2024 04 30 TST Bluesound Pulse M 1

Jakkoliv kanadská firma Bluesound proniká do hi-fi světa (který není jejím hlavním cílem, tím je běžná domácnost, která chce snadno dostupný a ovladatelný fajn zvuk) svými streamery NODE, má samozřejmě v nabídku podstatně širší – základ tvoří různorodé bezdrátové / multiroom reproduktory, jako je kupříkladu Pulse M z nejnovější generace.

Jde vlastně o takový středně velký reproduktor, který tvarem i rozměry připomíná větší vázičku, má v zásadě oválný tvar a nenápadný styl, definovaný horní půlkou za průzvučnou mřížkou a spodní plastovou základnou.

VIDEO

Pulse M stojí na gumovém antivibračním kroužku a veškeré jeho ovládání je (mimo aplikaci, navazující na firemní platformu BluOS, samozřejmě) soustředěno do skleněné horní plochy, kde se nachází dotyková tlačítka se senzorem přiblížení.

Ačkoliv fakticky stačí připojit Pulse M do zásuvky, má v zadní části i několik fyzických konektorů. Jedná se zejména o 3,5 mm jack, kombinující analogový a optický vstup nebo o totéž rozhraní, sloužící jen o kousek vedle jako sluchátkový výstup. Pevnou konektivitu jako alternativu k Wi-Fi a Bluetooth zajišťuje ethernetové rozhraní, datové paměti s hudebním obsahem lze připojit do USB A.

2024 04 30 TST Bluesound Pulse M 2

Tento reproduktor je osazený třemi měniči. Středobasový kónus o průměru 13,3 cm je namontovaný tak, aby hrál „vzhůru“ skrze oblast pod vrchním displejem a jeho zvuk se šíří víceméně omnipolárně. V úhlu 45 stupňů, tedy zhruba na každém boku a trochu vpřed jsou namontovány dva výškové reproduktory o průměru 1,9 cm.

Všechny tři se dělí o zesilovač třídy D s výkonem 80 Wattů (50 W do středů a basů, 15 W na každý výškový měnič), v němž je zároveň integrovaný digitální signálový procesor, který všechny reproduktory sladí do funkčního celku a obstarává třeba i tónové korekce a další úpravy signálu včetně úpravy hlasitosti, dostupné přes aplikaci.

2024 04 30 TST Bluesound Pulse M 3

Ta krom běžných nastavení a ovládacích prostředků sdružuje také možnosti streamování – třeba AirPlay 2, TIDAL Connect a Spotify Connect, stejně tak tu lze spravovat obousměrný Bluetooth (třeba pro tichý poslech přes nějaká bezdrátová sluchátka). Vše je snadno přehledné díky tomu, že je plně v češtině (a slovenštině).

Bluesound Pulse M zvládá hrát od 60 do 20 000 Hz (+/- 1,5 dB), dosáhne v toleranci -10 dB až na 40 Hz. Nativně umí přehrát široké spektrum souborů a streamů v kvalitě až 24 bit / 192 kHz, podporované služby zahrnují lokální streamování, internetová rádia nebo ledasjakou službu od TIDAL po Spotify.

2024 04 30 TST Bluesound Pulse M 4

Ke srovnání s Pulse M jsme měli zejména náš vlastní Sonos One SL. Docela se nám líbily možnosti ovlivnění zvukové charakteristiky Pulse M – jakkoliv můžete nechat reproduktor hrát jak je nastavený „z krabice“, chvilku si pohrát s možnostmi za to stojí. Třeba režim „Přední řada“ zřetelně zvedne objem středů a všechno se zdá skutečně blíž. Inu, kouzlo promyšleného DSP a zpracování signálu.

Aktivní lifestyle reproduktory mívají často zdůrazněné spodní frekvence a Pulse M rozhodně není jiný. Plně sladěný a optimalizovaný softwarovo-hardwarový systém umožňuje středně velkému reproduktoru vykouzlit pocitově až nečekanou sílu v „I Am No One“ (Gemini Killer | „The Worst of Gemini Killer Vol. 8“ | 2021 | Army of Darkness). Není to pochopitelně tuhý, fyzický důraz, ale šťavnaté „duc“, které se neztratí ani ve větší místnosti rozhodně ano. Bluesound nechce být vysloveně efektní, to vůbec ne. Ale je to ladění, které není rozhodně nepodobné tomu od mateřské značky NAD – přidat trošku dole a udělat zvuk hezkým.

2024 04 30 TST Bluesound Pulse M 5

Střední pásmo také navazuje na plnokrevnější styl a jak kytara, tak hlas v „Pigeon“ od Cloth („Secret Measures“ | 2023 | Rock Action Records) působí šťavnatější. Pokud posloucháte právě něco takového, docela se hodí režim „První řady“, který jako kdyby středy zpevnil a projasnil, trochu tím zmizí onen akcent na vyšší bas. Rozlišení je proporční dané formě, akcentuje se tu spíše bohatost nad analytičností, ale pro běžný „všeobecný“ poslech se to zdá být zcela patřičné.

Cinkání činelů v „The Look of Love“ Ronalda Isleyho a Burta Bacharacha („Here I Am“ | 2003 | SKG Music | 00600445050075) bylo hladší a kulatější, Pulse M si dává záležet, aby výšky nebyly zapadlé, ale hlavně aby nikdy neřízly, neotrávily nebo neunavily. Opět to je svým způsobem styl vycházející z tradic NAD a zajišťuje poslechovou pohodu za každých okolností.

2024 04 30 TST Bluesound Pulse M 11

„Lamp Lady“ písničkářky Sevdalizy („Shabrang“ | 2010) je energií a důrazem prosáklá skladba, je cítit, že i nahlas Pulse M udržuje sebejistotu. DSP přizpůsobuje zvuk vcelku nenápadně a hlavně účinně možnostem reproduktorů, můžete hrát klidně hlasitěji a nic se neděje – zejména basu je v takové chvíli skutečně požehnaně, má sílu a plnost, zvuk je vlastně docela velký. Je až zázrak moderní techniky, co všechno lze stran dynamiky dostat z tak relativně maličkého objektu. Pumpování energie je samozřejmě měkké a laděné hlavně na zaplnění prostoru, ale každopádně to funguje.

Mírně jemnější ladění Pulse M vám možná neukáže audiofily oblíbené mikrodetaily, nuance a dozvuky v „Hello“ Hanii Rani („Ghosts“ | 2023), nicméně sotva poskládáte klasický dělený hi-fi systém za obdobnou cenu, který by tolik informací měl. Prim hraje organičnost, byť třeba v onom již opakovaně zmíněném režimu „První řady“ středy povyskočí kupředu a soustředěnost a konkrétnost s nimi. Pulse M samozřejmě nemá nároky nabídnout dokonale plochou křivku frekvenční odezvy nebo precizní barvy tónů, ale reprodukce je přehledná a férově čistá – na „lifestyle repráček“ určitě výtečné.

2024 04 30 TST Bluesound Pulse M 14

Jak už to tak u podobného řešení musí být, prostor nahrávek tu samozřejmě reálně není, dokud nespojíte dva do běžného stereofonního páru. Pulse M je bodový zdroj zvuku, jakkoliv „Solkverv: I. Skrida“ Henninga Sommerra („BORDERS“ | 2023 | nahráno 2021 | 2L | 2L-173-SABD) s jistým odstupem od reproduktoru měla jistou naznačenou šířku a už relativně rozdělené jednotlivé nástroje – proporcemi to trochu připomíná sluchátkový poslech, ale energií to zase běžnou místnost zaplní.

Rocková „Number 149“ Rosalie Cunningham („Two Piece Puzzle“ | 2022 | Esoteric Antenna) měla slušný šmrnc, váhu i rytmus díky solidnímu množství basu a houpavému drajvu. Za dané peníze? V daném formátu? Pěkné a příjemné, když bude něco takového hrát v obýváku celý den, můžete to neúnavně poslouchat a vlastně se i tu a tam na poslech plně soustředit a užít si ho.

2024 04 30 TST Bluesound Pulse M 8

Lifestyle řada reproduktorů Bluesound má už od svého počátku solidní kvality, které plynou hlavně ze snadné obslužnosti díky platformě BluOS. I jeden samotný dokáže slušně zaplnit i větší místnost a vytvořit kulisu, s níž lze strávit bez potíží celý den. Je tu hodně basu, plné středy a klidné výšky, řekněme tedy plně bezkonfliktní charakter. Není to audiofilská perlička, leč za danou cenu? Jako řešení pro každého člena rodiny? Výtečné… S novým designem a lehkým posunem v technice je kontrola reproduktorů o špetku suverénnější než dřív, dostanete tedy dost energie a to v šik balení. A možnosti nastavení a rozšíření skrze BluOS základnu jsou věru lákavé pro každé místo, kde se nehodí mít klasické hi-fi.

Kč 10 790,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ snadné ovládání

+ funguje i jako bezdrátové efektové reprosoustavy

+ platforma BluOS

+ bytelný zvuk se solidním basem

ZÁPORY

- prakticky nic, je to prémiový bezdrátový reproduktor, který pokrývá všechny nároky této kategorie

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: AV Integra | www.avintegra.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies