HIFIStyl

2017 11 30 TST RIHA Mikro D Plus 1

Plzeňská značka RIHA má portfolio o šíři, kterou by jí mohl leckterý globální brand závidět. Stačí se podívat na firemní web, abyste zjistili, že pod značkou RIHA dostanete reprosoustavy pasivní, aktivní i vestavné, zesilovače integrované i dělené, elektronické výhybky, řešení napájení, kabeláž a dokonce i projekční desky.

A nejen to - jen pasivní reprosoustavy jsou k dispozici ve třech základních verzích Basic, Plus a ES (podle kvality komponentů) a v mnoha modelových řadách - třeba nejpopulárnější Plus má verze Piko, Nano, Mikro, Kilo, Mega, Tera, Peta a Zetta. A to třeba Mikro má ještě dalších 5 rozměrů a podob ozvučnice. Když jsme u téhle řady, jejím nejvyšším modelem je dvoupásmový sloupek Mikro D Plus s měniči v D´Appolito rozložení.

RIHA Mikro D Plus jsou poměrně vysoké, štíhlé a hluboké (130 cm x 21 cm x 35 cm), jejich fortelná stavba z MDF profilů tloušťky 2,8 cm přispívá k celkové váze 33 kg, která je rozložena na kovových profilech se silentbloky pro minimální přenos vibrací. Skoro všechny firemní modely jsou na povrchu okrášleny matnými italskými polyuretanovými laky (vzhledem k zakázkové výrobě ale můžete mít i dýhu nebo prostě cokoliv si umanete), které jsou jednak moderní a jednak odolné - efektně vypadá zejména zakulacení na hranách, přispívající k jistým způsobem záměrné industriální syrovosti designu.

2017 11 30 TST RIHA Mikro D Plus 2

Jak už bylo řečeno, Mikro D Plus mají tři měniče v D´Appolito zapojení, tedy středobas nahoře téměř u hrany, pod ním tweeter a pod ním další středobas. Mohutný a prvotřídně zpracovaný výdech bassreflexu (práci s kovovými částmi v RIHA opravdu umí) je naopak úplně dole u podlahy.

Pohled zezadu odhalí jen čistou stěnu, u jejíž paty se nachází informativní štítek, skrze nějž proniká zásuvka speakON konektoru; firma RIHA (pokud to náhodou ještě nevíte) zastává filozofii praktičnosti a protože speakON nejen, že optimálně přenáší výkon, ale nedá se ani špatně zapojit či se velmi obtížně poškozuje, tak je zde osazen. Je pravda, že krom absence klasické audiofilské estetiky (a téměř úplné absence kabelů s tímto zakončením) nemá toto řešení slabých stránek.

2017 11 30 TST RIHA Mikro D Plus 3

V RIHA zvolili pro Mikro D Plus vysokotónovou kopulkou o průměru 2,7 cm a dvojicí středobasových kónusů o průměru 17,6 cm. Všechny reproduktory pochází z katalogu severských SEAS. Dvoupásmová koncepce pracuje v rozsahu 41 - 20 000 Hz (+/- 3 dB), s citlivostí 89 dB / 2,83 V / m se řadí mezi citlivější a díky jmenovité impedanci 4 ohmy by měla být snadno rozehratelná.

RIHA Mikro D Plus jsme poslouchali v plzeňské poslechové místnosti firmy a to na dobře známé firemní elektronice - předzesilovači Line-4-DAC a koncovém stupni B200. Jako předřazený zdroj signálu tu bylo OPPO BDP-93 jako transport, alternované zakázkovým PC se softwarem foobar2000 pro přehrávání FLAC souborů. Vše bylo kompletně propojeno kabeláží RIHA už kvůli rozsáhlému použití speakON a powerCON konektorů.

2017 11 30 TST RIHA Mikro D Plus 4

Basů v nahrávce "Hrr na ně" od Nerez je hodně na jakékoliv sestavě, ale jen ta opravdu dobře fungující zvládne předat tu rezonující mohutnost zblízka sejmutého kontrabasu s dostatečnou razancí, objemem a pevnými konturami a zároveň dostatečně poddajně, aby působil nástroj přirozeně. Mikro D Plus i přes svou relativně štíhlou stavbu (ale to je vlastní všem firemním produktům, zdá se) zvládnou spodní tóny dotlačit hodně do hloubky a nástroji dají spoustu energie, takže vám pěkně zatřese podlahou i hrudníkem. Silou, autoritou a švihem Mikro D Plus rozhodně nešetří, napjaté tóny neční svým objemem ze zvukového celku a v kombinaci s B200 neschází s ohledem na kategorii nic.

Střední pásmo je pak výtečně transparentní a zdálo se, že působí o něco méně techničtěji, než u jiných soustav značky. Třeba zpěv Toma Jonese v "Did trouble me" byl pěkně zafixovaný uprostřed hudební scény, zvuk transparentní a velmi nadprůměrně detailní, přitom realistický v tom smyslu, že ukázal stejně tak jemné nádechy zpěváka, jako třeba limity nahrávky jako takové. Je to věcné, přirozené a hlas je konkrétní a snadno čitelný. Je poddajnější, než je u RIHA zvykem, ale stále nijak neexhibuje, drží se rovnosti a věrnosti.

2017 11 30 TST RIHA Mikro D Plus 5

Stejně tak i pásmo nejvyšší, třeba linka činelů v "You owe me some kind of love" Chrise Isaaka, funguje stejně přímo, čistě a technicky precizně jako je u RIHA zvykem (jejich reprosoustavy ostatně hrají všechny v podstatě stejným charakterem, což bývá neklamným znamením, že návrhář ví co chce a jak toho dosáhnout). Kov činelu je jasný, doznívá dlouho a je monitorově konkrétní, barva kovu je realistická, podaná prostě a jednoduše bez příkras tak, jak ji zvukař nahrál.

Dynamicky jsou Mikro D Plus také v normě, nebo dokonce spíš nad normou své cenové hladiny. Možná jsou o dýchnutí klidnější, než jsme u RIHA zvyklí, ale v reálném světě je v rámci jejich pořizovací ceny nutné je pochválit, jak málo makrodynamických limitů vnímáte v "Under My Spell" Oskara Rózsy. Ta nezkrocená výbušnost a ochota tlačit, tlačit a tlačit je jedním z úhelných kamenů firemního zvuku. Nutno také dodat, že velkou měrou se za tím skrývá sladění sestavy předzesilovač + zesilovač + reprosoustavy + kabely, kde je všechno vyvíjeno jako jeden celek. Příjemné na koncepci D´Appolito je to, že proud energie tryskající do místnosti je méně ovlivňovaný parametry akustiky prostoru. Právě jako jeden celek pak dobře funguje i nízkoúrovňová dynamika - zemětřesení Mikro D Plus stále nezpůsobí, ale očekávání vzniklá na základě jejich rozměrů rozhodně překonají.

2017 11 30 TST RIHA Mikro D Plus 6

V "Like Minds" Garyho Burtona nás zase zaujalo, jak civilně a "normálně" Mikro D Plus předávají informace. Linky nástrojů jsou oddělené, sledovatelné a srozumitelné bez větší námahy, čistota je také přirozená, celý zvuk je prostý efektů a také vyslovené studené techničnosti, byť jsou to právě technická preciznost a věrnost signálu ať už je jakýkoliv, s nimiž reprosoustavy pracují a které si v reprodukci kladou za cíl. Přednes je pak pevný, konkrétní, není to studiová rozborka až do těch nejjemnějších nuancí, ale už nemáte pocit, že by ani v nahrávce, kterou důvěrně znáte, scházela nějaká vrstva, byť může být lehounce odsunutá v pozadí.

Prostor Stingovy "Roxanne" byl jistý, čitelný a nekomplikovaně srozumitelný (a on by vlastně ten popis šel vztáhnout na všechny aspekty reprodukce). Stabilita prostorového podání je velice dobrá, byť Mikro D Plus mají jistou směrovost a jisté nároky na pozici posluchače - nemůžete u nich sedět úplně blízko, i když by to jejich rozměr teoreticky umožňoval, nemůžete sedět ani úplně "rozvalení", ani postávat; budete-li ale s chutí poslouchat, budete se největší pravděpodobností tak nějak automaticky sedět ve vhodné výšce.

2017 11 30 TST RIHA Mikro D Plus 11

Reprosoustavy RIHA Mikro D Plus vypadají i fungují právě tak, jak byste čekali, pokud jste se někdy s nějakými jinými modely stejné značky potkali nebo o nich jen četli - jak už bylo řečeno, firma v podstatě opakuje svůj úspěšný vzorec, drží se svých standardů a prostě jí to funguje. Mikro D Plus jsou možná o fousíček komornější a kultivovanější, než ostatní doposud poslouchané modely, ale stejně jako vše ostatní i tady stojí za to poslouchat celý ekosystém RIHA od (před)zesilovače (nebo ještě lépe už od napájení) až po reprosoustavy. Pak dostanete spoustu energie, spoustu důrazu, živost a přímost - a taky své nahrávky naservírované tak, jak jsou. Mikro D Plus nejsou levné, ale stojí za vyzkoušení - pokud se vám zvuk RIHA zalíbí, pak už jen budete hledat to správné cenové patro, v němž zakotvit.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 69 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ odolné zpracování

+ moderní design

+ dynamika a energie

+ díky D´Appolito "snesou" i horší akustiku

ZÁPORY

- patrně jen téměř nevyhnutelná nutnost využití systému RIHA

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio-Visual Technology | www.audio-visual.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies