Roksan jsme vám již na našich stránkách jednou představovali - konkrétně cd přehrávač řady Kandy K2, sourozence dnes představovaného zesilovače. Za všechno asi nejlépe hovoří to, že za 25 000,- dodnes tvoří jednu z kmenových součástí mého audio řetězce při posuzování zvukových kvalit hi-fi přístrojů (ne, není to plnohodnotný high-end, ale je prvním dospělým krokem tím směrem). Zesilovač stejného jména pak sbírá ještě více ocenění než tento zdroj signálu, hlavně na ostrovní hi-fi scéně, kde je Roksan všeobecně snad až příliš nekriticky přijímaným výrobcem (tento zesilovač je např. Produktem roku What Hi-Fi?, pětihvězdičkovým komponentem Hi-Fi Choice, vítězem hromadného testu Hi-Fi World....).

Ačkoliv Roksan má ve výrobě podobně situovaných zesilovačů mnoholeté zkušenosti a po celou dobu jejich produkce sbírá jedno ocenění za druhým, navíc i přes to, že cd přehrávač Kandy K2 mám opravdu hodně rád, jsem byl pro všechnu tu chválu poněkud skeptický. A také díky tomu, že Roksan se v první větě popisku produktu chlubí návrhem, majícím za úkol postavit se ryzímu high-endu dvojnásobné cenové úrovně. Máme tedy startovní podmínky, vzhůru do toho.

Přestože mě osobně se design v duchu britské krásy líbí, nemusí být po chuti každému. Když si trochu zaprafrázujeme, že v „pěkném šasi, pěkný zvuk", Roksan bychom asi nemohli ani vzdáleně nikomu doporučit. Černé i stříbrné provedení sdílejí nadstandardní rozměry, bohaté perforování i pevné a důvěryhodně působící čtrnáctikologramové šasi, stejně tak mají - jako cd player stejné řady - vyfrézované logo a modelové označení na horním krytu. Poněkud archaicky působící exteriér doplňuje ovladač hlasitosti se zrcadlovým leskem, jemuž dělají na předním panelu společnost už jen maličká a děsivě nepraktická tlačítka pro změnu vstupu, aktivaci nahrávacího výstupu spolu s malým, 3,5mm sluchátkovým jackem a ikony, indikující právě aktivní vstup. Zadní strana nevysokého přístroje je stejně jednoduchá - hostí deset párů RCA konektorů, dva páry reproterminálů, odpovídajících sice cenové úrovni přístroje, v prvním dojmu ovšem příliš neexcelujících a napájecí zásuvku. A - což kvituji s povděkem - popisky vstupů i vzůru nohama, což značně usnadňuje ty situace, kdy stojíte před rackem na špičkách a horko těžko zapojujete kabely, přičemž velmi špatně odhladujete, kam vlastně mají přijít. Drobnost, ale milá.

Vstupně-výstupní výbava Kandy K2 není nikterak chudá, i tak ovšem svým složením opět míří pouze do třídy levnějších přístrojů. Jak již bylo řečeno, i přes plně symetrickou konstrukci zesilovače nalezneme pouze RCA konektory, konkrétně pět vstupů typu „Line", jeden vstup pro MM přenoskový předzesilovač (i s adekvátním uzeměním), páskovou smyčku (tedy vstup a výstup Tape), průchozí přemostění pro A/V procesory a výstup pre-out. Jeden ze vstupů je pak také označen jako „Video", tedy může být využit jak jako klasický vstup, tak při připojení s procesorem domácího kina, konkrétní možnosti jsou ale mimo rozsah tohoto textu - já se soustředil pouze na funkce spojené s dvoukanálovým posláním Roksanu.

Roksan Kandy K2 Integrated Amplifier, jak zní celé jméno tohoto přístroje, patří mezi silnější ve své třídě - do osmiohmové zátěže dokáže dodat trvalý výkon 125 W, do zátěže poloviční až 190 W, takže dynamika reprodukce už se dá považovat za velmi slušnou i na reprosoustavách se složitější frekvenčí výhybkou, díky zisku (gain) 37,3 dB dokáže udělat také velmi slušný randál, což je určitě důležité i pro cílovou zákaznickou skupinu. Integrovaný tranzistorový zesilovač čerpá svou energii z dostatečně dimenzovaného, 500VA toroidního transformátoru a o jeho rychlosti svědčí i udávaný frekvenční rozsah 3 - 100 000 Hz.

Roksan jsem měl „v prádle" ve třech různých prostorách a s vícero různými přístroji k porovnání, mezi nimiž bychom měli zmínit hlavně Roksan Kandy K2 CD a Harbeth Monitor 30 , kterýžto systém si přímo říká o nazvání „typicky britským", porovnání dále probíhalo hlanvě s Denon PMA-2010AE a Pioneer A-A9MK2-K . Partnery byl vždy adekvátní zdroj - Denon DCD-2010AE a Pioneer PD-D9MK2-K . Nejčastěji využívaným signálovým kabelem byl KrautWire Guru S, u reprokabelů se střídaly Eagle Cable Condor Blue LS 5.1 , KrautWire Awakening a Neyton Frankfurt LS. Z reprosoustav se objevily ještě Quad ESL 989 a Canton Vento 880 DC . Svým způsobem lze do kategorie používaných přístrojů zahrnout i programovatelné dálkové ovládání s dotykovým displejem, které působí opravdu hodně dobře, v této kategorii až nepatřičně draze, navíc funguje na všechny přístroje s logem Roksan.

Protože primárním partnerem Roksanu bude zase Roksan, nejvíce dojmů jsem nabral právě v této britské kombinaci. A když jsem u ostrovního království, není lepšího začátku než „Flip the Switch" z pera Rolling Stones (album „Bridges to Babylon"). Nahrávka se špičkovou dynamikou není na Roksanu ochuzena o razanci, úder do bubnu je citelně syrovější a razantnější než v podání PMA-2010AE a ačkoliv postrádá jeho celkovou vytříbenou jemnost v dlouhodobém poslechu, hravě si poradí živostí reprodukce a celkovou vyrovnaností frekvenčního pásma s Pioneerem a pravděpodobně i jiným zesilovačem své třídy.

Nadrůměrně transparentní projev může působit v prvním okamžiku jako zvuk ztenčený, nemající dostatečnou basovou složku, ale třeba při poslechu fantasticky nahraného alba „Touch Wood" Antonia Forcioneho jsou slyšet barvy nástroje i reálná velikost kytary, pevně usazené v poslechovém prostoru. Celková lehkost a pevnost, s níž Roksan přednáší i drobné detaily a stíhá vykreslit i ty nejkritičtější transienty s obdivuhodnou jistotou a přirozeností, blížící se dvojnásobně drahému Denonu, který sice nabízí plnější tělo zvuku, zato s jistou sametovostí, která vyžaduje posluchače trpělivého a zkušeného. Roksan si svým přednesem získává přízeň příměji a snáze.

Tam, kde se zvuk přes Pioneer A-A9MK2-K zdá plný a barevný a kde k tomu Denon PMA-2010AE přidává detaily a jakýsi slovy nepopsatelný punc high-endu, Roksan útočí na zvukový aparát jinou cestou, dostatkem síly a energií, živočišností a přirozeností, tedy všemi těmi hodnotami, které donutí posluchače cítit se v pohodě, poklepávat nohou a........mít radost z hudby. Roksan je prostě esencí muzikality made in England. Nejvíc znát to bylo u klasiky, která sice postrádala - zvláště u smyčcových kompozic typu Vivaldiho „La Stravaganza Concerto op. 4 no. 3" z Crystal Cable - komplexní nadhled a neutralitu high-endových přístrojů, ale přímočarým talentem pro rytmyku, která je povětšinou vlastní právě britským zesilovačům, prokresleností a plnokrevností, spolu s přesným rozvrstvením nahrávky, překračuje rázně kvality své kategorie a za danou cenu se přibližuje až k PMA-2010AE.

Roksan Kandy K2 Integrated Amplifier je, stejně jako cd přehrávač stejného jména, přístrojem hodným pozornosti a to nejen pro ty, jejichž rozpočet je utažený. Za pětadvacet tisíc nabízí hodnoty, jejichž souhrn nejlépe vystihnou slova muzikalita, síla, živost a frekvenční vyrovnanost. Za pětadvacet tisíc taky nabízí, hlavně a převážně v kombinaci s bratříčkem stejné řady v roli zdroje signálu, plnohodnotné dospělé hi-fi a první krok do světa high-endu. Ať už ho ale chcete zařadit do jakéhokoliv šuplíku, jisté je, že Roksan se svou osobitostí dokáže reprodukovat hudbu plnou emocí, barev a uspkojení, kterým určitě stojí za to dát při výběru šanci.

Kč 24 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ cena (obecně i v porovnání s doporučenou britskou MOC kolem 900 liber)

+ komplexní funkční výbava pro domácí hi-fi

+ vysoký výstupní výkon a stabilita

+ razantní, pevný a muzikální zvuk

ZÁPORY

- britský design není typickým pohledným výrobkem

- jen malý jack pro sluchátka

- reproterminály jsou dost průměrné

- jména jako Denon nebo Marantz mohou v někom vzbuzovat větší důvěru

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

KAS Audio

http://www.kasaudio.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 602 406 436

00 avs 2019

00 hfv produkt roku

02 200 300 xavian

03 200 200 eurostar

04 200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

08 200 200 horn

09 200 200 voice

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 hifihomeart lumin

200 200 voix

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

11 200 200 rpaudio 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 audiostudio 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock studio 200 200 htp

1024 200 avspraha 2019

corner amarock studio