Vylepšování hi-fi sestavy je především odstraňováním nedostatků. Od určité hranice je to sice velmi nákladná záležitost, ale s rozlišením narůstá význam i těch drobných změn, takže málokterý milovník hudby, který si zažije určitý standard kvality, by považoval prakticky jakékoliv dosavadní smysluplné investice za zbytečné a byl ochoten (nebo vůbec schopen) se vrátit k předchozímu.

V tomto ohledu mají největší výhodu audiofilové, kteří si (stejně jako já) oblíbili poslech přes sluchátka. Odpadá jim totiž nutnost zápolit s akustikou, cena prvotřídních komponent se pohybuje v desítkách tisíc korun, na nevelkém trhu jsou známy osvědčené kombinace, kladem je i zanedbatelný odběr proudu atd. Počet ústupků věrné reprodukci tak může být i s relativně menším rozpočtem opravdu minimální.

Díky tomu je se sluchátkovou sestavou pro většinu z nás dosažitelná high-endová úroveň, která je zárukou dlouhodobé spokojenosti a přesvědčivých poslechových zážitků. Stačí „jen" postupně, podle momentální finanční situace, nahradit všechna slabá místa výrobky, které jsou dost dobré na to, aby byly těmi definitivně posledními, a které by mělo smysl vyměnit pouze za několikanásobně dražší.

Nevyhovující stav rozvodné sítě

K faktorům degradujícím zvuk patří také negativa spojená s napájením ze sítě. U nás, ve starším panelovém domě, je jejich potlačení dokonce nezbytnost. Při zapojení CD/SACD přehrávače Denon DCD-2000AE (50 390 Kč) a sluchátkového zesilovače Zama HPA-1 (31 960 Kč) přímo do zásuvky ve zdi nebo do některého z levnějších filtrů mě silně zkreslený a vysloveně stresující zvuk nutí po krátké chvíli sundat sluchátka AKG K 701 (8 990 Kč) z hlavy.

Napájení z dvojkonverzní on-line UPS

Technologicky vyspělý záložní zdroj Opti DS 1000B (9 560 Kč), který je primárně určen pro aplikace citlivé na kvalitu napájení, účinně filtruje všechny rušivé jevy a poskytuje stabilní požadované výstupní napětí i frekvenci. Zkreslení jím generované sinusoidy je závislé na druhu připojené zátěže, takže při běžném provozu s audio spotřebiči o nevelkém příkonu by mělo být ještě podstatně nižší než výrobcem udávaná maximální hodnota 3%. Vzhledem ke špatné kvalitě napájení z rozvodné sítě jsem s ním proto mohl očekávat markantní rozdíl.

Tento předpoklad se v praxi potvrdil; zvuk byl nejen mnohem čistší a detailnější, ale také uvolněnější, klidnější, přirozenější a dynamičtější; soustředěný poslech přestal být únavný a přinášel radost i po mnoha hodinách. K dalšímu podstatnému zlepšení došlo po zapojení přístrojů zvlášť do oddělených výstupů zdroje (Group 1 a 2) a napájení pouze z baterie. V kombinaci s kvalitními síťovými kabely, v mém případě KrautWire Omega (2 x 4 990 Kč), se pak jednalo o zcela mimořádný přínos.

Výměna větráku a kabeláže

Zdroj Opti je uživatelsky velmi vstřícný; k jeho nastavení není potřeba počítač a na displeji lze zobrazit užitečné informace jako vstupní i výstupní napětí, teplotu, stav nabití baterie atd. Kvůli hlučnému chladícímu větráku (max. 40 dB) jsem jej ale dosud měl v jiném pokoji, a tak mi nezbylo nic jiného než k propojení s komponenty používat 10 metrů dlouhou prodlužovací šňůru.

K výměně větráku, která obnáší riziko přehřátí, mě přimělo až to, že model Noctua NF-R8 (320 Kč) u známého už zhruba rok zvládá chlazení stejného zdroje bez problémů a naprosto bezhlučně. Po jeho instalaci jsem spokojeně konstatoval, že při nejnižších otáčkách (s redukcí U.L.N.A, obsaženou v balení) zdroj ze vzdálenosti větší než půl metru opravdu není slyšet, teplota uvnitř přitom ani po šesti hodinách nepřesáhla 26 °C.

Nyní, když jsem mohl zdroj umístit poblíž aparatury, už k němu scházela pouze vhodná kabeláž na připojení do elektrické zásuvky a ke kabelům Omega. Nechal jsem si ji vyrobit z metráže kabelu Bachmann a konstrukčně solidních koncovek Bachmann, Schurter a Legrand; při ceně přiměřené ke zdroji Opti (celkem 1800 Kč za 3 kusy) po zvukové stránce jednoznačně předčily běžné síťové kabely za pár desítek korun.

Zhodnocení

Zvuk sestavy se zdrojem má po výše uvedených úpravách konstantně výbornou kvalitu, a to i za velmi nepříznivých podmínek. Navíc komponenty s malým odběrem proudu lze po dobu zhruba dvou hodin napájet z baterie, takže dochází k jejich naprostému oddělení od rozvodné sítě. Jedinou citelnou nevýhodou je omezená životnost baterie (6 500 Kč).

Srovnatelně účinné řešení nekvalitního napájení z rozvodné sítě ve stejné cenové relaci nebude s největší pravděpodobností snadné najít. U kvalitních sluchátkových sestav proto stojí nějaký dvojkonverzní on-line záložní zdroj s dobrými parametry určitě za zkoušku.

Závěr

Při sestavování high-endové aparatury z přesných, neutrálních komponent musíme počítat s možností, že se očekávaný výsledek dostaví až na úplný závěr. Se vzrůstající kvalitou se totiž současně zvýrazní zbývající slabiny, což se sluchátky, jejichž rozlišení se přinejmenším vyrovná reproduktorům za statisíce v akusticky upravených prostorech, platí dvojnásob.

K nedostatkům, které se projevují např. slitým, zastřeným zvukem, syntetickým nádechem barev středního pásma nebo nepříjemně ostrými výškami, se často ještě přidávají neduhy moderních nahrávek (hlavně středního proudu). Z těchto důvodů si někteří audiofilové spojují zvukovou „pravdu" s reprodukcí, které schází schopnost vyvolat patřičné emoce.

Jednou z podmínek pro odkrytí skutečného potenciálu našich přístrojů je zajištění čistého a stabilního napájení o sinusovém průběhu. K pokročilým sluchátkovým sestavám, u kterých už nechceme podstatnou měrou navyšovat pořizovací náklady, je pro tento účel dvojkonverzní online záložní zdroj s tichým větrákem a kvalitní síťovou kabeláží téměř ideální.

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika