800 150 dynaudio partner

Tchai-wan, též Taiwan. Malý ostrov, osídlený prvními čínskými zemědělci ve 13. století, utopený v moři někde mezi Hong Kongem, Čínou, oběma Koreami, Japonskem a Filipínami. Oficiálně součást Čínské lidové republiky, neoficiálně místo společnenských nepokojů a sporů o národní identitu. Jinak též 32 260 kilometrů čtverečních, na nichž se místí stará kultura, jedinečná příroda a moderní industriální společnost, jejíž součástí je s čím dál tím větším věhlasem i výrobce audio techniky, který vybudoval svůj věhlas z ničeho i navzdory předsudkům o kvalitě asijské výroby. Ten výrobce se jmenuje Usher a jeho specialitou jsou reprosoustavy s puncem kvality a příznivé ceny.

Mezi množstvím v současnosti vyráběných modelů reprosoustav (tvořících hlavní součást výrobního programu Usher, s jehož logem lze ovšem dostat i cd přehrávače, zesilovače, reproduktorové stojany nebo samostatné měniče pro vlastní projekty) ční několik modelů, o nichž se prostě z nějakého důvodu hovoří o něco víc. Ať už se jedná o levné regálovky Usher S-520 II, referenční giganty Usher BE-20 z nejoceňovanější Dancer série nebo právě dnes představované Mini One z téže řady, reprezentující variaci Usheru na magické téma „poměr ceny a výkonu“.

Když jsme se s Jiřím Petrákem vydali jednoho velmi brzkého rána na cestu do Havířova za setkáním s Valdou Navrátilem a jeho čerstvě otevřeným studiem, čekalo nás tam množství věcí k prozkoumání. Mou pozornost však už od příchodu do studia mezi mnohými vystavenými reprosoustavami upoutala dvojice sloupků tak nějak nepopsatelně hezčích a lákavějších, než ty ostatní. Čím to bylo říci nemohu, ale zrak se prostě tak nějak sám stáčel k Usher Dancer Mini One. Možná tím, že trochu připomíná jachtu na moři (dynamická dozadu se zužující silueta s černým leštěným čelem, masivním prohýbaným podstavcem a zadní stranou, čímsi evokující palubu plavidla kdesi v Monte Carlu), možná je to tím, že má v sobě ducha asijského vkusu, který evropskému oku není vlastní (to není o kvalitě, jen o „jinakosti“). [JP: mě zase napadl hotel Burj Al Arab v Dubaji, který je záměrně a nápadně podobný jachtě s napnutými plachtami, je to jako kdyby se sloupky nadechly k maximálnímu pěveckému výkonu.] Maličko přes metr vysoké, zhruba třetinu metru široké a jen o něco více do hloubky odplouvající (zase ta „jachtovitá“ terminologie – když ony to Usher Dancer Mini One téměř vyžadují) sloupky prostě tak nebo onak mají něco do sebe a v prostoru místnosti zaujmou stejně důležité místo jako jakýkoliv jiný kus pěkného nábytku.

Budeme-li tyto dvoupásmové reprosoustavy zkoumat ještě pozornějším okem, objevíte osmnácticentimetrový reproduktor s papírovou membránou pro vyzařování středních a nízkých frekvencí, kousek nad ním ve zkosené části čela trůní jeden z nejlepších výškových měničů současnosti – beryliový 28mm reproduktor, skrývající se v katalogu pod názvem 9980-20BEA. Dělící frekvence obou reproduktorů je v poměrně kritickém pásmu 2300 Hz, ovšem ve své cenové úrovni i v kategorii do 100 000,- se jedná o jedny z nejlépe zfázovaných a sehraných reprosoustav, takže problémy či dokonce „díry“ nevnímáte. Celá ozvučnice je koncipována jako otevřená, přičemž bassreflex najdete poněkud netypicky vpředu dole, což trochu připomíná třeba starší modely JMLab Focal Utopia – tam ostatně najdeme podobnost i tvarovou, jedná se o úzkou, nenápadnou štěrbinu.

Hlavním partnerem v celodenním poslechu byl těmto reprosoustavám „áčkový“ integrovaný zesilovač Luxman L-550A II s pouhými 20ti Watty (do zátěže 8 ohm, což odpovídá jmenovité impedanci Dancer Mini One) výkonu, které však ani při vyšších hlasitostech neměly problém s rozhýbáním Usherů, hlavně díky dostatečně vysoké citlivosti těchto reprosoustav - 87dB. CD a SACD roztáčel Luxman D-05. Za kabeláž v této sestavě sloužily kabely CrystalCable Piccolo v roli reprokabelu a CrystalCable Standard v roli interconnectu. Chvíli jsme poslouchali také na nejčastější kombinaci s kabeláží Rapport, ovšem – při vší úctě k této firmě a faktu, že Usher jejich kabeláží své bedny „prodrátoval“ – oproti CrystalCable neměly tyhle „hadice“ šanci. [JP: na Crystal Cable je něco opravdu nevšedního, budu si na ně muset dávat pozor...] Na porovnání jsme prohazovali do role zdroje signálu i Cambridge Audio Azur 340C Casea, do úlohy zesilovacího prvku pak PrimaLuna DiaLogue One. Zvukový charakter jsme také porovnávali s famózními, ač o úroveň níže posazenými a jinou konstrukční i zvukovou školu respektující Xavian Giulietta.

Co mne nadchlo již při prvních tónech z „Like Minds“ pětice Burton – Corea – Metheny – Haynes – Holland je otevřenost a holografická prostorovost projevu Dancer Mini One. I v relativně malé místnosti a při poslechu v blízkém poli dokázaly Usher zrekonstruovat zvukovou scénu s obdivuhodnou přesností – hledáte-li lepší, musíte hodně pečlivě vybírat. Umí to třeba elektrostaty Quad, které ovšem začínají na dvojnásobné cenovce, umí to třeba i zmiňované Xavian Giulietta, ovšem ne tak precizně a samozřejmě. Je pravda, že třeba vibrafon na této nahrávce měl maličko tendenci cestovat z pravé bedny do levé, ale neměl jsem dostatek času, abych mohl zodpovědně posoudit, které části reprodukčního systému problém přisoudit.

Klasická Mercuryovská stadionová halekačka „We Will Rock You“ je pak dostatečně dynamická, s naprosto živým hlasem, snad jen klasická Queenovská razantní basa zní až moc jemně, ačkoliv musím říct, že bez problémů věřím tomu, že Usher Dancer Mini One začínají hrát na 38 Hz. Přestože nelze říct, že by Usher rockovou hudbu nezvládaly – mají totiž velice rychlou odezvu a perfektně vyrovnané frekvenční pásmo – jejich charakter dokonale odpovídá hudbě akustické, kde vás nechá vychutnat všechny ty jemné nuance a detaily strun, blan a perkusních nástrojů, které prostě v rockové hudbě nejsou. Obdobný talent sdílí i Giulietty, které mohou Usherům konkurovat v nižších frekvencích, ale tam, kde se projevuje kvalita beriliového výškáče už nemají tak dobré podání zvláště v detailech a v rychlosti transientů.

Absolutní čistota a sametová jemnost výšek a středobasový reproduktor slyšitelně nedosahující úrovně výškového kolegy (je ošklivé a téměř nevhodné říct, že nejen na danou cenovou kategorii dobrý středobasový měnič „slyšitelně nedosahuje nějaké úrovně“, ale v poměru ke skvostnému beriliovému výškáči to tak prostě je) nejlépe vyniknout třeba při poslechu famózně nahraného výběru klasiky z dílen CrystalCable. O hlasech a nástrojích ve frekvenčním pásmu nad 2,3kHz nelze mít pochyb – je to prostě čiskotkrevný high-end. Středobas by snad mohl místy – třeba u velkého bubnu v Mussorgského „The Great at Kiev“ - přenést nejnižší frekvence o něco pevněji či možná důrazněji. Prokreslení a míra detailu ovšem tento nedostatek vynahrazují. Bas dokonce neovlivníte ani přistavením ke zdi, protože kapkovitý tvar ozvučnice a dopředu „střílející“ bassreflex umožňují přistavení velmi blízko ke stěnám. [JP: co člověk, to názor - v případě Usherů jsou ale naše názory velmi podobné. Jistě se shodneme s Danielem na tom, že beryliový tweeter osazený v bednách je skutečně vynikající. Zvuk je velmi vyrovnaný, příjemný, bez zvýraznění sykavek nebo patrného zkreslení perkusí, s lehkostí vykreslující prostorovou scénu. Vokály, smyčce, žestě, vše je bez chyby. Při poslechu jsem měl dojem, že mohu slyšet kmitočty aspoň dvojnásobně vyšší než obvykle... Basy jsou objemné a celkem rychlé, možná bych uvítal více tvrdosti na bicích nebo při hře kontrabasu. Dokonce jsme si nechali na chvilku zapojit kabely Rapport, zvědavi zda se situace na basech zlepší – zatímco nejhlubší tóny se nijak nezměnily, výšky byly lehce zahaleny do závoje mlhy. Střední pásmo je příjemné a působí svižně, i když v záplavě výšek není příliš nápadné. Hlasy interpretů však působí přirozeně a neagresivně, byl bych s nimi velmi spokojen. Na chvíli jsme si pro porovnání poslechli Giulietty, které se výškami s Dancer Mini One nemohou rovnat, ale střední pásmo se nápadně otevřelo a zklidnilo, vokály získaly k zmíněné přirozenosti i přesvědčivost. Takto jsem si teprve uvědomil kvalitativní rozdíl mezi excelentními výškami a „jen“ standardně dobrými (tj. velmi slušnými) středy. Jestli je to jen vina středového reproduktoru, nebo i vliv výhybky, si netroufám posoudit, ale pásmo vokálů zřejmě není dokonale vyrovnané. Jenže pak zazní nějaká skladba bohatá na výšky a jemný detail, kterého se ujme excelující berylium, a Dancer Mini One jsou opět zde.]

Jedinou doopravdy slabou stránkou, kterou nepůjde vykompenzovat ani použitou technikou či čímkoliv jiným je výrazná směrovost, hlavně v horizontálním směru. Můžete se snažit jak chcete, ale už když se budete tísnit na sedačce dva – tak jako jsme to v prvních chvílích zkoušeli s kolegou Petrákem – budete ochuzení o nejlepší možný zvuk. Sweet spot má šíři tak akorát na jedno pozadí, v zásadě je to o nalezení ideální pohodlné pozice, v níž vydržíte po celou očekávanou dobu poslechu.

Závěr? Inu, jednoduchý. Usher Dance Mini One stojí za svou pořizovací cenu a patří bez diskuse na seznam „Poslechnout si!“ každého, kdo hodlá do svých reprosoustav investovat 100 000,-. Neutrální, přesné, jemné a i když trochu náročné na kvalitu připojených komponentů, celkově plně uspokojivé reprosoustavy s nimiž bych asi dokázal bez problémů žít každý den. [JP: rovněž si myslím, že Dance Mini One hrají relevantně k uvedené ceně. A ty výšky, to je prostě něco, svou kvalitou danou cenovku určitě převyšují. Navíc bude každý den strávený doma s Ushery mnohem dostupnější než den v Burj Al Arab:-)]

Kč 84 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ luxusní výrobní provedení

+ famózní výškový reproduktor

+ cena

+ kompaktnost zvukového projevu

ZÁPORY

- výškový reproduktor hraje tak dobře, že chcete od středobasové víc, víc, víc a....víc, což není v této cenové hladině reálné

- poměrně výrazná směrovost

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Valdemar Navrátil

www.navratilaudio.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 737 821 360

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio