Denon RCD-N8 byste snad mohli znát spíše pod názvem CEOL, nebo ještě spíše New CEOL. Jedná se totiž o druhou inkarnaci all-in-one přístroje japonského výrobce. Na první pohled byste jej od první generace jen stěží rozeznali, přináší ale benefit lepší funkcionality a co víc, dokonce o celou třetinu (!) nižší cenovky.

New CEOL je v prvé řadě stylovou alternativou k levným děleným systémům, řekněme řádu 10 – 15 tisíc / sestava. V jednom těle zahrnuje funkce CD přehrávače, tuneru, (nejen) AirPlay streameru, integrovaného zesilovač (lze k němu připojit dvě zařízení analogově a jedno digitálně) a dokovací stanice pro Apple zařízení. Internetové služby zahrnují i u nás dosud ne zcela známé služby Spotify a last.fm, stejně jako internetová rádia. Komu by to bylo málo, má možnost ovládat přístroj pomocí příjemné, i když ne zcela nejrychlejší aplikace pro i-produkty a zařízení na bázi platformy Android.

Krabice RCD-N8 se ve svém vzhledu zjevně odvolává na jednoduchou čistotu produktů s nakousnutým jablkem, zvláště jasné je to v bílém provedení. Dominantou předního panelu je velký OLED displej se třemi řádky, na nichž se informace zobrazují velmi čitelným a kontrastním fontem. Nad displeje se nachází dvířka mechaniky, kterou v dané cenové kategorii a typu produktu nelze označit jinak, než jako solidní. Levá strana čelního panelu patří nejzákladnějším ovládacím tlačítkům pro spínání, ovládání mechaniky a aktuálního vstupu, pod nimi je ještě USB konektor pro připojení přehrávačů a diskových pamětí, vpravo pak najdeme kruhový ovladač pro pohyb v menu, spolu s potvrzovacím tlačítkem, sloužícím zároveň pro spuštění a pozastavení reprodukce. Hlasitost se reguluje v digitální doméně dvěma tlačítky, pod nimiž je výstup na „malá“ sluchátka a analogový vstup, taktéž pro 3,5mm jack.

Zadní panel pak nabízí čtveřici reproterminálů „receiverové“ kvality, které mají ale přijatelně velké rozestupy i pro práci s tlustšími kabely. Tlačítko WPS samočinně nastaví bezdrátové spojení, případně lze využít ethernetový vstup. Analogový tuner zvládá – jak vidno z jediného anténního konektoru – pouze příjem rádia v FM pásmu, v 99% případů je to ale plně dostačující. Potěší také monofonní výstup pro subwoofer, stejně jako dvojice analogových RCA vstupů a jeden optický. To by mělo plně pokrýt i potřeby například při použití v obývacím pokoji pro televizi, DVD přehrávač a podobně.

Horní plocha je narušena jen zavírací kolébkou pro klasický 30ti pinový Apple konektor (prozatím tedy žádná legrace pro majitele iPhone 5). Celkově je desgin nádherně čistý a nadprůměrně kvalitní materiály vám dávají zapomenout na víc než přijatelnou cenovku.

Vnitřní konstrukce je pojatá plně digitálně, od zdroje až po digitální koncové stupně. Ty dávají 65 Wattů do 4 Ohmové zátěže, odhadem bychom řekli něco kolem poloviny do 8 Ohmů. Pro běžný, ne absurdně hlasitý poslech je to postačující hodnota, ale citlivými reprosoustavami rozhodně nic nezkazíte.

RCD-N8 umí pracovat s hloubkou dat až 24 bitů a vzorkovací frekvencí 192 kHz. Základním zaměřením New CEOL je streamování a podle toho také vypadá výčet jeho schopností – jak z USB pamětí, tak právě po síti můžeme do přístroje dostat MP3, WMA, AAC, ALAC, WAV a FLAC, poslední dva právě též s podporou 24 / 192 a hlavně gapeless playback. Samozřejmostí je podpora AirPlay a „Play to“ pro domácí streamování z iTunes a Apple přehrávačů, ale také Windows Media Player 12 a vyššího. Podpora DLNA formátu je též jasná.

Denon RCD-N8 New CEOL jsme zkoušeli s reprosoustavami Xavian Bonbonus, KEF LS50, Harbeth Monitor 30, Guru QM10TWO a Xavian Carisma. Proud čistil Xindak XF-2000B. Zkoušeli jsme též analogově i digitálně připojit Burmester 061, KingRex UD384 a Pioneer BDP-LX71. Co se kvality napájení týká, New CEOL se projevoval zcela stejně přes filtr i bez něj, digitální technologie v něm tedy není nikterak náchylná na kvalitu proudu.

Co se týká charakteru reprodukce, mohli bychom skončit tento text konstatováním, že přečtete-li si popis DRA-N5, neboli menšího sourozence New CEOL, nic skutečně podstatného se tu nemění. Ale pár slov navíc si jistě New CEOL zaslouží, zvláště za svůj CD přehrávač.

Digitální zesilovač RCD-N8 je živý, rychlý a dokáže vyprodukovat poměrně rozumný objem zvuku, projev není přehnaně rozměrný, ani hutný, vše je kompaktní a působí lehce – basu je prostě tak akorát. Digitální technologie Denonu zprostředkuje údernost a tah. Kontrabas Raye Drummonda ve „One to one“ je energický a velmi přesný, na danou cenovou třídu je i adekvátně detailní. Samozřejmě, že drobné nuance chvění těla a jeho realistickou velikost od podobného druhu přístroje očekávat nemůžeme, ale svou roli plní na jedničku.

Středovýšková část je také poměrně kompaktní a hloubka zvukové scény je spíše menší, čistota digitálních koncových stupňů ale pomáhá k výborné orientaci mezi nástroji a jejich lokalitou, stejně jako nemáme pocit jejich slévání. Třeba i tak komplexní kus, jako je „Velká brána Kyjevská“ od Mussorgského („Crystal Cable Arabesque“) je podán přehledně, s rozumnou porcí energie, aby hudba působila živě a zábavně. Hlavní důraz tu má sekce nástrojů, operujících v basovém pásmu, ale dosti výrazné jsou i výšky, středy pak zní klidněji a umírněněji.

Dosud jsme se tedy v podstatě shodli se zvukovým charakterem CEOL Piccolo, CD přehrávač pak datovým souborům zdatně sekunduje. Byla-li by zde možnost vyvést signál v digitální podobě do adekvátního převodníku, nebo alespoň analogově do silnějšího a „dospělejšího“ zesilovače, nebáli bychom se doporučit New CEOL jako entry level CD přehrávač v kategorii 5 – 10 tisíc.

Třeba Springsteenova „Born to run“ je velmi přehledná a separovaná, co do množství detailů pak za své peníze spíše nebudete nic postrádat. Dobrá dynamika a čistota činí reprodukci příjemně atraktivní.

Hledáte-li prostorově úsporné zařízení, schopné excelentní práce s digitálními soubory a online audio světem vůbec, či pídíte-li se po základním systému kategorie někde kolem pár tisíc korun za jeden komponent, je New CEOL i přes počáteční možnou nedůvěru v takto plně integrovaný systém velmi zajímavou alternativou. Kdybychom měli srovnat s CD přehrávačem a integrovaným zesilovačem se souhrnnou cenou do 10ti tisíc, pak separované řešení je „víc hi-fi“ hlavně pocitově, nikoliv kvalitou výkonu, což je pro daný typ přístroje perfektní hodnocení. V elegantním provedení RCD-N8 navíc najdete analogový tuner a velmi slušný streamer, takže co si vlastně přát víc? Vezmeme-li v potaz cenovou hladinu, v současné době má Denon New CEOL skutečně vynikající poměr ceny a výkonu.

Kč 12 690,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ za danou cenu téměř bezkonkurenční kombinace funkcí

+ stylové provedení

+ gapeless playback

+ „neviditelná“ wifi anténa s výborným příjmem

+ podpora všech audiofilních souborových formátů

ZÁPORY

- schází jakákoliv forma signálového výstupu pro případné využití jen jako transportu

- klade důraz spíše na celkovou čistotu a informace, než na „průnik do hloubky“ nahrávky

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio