 DC se tak i díky své fyzické podobnosti se zmíněnými (vypadají jako poněkud vyfouknuté Reference 5.2 DC) nevyhnuly poněkud neférovému srovnávání s vyšší třídou – jak moc vyšší naznačí už to, že za cenu páru 5.2 DC můžete mít skoro tři páry 880 DC. A že z toho srovnání nevypadly Vento 880 DC zcela v poli na hlavu poražených už samo o sobě o něčem svědčí.

Když jsem poprvé tyto sloupky vybalil a ustavil v místnosti, působily na mne nesmírně subtilně, elegantně a stylově. Masivná základna, aerodynamicky dozadu splývající ozvučnice, na poklep klouby dostatečně netečná, což se ostatně při váze 23 kg / ks při výšce necelého metru dá tak trochu očekávat. O podání tří pásem se dělí tři hliníkové reproduktory s průměrem 16 cm – dva pro basy a jeden pro střední frekvence – a jedna výšková kalota s průměrem 2,5 cm a membránou ze slitiny hliníku a magnézia pro snížení hmotnosti. Díky kombinaci zdvojeného basového měniče s podporou bassreflexového duniče, mířícího do spodní masivní odlehčovací desky dokáží dle specifikací jíž 880 DC až do velmi solidních 23 Hz – ovšem výrobce neuvádí toleranci. Tato „spodní sekce“ předává vládu středovému měniči na 300 Hz, ten pak pokrývá celé kritické pásmo až 3 000 Hz. Canton tvrdí, že jejich výškáč pak zvládne vyšplhat až k velmi solidním 40 000 Hz. Ačkoliv tentokrát Cantony neprošly díky nedostatku času měřením, není důvod hodnotnám v zásadě nevěřit – série Reference odpovídala udávanému naprosto přesně, i kdyby Vento série měla o něco vyšší tolerance, stále se pohybujeme na velice solidních hodnotách. A to včetně udávané citlivosti 87,5 dB a impedance 4...8 Ohm (tedy se impedance pohybuje mezi hodnotami 4 a 8 Ohm), kteréžto hodnoty z nich činí zesilovačově velmi nenáročné reprosoustavy.

Tak jako modely Reference series jsou i ty v řadě Vento vybaveny technologií DC, která – ve zkratce řečeno – eliminiuje sigály mimo reprodukovatelné pásmo, jež mohou způsobit nepříznivé vibrace reproduktorů zvláště v nejnižších pásmech a vytvořit tak nežádoucí zkreslení reprodukovaného zvuku. Nicméně pokud ve výhybce zabráníme vstupu signálu pod určitou stanovenou mez (u tohoto modelu spodní mezi 23 Hz), odpadá i pokus reproduktorů o kmitání na těchto frekvencích i veškeré s tím spojené problémy. Jednoduché a účelné.

Vzhledem k tomu, že Vento 880 DC ventilují vzduch směrem dolů, tedy do již zmíněné masivní základny, je v každém případě doporučeníhodně použití dodávaných odhmotňovacích hrotů, protože jinak se poměrně snadno basové a subbasové frekvence změní v jednolitý huhlavý hluk i tam, kde se to ostatním podobným sloupkům nestává. I umístění v prostoru je maličko ošidnější než je běžným zvykem – díky umístění bassreflexového portu není problém přirazit sloupky relativně blízko ke zdi (důležitější je zde ustavení na hroty, tedy umístění vertikální), díky prohnutí bočních MDF desek není ani potřeba starat se zase tolik o vzdálenost od bočních stěn – respektive stačí necelý metr na všechny strany. Co ovšem potřeba je, je dodržení vzdálenosti mezi sloupky. Po troše šoupání, otáčení, posouvání, poposedávání a hledání skoknčily Canton Vento 880 DC necelé tři metry od sebe a mířily maličko mimo hranice poměrně úzce vymezeného ideálního poslechového bodu, jehož velikost je právě tak „akorát na jednu zadnici“. I když 880 DC nejsou vysloveně přísně směrové, maximum zvukové kvality prostě dostanete jen ve svém vysezeném audiofilním důlku na gauči.

Testy probíhaly v obou mých poslechových prostorech na dvou sestavách. Tou hlavní se stala kombinace společníků z pod křídel Eurostar Ostrava – Denon DCD2010AE jakožto zdroj digitálního signálu a Denon PMA2010AE v roli integrovaného sílícího prvku. Tento velmi povedený tandem i cenově odpovídá kategorii Cantonů, za celou sestavu tak dáte nějakých 150 – 200 tisíc, což je většinou hranice i pro ty, kteří to s hi-fi myslí vážně. Mezi oběma Denony sloužil k propojení Monster Cable M1000i a v roli silových kabelů hrály KrautWire Awakening. Pro ověření pak sloužil věrný systém děleného zesilovače KR Audio (P-150 a Antares VA320 – opět s Monstery) a CD přehrávače Roksan Kandy K2 (přes KrautWire Guru S). Místo reprokabelů zaujaly kvůli testovacím účelům Eagle Cable Condor Blue LS 5.1 (a už zůstaly jako trvalá alternativa ke KrautWire Awakening), ačkoliv ani zde nebylo možné využít bi-wiringové terminály.

Když jsem započal na zcela syrových reprosoustavách poslouchat, výsledkem bylo jen trošku zoufalé povzdechnutí a podrbání na hlavě, kdy jsem přemýšlel, jak slušně napsat, že to tak nějak není ono. Protože se ale každé reprosoustavy musí nejldříve rozehrát, dal jsem jim v tichu poslechovky nějakých 192 hodin (respektive jsem jedno pondělí zapnul systém na „repeat“ a lehce nižší než standardní poslechovou hlasitosti a další úterý jsem ho přišel vypnout – jedna z mnoha výhod dedikované poslechovky v komerčním objektu s tlustými stěnami) na rozehrání. A že to bylo podstatně lepší.

Prvotním dojmem totiž byl jakási uzavřenost zvuku, řezavé výšky a méně basů – do objemu i do kvality. Co už na první poslech ale zaujalo byla razance zvuku, jeho brilance, ovšem poněkud přetažená přes příjemnou hranu. Po rozehrání se charakter podstatně zjemnil, třeba bubenický koncert skupiny STOMP, plný všelijakých netradičních cinkavých zvuků, bouchání a tluktou, které všechny napoprvé dokázaly říznout do uší, se po oněch osmi dnech otevřely a ačkoliv charakter kovových reproduktorů stále zůstává mírně mimo území neutrality směrem k zdůrazněnému detailu a prezentnosti, je to přesně ten zvuk, který mnohý posluchač vyžaduje.

Důraz na detail a jistou jiskrnost zvuku (to není myšleno pejorativně – pouze jako vyjádření charakteru) spolu s velkou úderností činí z Canton Vento 880 DC ideální nástroj k reprodukci bigbeatu a podobných žánrů. Třeba u „Rammstein – Liebe ist für alle da“ je cítit menší objem basu, ovšem o to je zvuk kompaktnější a pevnější a Canton dokáží atmosféru v místnosti rozpumpovat, předat energii obsaženou v nahrávce s nebývalou silou.

„Quiet Nights“ od Diany Krall je velmi atmosferická, otevřená a lehká nahrávka s krásně procítěným a živým vokálem hlavní interpretky, který ovšem potřebuje nadprůměrně dobrou aparaturu, jinak jsou velmi snadno slyšet jakékoliv problémy – umělost zvuků, uzavřenost zvuku a podobně. Canton Vento 880 DC, pokud hrály s dostatečně výkonnými Denony, neměly problém – zvuková scéna uvěřitelně ubíhala v předozadním prostoru a zprava a zleva ji limitovala rozteč boxů. Stejně tak umístění hudebníků a jejich nástrojů v tomto prostoru je na danou kategorii nadprůměrné. Když srovnám tyto reprosoustavy třeba s českými Xavian Giulietta, jejich projev je méně barevný, poněkud preciznější a tvrdší (což je vlastnost přisuzovaná často materiálu měničů) a také bohatší na detaily. Tam kde Giulietty nabízí přehršel textur a lásku k hudbě, se kterou si pohrávají, Canton jde k detailu a i když celkové vyznění je podobně klidné a jemné, 880 DC přeci jen působí maličko chladněji.

Na klasických nahrávkách z kolekce CrystalCable Cantony prokázaly, že nemají problém ani s velkolepými a velmi dynamickými skladbami a že nahlé přechody od něžného šepotu smyčců k dramatickým úderům do masivního bubnu spolu s celou hrající dechovou sekcí jsou reprodukovány bez nepříjemně velké komprese, i když pro zvuk odpovídající reálné velikosti hudebního tělesa by bylo potřeba něčeho jako jsou Verity Audio Lohengrin, Focal Grande Utopia nebo Wilson Audio Alexandria. Cantony jsou v tomto ohledu určitě jedny z nejlepších ve své cenové kategorii – dokonce bych se nebál je co do zvládnutí dynamických špiček zařadit někam k Harbeth Super HL5 nebo Usher Dancer Mini One, což považuji za výborné vysvědčení.

Po dlouhém přemýšlení co napsat do posledního odstavce, čím shrnout do pár věc zážitky a charakter Canton Vento 880 DC, jak vyjádřit svůj názor na jejich kvalitu jsem vlastně nenašel nic, čím by byly tyto sloupky výjimečné. Odvádí celkově svou práci nadprůměrně dobře, ačkoliv drobné detaily (že mi vypadně kabel z reprosoustav v této cenové kategorii je opravdu špatně) je sráží z absolutně vynikajícího hodnocení právě na nadprůměrné. Pokud ale máte dostatečně silný a stabilní zesilovač a pokud rádi posloucháte různé hudební žánry, Cantony jsou univerzálním řešením – jejich téměř nepřítomný charakter, precizní přednes detailů i velké dynamické rezervy v celém vyrovnaném a kompaktním frekvenčním rozsahu z nich činí zaplatitelné reprosoustavy, které udělají parádu – parádu pro oko i parádu pro ucho.

Kč 51 980,- (stříbrná) / Kč 57 980,- (černá a bílá) / Kč 61 980,- (třešeň)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ elegantní a kvalitní provedení

+ příjemný, plynulý a klidný zvuk

+ údernost

+ podání prostoru

ZÁPORY

- basová složka by mohla být přesnější a údernější

- reproterminály neudrží kabely dostatečně pevně

- vyžadují silný zesilovač s nadprůměrnou rezervou výkonu a stability, jinak zní zastřeně

- děsivě křehké krycí mřížky, na které je lépe ani nedýchat nebo se zlámou

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio