2016 02 05 TST Naim Superlumina DIN 1

Firma Naim byla vždycky tak trochu jiná a jedním ze znaků této odlišnosti je i trvání na vlastním způsobu propojení konektory DIN (ty sice najdete třeba i v některých produktech třeba u Bang & Olufsen a dalších značek, Naim je ale pravděpodobně největším uživatelem v sektoru domácího audia). Tento způsob propojení je, technicky vzato, velmi robustní, přenese více proudu než klasické cinche a je velmi komfortní - jeden kabel pro oba kanály a pevná spojení jsou nenáročné i pro uživatele.

Dlouhá léta Naim setrvával v produkci dalo by se říci až nepěkných, obyčejně vypadajících kabelů, které však byly odladěné pro impedanční a proudové nároky firemních přístrojů a proto s nimi také fungovaly velice dobře. Po uvedení top modelu zesilovače Statement se ale objevila také nová řada kabeláže Super Lumina, která už designově vypadá velmi obstojně, zároveň ale také zapadá už do opravdu vysoké cenové hladiny.

2016 02 05 TST Naim Superlumina DIN 2

Měli jsme možnost vyzkoušet si na redakční sestavě Naim Nait XS a Naim CD5si signálový kabel Super Lumina s DIN konektory a to proti standardně používanému TelluriumQ Black a také oproti základnímu firemnímu kabelu SNAIC.

Samotný kabel vypadá opravdu exkluzivně. Mohou za to zejména koncovky Air-PLUG, které si Naim vyrábí sám a které jsou složené ze sedmi nezávislých kroužků a masivní hlavice se samotnými konektory. Kroužky slouží jako odpružení a mají za úkol pohlcovat vibrace a potlačovat mikrofoničnost, na zakončení není oproti běžně používaným DIN kabelům jistící kroužek (ostatně Naim tvrdí, že je zvukově lepší ho neutahovat a nechat kabel volně "plandat"). Kabel Super Lumina ostatně na minimalizaci vibrací sází opravdu hodně - třeba i samotné piny v konektoru jsou "plovoucí", takže se chvějí spolu s kabelem, aniž by se porušila pevnost spojení.

2016 02 05 TST Naim Superlumina DIN 3

Kabely jsou pak vlastně dost úzké, zelená bužírka působí poněkud usedle, ale je pružná a s kabelem se obecně dobře pracuje, což u takto drahých modelů s často masivním stíněním a mohutnými oplety nebývá pravidlem.

Základem kabelu je několik postříbřených měděných vodičů, každý s vlastním stíněním a každý ještě ve vlastním pouzdru z pocínované mědi. Každý vodič má také jiný průřez, aby odpovídal co nejlépe svému účelu - jiný je tak vodič signálový, jiná zem, apod. Zajímavé je, že výrobce striktně nedoporučuje jinou než základní délku, tedy 1,5 m.

2016 02 05 TST Naim Superlumina DIN 4

Kabel Super Lumina má v této délce kapacitu 346 pF, odpor 0,27 Ohm a indukčnost pod 1,5 uH.

Když zazněl kontrabas v "So What" z "Kind of Blue" (1997 | Columbia | CK 64935), bylo cítit něco výrazně jiného, než na co jsme zvyklí. Nástroj byl rázem výrazně konturovanější, konkrétnější, nadýchaný a měkký zvuk si uchoval příjemný charakter, ale jako by vystoupil o kus kupředu, jako kdyby kolem něj bylo najednou výrazně více vzduchu a přitom byl přirozeněji zakomponovaný do celku. Bylo citelně snazší sledovat jeho linku, skoro jako když vyměníte komponent za o třídu lepší model. Bas obecně vykazoval největší posun směrem kupředu a to i díky lepšímu impulsu nebo možnosti díky přesnějšímu podání lépe rozeznat jednotlivé polohy.

2016 02 05 TST Naim Superlumina DIN 5

Podobně "rozjasňující" efekt měl kabel i na podání hlasů ve "What a Wonderful World", kde zpívá Katie Melua s Evou Cassidy ("Collection" | 2008 | Dramatico | DRAMCD00040). Jejich hlasy se podstatně lépe oddělily a získaly na plasticitě, také jako kdyby mezi hlasy přibyl vzduch a vše bylo uvolněnější. Největším přínosem výměny kabelu bylo více informací a přehlednější hudební dění a i když se pocit transparentnosti zvuku zase o tolik nezměnil, přesto jako by bylo slyšet výrazně víc a přitom uvolněněji.

Činelu v "Take Five" od Dave Brubeck Quartet (2009 | Columbia | 88697 39852 2) přibyl objem, ostatně všude jako by zvuku a hudby přibylo, vše bylo bohatší, ale u výšek se zdálo, že objemu přibylo nejvíc, aniž by ovšem nejvyšší pásmo působilo odděleně či příliš výrazně. Rozhodně se prodloužil dozvuk a to nezanedbatelně, zejména díky možnosti zaslechnout v hudebním celku i velmi drobné detaily. Každý úder paličkou rozezněl činel výrazněji, bohatěji a bylo možné rozeznat pestřejší průběh tónů, přednes byl celkově lépe strukturovaný.

2016 02 05 TST Naim Superlumina DIN 6

Lepší byla rozhodně i dynamika; nástroje berlínských filharmoniků pod taktovkou Herberta von Karajana v Brahmsově "Symfonii č. 1" (Deutsche Grammophon | 453 097-2) byly dramatičtější, pevnější a jasně kontrolovanější, zejména každý pohyb smyčců po strunách zazněl důrazněji a volněji, samozřejměji a s větší konkrétností. Výměna kabelu prospěla reprodukci hlavně na mikrodynamické úrovni, kdy bylo vše zřetelnější a objevil se pocit dýchajícího zvuku, který předtím citelný vůbec nebyl.

Posun v oblasti rozlišení byl pocitově relativně neoslnivý, přesto bylo díky většímu tichu v pozadí a výrazně lepší organizaci slyšet víc - konkrétně kupříkladu v "Puer natus est nobis", vokální skladbě v podání benediktýnů z kláštera Santo Domingo de Silos ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725), se zlepšilo oddělení jednotlivých vokálů. Z chumlu s naznačeným pocitem více přítomných zpěváků se vyloupl skutečný sbor jednotlivců, stojících vedle sebe, byť limity elektroniky ještě nevykouzlily úplně dokonale i prostor mezi nimi. Také bylo zřetelněji slyšet, jak se hlasy odráží v kamenném prostoru.

2016 02 05 TST Naim Superlumina DIN 7

Prostor hudební scény ve Stingově "Englishman in New York" ("Symphonicities" | 2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537) zůstal v podstatě stejně široký a stejně hluboký, bylo ovšem určitě snazší lokalizovat jednotlivé hráče. Kontury instrumentů byly výrazně konkrétnější, přirozenější a celé dění jaksi uvolněnější a samozřejmější, přehlednější.

Už tak příjemně muzikální systém získal po zapojení Super Lumina kabelu ještě další jiskru, "Ashes to Ashes" od Faith No More ("The Very Best Definitive Ultimate Greatest Hits Collection" | 2009 | Rhino | 5186544012) byla už tak velmi dobře rytmicky podaná, plynulá, s lepším kabelem ale přibyla výrazná porce důrazu a dramatu, hudba měla větší říz. Reprodukce byla výrazně našlápnutější a bezprostřednější.

2016 02 05 TST Naim Superlumina DIN 8

Kabel Naim Super Lumina byl skvělý, o tom není pochyb. Zlepšil v podstatě všechny oblasti reprodukce a to ne zanedbatelně, skoro jako bychom připojili externí zdroj nebo dokonce vyměnili komponent za vyšší model. Bylo velmi příjemné slyšet, co všechno základní CD přehrávač a střední integrovaný zesilovač umí zahrát. Tak je to ale s kabely skoro vždy - ty opravdu dobré pomohou zdaleka nejvíc právě u dostupnější elektroniky, kde ale pak často bývá nákup absolutním ekonomickým nesmyslem. To platí i pro kabel Super Lumina, který je opravdu, ale opravdu drahý, takže smysluplně patří tak možná k nejvyšší firemní sérii 500, případně samozřejmě k vrcholnému modelu Statement. Pokud ale chcete být trochu šílení a vylepšit si i zvuk některého z komponentů nižších řad, propojovací kabel Super Lumina jejich zvuk rozhodně parádně rozsvítí a je evidentně vyladěn tak, aby podpořil onen oblíbený pohodový, bohatý a rytmický "firemní" zvuk a z komponentů Naim dostane jejich maximum.

Kč 68 500,- - 1,5 m (DIN / XLR / cinch v libovolné kombinaci)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ i u relativně základní sestavy byl posun nezpochybnitelný

+ lepší kontrola basu

+ přibylo vzduchu

+ všeobecně čitelnější a jemnější

ZÁPORY

- cena je extrémní, odpovídající nejvyšším komponentům Naim

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: KAS Audio | www.kasaudio.cz 

200 80 produkt roku 2017

200 300 chord

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 rpaudio

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
Cardas High Speed SB USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

200 80 produkt roku 2017

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Začněme od začátku...

Tak... Blíží se nám konec (roku) a tak je dobré zaměřit se na začátek. Jako první přijde na mysl začátek období, kdy se máme uvolnit, slavit a vůbec se mít dobře. To je začátek hezký a nenáročný - ostatně, tohle je také skvělá příležitost popřát vám, ať se nenecháte semlít vánoční mašinérií a ať si prostě užijete konec roku jak jen sami chcete (třeba tady, na našem webu).

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 hifihomeart 200 200 mareka vanoce 

200 200 audio visual 200 200 chord 200 200 accuphase 200 200 ketos 200 200 grandinote 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 spalicek 

200 200 4ce 200 200 htp 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha