Solid Tech - referenční high-end audio racky

Dalo by se říci, že pokud se chystáte ochránit svůj reprodukční systém proti nežádoucímu ovlivňování kvality zvuku rušením z elektrické sítě, v nejužším výběru se hodně pravděpodobně objeví nějaký z produktů se značkou IsoTek. A je vlastně úplně jedno, jakou částku hodláte do zlepšení zvuku a ochrany elektroniky investovat – tato britská firma má totiž ve svém portfoliu nabízí filtraci proudu, kterou pořídíte od tisícikorunových částek až po cenu automobilu střední třídy.

Síťový filtr IsoTek Sirius třetí generace (proto onen přívlastek EVO3) patří k těm nejdostupnějším, jedná se o druhý nejnižší model katalogu a nejzákladnější, určený pro ochranu audio zařízení (nižší Mira EVO3 je doporučována k zobrazovačům). Jedná se o klasickou lištu, vybavenou šesti zásuvkami. IsoTek k této sérii nedodává žádné napájecí kabely s tím, že přeci svůj kvalitní filtr nebude kazit levným „supermarketovým“ kabelem. Je tedy vhodné dokoupit si z firemního portfolia nějaký vhodný vodič – vzhledem k ceně filtru se nabízí modely Premium (2 990,-) nebo Elite (4 990,-). Důležité je, že filtr sám o sobě se tak více či méně prodraží, chceme-li z něj dostat maximum dle IsoTek.

Vzhledově jednoduchá lišta se drží firemní vzhledové noty, jejích 48 cm na šířku, necelých devět do hloubky a pět na výšku je tak vyvedeno v industriální jednoduchosti. Dva kilogramy hmotnosti pak snadno uchytíte na zeď pomocí dodávané montážní sady. Bohaté žebrování boků je v podstatě jediným výrazným designovým prvkem, jinak jde o klasickou „lištu“. Po třech do skupin rozdělené zásuvky jsou důvěryhodné a díky rozumným rozestupům není problém s manipulací s jakýmikoliv kabely.

Přestože se jedná o velmi jednoduchou lištu, obsahuje některá základní řešení filtrace, vyvinutá IsoTek. Díky nim dokáže i levný Sirius odfiltrovat až 40 dB radiofrekvenčního rušení a ochránit všechna připojená zařízení – dokáže zvládnout až 22 500 Ampér a maximálně 2 300 Wattů.

Zvláště pro model Sirius výrobce vyvinul systém „Inductive Resistance Gate“, mající na starosti zvýšení izolace mezi jednotlivými zásuvkami. Technologie „K.E.R.P.“, kterou najdeme i v nejvyšších modelech Titan a Nova, se zase stará o to, aby žádná zásuvka nedostala svůj příděl energie dříve než jiná.

IsoTek Sirius se staral o kvalitu proudu pro Arcam AVR360, Arcam BDP300, ale také pro NAD C370 a Pioneer LX-71. Porovnávali jsme ho s dražším Xindak XF-2000B, který ale obsahuje oddělovací trafo a tak není srovnání úplně objektivní. Dalším zdrojem signálu byl KingRex UD384 s notebookem vybaveným foobar2000 a řadou FLAC a WAV souborů ve vysokém i Red Book rozlišením. Zvuk se linul z Harbeth Monitor 30, Cabasse MT31 Jersey a Xavian Virtuosa.

Nutno říci, že i když Sirius obsahuje filtraci a měl by tak pomáhat v kvalitě zvuku, jeho primárním úkolem je proudová ochrana proti nebezpečným špičkám a zlepšení zvuku je na hranici rozlišitelnosti, i když jsme přesvědčeni, že rozdíl slyšitelný byl – velký podíl na tom má ale také použitý kabel, s běžným „supermarketovým“ Siria „zabijete“, doporučili bychom jej spojit s některým z firemních modelů, ideálně pak Elite.

Ošidnost dostupných řešení pro zlepšení kvality napájení je často v tom, že zvukově v podstatě ničemu nepomohou a co hůř, často omezujíc dynamické schopnosti výkonnějších zesilovačů. IsoTek Sirius však nabízí takovou proudovou kapacitu a tak vysoký výkon, že jsme nenarazily v žádném okamžiku na podobné limity.

Nutno ale také říci, že ačkoliv reprodukci Sirius rozhodně nikdy nezabrzdí (i když možná, že dvojice „áčkových“ monobloků by jeho dech při špičkách možná i vyčerpala, ovšem takové jistě k podobnému zařízení zapojovat nebudeme), kvalitativní přínosy jsou slyšitelné, ale v řádu nuancí a skutečných drobností.

Třeba basová složka, reprezentovaná masivními bubny v závěru Mussorgského „Velké brány Kyjevské“ ze sampleru „Crystal Cable Arabesque“, působí pevnější a klidnější. Jako kdyby se sloupla vrstvička a ucho o něco přesněji a čistěji vnímalo jednotlivé údery a průběh tónu až k jeho zániku. Zvuk působí stejně čistě jako u Xindak XF-2000B, snad jen maličko živěji – snad proto, že v cestě „nestojí“ masivní oddělovací trafo.

Stejně tak hlasům nelze upřít větší naléhavost, ať už se jedná o vokál Richarda Müllera na albu „eště“ nebo o jemnou barovou „téměř-recitaci“ Patricie Barber na živém „A Fortnight In France“. Opět je to jako kdyby se zintenzivnil život, plynoucí z nahrávky a reprodukce se maličko uvolnila. Více informací se sice nedozvíte, ale jakou jaksi přehlednější a čitelnější, snad i díky klidnějšímu pozadí nahrávy.

Ve výškách jde vysledovat efekt obdobný, vše je o kousek prokreslenější a relaxovanější. Tím více vynikne vibrafon i činely na desce „Concorde“ od Modern Jazz Quartet, oproti připojení „napřímo“ tu sice opět není více detailů, ale drobnosti jsou jakoby blíže, snáze dostupné a samozřejměji se linou do vašich uší.

Ono slyšitelné, byť samozřejmě ne zázračné vyčištění zvukového pozadí vede také k dojmu vyšší dynamiky reprodukce. Všechno se tak nějak o kousek snáze poslouchá, působí přirozeněji a celý systém prostě zní lépe, jako kdyby ožil. Je to prostě jako změna kontrastu pozadí.

IsoTek Sirius není zázračný filtr a jako u každého podobného, i zde velmi záleží na tom, v jakou denní hodinu, v jak moc špatné elektrické síti a na jakých připojených komponentech posloucháte. Nekonečné variace a kombinace těchto proměnných také ústí v různé dojmy z používání Siria. Rádi se ale vsadíme, že v žádné z kombinací nezaznamenáte zhoršení zvukové charakteristicky svého systému – díky absolutnímu zamezení rušení mezi připojenými přístroji a díky parametrům, „nepřiškrcujícím“ jejich a běh, vydají ze sebe svůj nejlepší výkon. Přestože v námi zkoušeném prostředí šlo jasně identifikovat zlepšení zvuku v řádu nuancí, třeba v panelákovém prostředí v podvečer si dovedeme představit „hmatatelnější“ výsledky. Za danou cenu jde pak o solidní koupi, byť musíme (popravdě vlastně „musíme“, ale nezakoupit si některý z kabelů IsoTek je jako koupit si ke svému Ferrari „barumky“) počítat s investicí do některého z firemních napájecích drátů. Jako základní a funkční řešení kvality napájení si ale Sirius pozornost zaslouží a pro systémy v hodnotě několika desítek tisíc korun jde o ideálního partnera, který nejen stoprocentně ochrání, ale také zvukově pomůže, zvláště pak u odběrem méně náročných komponent.

Kč 11 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi dobré zpracování

+ špičkové parametry na danou cenu

+ i přes jednoduché systémy filtrování zvukově pomůže, zvláště komponentům s menším odběrem

+ dostatek zásuvek pro každý běžný systém

ZÁPORY

- rozdíly v kvalitě zvuku jsou v běžném prostředí v řádu nuancí, jde tu spíše o zabezpečení – velký vliv má třeba použitý napájecí kabel

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

www.perfectsoundgroup.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

XAVIAN XN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

Marantz Hi-Fi / AV TradeUp

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

HIFI GUIDE

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
SOtM sPS-500 [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor HiFi ROSE - streamery Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies