Je to malé (13 x 24,4 x 4,8 cm), je to lehké (1,3 kg) a hraje to hudbu podle hesla „Hodně zvuku z malého objemu“. Co to je? BOSE a jejich nový bezdrátový bateriový reprodukční systém, určený primárně k provozu přes Bluetooth. To znamená co nejjednodušší a přitom nejstylovější cesta k přehrávání hudby uložené ve smartphonech, tabletech nebo jakémkoliv jiném „pc podobném“ zařízení, schopném spárovat se pomocí Bluetooth protokolu se SoundLink Wireless Mobile Speaker, jak zní plné jméno tohoto přístroje.

Tak jako většina produktů BOSE, i nový SoundLink Wireless klade důraz na svébytnou eleganci a estetiku, která účelně funguje na cílovou skupinu těch, kteří chtějí maličké a snadno fungující zařízení na přehrávání hudby. Svým způsobem připomíná SoundLink velkou peněženku nebo staré dobré přenosné tranzistorové rádio. Jednoduché tvary narušuje jen čelní mřížka, nad ní úzký proužek s ikonami, ukazujícími aktuální provozní stav přístroje a v poslední řadě na horní straně šestice ovládacích tlačítek. Zadní strana pak obsahuje jen 3,5mm jack vstupu AUX, servisní USB port a napájecí zásuvku pro dobíjení integrovaných Li-ion baterií. Ty mají být schopny dodávat přístroji proud až po osm hodin nepřetržitého přehrávání (respektive 3 – 4 hodiny při plné hlasitosti).

Podle aktuálního rozpočtu si případný zájemce může vybrat buď šedý nylonový obal nebo si připlatit třináct set a mít na přístroji obal kožený. Ten je k dispozici v několika barevných variantách, aby ladil se stylem svého majitele... Přestože SoundLink Wireless má tvar cihly, docela dobře stojí na jakémkoliv povrchu – přední kryt se totiž sklopí a vytvoří tak pevný a stabilní stojan. Ten je ostatně potřeba, protože přes skromné rozměry zařízení díky bateriím váží 1,5 kg.

Zařízení se umí vypořádat až se šesti různými zdroji Bluetooth signálu. Ty se po prvním spárování uloží do paměti SoundLink Wireless a reprodukce tak může začít téměř okamžitě. Jen právě ono první spárování může být mírný problém – s některými tipy středně starých telefonů (například Samsung S5230 Star, ale i Nokia 6300). Nicméně kupec SoundLinku bude jistě vlastnit nějaký ten moderní smartphone typu HTC či iPhone, kde je spojení bezbolestné. Případná chvilka resetování paměti a zkoušení povede jistě k úspěchu.

Bassreflexová konstrukce systému je laděná pro uložení na polici či stůl, ideálně poblíž zdi, díky čemuž je BOSE následně schopno generovat solidní basovou odezvu. Zvuk vyzařují čtyři dvoupalcové měniče s neodymiovými magnety, uloženy jsou po dvojicích u pravé a levé strany. Basy vyzařují dva pasivní radiátory, pracující „proti sobě“. Tím basová složka vychází z přední i zadní strany SoundLink. Detaily o zesilovacích obvodech se lze jen domnívat, nicméně lze vydedukovat přítomnost poměrně silného digitálního zesilovače.

Soužití se SoundLink Wireless Mobile Speaker je logicky poměrně přímočaré – ať už přijímá signál z mp3 přehrávače skrz kabel nebo přes Bluetooth, žádné highendové zázraky čekat nelze. Nicméně na daný objem zařízení a velikost reproduktorů je celkový zvukový projev pořád podle standardů firmy BOSE. Rychlý, barevný, sytý a zábavný – i když tonálně trochu zabarvený a frekvenčně nevyrovnaný. Nicméně to by snad ani od mobilního reproduktoru této velikosti nikdo nečekal.

BOSE vždy umělo odvést svou práci ve vytváření iluzí – iluzí velkého zvuku z malých reprosoustav. A pokračuje v tom i zde. Kontrabas na desce „One to one“ Billa Mayese a Raye Drummonda dokáže rozvibrovat sklenku na stole. Piano na stejné nahrávce je o něco méně výrazné a zastrčené za basovou složkou, ale právě díky silnému a energickému základu nejnižších frekvencí je poslech tak snadný a efektní.

SoundLink není určen pro náročný poslech akustických kusů, nedokáže totiž vytvořit skutečně přesvědčivou iluzi prostoru – díky rozměrům jde spíše o jednobodový zdroj zvuku. Výsledkem je tak trochu sluchátkový dojem z poslechu.

Nicméně třeba popové nebo rockové nahrávky jsou ideálním artiklem pro SoundLink Wireless – masivní a pevný bas jim dodává rytmus a chytlavost a tu a tam zapadnuvší tón v danou chvíli patrně posluchače příliš trápit nebude.

Výšky jsou v podání tohoto zařízení nenásilné, přesto poměrně dost výrazné, zatímco středy – třeba směsice snad všech možných typů hlasů v Palestrinových mších „5 Masses“ od Deccy – zůstávají dobře čitelné a poměrně přirozené.

Leckterý all-in-one systém podobné cenové relace nehraje tak zábavně, efektně a podmanivě jako BOSE SoundLink Wireless Mobile Speaker. Je-li ovšem snadná a přímočará zábava to, co očekáváte od svého přístroje na kulisový poslech. Především to totiž tato BOSE reprosoustava je – hračka na večírky, na pikniky, do kanceláře na stůl… Všude, kde plnohodnotné hi-fi zabírá moc místa a ani zvuková kvalita není stoprocentní prioritou. Jenže i z tohoto důvodu by bylo skvělé, kdyby SoundLink Wireless byl skutečně „wireless“ a měl v sobě integrovanou Wi-Fi právě třeba pro pohodlné přehrávání v domácím prostředí. To by tuto reprosoustavu katapultovalo na skvělou kompaktní hračku pro každou příležitost, navíc za rozumnou cenu. Striktní omezení na Bluetooth a případně zdroj, schopný poslat signál přes malý jack je ale dosti limitující. Nicméně jste-li těmi, kteří chtějí hlasitou a zábavnou reprodukci ze svého chytrého telefonu v jakémkoliv prostředí, SoundLink Wireless Mobile Speaker je skutečně sexy produkt pro vás.

Kč 8 590,- (nylon)
Kč 9 990,- (kůže)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kompaktní rozměry

+ důrazný, šťavnatý zvuk

+ příjemné a stylové výrobní provedení

+ nižší cena než ostatní SoundDock produkty

ZÁPORY

- záměrná (efektní) frekvenční nevyrovnanost

- pouze jeden malý AUX IN a jinak pouze BlueTooth

- ne vždy bezproblémové spojení se staršími telefony

- rozumný pracovní dosah je 8 – 10 metrů (v prostoru bez překážek)

- Wi-Fi by katapultovalo SoundLink do skvělého univerzálního stroje

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika