ROTEL Michi zesilovače

Audiomat Opéra Reference se u nás (míněno v redakci Hi-Fi Voice) objevil poprvé v září 2012 a dostalo se mu v recenzi výjimečně vřelého přijetí, odpovídající vřelosti jeho přístupu k hudbě. Francouzští lampoví kouzelníci bratři Clarissovi si od té doby ale stihli sednout a trochu si s osvědčenou konstrukcí pohrát, výsledkem čehož je verze s přídomkem „12", na první pohled k nerozeznání od svého předchůdce.

Předchozí větou bychom tedy snad odkázali ctěného čtenáře na popis původního modelu Opéra Reference, snad jen s tím rozdílem, že nyní si je nutno představit a k popisu přidat, že na čelní stěně se skví místo „Reference" již „Reference 12". Pro ty ostatní, kteří se nechtějí zdržovat přechodem do staršího článku a návratem zpět, shrňme situaci:

Opéra Reference je nádherně provedený, nejklasičtějším možným způsobem pojatý elektronkový zesilovač. Díky trojici lamp typu 5965 v předzesilovači a čtveřici EL34 v koncovém stupni nabízí plně dostačujících výkon 30 Wattů na kanál, většinu z nich pak doručuje v čisté třídě A. Zvláště příjemně jsou vyvedené ovládací prvky, jen dotýkat se zesilovače je požitek – spínejte jej tenoučkými kovovými páčkami a mechanická preciznost jejich chodu vás nadchne, točte opravdu masivním potenciometrem a strhne vás jemnost a plynulost jeho práce, případně si přepínejte vstupy identicky provedeným knobem a při každém cvaknutí získáte pocit, že něco velmi správně zapadlo na místo.

Pro ty povrchnější z nás připomeňme, že celé tělo má výjimečně čisté a hodnotné zpracování, že stojí na trojici skutečně, ale skutečně špičatých nožek, které s nemalou hmotností kolem 30ti kg snadnou proniknout kobercem, novou plovoucí podlahou, ale také neopatrně nastavenou nohou s pravou francouzskou grácií. Připomeňme si i to, že vzadu najdeme šest párů velmi bytelných RCA konektorů, z nichž pět patří linkovým vstupům, jeden pak linkovému výstupu – takže škoda, elektronkový předzesilovač si pomocí pre-out neuděláte. Masivní reproterminály jsou tu v počtu hojnějším než obvyklém, typicky pro elektronkové konstrukce si zapojením volíme zátěž 4 nebo 8 Ohmů, pro 6ti Ohmové reprosoustavy doporučujeme hod francouzským centem.

Když už jsme si tedy hezky řekli, co se vlastně vůbec nezměnilo, přejděme k tomu, co se změnilo a proč se Audiomat vůbec obtěžoval vytvořit verzi 12. Tím nejzásadnějším (a vlastně jediným oficiálně přiznaným) rozdílem je změna osazení předzesilovače. V původní verzi hřály v této části tři elektronky 5965, nyní je zde 1 x ECC 83S a 2 x ECC 99. Důvodem změny je nízká impedance lamp ECC 99 a právě výborná možnost spárovat je s ECC 83S. Stejné řešení najdeme ve vyšších modelech Solfége Reference 20 a Récital.

Opéra Reference 12 jsme měli možnost slyšet s pořádně širokou škálou reprosoustav a zdrojů, z hlavních jmenujme Pioneer PD-10 a PD-50, Pioneer BDP-LX71, KingRex UD384 či převodníček Firestone Audio I Love Taiwan a CD přehrávač Creek Evolution 2. Ze zesilovačů se pro srovnání prostřídal třeba NAD C370, Creek Evolution 2 a Evolution 5350, ale i další. Zvuk se linul z reprosoustav Harbeth Monitor 30, Quadral Signo Avantgarde 80, Dali Fazon F5 a Xavian Bonbonus. Kabely dodal Eagle Cable, Monster Cable, QUAD, ProAc a InAkustik.

Audiomat je známý svou nádherně malovanou barevností a vřelostí, úžasnou pohodu předvedl v baladické „Don´t say a word" (Phantom Limb | „Naim Sampler 7" | 2009 | Naim Label | naimcd130cw). Soulově střižený hlas zpěvačky je nádherně přirozený, uvolněný, přes tenoučkou medovou vrstvičku ale prosvítá nádherné prokreslení a spousta naprosto samozřejmě podaných detailů. Opéra Reference je na elektronkový zesilovač velmi transparentní, veškerá „lampová hřejivost" je velmi decentní a jaksi mnohem přirozenější, než v nižších cenových kategoriích. Zde funguje tento charakter jen jako zesilovač nejen pro zvuk, ale i pro emoce a barvy.

Basová část spektra mívá u elektronkových zesilovačů často výrazně menší autoritu a důraz, než u polovodičových konstrukcí. Svým způsobem je to pravda i u Opéra Reference 12, basové tóny jsou měkčí, klidnější, než u adekvátně oceněného tranzistorového kousku. Třeba velké kotle v závěru Mussorgského „Velké brány Kyjevské" („Crystal Cable Arabesque Sampler" | 2009 | Crystal Cable | CC 200901) jsou skutečně objemné, jejich tělo má realistickou velikost, ale zvuk je spíše opět uvolněný, poklidný a neútočně měkký. Přes všechny zmíněné atributy je ale nutné říci, že zvuk zůstává pod plnou kontrolou, barevně saturovaný a vyplňující každý krychlový centimetr poslechového prostoru. Úder do kotle vám tak svou silou pronikne k bránici a rozechvěje kosti, ale dělá to s grácií a jemností tekoucího fondue ze švýcarské čokolády.

Audiomatu vysloveně sluší pomalé, akustické skladby, kdy může maximálně vyniknout muzikálnost zvukového projevu. Dokonalým příkladem je Cohenova „By the Rivers Dark" („Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262). Hlavním rysem skladby je plynulost, tempo a zvuk plynou jako titulní temné řeky – velký objem zvuku je navíc díky lampám úžasně čitelný, organizovaný a plný informací. Snad jen zdůrazněná barevnost tónů, plný, kulatý bas a všeobecná uvolněnost a neuspěchanost zvuku nám říká, že v Opéra Reference 12 žhnou lampy. Zvláště vokály mají neuvěřitelnou podmanivost a hedvábnost, která vás prostě nenechá se zvednout z křesla a přestat poslouchat.

Opéra Referece 12 ale není jednoúčelový stroj pro poklidnou, akustickou muziku. Je to také skvělý showman – rytmická preciznost, s jakou rozhýbe zvuk v místnosti v „Billie Jean" (Michael Jackson | „HISTORY" | 1995 | EPIC | EPC 474709 2), energie, kterou umí přes vaše reprosoustavy napumpovat do místnosti, to vše pasuje tento elektronkový zázrak do role neúnavného baviče. V přesnosti tempa si Audiomat nezadá s kdejakým tranzistorovým soupeřem, na poměry elektronek pak předvádí úžasné sebevědomí, nadhled a sebekázeň. „Billie Jean" tepe v naprosto strhujícím tempu, přitom zůstává vřelý a zdivočelý plynoucí jako proud roztopeného medu.

Audiomat zvládá s klidem a přehledem i komplexní skladby, jako například Verdiho „Requiem: No. 2: Dies irae: I. Dies irae" (Bowers&Wilkins + LSO | diriguje Sir Colin Davis). Elektronky jsou schopné uspořádat zvuk s takovou lehkostí a přirozeností, že téměř zapomenete na celý reprodukční řetězec, že vlastně nesedíte v hledišti koncertu. Jen když se budete hluboce soustředit a překonáte strhující kouzlo muzikálního charakteru (což se nám mimochodem nikdy na delší dobu nepodařilo, protože hudba prostě po pár minutách vždycky znovu zvítězila), zjistíte, že zvuk je snad až trochu příliš viskózní, trochu příliš sytý a trochu příliš barevný. V následující vteřině mu to ale všechno odpustíte, protože Audiomat Opéra Reference 12 je nepokrytě určen pro vytěžení maxima hudební zábavy.

Za největší přednost Audiomat Opéra Reference 12 lze bezpochyby prohlásit obvodový ekvivalent síly osobnosti a charismatu. Jakmile se zvuk lamp byť jedinkrát dotkne vašeho sluchového ústrojí, jste jeho. Lhostejno s jakým hudebním žánrem (i když metal a diskotékovou elektroniku si ale patrně ten, kdo touží po elektronkové hřejivosti, stejně příliš často pouštět nebude), vždy po pár okamžicích reprodukce si vás absolutní pohoda, i v absolutním kontextu bez ohledu na cenovku fantastická muzikálnost a bytostně optimistické naladění získá. Na to co umí je tento integrovaný zesilovač vlastně neuvěřitelně levný a i když věrnost je u něj až na druhém místě za potěšením (je to prostě Francouz, nic naplat), takových jako on je jen hrstka, takže mu stejně s dřív nebo později s chutí podlehnete. A až se to stane, už se z toho nikdy nedostanete...

Kč 139 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nádherné, čistě jednoduché a přitom zajímavé provedení

+ hebká, vřelá a láskyplná reprodukce elektronek

+ má nadhled a dynamickou rezervu

+ dokáže vás vzít, ovládnout a obětovat hudbě

ZÁPORY

- ani nová verze nenabídne symetriku

- ještě muzikálnější a barevnější charakter stále není pro každého

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Milan Weber

www.audiomat.cz  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 602 555 888

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio