Musím přiznat, že kladenský Xavian mám velmi rád. Ať už je to díky jisté přítomné míře patriotismu, ať už je to mozkem a duší této značky - sympatickému Roberto Barlettovi nebo je to díky typickému zvukovému charakteru jejich reprosoustav, lahodícímu mému sluchovému aparátu, prostě je to tak. A model Giulietta je celosvětově nejoceňovanějším ze všech aktuálně vyráběných a dost možná i ze všech kdy Xavianem vytvořených, takže vlastně ani žádný jiný k otestování nepřipadal v úvahu.

Malá firmička je široce známá světovou úrovní kvality práce se dřevem a dýhou, poctivě sestavenými ozvučnicemi a stoprocentním podílem ruční práce při stavbě produktů. K mým rukám se dvoupásmové Giulietty dostaly v prémiovém laku „piano black“, který se dělá zásadně na zakázku a je to tak trochu třešnička na dortu celkového zpracování. Jeho kvalita, hloubka deseti vrstev a lesk laku téměř automobilové kvality jsou snad nejlépe poznat z okolních fotografií. Je pravda, že díky této povrchové úpravě jsou Xaviany nejen opravdu prvoligově elegantní, ale také prvotřídně citlivé na zacházení – doporučené leštění jelenicí není pouze vtip výrobce, ale opravdová nutnost. Na černé totiž zanechá rýhu snad i křivý pohled.

Ozvučnice nijak nevybočuje za zajetých kolejí, jedná se prostě o čistě pravoúhlý dřevěný špalík o váze poctivých 21 kg na kus, což je víc, než by se zdálo možné při použití 22mm MDF desek. Vnitřně jsou reprosoustavy děleny do tří komor, z horní ústí zadním směrem hliníkový nátrubek bassreflexu. Protože se jedná o model z nejvyšší řady Xavian Classico (neboli XC), náležitá péče je věnována i jednotlivým drobným detailům, vytvářejícím špičkový celek – ať je to elegantně zkosené čelo a prohnutí stran na masivní desce s dvěma hliníkovými deskami, k níž se Giulietta přišroubuje za pomoci dodávaného imbusového klíče a kde též nalezneme závity pro masivní hroty, zajímavě vykrojená průzvučná krycí mřížka, která ovšem u většiny majitelů jistě hned v prvních vteřinách skončí daleko v koutě, překrývající se reproduktory nebo pro Xavian typický proužek kůže na zadní straně s označením modelu, výrobního čísla a dostatečně masivními „mono-wiring“ reproterminály WBT Premium Signature.

V metrových sloupcích jsou elegantně zakomponovány dva měniče legendární dánské značky Scan-Speak – o výšky se stará bez milimetru třícentimetrový vysokotónový reproduktor s hedvábnou kalotou z nejvyšší třídy, vybavený vzduchovým chlazením, středy a basy pak hraje high-endový Scan-Speak Revelator s papírovou membránou o průměru 14,8 cm. Jejich dělící frekvence je nastavena na 2 200 Hz, citlivost je pak na průměrné laťce 85 dB – ani 20ti wattový zesilovač však neměl problém rozeznít Giulietty na vysokou hlasitost. Kmitočtový rozsah je pak uváděn v rozmezí 47 – 32 000 Hz, což naše měření v zásadě potvrzují (viz obr. č. 1).

Giulietty jsem v rámci testování slyšel hrát ve dvou odlišných prostředích a na třech výrazně odlišných přístrojových sestavách – první sestavu tvořil dělený zesilovač a (HD)CD přehrávač Rotel série 15, propojený interconnecty Monster Cable M1000i s reprokabely KrautWire Awakening, druhou dvojice přístrojů Harman Kardon HD990 (cd přehrávač) a HK990 (integrovaný zesilovač), prokabelovaná úplně stejně. Poslední systém se pak skládal z koncového zesilovače KR Audio Antares VA320, předzesilovače téže značky P-150, již zmiňované kabeláže a CD přehrávače Roksan Kandy K2.

Již po pár prvních minutách oceníte pohodu, která v obrovské míře vytéká z reproduktorů a která činí poslech Giuliett tak návykový a uspokojivý. Nejlepší výkon podávají, je-li potenciometr zesilovače natočen na úroveň nočního poslechu nebo střední hlasitosti, tedy takové, při níž se dá ještě rozumně hovořit, byť mírně zvýšeným hlasem. Nejsou určeny na ozvučení koncertního sálu ani pro destrukci sluchového aparátu, takže ačkoliv dokážou hrát velmi nahlas, jejich jemnost a chytlavost se u vysokých hlasitostí vytratí a poslech sice není hrubý či neakceptovatelný, ale není ani tím, co byste toužili zažít zas a znovu.

Excelentním nástrojem jsou Xavian Giulietta na reprodukci klasické hudby. Třeba monumentální Mussorgského „Great Gate at Kiev“ na audiofilské nahrávce Crystal Cable Arabesque je sice o něco méně důrazná, ale velký buben je opravdu buben, jehož rezonanci fyzicky cítíte, žesťová sekce vřískne tak jak má, aniž by zvuk byl nepříjemně ostrý a dynamika je strhující, až naskakuje husí kůže a tají se dech. Na nevelké sloupky je to obdivuhodný výkon.

Náročná dynamika reprodukce sólových klavírních koncertů, ať už je to Kolínský koncert Keitha Jarreta nebo dílo sester Labéque z roku 2008 Schubert/Mozart, je fantastickým testovacím nástrojem pro posouzení schopností reprosoustav. Zvláště strhující Jarretova sóla a přesně konturované tóny jednotlivých kláves mají přesně ten správný dozvuk i barvu, což je v dané cenové kategorii výjimečné a spíše tuto schopnost nacházíme u reprosoustav drnkajících na stotisícovou strunu. Prostě veškerá klasika se v rozumné poslechové hlasitosti jeví bezchybná – prostorové podání, vzdušnost i oddělení nástrojů jsou výtečné. Je vidět, že Roberto Barletta je milovníkem poslechu klasické hudby a své soustavy piluje právě na ní a u společensky akceptovatelných hlasitostí nenaleznete chybu.

Trochu méně jednoznačná je situace u moderní populární hudby, zvláště pak té rockovější. Zde se projevuje snad až o chloupek přílišná kultivovanost soustav a jejich výjimečný talent hrát tiše a středně hlasitě, ale nikoliv halasně. Nikde neschází ani výšky, ani basy, ba naopak objem nejnižších tónů je vzhledem k litrovému objemu famózní, stejně tak jejich pevnost a artikulace, tady žádný problém. Přesto celý zvuk halí jemný pláštík sametu, otupující ostrost a říznost, nutnou pro plné prožití tvrdších žánrů. Tento sametový charakter sice při vyšších poslechových hladinách mizí, ale obratem jej nahradí ostří nepřirozené, dávající na vědomí, že se po reprosoustavách chce něco, nač nejsou vytvořeny.

Velkou silou Xavian Giulietta, ale obecně i ostatních firemních produktů, je schopnost kreslit – prostor zvukové scény je opravdovým prostorem, lokalizace jednotlivých nástrojů je přesná a v každém okamžiku je cítit nadhled a kontrola Xavianů nad reprodukovaným zvukem. Největšími slabinami je pak nutnost se zdržet zbytečně vysokých hlasitostí, takže Giulietty osloví hlavně vyzrálé posluchače, kteří netouží oslňovat sousedy, ale hlavně chtějí vychutnávat přesně reprodukované, živě znějící tóny.

Netajím se tím, že Xavian Classico Giulietta mne nadchly. Absolutně dokonalým fyzickým zpracováním, výbornou volbou a vzájemným sladěním měničů, nesmírnou pohodou a nadhledem při reprodukci a také tím, že se jedná bez jakékoliv diskuse o nejvýhodnější reprosoustavy českého výrobce, protože za zaplatitelné peníze se dočkáte zcela dospělého, otevřeného, detailního a živého zvuku, který sice není zcela univerzálně dokonalý pro každý hudební žánr, ale i u hudby pro Xaviany „nevhodné“ se jedná o kvalitu reprodukce, plně srovnatelnou s jakoukoliv reprosoustavou v dané cenové kategorii. Neměl bych problém ani zařadit Giulietty do užšího výběru těm, kteří mají rozpočet dejme tomu nějakých 80 000,-, kde kralují velké „komerční“ značky. Protože i tam, ač se to nemusí zdát, jsou dvoupásmové české reprosoustavy plnohodnotnými hráči. Klobouk dolů...

OBR 1 – graf frekvenční odezvy – vyrovnaný frekvenční průběh bez výrazných propadů a boulí koresponduje s výbornými poslechovými dojmy

OBR 2 – graf elektrické fáze (horní linka) a impedance (dolní linka) – deklarovaných 6 ohmů přesně odpovídá naměřenému minimu

Kč 55 000,- + 19% za piano black

--- --- --- --- ---

KLADY

+ detailnost, lehkost a vytříbená jemnost zvuku

+ dokonalé výrobní provedení

+ víc než dost dobře artikulovaného basu ze skromné dvoupásmové ozvučnice

+ schopnost vykreslit prostor

+ poměr ceny a hodnoty

ZÁPORY

- snad jen mírná náročnost na kvalitní řetězec, zvláště zesilovač

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Xavian

www.xavian.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 777 125 456

200 300 chord

200 300 xavian

200 200 koss

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 rpaudio

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
Cardas High Speed SB USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Struny podzimu

Začal sychravý podzim, večery začínají brzo a ven se člověku nechce, takže by se dost možná dalo říct, že je nejlepší část roku pro ty, kteří rádi poslouchají hudbu - už si nemusíme vymýšlet důvody, proč nikam nejít a proč zůstat v teple domova s oblíbenou hudbu na oblíbeném médiu.

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 grandinote 200 200 spalicek 

200 200 audio visual 200 200 voice 200 200 psg 200 200 ketos 200 200 hifihomeart 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 mareka audio 

200 200 4ce distribution 200 200 htp 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha