2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 1

Firmu Audia Flight založili Massimiliano Marzi a Andrea Nardini v roce 1996 pár desítek kilometrů severně od Říma. Ačkoliv nepatří stále ještě mezi takzvaná "profláknutá" jména high endového světa, na 20 let zkušeností v kombinaci s předchozí profesionální praxí v oboru elektroniky dělá z obou pánů již dostatečně zkušené konstruktéry. Zejména jejich nejnovější série Strumento je nesmírně vydařená a představuje cosi, co by se dalo nazvat opravdový high-end bez přestřelené cenovky.

Strumento italsky znamená "nářadí" a už při pohledu je jasné, že monobloky Strumento No.8 jsou opravdu pořádný kus nářadí. Jsou uzavřeny v čistě pravoúhlé skříni o rozměrech 45 x 28 x 50 cm (š x v x h), jednoduché tvary ale působí minimalisticky elegantním dojmem kvůli několika oživujícím prvkům. Tím prvním je vertikální linie přímo v prostředku čelního panelu, kdy se u horní hrany postupně otevírá do téměř kapkovité prolákliny, v níž sídlí spínací tlačítko s elegantně zakomponovaným svítícím logem firmy. Ať už jsou tvary jak chtějí jednoduché, nesou v sobě pověstný italský šmrnc, ví bůh, odkud ho berou.

2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 2

Při pohledu zepředu to neuvidíte, ale po obou stranách šasi se nachází velké množství chladících žeber, zapuštěných kvůli čistotě designu na úroveň hran hliníkových desek. Nutno ale říct, že ani po delším hraní se zesilovače nijak dramaticky neroztopí, teplo se rovnoměrně rozlévá celou plochou kovové skříně i chladičů a i přes velký počet vnitřních součástek není potřeba sahat k aktivnímu chlazení.

2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 3

Druhá věc, která není při pohledu zepředu (ale ani odjinud, pokud zesilovač nepovalíte na záda) vidět, to je vnořené subšasi, v němž trůní obrovský napájecí blok v čele se zapouzdřeným mohutným transformátorem na UI jádru (3 kW), doplněným 300 Wattovým toroidem pro budící stupeň. Toto subšasi stojí na vlastních nožkách a stojí-li zesilovač na zemi, není nijak mechanicky spojeno se zbytkem skříně, nepočítáme-li kabely. Ostatně právě tento zapouzdřený blok přispívá nemalým dílem k celkové imponující hmotnosti 95 kg.

2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 4

2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 5

Zadní strana pak odhaluje na koncový zesilovač poměrně nadstandardní konektivitu. Velká zásuvka typu C19 s kolébkovým vypínačem zajišťuje dostatečný přísun proudu. Připojení reprosoustav umožňují dva páry reproterminálů, umožňující tak bi-wiringové zapojení. Vstup signálu má podobu jak XLR, tak RCA konektoru, u XLR najdete i signálový výstup pro možnost případného zřetězení koncových stupňů. Malé zásuvky slouží k propojení přístrojů Audia a předávání specifických ovládacích příkazů (funkci zapínání upravuje i dvoupolohová páčka Master / Slave), v případě zapojení do systémů s komponenty jiných značek lze pro kontrolu využít klasickou 12V spoušť v podobě 3,5 mm jacku. Poslední dvoupolohovou páčkou zvolíte, zda signál putuje do zesilovače symetrickými XLR, nebo nesymetrickými RCA konektory.

2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 6

Ačkoliv vnějším obalem je Strumento No.8 působí identicky s dvoukanálovým Strumento No.4, vnitřek je přeci jen trochu jinak koncipovaný, už s ohledem na 2,5x vyšší výkon (a monoaurální pojetí, pochopitelně).

2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 7

Vnitřní obvody jsou rozložené plně symetricky, tranzistory a mohutné baterie filtračních kondenzátorů jsou umístěné u bočních chladičů. Výkonových tranzistorů je v každém monobloku celkem 48, kondenzátory pak mají souhrnnou kapacitu 217 000 uF. Je tu celkem dvanáct nezávislých napájecích zdrojů. Součástky jsou osazeny na tlustých deskách plošných spojů s tlustou měděnou vrstvou na povrchu, jsou tu i mohutné měděné sběrnice. Dvojitě stíněný transformátor má více než dostatečný výkon 3000 VA.

Frekvenční odezvu udává výrobce v pásmu 0,3 - 1 300 000 Hz (-3 dB), rychlost přeběhu při 8 Ohm pak 200 V / uS, což je velmi solidní hodnota. Tranzistory umí dodat výstupní výkon 500 Wattů do 8 Ohm, dvojnásobek do 4 Ohm a čtyřnásobek do 2 Ohm, kde je zesilovač stále ještě stabilní.

2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 8

Celkové harmonické zkreslení nepřesahuje úroveň 0,05%, zatímco odstup signálu a šumu je lepší než 110 dB. Činitel tlumení dosahuje hodnoty více než 1 000. Parametry, tedy až na výkon, jsou téměř identické jako u dvoukanálového nižšího modelu.

2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 9

Audia Flight Strumento No.8 jsme poslouchali v poslechové místnosti dovozce spolu s předzesilovači Audio Research REF 6 a Bespoke Audio, zdrojem byl CD přehrávač Audio Research CD6. Poslouchalo se přes Sonus faber Il Cremonese. Propojovací kabely byly symetrické od EMM Labs, reproduktorové a napájecí pak z nejvyšších pater katalogu Acrolink.

2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 10

Monobloky Strumento No.8 působí už od pohledu robustně a autoritativně a jejich zvuk by se dal popsat podobně. Kontrabas ve "Spiritual" Hadena a Methenyho ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) měl realistickou velikost, ale hlavně neskutečně sebevědomou kontrolu, zesilovače jsou pevné jako skála a je úplně jedno, jak nahlas hrajete. Přes reproduktory dokážou vytlačit velký impuls, konkrétní a důrazný jako rána gumovým projektilem. S každým brnknutím cítíte, jak se uvnitř korpusu kontrabasu rozvlní masa vzduchu, jak tón vzniká a exploduje. Definice je skvostná, tóny pevné a je cítit obrovská rezerva v pozadí. Tón je slyšitelný od vzniku až po pozvolné doznění, rozdíly mezi jednotlivými polohami kontrabasu jsou také naprosto zřetelné.

2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 11

Ve středním pásmu se naplno ukázala excelentní rychlost a transparentnost zesilovačů. Vokál Vince Jonese v "Union Man" ("Moving through taboos" | 2004 | Universal | VJ 356N) byl pevný, konkrétní a nádherně prokreslený, tolik detailů, tolik drobností, to vše zformovalo v krásně čisté reprodukci plastický a naprosto konkrétně podaný, zaostřený hlas. Jednoduše přítomný. Že by v této úrovni mohl být jakýkoliv problém se srozumitelností, váhou nebo plasticitou, to by šlo jen těžko ospravedlnit - dobře, že to není potřeba. Máte snad až pocit, že vidíte pohybující se jazyk a slyšíte občasné "uprsknutí" směrem k mikrofonu. Ta naprostá samozřejmost, to je překrásné a působivé divadlo.

2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 12

Z velmi rychlého, super-precizně kontrolovaného zvuk profituje také reprodukce nejvyšších tónů. Zesilovače dokážou odlišit i různou sílu, s níž dopadá palička v po sobě jdoucích úderech na činel v Burtonově "Like Minds" ("Like Minds" | 2003 | Concord | SACD-1029-6), i když jde jen o maličké nuance, prezentovány jsou přirozeně a nenásilně, jako ta nejsamozřejmější věc na světě. Údery jsou dokonale oddělené, plné energie, živé a naprosto skvěl řízené. Zesilovače zvládnou sestoupit až ke skutečným mikrodetailům, dokážou ukázat i šíření tónu kovovou plochou nástroje. Strumento No.8 nejsou nijak efektní, naopak mají tendenci k lehoučké věcnosti, takže nezní nijak cinkavě, byť dozvuk i znělost jsou zřetelné - nepřehnané, přirozené, až by se řeklo lehce obyčejné, přesně takové, jako jsou ve skutečnosti.

2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 13

Díky svému již opravdu slušně vysokému výkonu i poctivý výkonové rezervě, která je cítit v každé jedné chvíli reprodukce, nabízí Audia Flight Strumento No.8 v praxi téměř nevyčerpatelnou dynamiku. Schopnost udržet pod kontrolou a plný života i velký orchestr v Musorgského "Velké bráně kyjevské" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) byla obdivuhodná - bylo v podstatě jedno, zda hrajete velmi, velmi potichu nebo otočíte hlasitost kam až to místnost, zdraví rozum nebo sousedé snesou. Tyhle monobloky hrají stále stejně pevně, autoritativně a energicky. Rozprostřou před vámi živoucí orchestrální těleso, s makrodynamickým důrazem hodným takhle velkého (a drahého) zesilovače, otevřou vašim uším i cestu k prozkoumání mikrodynamických nuancí, dokážou vdechnout život nástrojům a dodat jim hloubku, střelhbitě reagují na jakýkoliv tón a zesílí ho precizně, čistě a pošlou do světa skrz měniče s impulsem, který vás zasáhne přes celou místnost. Strumento No.8 jsou prostě takové malé italské elektrárny, které neutaháte a můžete na ně zkoušet cokoliv.

2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 14

Přednes Strumento No.8 je právě takový, jaký signál k nim doputuje - bude-li to extrémně čistý signál třeba z Bespoke Audio, budou extrémně transparentní, bude-li to mírně lampově zaoblený a muzikálně laskavý signál jako z Audio Research REF 6 předzesilovače, budete to cítit. Jsou naprosto suverénními interprety, držícími se not s naprostou samozřejmostí a i když nemají stopy analytické tvrdosti nebo chladného technického odstupu, umí rozpitvat nahrávku velmi, velmi hluboko. Ve "What a wonderful world", kde zní hlasy Katie Melua a Evy Cassidy ("Collection" | 2008 | Dramatico | DRAMCD0040), byla organizace perfektní - každý nástroj, každý tón, každý detail byl na svém místě, bylo nesmírně snadné soustředit se i na nástrojovou linku v pozadí, na jemné nádechy mezi slovy u obou zpěvaček, dokonce je chvílemi slyšet, že se obě nadechují najednou, ale vy dokážete rozlišit dva různé nádechy. Jakkoliv v kombinaci se Sonusy v dané místnosti měla trochu (ale opravdu jen trocu) navrch rytmická sekce se svými temnými tóny, ani tak nebyla jemná linka činelů nikde v pozadí, ale zůstávala naprosto srozumitelná, konkrétní, čitelná a detailní. Je to perfektní příklad skvělého rozvrstvení a udržení organizace, kdy už detaily v podstatě samy vytanou bez nutnosti jakéhokoliv zdůrazňování.

2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 15

2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 16

Pokud už forma monobloků má krom většinou vyššího výkonu oproti stereo verzi stejného (nebo podobného) modelu nějakou výhodu, bývá to i lepší podání prostoru díky menším vzájemným rušením kanálů (respektive u monobloků díky absenci vzájemného rušení) a tak podobně. V Mahlerově "6. symfonii" zpod taktovky Václava Neumanna, řídícího Českou filharmonii (2006 | Octavia Records | OVCL-00259) nebylo vlastně moc co vytýkat. Koherentní přednes s jasně definovaným pravolevým rozlišením, s vynikajícím zaostřením, s nástroji nehybně usazenými a jasně bez námahy lokalizovatelnými, dokonce i se spoustou vzduchu a s pocitem, že kolem vás se rozprostírá veliký prostor, v němž bylo nahráváno, že odrazy definující rozměry prostoru jsou přirozené a ne jen reprodukované.

2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 17

Když přišla řeč na rytmus, na pohodu a na celkovou snadno soužití, ani tam monobloky Audia Strumento No.8 nezklamaly - ve slavné popové "Africa" od Toto ("Feel the difference - Blu-spec CD" | 2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9) drží zesilovače podmanivou plynulost, zvuk má tempo a důraz, pevně utažené basové pásmo, uvolněné a klidné středy a čisté, byť trochu výraznější výšky (to je ale spíše nahrávkou), hlavně má ale koule jako kráva (což je trochu zvláštní úsloví, když se nad tím zamyslíte).

2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 18

2016 05 03 TST Audia Strumento No 8 19

Hudba vás v podání Audia Flight Strumento No.8 prostě s tou nevyčerpatelnou zásobou energie, s tou jistotou a s tou bezprostřední dominancí dokáže přikovat do křesla (pokud hrajete dost nahlas, patrně by vás tam dokázala i fyzicky zatlouct). "Osmičky" ze série Strumento jsou skutečně hodné svého jména, jsou to precizní pracanti, nástroje, na které můžete uvalit libovolnou zátěž, libovolnou hudbu, libovolnou hlasitost, libovolnou komplexnost a libovolné dynamické drama - a ony to zvládnou. V praktickém světě jsou, jak praví třeba jistý výrobce luxusních anglických vozů, "víc než dostatečné". Pokud chcete šetřit, pak pochopitelně můžete sáhnout na Strumento No.4, pokud ale chcete cítit opravdu velkou výkonovou a dynamickou rezervu, pokud rádi hrajete nahlas nebo máte opravdu náročné reprosoustavy, obstojí No.8 přeci jen lépe. A jen těžko se na nich hledá něco proti (tedy když si je můžete koupit......).

Kč 1 299 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení

+ výkon

+ stabilita

+ energie a dynamika

+ skálopevná kontrola

+ rychlost

ZÁPORY

- cena oproti stereo verzi je výrazně vyšší (ale zase pokud využijete výkon navíc a přeci jen lepší stabilitu a větší rezervu...)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Tykon | www.tykon.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies