ROTEL Michi zesilovače

Roksan jsme vám již na našich stránkách jednou představovali - konkrétně cd přehrávač řady Kandy K2, sourozence dnes představovaného zesilovače. Za všechno asi nejlépe hovoří to, že za 25 000,- dodnes tvoří jednu z kmenových součástí mého audio řetězce při posuzování zvukových kvalit hi-fi přístrojů (ne, není to plnohodnotný high-end, ale je prvním dospělým krokem tím směrem). Zesilovač stejného jména pak sbírá ještě více ocenění než tento zdroj signálu, hlavně na ostrovní hi-fi scéně, kde je Roksan všeobecně snad až příliš nekriticky přijímaným výrobcem (tento zesilovač je např. Produktem roku What Hi-Fi?, pětihvězdičkovým komponentem Hi-Fi Choice, vítězem hromadného testu Hi-Fi World....).

Ačkoliv Roksan má ve výrobě podobně situovaných zesilovačů mnoholeté zkušenosti a po celou dobu jejich produkce sbírá jedno ocenění za druhým, navíc i přes to, že cd přehrávač Kandy K2 mám opravdu hodně rád, jsem byl pro všechnu tu chválu poněkud skeptický. A také díky tomu, že Roksan se v první větě popisku produktu chlubí návrhem, majícím za úkol postavit se ryzímu high-endu dvojnásobné cenové úrovně. Máme tedy startovní podmínky, vzhůru do toho.

Přestože mě osobně se design v duchu britské krásy líbí, nemusí být po chuti každému. Když si trochu zaprafrázujeme, že v „pěkném šasi, pěkný zvuk", Roksan bychom asi nemohli ani vzdáleně nikomu doporučit. Černé i stříbrné provedení sdílejí nadstandardní rozměry, bohaté perforování i pevné a důvěryhodně působící čtrnáctikologramové šasi, stejně tak mají - jako cd player stejné řady - vyfrézované logo a modelové označení na horním krytu. Poněkud archaicky působící exteriér doplňuje ovladač hlasitosti se zrcadlovým leskem, jemuž dělají na předním panelu společnost už jen maličká a děsivě nepraktická tlačítka pro změnu vstupu, aktivaci nahrávacího výstupu spolu s malým, 3,5mm sluchátkovým jackem a ikony, indikující právě aktivní vstup. Zadní strana nevysokého přístroje je stejně jednoduchá - hostí deset párů RCA konektorů, dva páry reproterminálů, odpovídajících sice cenové úrovni přístroje, v prvním dojmu ovšem příliš neexcelujících a napájecí zásuvku. A - což kvituji s povděkem - popisky vstupů i vzůru nohama, což značně usnadňuje ty situace, kdy stojíte před rackem na špičkách a horko těžko zapojujete kabely, přičemž velmi špatně odhladujete, kam vlastně mají přijít. Drobnost, ale milá.

Vstupně-výstupní výbava Kandy K2 není nikterak chudá, i tak ovšem svým složením opět míří pouze do třídy levnějších přístrojů. Jak již bylo řečeno, i přes plně symetrickou konstrukci zesilovače nalezneme pouze RCA konektory, konkrétně pět vstupů typu „Line", jeden vstup pro MM přenoskový předzesilovač (i s adekvátním uzeměním), páskovou smyčku (tedy vstup a výstup Tape), průchozí přemostění pro A/V procesory a výstup pre-out. Jeden ze vstupů je pak také označen jako „Video", tedy může být využit jak jako klasický vstup, tak při připojení s procesorem domácího kina, konkrétní možnosti jsou ale mimo rozsah tohoto textu - já se soustředil pouze na funkce spojené s dvoukanálovým posláním Roksanu.

Roksan Kandy K2 Integrated Amplifier, jak zní celé jméno tohoto přístroje, patří mezi silnější ve své třídě - do osmiohmové zátěže dokáže dodat trvalý výkon 125 W, do zátěže poloviční až 190 W, takže dynamika reprodukce už se dá považovat za velmi slušnou i na reprosoustavách se složitější frekvenčí výhybkou, díky zisku (gain) 37,3 dB dokáže udělat také velmi slušný randál, což je určitě důležité i pro cílovou zákaznickou skupinu. Integrovaný tranzistorový zesilovač čerpá svou energii z dostatečně dimenzovaného, 500VA toroidního transformátoru a o jeho rychlosti svědčí i udávaný frekvenční rozsah 3 - 100 000 Hz.

Roksan jsem měl „v prádle" ve třech různých prostorách a s vícero různými přístroji k porovnání, mezi nimiž bychom měli zmínit hlavně Roksan Kandy K2 CD a Harbeth Monitor 30 , kterýžto systém si přímo říká o nazvání „typicky britským", porovnání dále probíhalo hlanvě s Denon PMA-2010AE a Pioneer A-A9MK2-K . Partnery byl vždy adekvátní zdroj - Denon DCD-2010AE a Pioneer PD-D9MK2-K . Nejčastěji využívaným signálovým kabelem byl KrautWire Guru S, u reprokabelů se střídaly Eagle Cable Condor Blue LS 5.1 , KrautWire Awakening a Neyton Frankfurt LS. Z reprosoustav se objevily ještě Quad ESL 989 a Canton Vento 880 DC . Svým způsobem lze do kategorie používaných přístrojů zahrnout i programovatelné dálkové ovládání s dotykovým displejem, které působí opravdu hodně dobře, v této kategorii až nepatřičně draze, navíc funguje na všechny přístroje s logem Roksan.

Protože primárním partnerem Roksanu bude zase Roksan, nejvíce dojmů jsem nabral právě v této britské kombinaci. A když jsem u ostrovního království, není lepšího začátku než „Flip the Switch" z pera Rolling Stones (album „Bridges to Babylon"). Nahrávka se špičkovou dynamikou není na Roksanu ochuzena o razanci, úder do bubnu je citelně syrovější a razantnější než v podání PMA-2010AE a ačkoliv postrádá jeho celkovou vytříbenou jemnost v dlouhodobém poslechu, hravě si poradí živostí reprodukce a celkovou vyrovnaností frekvenčního pásma s Pioneerem a pravděpodobně i jiným zesilovačem své třídy.

Nadrůměrně transparentní projev může působit v prvním okamžiku jako zvuk ztenčený, nemající dostatečnou basovou složku, ale třeba při poslechu fantasticky nahraného alba „Touch Wood" Antonia Forcioneho jsou slyšet barvy nástroje i reálná velikost kytary, pevně usazené v poslechovém prostoru. Celková lehkost a pevnost, s níž Roksan přednáší i drobné detaily a stíhá vykreslit i ty nejkritičtější transienty s obdivuhodnou jistotou a přirozeností, blížící se dvojnásobně drahému Denonu, který sice nabízí plnější tělo zvuku, zato s jistou sametovostí, která vyžaduje posluchače trpělivého a zkušeného. Roksan si svým přednesem získává přízeň příměji a snáze.

Tam, kde se zvuk přes Pioneer A-A9MK2-K zdá plný a barevný a kde k tomu Denon PMA-2010AE přidává detaily a jakýsi slovy nepopsatelný punc high-endu, Roksan útočí na zvukový aparát jinou cestou, dostatkem síly a energií, živočišností a přirozeností, tedy všemi těmi hodnotami, které donutí posluchače cítit se v pohodě, poklepávat nohou a........mít radost z hudby. Roksan je prostě esencí muzikality made in England. Nejvíc znát to bylo u klasiky, která sice postrádala - zvláště u smyčcových kompozic typu Vivaldiho „La Stravaganza Concerto op. 4 no. 3" z Crystal Cable - komplexní nadhled a neutralitu high-endových přístrojů, ale přímočarým talentem pro rytmyku, která je povětšinou vlastní právě britským zesilovačům, prokresleností a plnokrevností, spolu s přesným rozvrstvením nahrávky, překračuje rázně kvality své kategorie a za danou cenu se přibližuje až k PMA-2010AE.

Roksan Kandy K2 Integrated Amplifier je, stejně jako cd přehrávač stejného jména, přístrojem hodným pozornosti a to nejen pro ty, jejichž rozpočet je utažený. Za pětadvacet tisíc nabízí hodnoty, jejichž souhrn nejlépe vystihnou slova muzikalita, síla, živost a frekvenční vyrovnanost. Za pětadvacet tisíc taky nabízí, hlavně a převážně v kombinaci s bratříčkem stejné řady v roli zdroje signálu, plnohodnotné dospělé hi-fi a první krok do světa high-endu. Ať už ho ale chcete zařadit do jakéhokoliv šuplíku, jisté je, že Roksan se svou osobitostí dokáže reprodukovat hudbu plnou emocí, barev a uspkojení, kterým určitě stojí za to dát při výběru šanci.

Kč 24 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ cena (obecně i v porovnání s doporučenou britskou MOC kolem 900 liber)

+ komplexní funkční výbava pro domácí hi-fi

+ vysoký výstupní výkon a stabilita

+ razantní, pevný a muzikální zvuk

ZÁPORY

- britský design není typickým pohledným výrobkem

- jen malý jack pro sluchátka

- reproterminály jsou dost průměrné

- jména jako Denon nebo Marantz mohou v někom vzbuzovat větší důvěru

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

KAS Audio

http://www.kasaudio.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 602 406 436

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio