Pioneer PDX-Z9 je na trhu již poměrně dlouhou dobu, přesto neuškodí si jeho existenci připomenout. Vychází totiž z oblíbené série G-Clef, kterou se Pioneer před nějakým časem vrátil do světa opravdových high fidelity přístrojů. A za cenu na hranici přijatelnosti úplně pro každého nabízí nemalé schopnosti, kterými bez problémů konkuruje jakémukoliv dělenému řešení za podobnou pořizovací cenu. Plus – vypadá skutečně sexy a nezabere v obývacím pokoji skoro žádné místo.
V prvním odstavci bylo řečeno všechno podstatné a tím by text o PDX-Z9 (Pioneer sice umí udělat sexy přístroje, ale neumí jim dát sexy jména…) mohl také skončit. Už proto, že bude jen málo takových, které baví hi-fi technika a dosud o tomto Pioneeru neslyšeli. Důvodem se k němu vrátit se ale určitě může stát to, že je zdaleka nejlevnějším řešením podobného druhu – a to tak, že výrazně nejlevnějším. Kde konkurence nabízí podobné funkce – tedy přehrávání CD, SACD disků, ethernetové připojení a možnost DLNA streamování, internetové rádio, USB konektor, tuner a phono předzesilovač –, tam také cenovka začíná alespoň číslovkou pět.

Exteriér Pioneer PDX-Z9 je působivou kombinací jednoduchosti a elegance. Lesklý čelní panel je evidentně mířen na klientelu, které nejde jen o výkony, ale také o vzhled. Dominantním prvkem je masivní regulátor hlasitosti, nenápadně zapuštěný a tak akorát rozměrný displej pak zobrazuje znaky nevtíravou bílou a dobře čitelným fontem. Kombinace ostrých hran a lehkých zaoblení pak v černé zapadne bez problémů do jakéhokoliv interiéru. Stejně tak i díky provedení nevypadá na svých 38,6 cm šířky, 8,8 cm výšky a 34,7 cm hloubky. Ačkoliv pak hostí všechny výše uvedené funkce, váží pouhých 5 kg, podstatně méně, než většina „holých“ přehrávačů.

Na předním panelu už kromě zmíněné regulace hlasitosti a displeje najdeme pouze úzký profil SACD mechaniky, důležitý USB port pro přehrávání komprimovaných formátů hudby (přístroj umí jen MP3 a WMA, přes připojený iPod pak ještě MPEG-4 AAC), výstup na sluchátka (pohříchu jen na malý jack 3,5mm), vstup pro 3,5mm jack z audio zařízení a spínací tlačítko. Zadní strana také nikterak nepřetéká konektory – čtyři reproduktorové terminály by snad mohly být o něco kvalitnější, ale udrží i kabely s větším průřezem. Dále tu máme analogový RCA line in, hned vedle něj ještě výstup, pokud by náhodou zesílení integrovaným zesilovačem nepostačovalo, k dispozici je ještě phono – ačkoliv to je spíš velmi nouzové řešení – a vstup pro iPod. Tedy žádná sláva – ačkoliv přístroj integruje všechny běžné funkce, občas by mohlo být příjemné připojit ještě další zařízení… Blu-ray přehrávač… Televizi… A v tu chvíli není kam. Jeden jediný pár analogových vstupů navíc by situaci vyřešil. Poslední, co vzadu najdeme, jsou konektory FM a AM antény. Možnosti jsou poplatné době vzniku, rozšíří-li se u v našich končinách kdy digitální vysílání rádia DAB standardu, bude potřeba koupit externí tuner (ovšem, kam ho připojíte….?).

Za zmínku stojí ještě ovládání některých základních funkcí na horní hraně čelního panelu – dotykové zapuštěné prvky jsou ale poněkud přecitlivělé a domácí mazlíček, očichávající zvědavě nový přístroj dokáže při poslechu natropit dost zmatku jen lehoučkými doteky. Ověřeno… Lépe by snad – i s přihlédnutím k přibalenému příjemnému dálkovému ovládání – bylo tato tlačítka zcela z konstrukce vypustit nebo navzdory menší eleganci takového řešení použít knoflíky klasické.

Digitální dvoukanálový integrovaný zesilovač generuje poměrně skromných 50 Wattů do jednoho kanálu (Pioneer na svých stránkách uvádí dokonce ještě údaj o pouhých 40ti Wattech, který po poslechu vypadá dokonce uvěřitelněji). Na digitální řešení to je tedy vskutku výkon neoslnivý, zasloužil by si být alespoň dvojnásobný. Obvody přístroje jsou vybaveny řadou funkcí, které mají přinést zlepšení zvuku či jeho zatraktivnění pro běžného posluchače – mezi jinými kontrolu vyvážení basů a výšek, digitální redukci šumu, loudness (dodávající energii do pásma basů a výšek při tichém poslechu) a hlavně Advanced Sound Retreiver, který poměrně úspěšně dodává zdání kvality hudbě z ne zcela dobře komprimovaných MP3 a WMA souborů.

Pioneer PDX-Z9 hrál na několika rozdílných systémech – byl doplněn integrovaným zesilovačem NAD C370 (a fungoval tak jako SACD přehrávač), hrál s reprosoustavami Harbeth Monitor 30 Domestic, Bowers&Wilkins PM1, Xavian Giulietta a Quadral Wotan VIII. Propojení bylo střídavě realizováno kabeláží Eagle Cable, Monster Cable, KrautWire a ProAc.

Nutno říci, že na všech testovaných systémech se projevila lehká citlivost na připojenou kabláž, nejlepšího zvuku bylo dosaženo s Eagle Cable Condor Blue LS5.1, chce to tedy pečlivě vybírat, čím se tento all-in-one přístroj spojí s reprosoustavami. Stejně tak – jak již bylo naznačeno – na všech reprosoustavách se zdálo, že dalších pár Wattů do každého kanálu by kvalitě zážitku poměrně prospělo.

Zet devítka zachovává rozpoznatelný charakter reprodukce přístrojů Pioneer – lehce kulatější, vřelejší a plnější, přesto je u tohoto receiveru cítit větší klid a snad až příliš nenásilný charakter reprodukce. Pioneer prostě není tím typem přístroje, který by rozhoupal samovolně posluchačovu nohu nebo hlavu do rytmu skladby. Nicméně to nevadí – mnohý posluchač jistě hledá právě onu pohodu a snadnou, dlouhodobou poslouchatelnost.

Přehrávač disků za danou cenu odvádí dobrou práci, byť při načítání mírně pomalejší. SACD vrstva hybridní nahrávky „Mira“ (soubor písní uskupení Jienat, vycházejících z laponské tvorby) zní znatelně živěji a prokresleněji než CD vrstva, přesto i „pouhé“ CD může bez problémů konkurovat přehrávačům cenové kategorie 10 – 15 tisíc. Hlasu neschází hloubka a detail, barvy tónů jednotlivých nástrojů by mohly být o něco věrnější, ale v tomto ohledu se skutečně neliší od podání žádného z podobně oceněných přehrávačů – dokonalost v této úrovni nejde hledat a Pioneer rozhodně patří k těm lepším.

Stejně tak dynamika přednesu je uspokojivá – přestože Z9 nepřednese údery velkých kotlů v závěru „Velké brány Kyjevské“ z disku Crystal Cable Arabesque se stoprocentní jistotou, přesto je v nich cítit energie a údernost, více než slušná na cenovou úroveň přístroje. Zet devítka také zvládá dobře oddělit muzikální linky jednotlivých nástrojů v „A fortnight in France“ Patricie Barber, přes už popsaný velmi klidný projev je nahrávka předána k posluchači s uvěřitelnou živostí a množstvím vzduchu kolem nástrojů.

I rockové a energické nahrávky jako je „Battle for the sun“ od Placebo zvládá Pioneer zahrát v pohodě, nikterak se v žádném žánru neodchyluje od svého „stylu“ – díky tomu lze poslouchat jakýkoliv hudební styl s pocitem uspokojení. Zvláště pásmo basů a středů obejme posluchače slušně hutným zvukem a výšky ani při vyšších hlasitostech nikterak neřežou do uší.

Zesilovači a cédéčku nejvíce sluší komornější nástrojové obsazení, kde není vůbec znát (skutečný či subjektivní) nedostatek výkonu a třeba kytarové duo Jackmann / Žáček zní při hraní Mussorgského „Obrázků z výstavy“ velmi uvěřitelně. Jednotlivá brnknutí zní příjemně jasně, ohraničeně a ani v nejdramatičtějších pasážích nesplývají, přístroj nás nechá poslechnout celý tón od rychlého vzniku až po tichoučké doznívání.

Přestože je SACD přehrávač v kombinaci se zesilovačem trochu méně živý než dělené komponenty G-Clef, rozhodně jen tato dvojice stojí za celou pořizovací cenu – drobné výtky, které se na projev přístroje dají vznést, nejsou v dané cenové kategorii ničím výjimečným a i tak patří PDX-Z9 k tomu lepšímu, co lze najít. Přidejme k tomu FM rádio s jasným a čistým signálem a citlivým laděním, velmi dobře fungující přehrávání komprimované hudby – ať už přes snadno nastavitelné DLNA streamování nebo z USB paměti – a také internetové rádio a dostaneme se ke kombinaci přístrojů, za které zaplatíme v oddělených krabicích minimálně o 10 tisíc více. Integrované phono bylo sice odzkoušeno jen povrchně, není ale ničím výjimečné – stačí přesně pro občasný poslech vinylů, kdo to ale s černými deskami myslí vážně, stejně již má pravděpodobně zakoupený některý ze separátních přístrojů.

Pioneer PDX-Z9 za velmi dobrou cenu přináší kompletní systém slušné úrovně (v kontextu doporučené cenovky), který nezklame příznivce žádného žánru, snadno se používá a svou elegancí splní i nároky moderních interiérů. A ještě jednou – je určen těm, kteří chtějí jednoduché a dobře hrající zařízení za velmi slušnou cenu, které obslouží jakékoliv nároky. Vzhledem k tomu, že na trhu neexistuje žádné podobné zařízení s obdobnou cenovkou, stojí za to zaměřit na Pioneer svou pozornost. Ať už se stane plnohodnotným systémem, druhým systémem nebo levnou alternativou SACD přehrávače…

Kč 20 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kompletní systém slušné úrovně se může měřit s čímkoliv děleným ve své kategorii

+ velmi příjemně hrající SACD režim

+ elegantní skořápka

+ neúnavný projev, ačkoliv dělené G-Clef hrají znatelně lépe

ZÁPORY

- trochu více výkonu by neuškodilo

- alespoň jeden či lépe dva analogové vstupy navíc by také neuškodily

- o kousek víc života v projevu by dovedlo Z9 za danou cenu k dokonalosti

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  – www.basys.cz 

+420 234 706 700

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika