HIFIStyl

2018 09 05 TST Fischer Fischer SN 370 AMT 1

Německý výrobce Fischer&Fischer se specializuje na výrobu reprosoustav a to ne ledajakých - jsou specifické použitím půl miliardy let staré břidlice na konstrukci ozvučnic, které jsou díky váze a tloušťce materiálu prakticky nerezonující a navíc vizuálně originální právě díky výrazné podobě surové břidlice. Nejnovějším přírůstkem do firemní nabídky jsou středně velké sloupky SN-370 AMT, kde trojpísmenná zkratka na konci signalizuje osazení páskového tweeteru, který byl doposud vyhrazen pro modely z vrcholu katalogu.

Na bytelných hliníkových profilech s velmi výraznými nožkami je usazena ozvučnice velmi klasického střihu, dokonalá pravoúhlost je oživena jen zkosenými hranami břidlicových desek - i díky broušeným a hladkým ploškám se můžete kochat tloušťkou použitých panelů 2 až 2,3 cm. SN-370 AMT jsou, jak už bylo řečeno, středně velké - s výškou 114 cm, šířkou 30,5 cm a hloubkou 35 cm stále nebudou žádnou extrémní dominantou poslechového prostoru. Kabinet samotný má půdorys 22 x 30 cm (š x h). Reprosoustavy váží mocných 69 kg, což vás vzhledem k rozměrům rozhodně překvapí.

2018 09 05 TST Fischer Fischer SN 370 AMT 2

Více než polovinu čelní stěny okupují tři měniče v rozložení D´Appolito - ve středu je již zmiňovaný měnič páskový, nahoře a dole robustně vyhlížející klasický kónus. Kolem vysokotónového podlouhlého reproduktoru je hliníková deska, vizuálně propojující měniče do jediného celku, ve stejné šířce pak navazuje další kovová plocha i pod spodním reproduktorem, kde se v ní otevírá mohutný bassreflexový nátrubek a je tu krásně vyvedené logo výrobce. Zpracování obecně nelze vyčíst vůbec nic, takhle vypadá pověstná německá preciznost v praxi - reprosoustavy jako celek budí respekt a pocit síly už od prvního pohledu.

Dole na zadní stěně je přišroubovaná mohutná kovová deska, kde krom nezbytných označení a popisků najdete dva sety velmi robustních bi-wiringových / bi-ampingových reproterminálů, v nichž velmi důstojně drží banánky i vidličky a vodivost zajišťuje rhodium na kontaktech.

2018 09 05 TST Fischer Fischer SN 370 AMT 3

Všechny použité reproduktory nesou označení Fischer&Fischer - o výšky se stará AMT, neboli Air Motion Transformer, který pro firmu vyrábí na zakázku Mundorf a má vynikající pověst. Dva středobasové kónusy jsou také vyráběné na zakázku, jejich membrány mají průměr 18 cm a jsou vyrobeny z uhlíkového papíru (což je de facto vlastně kopírák) a uhlíkové folie v sendvičovém uspořádání. Ve středu reproduktoru je výrazný hliníkový fázový nástavec.

Výrobce udává, že SN-370 AMT jsou dvoupásmové, dělené frekvenční výhybkou 1. a 2. řádu s fázovou a impedanční korekcí. Udávaný frekvenční rozsah v běžné toleranci +/- 3 dB činí 36 - 27 000 Hz, jmenovitá impedance je 4 ohmy a charakteristická citlivost 90 dB / W / m patří k vyšším.

2018 09 05 TST Fischer Fischer SN 370 AMT 4

Fischer&Fischer SN-370 AMT jsme měli možnost poslouchat na dvou místech, v hotelu Don Giovanni ve velkém sále Donna Elvira, kde jim společnost dělal filtr Mudra Akustik PX, CD přehrávač Accustic Arts Player I a zesilovač Accustic Arts Power I. Měli jsme možnost srovnat s vyšším modelem SN-470 AMT. Podruhé a detailněji jsme reprosoustavy slyšeli v pražském studiu Rodel Audio - tam jsme srovnávali s SN-70 a SN-170, krom již zmíněného filtru jsme ale měli k dispozici hlavně poměrně imponující monobloky Accustic Arts Mono II s řídícím zesilovačem Primare PRE32 a přehrávačem Marantz SA-14S1. Zkoušeli jsme také integrovaný zesilovač PM-14S1.

V Rossiniho "Duetu pro cello a kontrabas" ("The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) byl slyšet (tedy za předpokladu použití vhodně dimenzované elektroniky - a že SN-370 AMT mají nároky poměrně velké) nádherně artikulovaný, usměrněný, samozřejmě čistý bas, kterého bylo neskutečně mnoho. SN-370 AMT s klidem vyplní i 50 - 60 m2 a i z pěti metrů máte stále pocit až fyzického důrazu. Je to půvabný efekt, který od relativně skladných reprosoustav zprvu neočekáváte. Basové frekvence jsou také kontrolované s nenucenou přirozeností, bas vytéká, mohutný, konkrétní a s pocitem veliké rezervy. Definice je výtečná a necítíte žádná reálná omezení stran hloubky, což ústí v celkový pocit důstojné jistoty. Skrze excelentní čistotu nejhlubších oktáv pak vždy celkem zřetelně cítíte prosakující tonalitu řetězce, což je další bod, který je nutné pečlivě uvážit při párování s elektronikou.

2018 09 05 TST Fischer Fischer SN 370 AMT 10

Hlas Doris Day v "Over the rainbow" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) zněl jasně, jadrně a vlastně až trochu tvrdším způsobem, byl to přímočaře analytický přednes s až krystalickou čistotou celého středního pásma. Reprosoustavy jsou svižné, velmi otevřené, mají objemem nadživotně obrovský přednes a jednoznačně informují o kvalitě řetězce i nahrávky díky excelentní transparentnosti. Zrovna na této víc než půlstoletí staré nahrávce je i přes skvostnou práci při remasteringu cítit na hranách ostrost. Na druhou stranu, ta samozřejmost a lehkost, s níž je vokál srozumitelný, ta fyzická sytost a řízná živost, to je vskutku podmanivé.

Velký pásek od Mundorfu potvrzuje svou pověst, na mnoha činelech a kovových perkusích ve Floexově "Prenatal Hunters" ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158) oceníte jeho mimořádnou agilnost, reakce na signál jsou svižné jako prásknutí biče, takže reproduktor stíhá bez komplikací extrahovat z nahrávky i velmi jemňoučké detaily. Rozlišení je jednoduše excelentní, je to delikátně jemné a zároveň velmi energické, takže se konkrétnost cinknutí nese prostorem dlouho, jasně a bez pocitu nějaké zjemnělé éteričnosti. Zvuk zůstává jednoduše na zemi a tweeter neztrácí dech a razanci ani při poslechu z mnohametrové dálky.

2018 09 05 TST Fischer Fischer SN 370 AMT 13

Probudit dynamickou jiskru SN-370 AMT není úplně snadné - až zesilovače Mono II skutečně dokázaly rozvinout dynamiku naplno při zachování pečlivé kontroly. V takovéto konfiguraci pak SN-370 AMT zvládnou působivě i špičky ve Stravinského "Ptákovi Ohnivákovi" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139). Zvuk je to hřmotný a zároveň rychlý, má fantastickou sílu a plnost, která se prostorem valí jako mocná bouře. Má to sílu, důraz a tělo, které vás v malých místnostech prostě utluče a budete potřebovat aspoň 50 metrů čtverečních, aby vše fungovalo jak má. Přednes zůstává s dobrou elektronikou snadno čitelný, spořádaný a dýchající od velmi nízkých poslechových úrovní až po ty velmi vysoké - SN-370 AMT snesou, zdá se, prakticky cokoliv do nich pustíte, aniž by je to nějak rozhodilo (tedy dřív, než to rozhodí vaše uši).

Analytický, čistý a nebývale transparentní přednes vás nechá vychutnat nespočet detailů; kupříkladu v "Pie Jesu" se zpěvem Ellen van Zomeren ("Incredible Music Volume 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130) si tak užijete překvapivě plnotučné a dospělé varhany se zřetelným průběhem tónů, ale také přímočaře a nekomplikovaně, jasně prezentované jemňoučké detaily, sem tam nějaké to tichoučké vrznutí či zašustění, támhle zase dlouhé doznívání ozvěny zpěvu v chladu kostelního prostoru. Výsledek je velmi živoucí, přehledný, zejména ve vokálním pásmu je to analytický, až monitorově informativní přednes.

2018 09 05 TST Fischer Fischer SN 370 AMT 21

Přestože páskové řešení je často spojované s problémem směrovosti a tím nutnosti natáčet reprosoustavy či jim podřizovat poslechové místo, při poslechu SN-370 AMT jsme se s tím nesetkali. V "Dream about you" ("STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) byl naopak poslechový sweet spot velmi široký a krom bezproblémové homogennosti nadživotně velkého zvuku je tu skvělá lokalizace. Není to vysloveně vzdušný přednes, spíše jde o dokonale v pravolevém i předozadním směru zaostřené jednotlivé nástroje s velmi přesně načrtnutými konturami.

Robustní a mohutný zátah odspodu a vůbec reprodukce překypující energií skvěle podtrhly i flow v "Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149). Je to celkově snadné, organicky spořádané, má to až koncertní velikost a tah na branku, aniž by to nějak zastíralo jemné detaily či celkovou srozumitelnost. Díky velké transparentnosti reprodukce proniká do zvuku SN-370 AMT, jak už bylo řečeno, velkou měrou charakter použité elektroniky, kabelů, filtrů,...prostě všeho, co jen trochu může zvuk změnit. Pokud si ale vše sedne, stojí to věru za to.

2018 09 05 TST Fischer Fischer SN 370 AMT 24

Středně velké sloupky SN-370 AMT jsou typické Fischer&Fischer, tedy formálně velmi "rovné", čisté, živé a energické reprosoustavy, do nichž ale výrobce v tomto konkrétním případě vložil ještě schopnost nabídnout až koncertní proporce zvuku (což značí, že v místnostech pod 30 m2 budete zvukem zavaleni, v 50 m2 to bude tak akorát a ani 100 m2 by patrně nebylo nad síly těchto reprosoustav) a snad jen nutnost velmi pečlivě vybírat zbytek systému kvůli tomu, jak zvuková stopa elektroniky proniká skrze nesmírně transparentní SN-370 AMT, může být trochu na obtíž oproti nižším modelům, kde stačí prakticky "cokoliv dobrého". Nutno ale říci, že pokud na ně máte prostor a dokážete jim sjednat adekvátní, či spíše až trochu předimenzovaný řetězec, odmění se vám SN-370 AMT zvukem šťavnatým a nenuceně samozřejmým, který umí být velmi přesvědčivý.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, nadstandardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, absorpční panely,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.

2018 09 05 TST Fischer Fischer SN 370 AMT m1

Je vidět, že se SN-370 AMT navzdory svých rozměrům umí i přes své relativně nevelké rozměry ozvat už na nějakých 30 Hz, zdůrazněná odezva na 50 - 60 Hz je produktem příliš malého prostoru, podobně jako peak na 300 Hz. Jinak nelze k lineárnosti odezvy mít žádné reálné připomínky, zejména práce tweeteru v nejvyšším pásmu je excelentně čistá. Na to, že jde o frekvenční odezvu v reálném a pro reprosoustavy malém prostoru jde o pozoruhodně dobrý výsledek.

Měli jsme možnost SN-370 AMT slyšet i měřit v přibližně dvakrát tak velikém, ale akusticky neupraveném prostoru. Tam nebyl patrný ani jeden z peaků, ale zato bylo výrazně zdvižené pásmo 30 - 500 Hz, kde prostě SN-370 AMT umí naplnit bez násilí i hodně velké prostory.

2018 09 05 TST Fischer Fischer SN 370 AMT m2

Impedance (červená) ukazuje na naladění bassreflexu na 40 Hz, v pásmu 100 - 600 Hz je vidět pokles i pod hranici 4 ohm, takž bude důležité zvolit adekvátní, stabilní a výkonnou elektroniku. Celý průběh impedance je naprosto čistý, zcela prostý jakékoliv stopy po rezonancích kabinetu, jak se ostatně dá čekat. Elektrická fáze (černá) vykazuje poměrně dost velký výkyv na úrovni 70 Hz, v kombinaci s velkým impedančním peakem by ale nemělo jít o extrémně náročné momenty, pokud budeme hovořit o kvalitě odpovídající high-end zesilovačům. Zbytek průběhu fáze je zcela čistý. Celkově bude záležet na tom, s čím SN-370 AMT budou hrát, ale nebudou si klást nároky přehnané.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 323 730,- - přírodní břidlice

Kč 377 730,- - lakovaná břidlice

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ opravdu veliký zvuk

+ skvělá dynamika a energie

+ mocná a důrazná basová část

+ šťavnatý a plnokrevný přednes

+ ve správné kombinaci nenuceně čistý a samozřejmý přednes

ZÁPORY

- vyžadují mnohem víc prostoru, než by jejich půdorys naznačoval

- není snadno ovládnout jejich basovou odezvu

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz 

DOVOZCE: IBD Czech | www.ibd-czech.cz 

XAVIAN XN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

Marantz Hi-Fi / AV TradeUp

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

HIFI GUIDE

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
SOtM sPS-500 [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor HiFi ROSE - streamery Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies