Dalo by se říci, že pokud se chystáte ochránit svůj reprodukční systém proti nežádoucímu ovlivňování kvality zvuku rušením z elektrické sítě, v nejužším výběru se hodně pravděpodobně objeví nějaký z produktů se značkou IsoTek. A je vlastně úplně jedno, jakou částku hodláte do zlepšení zvuku a ochrany elektroniky investovat – tato britská firma má totiž ve svém portfoliu nabízí filtraci proudu, kterou pořídíte od tisícikorunových částek až po cenu automobilu střední třídy.

Síťový filtr IsoTek Sirius třetí generace (proto onen přívlastek EVO3) patří k těm nejdostupnějším, jedná se o druhý nejnižší model katalogu a nejzákladnější, určený pro ochranu audio zařízení (nižší Mira EVO3 je doporučována k zobrazovačům). Jedná se o klasickou lištu, vybavenou šesti zásuvkami. IsoTek k této sérii nedodává žádné napájecí kabely s tím, že přeci svůj kvalitní filtr nebude kazit levným „supermarketovým“ kabelem. Je tedy vhodné dokoupit si z firemního portfolia nějaký vhodný vodič – vzhledem k ceně filtru se nabízí modely Premium (2 990,-) nebo Elite (4 990,-). Důležité je, že filtr sám o sobě se tak více či méně prodraží, chceme-li z něj dostat maximum dle IsoTek.

Vzhledově jednoduchá lišta se drží firemní vzhledové noty, jejích 48 cm na šířku, necelých devět do hloubky a pět na výšku je tak vyvedeno v industriální jednoduchosti. Dva kilogramy hmotnosti pak snadno uchytíte na zeď pomocí dodávané montážní sady. Bohaté žebrování boků je v podstatě jediným výrazným designovým prvkem, jinak jde o klasickou „lištu“. Po třech do skupin rozdělené zásuvky jsou důvěryhodné a díky rozumným rozestupům není problém s manipulací s jakýmikoliv kabely.

Přestože se jedná o velmi jednoduchou lištu, obsahuje některá základní řešení filtrace, vyvinutá IsoTek. Díky nim dokáže i levný Sirius odfiltrovat až 40 dB radiofrekvenčního rušení a ochránit všechna připojená zařízení – dokáže zvládnout až 22 500 Ampér a maximálně 2 300 Wattů.

Zvláště pro model Sirius výrobce vyvinul systém „Inductive Resistance Gate“, mající na starosti zvýšení izolace mezi jednotlivými zásuvkami. Technologie „K.E.R.P.“, kterou najdeme i v nejvyšších modelech Titan a Nova, se zase stará o to, aby žádná zásuvka nedostala svůj příděl energie dříve než jiná.

IsoTek Sirius se staral o kvalitu proudu pro Arcam AVR360, Arcam BDP300, ale také pro NAD C370 a Pioneer LX-71. Porovnávali jsme ho s dražším Xindak XF-2000B, který ale obsahuje oddělovací trafo a tak není srovnání úplně objektivní. Dalším zdrojem signálu byl KingRex UD384 s notebookem vybaveným foobar2000 a řadou FLAC a WAV souborů ve vysokém i Red Book rozlišením. Zvuk se linul z Harbeth Monitor 30, Cabasse MT31 Jersey a Xavian Virtuosa.

Nutno říci, že i když Sirius obsahuje filtraci a měl by tak pomáhat v kvalitě zvuku, jeho primárním úkolem je proudová ochrana proti nebezpečným špičkám a zlepšení zvuku je na hranici rozlišitelnosti, i když jsme přesvědčeni, že rozdíl slyšitelný byl – velký podíl na tom má ale také použitý kabel, s běžným „supermarketovým“ Siria „zabijete“, doporučili bychom jej spojit s některým z firemních modelů, ideálně pak Elite.

Ošidnost dostupných řešení pro zlepšení kvality napájení je často v tom, že zvukově v podstatě ničemu nepomohou a co hůř, často omezujíc dynamické schopnosti výkonnějších zesilovačů. IsoTek Sirius však nabízí takovou proudovou kapacitu a tak vysoký výkon, že jsme nenarazily v žádném okamžiku na podobné limity.

Nutno ale také říci, že ačkoliv reprodukci Sirius rozhodně nikdy nezabrzdí (i když možná, že dvojice „áčkových“ monobloků by jeho dech při špičkách možná i vyčerpala, ovšem takové jistě k podobnému zařízení zapojovat nebudeme), kvalitativní přínosy jsou slyšitelné, ale v řádu nuancí a skutečných drobností.

Třeba basová složka, reprezentovaná masivními bubny v závěru Mussorgského „Velké brány Kyjevské“ ze sampleru „Crystal Cable Arabesque“, působí pevnější a klidnější. Jako kdyby se sloupla vrstvička a ucho o něco přesněji a čistěji vnímalo jednotlivé údery a průběh tónu až k jeho zániku. Zvuk působí stejně čistě jako u Xindak XF-2000B, snad jen maličko živěji – snad proto, že v cestě „nestojí“ masivní oddělovací trafo.

Stejně tak hlasům nelze upřít větší naléhavost, ať už se jedná o vokál Richarda Müllera na albu „eště“ nebo o jemnou barovou „téměř-recitaci“ Patricie Barber na živém „A Fortnight In France“. Opět je to jako kdyby se zintenzivnil život, plynoucí z nahrávky a reprodukce se maličko uvolnila. Více informací se sice nedozvíte, ale jakou jaksi přehlednější a čitelnější, snad i díky klidnějšímu pozadí nahrávy.

Ve výškách jde vysledovat efekt obdobný, vše je o kousek prokreslenější a relaxovanější. Tím více vynikne vibrafon i činely na desce „Concorde“ od Modern Jazz Quartet, oproti připojení „napřímo“ tu sice opět není více detailů, ale drobnosti jsou jakoby blíže, snáze dostupné a samozřejměji se linou do vašich uší.

Ono slyšitelné, byť samozřejmě ne zázračné vyčištění zvukového pozadí vede také k dojmu vyšší dynamiky reprodukce. Všechno se tak nějak o kousek snáze poslouchá, působí přirozeněji a celý systém prostě zní lépe, jako kdyby ožil. Je to prostě jako změna kontrastu pozadí.

IsoTek Sirius není zázračný filtr a jako u každého podobného, i zde velmi záleží na tom, v jakou denní hodinu, v jak moc špatné elektrické síti a na jakých připojených komponentech posloucháte. Nekonečné variace a kombinace těchto proměnných také ústí v různé dojmy z používání Siria. Rádi se ale vsadíme, že v žádné z kombinací nezaznamenáte zhoršení zvukové charakteristicky svého systému – díky absolutnímu zamezení rušení mezi připojenými přístroji a díky parametrům, „nepřiškrcujícím“ jejich a běh, vydají ze sebe svůj nejlepší výkon. Přestože v námi zkoušeném prostředí šlo jasně identifikovat zlepšení zvuku v řádu nuancí, třeba v panelákovém prostředí v podvečer si dovedeme představit „hmatatelnější“ výsledky. Za danou cenu jde pak o solidní koupi, byť musíme (popravdě vlastně „musíme“, ale nezakoupit si některý z kabelů IsoTek je jako koupit si ke svému Ferrari „barumky“) počítat s investicí do některého z firemních napájecích drátů. Jako základní a funkční řešení kvality napájení si ale Sirius pozornost zaslouží a pro systémy v hodnotě několika desítek tisíc korun jde o ideálního partnera, který nejen stoprocentně ochrání, ale také zvukově pomůže, zvláště pak u odběrem méně náročných komponent.

Kč 11 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi dobré zpracování

+ špičkové parametry na danou cenu

+ i přes jednoduché systémy filtrování zvukově pomůže, zvláště komponentům s menším odběrem

+ dostatek zásuvek pro každý běžný systém

ZÁPORY

- rozdíly v kvalitě zvuku jsou v běžném prostředí v řádu nuancí, jde tu spíše o zabezpečení – velký vliv má třeba použitý napájecí kabel

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

www.perfectsoundgroup.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika