2018 12 06 TST Magnat MTT990 1

Německý Magnat je sice primárně výrobcem širokého spektra reprosoustav, na druhou stranu, stihl si vydobýt solidní úctu i svou "okrajovou" produkcí - konkrétně různými zesilovači, v nabídce má ale třeba i CD přehrávač. No a nově třeba také model MTT 990, což je ambiciózně pojatý gramofon s přímým náhonem.

Na první pohled je jasné, že MTT 990 je pořádně udělaný, v dané cenové hladině jen stěží dostanete "více gramofonu" - však se podívejte na tu masivní základnu s tloušťkou paže dospělého muže, podívejte se na ty mohutné pružné nožky pod ní (i když zase ne tak zblízka, protože se nedají pořádně a snadno nastavit třeba při vyrovnávání polohy gramofonu umístěného na nedokonale vodorovné ploše), podívejte se na gramofon jako na celek. To je za méně než 30 000,- působivě provedený kousek...

Tělo je vyrobeno z MDF profilů a ošetřeno moc pěkným černým klavírním lakem, pokud si nechcete vychutnat krásu jednoduchého prakticky dokonale pravoúhlého tvaru, pak je k dispozici i klasicky působící akrylový protiprachový kryt. Celý gramofon měří na šířku 45 cm, do hloubky 36,7 cm a na výšku má (bez krytu) 16,2 cm, přičemž o solidnosti zpracování vypovídá i hmotnost 11 kg.

2018 12 06 TST Magnat MTT990 2

V levé části horní plochy je vpředu tak trošku zvláštně zapuštěný otočný ovladač, kterým gramofon vypnete, případně nastavíte tři pracovní rychlosti (33, 45 a 78 otáček za minutu). O kousek vedle sedí talíř s běžným průměrem 30,5 cm. Vyrobený je velmi hustého polymeru, který i přes celkovou relativně standardní výšku nechává talíř vyniknout co do hmotnosti.

Úplně vpravo vzadu je pak usazené desetipalcové raménko tvaru J. Jde o klasickou hliníkovou trubičku, na jejím zakončení lze připevnit standardní hlavičku typu SME, takže instalace a případná výměna přenosky není nic komplikovaného.

2018 12 06 TST Magnat MTT990 3

Základna raménka je pěkně fortelná a umožňující pohodlné nastavení všeho důležitého - základním kruhem se nastavuje celková výška raménka, maličkým kolečkem po straně antiskating. Celé raménko má olejové tlumení. Na konci raménka se nachází klasické protizávaží. Celkové řešení tak umožňuje použití prakticky jakékoliv přenosky.

Na zadní straně základny se nachází - pro gramofony trošku atypicky - velká napájecí zásuvka s kolébkovým vypínačem, jsou tu i signálové výstupy v podobě jednoho páru cinchů a pochopitelně i zemnícího kolíku.

2018 12 06 TST Magnat MTT990 4

Motor pro přímý náhon talíře používá řízení křemenným oscilátorem pro co nejvyšší přesnost. Pohon má solidní točivý moment 2,2 kfg cm a udrží přesnost otáček s chybou menší než 0,08%. Díky celkově masivní konstrukci nabízí gramofon odstup signálu a šumu přes 72 dB.

Gramofon jsme poslouchali ve standardně dodávané setu s MM přenoskou Goldring 2300 v pražském studiu HIFI CZ. Poslouchali jsme přes Q Acoustic Concept 500, primárně přes zesilovač MBL N51 a phono předzesilovač Oehlbach, k dispozici byl ale také MBL 1531 A. Propojeno bylo kabeláží Oehlbach Silver Express a Silver Express 100, ale také reprokabely Wireworld Gold Eclipse 6.

2018 12 06 TST Magnat MTT990 5

Svižná basová linka v "Break on Through" z eponymního alba "The Doors" (1979 | Elektra | EKS-74007) byla - patrně i díky vibracím odolné konstrukci a zjevně v dané kategorii solidní přesnosti motoru - celkově klidná, poddajná, ale zároveň dostatečně pevně a jistě konturovaná, aby jednotlivá brnknutí už byla oddělená. Máte vlastně pocit, že v kombinaci s touto přenoskou je tu celkově velice dobrá kontrola, jakkoliv reprodukci doprovází takový ten dotyk hedvábnosti a měkkosti. Jinak je ale bas spořádaný, vlastně neokázale realistický, dobře působící i objemem a váhou, byť obojího je na "gramofonové" poměry spíše méně, zato v utaženější formě.

Díky v dané třídě nebývale dobrému odstupu šumu v pozadí a celkově pevně působícímu přednesu vynikne dobře i zpěv Adele v "Rolling in the deep" ("21" | 2011 | XL Recordings | 88697446991) - je už správně vytažený do popředí, čistý a znělý. Gramofon s přenoskou nemají tendenci střední tóny halit do takového toho vřele měkkého hávu, naopak je to až nečekaně "rovný" a jasný zvuk - to sice na druhou stranu ukáže, že nahrávka má své limity, že tu a tam je tu patrná tvrdší hrana nebo pocit komprese, ale přesto zůstává reprodukce neútočná.

2018 12 06 TST Magnat MTT990 7

Klasická linka činelu v úvodu "Take Five" Davea Brubecka ("Greatest Hits" | 1997 | Companion | 6187381) ukázala, že podání kovu, jeho znělost, textura i celková tonalita jsou v podání MTT 990 a přenosky Goldring 2300 už opravdu velmi dobré, s ohledem na třídu dokonce výtečné. Díky celkové "tichosti" gramofonu uslyšíte i dozvuk, tóny jsou pěkně jasné a vlastně realistické co do energie, jsou pevné a už dobře oddělené, navíc dostatečně hladké, aby vás nevytahaly za uši, ač i tady platí, že tato kombinace šasi a přenosky dobře reflektuje kvalitu nahrávky.

Ve skladbě "New sides" od Peoria Jazz Band ("Music Pick Up Test" | 2003 | Clearaudio | 43033) bylo znát, že gramofon hraje pěkně pevně, že dobře zvládá předat i dynamické špičky, že umí udržet zvuk živý, kontrolovaný, v přiměřeném objemu a ve spořádanosti, která je nad poměry zvyků dané cenové hladiny. Není to zvuk velký, mocný nebo těžký, v gramofonovém světě naopak patří mezi vyrovnané a kontrolované, ve finále až překvapivě pevné.

2018 12 06 TST Magnat MTT990 11

I klasická "Comfortably Numb" od Pink Floyd ("The Wall" | 2011 | EMI | 5099902988313) byla dobře uspořádaná, zvuk "držel pohromadě" a na gramofonové poměry to byla vlastně až analytická reprodukce. MTT 990 je v této kombinaci, zdá se, už ze světa opravdu dobrého hi-fi, které vás nechá nahlédnout do mnoha vrstev v nahrávce, dokonce i zvuky v pozadí jsou dobře formulované a celkově jde o přehledný, čistý a dobře čitelný zvuk, který nepůsobí nuceným dojmem. Nezdá se, že by měl gramofon nějaké problémy - netlačí na pilu, aby působil detailněji, ani nezakulacuje zvuk, aby byl tolerantnější.

Spolu s celkově evidentně dobrým návrhem se pojí nejen nízký šum v pozadí, nejen dobrá absorpce rušivých vibrací a nejen celkový pocit pevnosti a čistoty, ale také schopnost udržet přehledný stereo obraz - hudba v "Mining for gold" od Cowboy Junkies ("Triniti Revisited" | 2007 | Cooking Vinyl | DIV 015DLP) měla už i patrný vzduch, nebyl to stísněný přednes, ale už pěkně otevřený v pravolevém směru a s férovou lokalizací i proporcemi nástrojů - vlastně už se blížíte takovému tomu dojmu "domácího koncertu".

2018 12 06 TST Magnat MTT990 13

To nejdůležitější je pak schopnost Magnat MTT 990 podat hudbu zábavně, respektive tak zábavně, jak to jen nahrávka dovoluje. Vezměte slušnou, jako je třeba Gabrielova "In Your Eyes" ("So" | 1986 | Virgin | 207 587-6) a užijete si zřetelný, pevný zvuk, užijete si dobrý rytmus a vlastně všechno se zdá být důstojně tam, kde to má být. Činely pěkně zněle cinkají, bas je energický a dobře konturovaný, hlas vypíchnutý v popředí a srozumitelný. Pokud je něco limitem, je to jistá přímočarost, s níž gramofon s přenoskou neutajují ostřejší sykavky a vůbec kompromisy daného výlisku. Celkově je tam ale takové to nenásilné kouzlo "firemního" zvuku víc, než chladná analytičnost.

Gramofon Magnat MTT 990 se povedl - za rozhodně akceptovatelnou cenu dostanete totiž pěkný, velký, dobře postavený přístroj, který krom toho, že svou konstrukcí dobře pohlcuje zkreslující vibrace a že svým motorem dokáže udržovat slušně přesné otáčky (a tedy i plynulost hudby), nabízí i až překvapivě civilizovaný a dospělý způsob přehrávání vinylů (na čemž pochopitelně má svůj díl i přenoska 2300 od Goldring) z celkového pohledu. Jako celek se MTT 990 velmi dobře používá, snadno poslouchá a zdá se, že je to prostě a jednoduše dobře navržený, dobře vyrobený a tím vším i dobře znějící gramofon s uvolněným a zároveň realistickým zvukovým výstupem.

Kč 28 590,- (včetně přenosky Goldring 2300)

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi pěkná estetika i zpracování

+ snadné nastavení i používání

+ dobrá absorpce vibrací

+ už pěkně čistý, analogově "vláčný" zvuk

ZÁPORY

- chybějící citlivé dorovnání vodorovné polohy

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI CZ | www.hificz.cz 

DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifi-guide.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio