2020 12 31 TST Ruark R5 1

Značka Ruark patří mezi ty, které vznikly v Británii pár dekád nazpět (tady konkrétně roku 1985) a které staví na klasickém anglickém příběhu – malá firma (opět zde konkrétně založená bratry Alanem a Brianem O’Rourkovými) začala svou cestu vývojem a výrobou zakázkových reprosoustav v malém počtu, načež v úspěšné výrobě hi-fi pokračovala až do doby nějakých 15 let nazpět, kdy na svět přišel první malý „radiosystém“, který proměnil další směřování značky. Od té doby se čím dál tím víc přiklání k lifestyle ozvučení a dnes má v nabídce primárně designová, kompaktní zařízení, která ale na rozdíl od čistě spotřební konkurence chtějí zachovat punc „britského hi-fi“.

Takový je i systém R5, středně velký komponent (Š 52 x H 30 x V 14,2 cm a váha 9,5 kg), který v sobě pojí zdroj signálu, zesilovač i reproduktory v designově konzervativním, vkusném šasi. To má krásně zaoblené boky, je dřevěné a prostě pěkné. Díky malé výšce (nahrazené šířkou) je také bezproblémově skladné.

Hrubě tkaný kryt čelního panelu je přerušený tenkým rámečkem veprostřed, kde najdete slot CD mechaniky a malý displej, zajímavý může být i malý výstupní jack na sluchátka. Celé ovládání je pak realizováno buď přes docela šikovné kolečko s tlačítky na horní straně (firma mu říká RotoDial), přes fyzický dálkový ovladač (odpovídající prvku RotoDial) nebo přes celkem přehlednou aplikaci.

2020 12 31 TST Ruark R5 2

Zadní strana je zcela jednoduchá – na jedné straně je zásuvka se spínací kolébkou, veprostřed velká žebra vyčnívajících chladičů a po pravé straně je konektivita. R5 totiž nemá omezení klasicky nacházené na bezdrátových reproduktorech podobného typu. Najdete tu tři páry analogových cinchů – vstup pro gramofon, vstup pro běžný linkový komponent a linkový výstup. Je tu i USB port pro datové paměti s hudbou, je tu optický vstup (třeba pro televizi) a je tu ethernetový konektor, pokud byste nechtěli připojení svěřit Wi-Fi. Protože R5 má širokou výbavu, nepřekvapí asi veliká anténa pro příjem rádia DAB a FM standardu. Vidět pak není nezbytný Bluetooth s aptX HD.

Krom všeho zmíněného můžete samozřejmě využít i streaming – R5 zvládá Spotify, TIDAL, Amazon Music i Deezer, streamovat můžete i ze svého NAS serveru přes DLNA. Přístroj pak lez zapojit i do multiroom ekosystému s ostatními přístroji Ruark.

2020 12 31 TST Ruark R5 3

R5 se také na rozdíl od mnoha konkurentů snaží jít cestou propracované techniky. Třeba oba použité 7,5 cm široké reproduktory s kónickou membránou jsou zakázkově vyráběné přímo pro Ruark a využívají neodymomvé magnety. Jsou pak doplněné o aktivní subwoofer s udávaným průměrem 12,5 cm. Tento reproduktor míří dolů, tedy stejným směrem jako malý bassreflexový otvor.

Nad očekávání „poctivá“ technika pokračuje i v elektronické části – jednak výrobce říká, že používá lineární napájecí zdroj, jednak používá zesilovače vlastního návrhu, které dodávají 90 Wattů ve třídě A/B. Samozřejmostí je v této třídě a konceptu doplnění o digitální řešení zpracování signálu, které funguje i jako tónové korekce včetně třeba funkce loudness.

2020 12 31 TST Ruark R5 9

Ruark Audio R5 jsme potkali v pražském studiu Rodel Audio. Ke srovnání bylo několik „malých“ klasicky postavených hi-fi systémů s nejdostupnějšími modely značek Cambridge Audio, Dali nebo Monitor Audio. Zpracování signálu bylo nastaveno „do roviny“.

Když si pustíte na podobném kompaktním zařízení náročnou hudbu s velkým podílem basové energie, jako je třeba Bachova „Toccata BWV 565“ („Audiophile Test“ | 2008 | ABC Records | HD-150), čekáte ze zkušenosti buď přehnaný, dunivý a veliký bas, nebo naopak jeho absenci, způsobenou limity rozměrů. Přesto nutno modelu R5 nechat, že se relativně snažil nabídnout celkem vyváženou porci férové čitelnosti a jistého objemu. Ladění se zjevně nechce nechat dotlačit k té efektní nafouknutosti, bas zůstává „na dohled“ kategorii základního hi-fi ve své rozumné čitelnosti. Ideální je nicméně postavit R5 poblíž zdi a případně zapnout loudness – to zajímavosti projevu a pocitu větší hloubky a objemu dost pomůže.

2020 12 31 TST Ruark R5 12

Naopak vokál Izumi Masuda v „May you have happiness“ („Golden Lips“ | 2009 | ABC Records | HD-121) byl slušně čistý. Není to fokus jako u nějakých malých monitorů, ale přesto je zřetelnost dobrá, nemusíte se bát žádné „deky“ jako u lecjakých bezdrátových řešení podobného typu. Cílem ani tady není audiofilie, ale srovnání se základní hi-fi sestavou v celkovém ceně 20 – 30 tisíc není nepředstavitelné.

Výšek pak bylo docela hodně, zvuk činelu v „So What“ Milese Davise („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207) je výrazný už na nahrávce, R5 je posunul do ještě trochu prominentnější pozice. Má to ale svůj smysl, ráznější a objemnější výšky totiž „dohrají“ k posluchači i ve větších prostorách – zařízení jako toto totiž nejsou k poslechu z jednoho dvou metrů a musí nabídnout energii i třeba z pětimetrové vzdálenosti, kde klasické „vyrovnané“ hi-fi už nebude mít v proporci žádoucí drajv. R5 ho ale neztrácí – a opět, což je výhodou podobných zařízení, si můžete zvuk stáhnout prakticky dle libosti.

2020 12 31 TST Ruark R5 14

Rozmanité dravé perkuse v „Jazz Variants“ od The O-Zone Percussion Group („Stereo Test Record“ | 2014 | ABC Records) byly živé, dostatečně energické a i jejich švih a údernost vlastně nebyly na tak kompaktní zařízení špatné. Přínosný je i fakt, že ladění Ruark Audio není snaživě objemné nebo mohutné, nesnaží se roztřást makrodynamickými efekty podlahu, ale zůstává spořádaný a klidnější, o to lépe ale „prodá“ přímost úderu paličky do blány bubnu. Opět to je zvuk nedaleký tomu, co byset získali od dobře poskládané „klasické“ sestavy s obdobnou cenou a funkcionalitou.

Totéž platí o vokálu a kytarách v „Jacob’s Dream“ od Alison Krauss („Hear the Difference“ | 2012 | ABC Records | HD-148a) – ty jsou v nahrávce poměrně expresivní, na některých systémech až takzvaně „na hraně“. Ruark nicméně zachovává spíše klidnější, decentnější charakteristiku a ani prominentnější zastoupení vyšších tónů nevede k pocitu tvrdosti nebo ostrosti, byť k oné hraně se samozřejmě přiblíží. Rozlišení jako takové je přiměřené ceně a opět je asi ideální zapnout funkci loudness a nechat elektroniku pracovat v základním nastavení, aby si zpracovala a přizpůsobila signál podle svého.

2020 12 31 TST Ruark R5 7

Vzdálenost obou širokopásmových měničů znamená už i lehký náznak stereofonního prostoru, byť to není primárním cílem R5. Komplexní scéna v Händelově „Wasser Musik“ („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207) samozřejmě neměla ten atribut hloubky, ale není to už zároveň „jednobodový“ zvuk, který by vycházel odkudsi z prostředka v nějaké kouli. Funguje příjemně korektně.

Když si pak pustíte hudbu vlastně až hodně nahlas, tak třeba Cohenova „In my secret life“ („Absolutely Bass Voice“ | 2016 | ABC Records | HD-177) nepůsobila, že by doháněla R5 někam k limitům jeho možností. Pořád je tu cítit výraznější podíl výšek, ale s vysokou hlasitostí naroste také energie basu a přednes působí vlastně plnohodnotněji. Není to přednes nějak strhující, ale je uhlazený, na poměry all-in-one zařízení čistý a srozumitelný, tedy celkově vlastně příjemně kultivovaný – faktem je, že by neměl být problém poslouchat tento typ zvuku celý den, ať už jako kulisu nebo i soustředěně.

2020 12 31 TST Ruark R5 4

Stylové ozvučení je čím dál výraznější součástí světa reprodukce zvuku a moderní technologie umožňují i z relativně malých zařízení jako je Ruark Audio R5 vydolovat solidní zvuk, srovnatelný se základní hi-fi sestavou. Navíc v elegantní podobě, za nikoliv snad malou, ale férovou cenu a s funkcemi, které pokryjí pravděpodobně kompletní spektrum potřeb moderního i konzervativního posluchače – R5 má totiž unikátní kombinaci konzervativních prvků jako je CD přehrávač nebo rádio a moderny s digitálním vstupem a síťovou konektivitou. Celkově je to pěkné, moderní lifestyle zařízení se zvukem říznutým „britskou nonšalancí“.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]

Kč 29 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vypadá velmi pěkně

+ kombinace funkcí včetně rádia a CD

+ dobrý basový objem

+ aplikace v českém jazyce

+ docela pěkný a praktický ovladač

+ celkově se příjemně poslouchá

ZÁPORY

- vlastně nic zásadního, pokud hledáte malý, ale seriózní all-in-one systém

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz 

DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio