800 250 loewe

Japonská Yamaha patří k nejsilnějším hráčům na poli masově prodávaných A/V receiverů a i když si nejsem přesně jist, jaký počet přístrojů najdete v jejich katalogu, možná by na počítání nestačily prsty na obou rukou. Při našem „high fidelity" zaměření ovšem zůstávají ve hře vlastně jen dva, které už ovšem spadají do kategorie čistých A/V zesilovačů - vlajková loď, momentálně řazená mezi pět, možná i tři nejlepší stroje svého druhu DSP-Z11 a dnes představovaná „odlehčená verze" DSP-Z7.

V jejím téměř čtvercovém, dvacetikilovém černém nebo zvláštně stříbrném těle s elegantním a masivním čelním panelem, na němž najdete velký a přehledný displej s dvěma masivními ovladači (jež budete díky ošklivé, ale dobře vyřešené „dálce" s klidem ignorovat) najdete sedm digitálních zesilovačů (oproti vyššímu modelu není konfigurace moderních 11.1, ale pouze „klasičtějších" 7.1) o dynamickém výkonu 200W / kanál a trvalém pak o výši 140W do zátěže 8 Ohm, možnost ovládání až čtyř různých zón, pričemž primární zóna jasně zvládá video i audio, druhá a třetí v jistém trochu omezeném formátu též a další zóna je vyhrazena audiu, což pokrývá bezesporu i potřeby náročnějších uživatelů (ostatní si budou muset pořídit „inteligentní dům / byt" typu Crestron); to vše doplňuje přehršel vstupně-výstupních konektorů v čele se sedmi HDMI konektory (čtyři vstupy, dva výstupy a jeden konektor ještě vpředu pod masivním krycím panelem, skrývajícím ovládání „denního používání" - sluchátkový jack, ovládání zón, usb vstup a mnoho dalšího), Bluetooth přijímačem pro snadné bezdrátové spojení s dalšími zařízeními, kompatibilitou s iPody, zvukovou kalibrací s možností měření až na osmi místech nebo třeba funkcemi síťového receiveru či lépe streameru. Ne snad, že by tohle byly všechny funkce, ty si můžete velmi snadno za pomoci Googlu najít sami, já jsem se jen snažil vyjmenovat ty, které nejsou u podobných zařízení úplně běžné a nebo alespoň stojí za pozornost.

Za zmínku pak asi ještě stojí technologie Cinema DSP Digital s přednastavenými 22 volbami, která by měla „lépe optimalizovat poslech v domácích podmínkách, protože formáty Dolby Surround a DTS byly původně vyvinuty pro kinosály s mnoha reproduktory a výrazně jinou akustikou". Ve zkratce se pak jedná o zapojení předního páru reproduktorů (PRESENCE), změření akustiky místnosti, nastavení vhodného programu a poté užívání si přesnějšího stereoskopického trojdimenzionálního zvukového pole. Za pomoci přidání různých dozvuků a jiného rozdělení mezi efektové reprosoustavy tak vzniká dojem „více jako z kina".

Celý zesilovač se snaží ve své konstrukci - nazvané ToP-ART - minimalizovat analogové obvody, sází na co nejčistší digitální cesty a vysokou proudovou zatížitelnost. Yamaha nabízí všechny moderní formáty od Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio až po DTS 96/24, o převod dat z digitálu na analog se starají převodníky Burr-Brown s „kapacitou" 24bit / 192 kHz. Zesilovač také umožňuje spojování zesilovačů pro bi-amping soustav a na rozdíl od mnoha jiných strojů stejného zaměření má i slušný MM/MC předzesilovač, dostatečný pro nenáročné soužití s gramofonem v běžné domácnosti.

Zajímavá pak je i videočást, v níž hraje prim schopnost převést obraz z jakéhokoliv zdroje, který do zesilovače dokážete připojit, na výstup HDMI s upscalingem (přepočítáváním) až na standard 1080p. Stejně tak umí zet-sedmička odstranit prokládání obrazu (tedy 480i převést na 480p, totéž pro 1080), zvládá podporu 30ti a 36ti bitových barev (na které se stejně na valné většině zobrazovačů nepodíváte, ale už pro ten pocit) a teoreticky pracuje v rozšířeném barevném prostoru, otázkou ale je reálné využití podobně jako u reprodukce vysokých zvukových kmitočtů nad nějakých 20 kHz.

DSP-Z7 jsem testoval ve spojení s velmi slušným Blu-ray zdrojem Denon BDP-1610, přičemž 7.1 sestavu jsem si jako u nedávné kombinace pro Arcam AVR600 „uplácal" - přední reprosoustavy Harbeth Monitor 30, boční efekty jsem přenechal KODA Harmony K-2000B, zadní pár tvořily Xavian Primissima. Celou sestavu „doduňoval" subwoofer Jamo A70, to vše po kabeláži Eagle Cable Condor Blue LS 5.1 pro přední reprosoustavy a metráž Monster Cable pro ten zbytek. Obraz sálal ze Samsungu LE32B650 skrze HDMI kabel Monster Cable M1000 H.

„Temný rytíř" je výborným obrazově-akustickým testovacím materiálem díky Dolby TrueHD zvukové stopě i kontrastnímu, ostrému a barevnému obrazu (jakkoliv hlavními barvami jsou ty temné - možná tím víc). Výbušné scény jsou obrazově opravdu nerozmazané, plynulé a velmi pěkně barevně vyvedené, aniž by stíny jakkoliv splývaly nebo postrádaly detail a jediným limitem se tu tak stává zobrazovací zařízení. Z mých zkušeností z poslední doby vyplývá, že většina receiverů od nějakých 50ti tisíc výše už zobrazuje díky technickému pokroku velmi podobně (skvěle) a rozdíly jsou minimální. Na všech filmech na Blu-ray jsem nenašel reálnou chybu a pokud už bych našel, množství korekčních možností to bezpochyby napraví. Mnohem větší výzvou pro kvalitu zobrazovací části je pak schopnost vdechnout novou kvalitu filmům na „low-end" médiích typu DVD (hrůza, když toto musím napsat jako pamětník VHS, na němž jsem získával své první divácké zážitky), kde upscaling skutečně subjektivně přidá na kvalitě od ostrosti přes pocit větší sytosti a přirozenosti barev a i když ze staré sbírky dý-vý-dý Blu-ray určitě neuděláte, i v porovnání s tímto formátem jsou filmy z těchto disků koukatelné.

Zvuková stránka věci je pak také bez zvláštních připomínek. Zvuk je maličko efektně nafouknutý, sytý a plný, dynamika není omezena a 7.1 kombinace už dokáže i slušně hlasitě zadunět, aniž by Yamaha ztratila kontrolu nad celým tím mohutným objemem - dokonce dokáže jít k opravdu malým zvukovým detailům a barvám třeba při scéně z čínského Hrdiny (Blu-ray Special Edition), kdy právě titlní postava v podání Jet Li předvádí své dokonalé umění meče mezi padajícími bambusovými tyčinkami. Ostré zvuky padajícího dřeva, řinčící kov a spousta podobných a přece jiných zvuků činí celou scény nesmírně atraktivní a to tak, že se nadechnete až když skončí, tak efektně dokáže Yamaha působit.

Trošku méně nadšení pak vzbuzuje zvuk z DVD formátu, což ovšem bude souviset mnohem víc s kvalitami formátu nového než s Yamahou. Na rozdíl od zpracování nových kodeků tu není celkový zvuk tak otevřený a přesný a DSP-Z7 ho nijak dále neupravuje, takže dostanete přesně to, co si pouštíte. Neberte to prosím ale jako výčitku - spíš jako nedostatek nadšení od doby, co jsem okusil plnohodnotné domácí kino s novými formáty.

A/V zesilovač této kategorie už většina uživatelů bude chtít používat také jako dvoukanálový zesilovač pro poslech hudby, byť asi jejich primárním zájemem bude audiovizuální zážitek. Yamaha zní jako slušný digitální zesilovač cenové třídy 30 000,- - soudě dle velké dynamiky, tichého pozadí signálu i přesnosti a citu pro detail. Trochu postrádá tu onu těžce definovatelnou kvalitu timingu, která vás donutí podupávat nožkou a pokyvovat hlavou, která vás donutí usmívat se a cítit jak hudba uplývá. Ne že by Yamaha nedokázala při stereo produkci vtáhnout do reprodukce, není to ale vřelé a přátelské, muzikální obejmutí zvukem. Je to spíš přesně vypočítaná, profesionálně a bezchybně odvedená show. Což je přesně to, co budou žádat příležitostí posluchači, protože hudba je líbivá a „velká".

Díky širokým možnostem spojení s okolním světem, které jsem bohužel neměl možnost komplexně prověřit, díky velmi dobrému výrobnímu provedení, nekonflikntímu designu, bohaté portové i funkční výbavě a vysoké, ale ne nezaplatitelné ceně je DSP-Z7 kandidátem na konečné řešení domácího kina. Chcete-li nekompromisní řešení, jsou tu vlajkové lodi jednotlivých výrobců, ale slevíte-li překvapivě málo, za jejich cenu pořídíte celou sestavu pro audiovizuálního maniaka, což není špatná zpráva. Že jsou na Yamaze za tuto cenu k dohledání drobné mušky asi není zase tak úplně překvapivé (jak praví klasik - nikdo není dokonalý), ale že s ní můžete bez problémů existovat v každodenním životě i při vysokých „kinových" hlasitostech, že si poradí s jakýmkoliv běžným formátem s nadhledem a pevnou kontrolou a že je hezky po anglicku „built to last", tedy vyrobena k dlouhodobé spokojenosti, jsou podle mého důležitější hodnoty. Takže chcete-li jít do něčeho „do sta" a milujete filmy, Yamaha DSP-Z7 je velmi dobrým kandidátem na nákup.

Kč 72 990,- (avšak na českém trhu cena VELMI výrazně kolísá až k 50ti tisícům)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ snadná integrace do datové sítě a celková otevřenost digitálním formátům

+ výkon dostatečný i pro hlasité efekty a zvládnutí „výbušných" zvuků

+ dobře fungující automatická kalibrace, které v problematických prostorách dost pomůže

+ důvěryhodné výrobní provedení

ZÁPORY

- dálkové ovládání je dost ošklivé

- reproduktorové terminály jsou dost průměrné

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

K+B Expert

http://www.kbexpert.cz/ - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 122 222

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika