2018 12 06 TST Magnat MTT990 1

Německý Magnat je sice primárně výrobcem širokého spektra reprosoustav, na druhou stranu, stihl si vydobýt solidní úctu i svou "okrajovou" produkcí - konkrétně různými zesilovači, v nabídce má ale třeba i CD přehrávač. No a nově třeba také model MTT 990, což je ambiciózně pojatý gramofon s přímým náhonem.

Na první pohled je jasné, že MTT 990 je pořádně udělaný, v dané cenové hladině jen stěží dostanete "více gramofonu" - však se podívejte na tu masivní základnu s tloušťkou paže dospělého muže, podívejte se na ty mohutné pružné nožky pod ní (i když zase ne tak zblízka, protože se nedají pořádně a snadno nastavit třeba při vyrovnávání polohy gramofonu umístěného na nedokonale vodorovné ploše), podívejte se na gramofon jako na celek. To je za méně než 30 000,- působivě provedený kousek...

Tělo je vyrobeno z MDF profilů a ošetřeno moc pěkným černým klavírním lakem, pokud si nechcete vychutnat krásu jednoduchého prakticky dokonale pravoúhlého tvaru, pak je k dispozici i klasicky působící akrylový protiprachový kryt. Celý gramofon měří na šířku 45 cm, do hloubky 36,7 cm a na výšku má (bez krytu) 16,2 cm, přičemž o solidnosti zpracování vypovídá i hmotnost 11 kg.

2018 12 06 TST Magnat MTT990 2

V levé části horní plochy je vpředu tak trošku zvláštně zapuštěný otočný ovladač, kterým gramofon vypnete, případně nastavíte tři pracovní rychlosti (33, 45 a 78 otáček za minutu). O kousek vedle sedí talíř s běžným průměrem 30,5 cm. Vyrobený je velmi hustého polymeru, který i přes celkovou relativně standardní výšku nechává talíř vyniknout co do hmotnosti.

Úplně vpravo vzadu je pak usazené desetipalcové raménko tvaru J. Jde o klasickou hliníkovou trubičku, na jejím zakončení lze připevnit standardní hlavičku typu SME, takže instalace a případná výměna přenosky není nic komplikovaného.

2018 12 06 TST Magnat MTT990 3

Základna raménka je pěkně fortelná a umožňující pohodlné nastavení všeho důležitého - základním kruhem se nastavuje celková výška raménka, maličkým kolečkem po straně antiskating. Celé raménko má olejové tlumení. Na konci raménka se nachází klasické protizávaží. Celkové řešení tak umožňuje použití prakticky jakékoliv přenosky.

Na zadní straně základny se nachází - pro gramofony trošku atypicky - velká napájecí zásuvka s kolébkovým vypínačem, jsou tu i signálové výstupy v podobě jednoho páru cinchů a pochopitelně i zemnícího kolíku.

2018 12 06 TST Magnat MTT990 4

Motor pro přímý náhon talíře používá řízení křemenným oscilátorem pro co nejvyšší přesnost. Pohon má solidní točivý moment 2,2 kfg cm a udrží přesnost otáček s chybou menší než 0,08%. Díky celkově masivní konstrukci nabízí gramofon odstup signálu a šumu přes 72 dB.

Gramofon jsme poslouchali ve standardně dodávané setu s MM přenoskou Goldring 2300 v pražském studiu HIFI CZ. Poslouchali jsme přes Q Acoustic Concept 500, primárně přes zesilovač MBL N51 a phono předzesilovač Oehlbach, k dispozici byl ale také MBL 1531 A. Propojeno bylo kabeláží Oehlbach Silver Express a Silver Express 100, ale také reprokabely Wireworld Gold Eclipse 6.

2018 12 06 TST Magnat MTT990 5

Svižná basová linka v "Break on Through" z eponymního alba "The Doors" (1979 | Elektra | EKS-74007) byla - patrně i díky vibracím odolné konstrukci a zjevně v dané kategorii solidní přesnosti motoru - celkově klidná, poddajná, ale zároveň dostatečně pevně a jistě konturovaná, aby jednotlivá brnknutí už byla oddělená. Máte vlastně pocit, že v kombinaci s touto přenoskou je tu celkově velice dobrá kontrola, jakkoliv reprodukci doprovází takový ten dotyk hedvábnosti a měkkosti. Jinak je ale bas spořádaný, vlastně neokázale realistický, dobře působící i objemem a váhou, byť obojího je na "gramofonové" poměry spíše méně, zato v utaženější formě.

Díky v dané třídě nebývale dobrému odstupu šumu v pozadí a celkově pevně působícímu přednesu vynikne dobře i zpěv Adele v "Rolling in the deep" ("21" | 2011 | XL Recordings | 88697446991) - je už správně vytažený do popředí, čistý a znělý. Gramofon s přenoskou nemají tendenci střední tóny halit do takového toho vřele měkkého hávu, naopak je to až nečekaně "rovný" a jasný zvuk - to sice na druhou stranu ukáže, že nahrávka má své limity, že tu a tam je tu patrná tvrdší hrana nebo pocit komprese, ale přesto zůstává reprodukce neútočná.

2018 12 06 TST Magnat MTT990 7

Klasická linka činelu v úvodu "Take Five" Davea Brubecka ("Greatest Hits" | 1997 | Companion | 6187381) ukázala, že podání kovu, jeho znělost, textura i celková tonalita jsou v podání MTT 990 a přenosky Goldring 2300 už opravdu velmi dobré, s ohledem na třídu dokonce výtečné. Díky celkové "tichosti" gramofonu uslyšíte i dozvuk, tóny jsou pěkně jasné a vlastně realistické co do energie, jsou pevné a už dobře oddělené, navíc dostatečně hladké, aby vás nevytahaly za uši, ač i tady platí, že tato kombinace šasi a přenosky dobře reflektuje kvalitu nahrávky.

Ve skladbě "New sides" od Peoria Jazz Band ("Music Pick Up Test" | 2003 | Clearaudio | 43033) bylo znát, že gramofon hraje pěkně pevně, že dobře zvládá předat i dynamické špičky, že umí udržet zvuk živý, kontrolovaný, v přiměřeném objemu a ve spořádanosti, která je nad poměry zvyků dané cenové hladiny. Není to zvuk velký, mocný nebo těžký, v gramofonovém světě naopak patří mezi vyrovnané a kontrolované, ve finále až překvapivě pevné.

2018 12 06 TST Magnat MTT990 11

I klasická "Comfortably Numb" od Pink Floyd ("The Wall" | 2011 | EMI | 5099902988313) byla dobře uspořádaná, zvuk "držel pohromadě" a na gramofonové poměry to byla vlastně až analytická reprodukce. MTT 990 je v této kombinaci, zdá se, už ze světa opravdu dobrého hi-fi, které vás nechá nahlédnout do mnoha vrstev v nahrávce, dokonce i zvuky v pozadí jsou dobře formulované a celkově jde o přehledný, čistý a dobře čitelný zvuk, který nepůsobí nuceným dojmem. Nezdá se, že by měl gramofon nějaké problémy - netlačí na pilu, aby působil detailněji, ani nezakulacuje zvuk, aby byl tolerantnější.

Spolu s celkově evidentně dobrým návrhem se pojí nejen nízký šum v pozadí, nejen dobrá absorpce rušivých vibrací a nejen celkový pocit pevnosti a čistoty, ale také schopnost udržet přehledný stereo obraz - hudba v "Mining for gold" od Cowboy Junkies ("Triniti Revisited" | 2007 | Cooking Vinyl | DIV 015DLP) měla už i patrný vzduch, nebyl to stísněný přednes, ale už pěkně otevřený v pravolevém směru a s férovou lokalizací i proporcemi nástrojů - vlastně už se blížíte takovému tomu dojmu "domácího koncertu".

2018 12 06 TST Magnat MTT990 13

To nejdůležitější je pak schopnost Magnat MTT 990 podat hudbu zábavně, respektive tak zábavně, jak to jen nahrávka dovoluje. Vezměte slušnou, jako je třeba Gabrielova "In Your Eyes" ("So" | 1986 | Virgin | 207 587-6) a užijete si zřetelný, pevný zvuk, užijete si dobrý rytmus a vlastně všechno se zdá být důstojně tam, kde to má být. Činely pěkně zněle cinkají, bas je energický a dobře konturovaný, hlas vypíchnutý v popředí a srozumitelný. Pokud je něco limitem, je to jistá přímočarost, s níž gramofon s přenoskou neutajují ostřejší sykavky a vůbec kompromisy daného výlisku. Celkově je tam ale takové to nenásilné kouzlo "firemního" zvuku víc, než chladná analytičnost.

Gramofon Magnat MTT 990 se povedl - za rozhodně akceptovatelnou cenu dostanete totiž pěkný, velký, dobře postavený přístroj, který krom toho, že svou konstrukcí dobře pohlcuje zkreslující vibrace a že svým motorem dokáže udržovat slušně přesné otáčky (a tedy i plynulost hudby), nabízí i až překvapivě civilizovaný a dospělý způsob přehrávání vinylů (na čemž pochopitelně má svůj díl i přenoska 2300 od Goldring) z celkového pohledu. Jako celek se MTT 990 velmi dobře používá, snadno poslouchá a zdá se, že je to prostě a jednoduše dobře navržený, dobře vyrobený a tím vším i dobře znějící gramofon s uvolněným a zároveň realistickým zvukovým výstupem.

Kč 28 590,- (včetně přenosky Goldring 2300)

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi pěkná estetika i zpracování

+ snadné nastavení i používání

+ dobrá absorpce vibrací

+ už pěkně čistý, analogově "vláčný" zvuk

ZÁPORY

- chybějící citlivé dorovnání vodorovné polohy

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI CZ | www.hificz.cz 

DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifi-guide.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika