2015 10 13 TST BW P5 Wireless 1

Jakkoliv tvoří hlavní devizu katalogu Bowers&Wilkins široké spektrum reprosoustav, v průběhu posledních let udělala tato značka "kariéru" i v oblasti lifestylového audia, zejména se svými bluetooth reproduktory, dokovacími stanicemi a v neposlední řadě i sluchátky. Začal s modelem P5, z nějž časem vykrystalizoval i menší, skoro dívčí model P3 a naopak chlapácky velká sluchátka P7. Ale jsou to právě britsky "optimální" střední sluchátka P5, která dostala novinkově schopnost pracovat bez drátů, což je zejména na cestách rozhodně velmi příjemné řešení.

Sluchátka vychází z dobře známého modelu P5 S2 (tedy z druhé generace) a nebýt elegantně zakomponovaných prvků jako je USB port či tlačítka na stranách jedné z mušlí, jen sotva byste poznali, že přibyla elektronika pro bluetooth spojení (včetně zesilovačů a dvojice mikrofonů) a vestavěný lithiový akumulátor, dostatečný pro celý den aktivního poslechu (při hlasitějším poslechu přes BT řádově 8 - 10 hodin, avizovaných 17 bude platit možná pro tichý poslech). Dokonce ani hmotnost se příliš nezvýšila, vlastně jen o neuvěřitelně zanedbatelných 20 gramů.

2015 10 13 TST BW P5 Wireless 2

Stále tady tak najdete krásně zpracovanou kůži, lesklý kov a luxusní eleganci, stále je tu přítomno až nečekané pohodlí a stále jde o stylová, prvotřídně zpracovaná sluchátka, jejichž tvary a materiály postrádají leckteří dražší konkurenti.

Nezměnily se dokonce ani použité širokopásmové měniče, stále jde o membrány s průměrem 4 cm a tlumením nylonovými vlákny, poháněné CCAW cívkami (tedy cívkami z poměděného hliníkového drátu). Nezměnila se ani možnost využít P5 Wireless v roli pasivních sluchátek se stejně skrytým 3,5 mm signálovým kabelem.

V pasivním režimu nabízí sluchátka velmi vstřícně nízkou impedanci 22 Ohm a citlivost 109 dB / V / 1 kHz, tedy totéž, co jejich pasivní kolegové. V aktivním režimu můžete využít pro připojení bluetooth verze 3.0 s kodeky aptX, AAC nebo SBC (jinými slovy se můžete připojit v podstatě s jakýmkoliv bluetooth zařízením). Ani v aktivním režimu se nemění pracovní frekvenční rozsah 10 - 20 000 Hz při celkovém harmonickém zkreslení pod 0,4%.

2015 10 13 TST BW P5 Wireless 3

Bowers&Wilkins P5 Wireless jsme poslouchali primárně bezdrátově, ale zkusili jsme porovnat i jejich "drátový" výkon. Zřejmě i díky vestavěné elektronice jsou si oba provozní režimy zvukově dost blízké a pokud neposloucháte mizerný soubor z pofiderního bluetooth zdroje, rozdíly jsou malé - to je rozhodně více než dobrá zpráva, i když výhody jemnůstek vysokého rozlišení si stále přes bezdrát tak úplně neužijete. Poslouchali jsme jak z iPhone 6, tak iPhone 5, tak z notebooku a drátem i přes Chord Hugo TT a ASUS Xonar Essence One MUSES MKII.

S výrazným kontrabasem v úvodu "The Beat Goes On" Patricie Barber ("Companion" | FLAC | 16-44,1) se sluchátka poprala vkusně a decentně. Basu je objemově o maličko více, je hutný, plný a trochu měkčí, mírně "valivý", má ale sílu a impuls, základ je bohatý. Definice kontur není studiově vysoustružená, nicméně basy jsou naprosto dostatečně kontrolované a přesné, v rámci cenové relace si nejde přát o moc víc. Vezmeme-li pak v potaz velikost měničů a samotných sluchátek, bohatost a váha basových tónů je super.

Nejlépe umí P5 Wireless střední tóny, hlas Evy Cassidy v "True Colors" ("Audiophile Voices 7" | FLAC | 16-44,1) byl velmi klidný a čistý, velice jemný; ani výraznější sykavky nejsou nepříjemně ostré a otravné. Sluchátka nabízí pěkně prokreslený pohled, hlas je bohatý na detaily a díky tomu působí také plasticky. Akustická kytara má tělo a jeho rezonance spíše naznačené, než brilantně vykreslené, ale struny jsou naopak již krásně rezonující, s věrným kovovým nádechem a vzbuzující pocit blízkosti.

2015 10 13 TST BW P5 Wireless 5

Kovové perkuse v "NuNu" Avishai Cohena ("Continuo" | FLAC | 16-44,1) nebyly ani trochu nacinkané, ale ani uťápnuté a ospalé. U činelu bylo možné vnímat jeho rozměry a bylo cítit jeho rezonující plochu. Výšky obecně byly lehké, klidné a hladké, ostatně jako reprodukce jako celek, zvuk je jaksi samozřejmě čitelný a dobře rozlišený, byť o něco málo hebčí.

Na tak malá sluchátka zvládla P5 Wireless dynamiku orchestru v Mussorgského "Velké bráně kyjevské" ("Crystal Cable Arabesque" | FLAC | 16-44,1) velmi slušně. Jednak dokážou vyprodukovat velké množství zvuku s výrazným objemem, ale dokonce i velký buben v závěru se zdá být energický, plný a nešetřící důrazem. Je fakt, že velká referenční sluchátka (s několikanásobnými cenovkami) v téhle disciplíně prostě už z fyzikálních důvodů zvládnou víc, přesto už s P5 Wireless zvolna proplouváte do vod, v nichž není cítit otravná dynamická komprese a zvuk je naopak živý a bohatý. Právě v dynamice je také znát největší rozdíl mezi spojením s drátem a bez něj - drát u dynamiky zřetelně vyhrává.

2015 10 13 TST BW P5 Wireless 6

Bowers&Wilkins P5 Wireless nabízí nenásilným způsobem již dost hluboký vhled do nahrávky a slyšet jsou i drobné detaily, díky kterým působila "Indian Summer" od Alexis Cole ("A Kiss in the Dark" | FLAC | 16-44,1) skutečně bohatě a autenticky. Všechna pásma byla pěkně svázaná a "rovná", snad až na drobně, skutečně drobně větší objem basů. Jednotlivá pohlazení metličky na činelu mají jasně definovaný průběh, cítíte, že metlička nedopadá na jediný bod a podobně.

Prostorová scéna v "Dancehall" od Jienat ("Mira" | FLAC | 16-44,1) byla v pravolevém směru dobře a přehledně rozložená, dokonce s náznakem pocitu hudby vystupující z mušlí. Pocit hloubky se ale příliš nedostavuje, to ale ve sluchátkovém světě není zase tak výjimečné. Lokalizace je ale solidní, zejména v kombinaci s celkovou čistotou jsou nástroje dobře oddělené.

2015 10 13 TST BW P5 Wireless 7

V čem vynikají B&W P5 Wireless nejvíce, to je celková pohoda a klid, s jakou vám sluchátka hudbu naservírují. Prostě se dobře poslouchají, jak ukázala Bruffordova "Forgiveness" ("If Summer Had Its Ghosts" | FLAC | 16-44,1). Sluchátka vás nechají odpočívat, vnímat hudbu a jen se jí bavit, jsou neúnavná, neuspěchaná a plynoucí. Hudba má rytmus, ale netlačí na pilu.

Bowers&Wilkins P5 Wireless jsou dobrá sluchátka, ostatně jako je jejich základní "Wired" verze. Je fakt, že za odstranění kabelu chce výrobce poměrně velký příplatek, ale pokud hledáte cestovní kompaktní, luxusně provedená a příjemně poslouchatelná sluchátka, jsou P5 Wireless super volbou. Přestože hrají stále lépe připojená kabelem než po bluetooth (což ale není až tak chyba sluchátek, jako transportní metody), už ani přes BT nezní kompromisně. A to je skvělé.

Kč 9 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ hrají z 99% stejně jako po drátu

+ velmi elegantní

+ kvalitní provedení

+ příjemně čistý, kultivovaný přednes

+ solidní bas

+ dobré oddělení od okolního ruchu

ZÁPORY

- ne úplně malý příplatek za odstranění drátu

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio