800 250 loewe

Tento text vyšel v našem partnerském časopise CANADA HiFi - http://www.canadahifi.com/review41.php 

Nedávno jsem si pořídil DVD Hvězdné války III: Pomsta Sithů a King Kong. Neměl jsem šanci je hned shlédnout a když jsem zjistil, že budu testovat projektor Marantz VP8600 DLP, rozhodl jsem se je schovat pro tuto příležitost. A byla to dobrá volba.

Když jsem poprvé slyšel o Marantz VP8600, pomyslel jsem si, že to bude jeden z těch high-end projektorů, o nichž většina lidí jen sní, ale nemůže si je dovolit. Konec konců, Marantz vyrábí jen projektory referenční kvality. Ale s cenou kolem 7 500 amerických dolarů je VP8600 dostupný všem těm, kteří hledají výkonný projektor do domácího kina. Marantz nabízí ještě dva další DLP projektory, jeden s cenovkou přes 18 000 amerických dolarů a druhý dokonce ještě za vyšší cenu přes 47 000 dolarů.

Marantz VP8600 je velký projektor – je skoro tak velký, jako typický receiver v domácím kině. S váhou nezanedbatelných 15 kg je také těžší než průměrný projektor. Od chvíle, co jsem projektor vyndal z krabice, věděl jsem, že mám co dělat s referenčním typem projektoru. Kvalita provedení VP8600 je výjimečná a hovoří sama za sebe. Od bytelného hliníkového šasi až po ovládací prvky ostření, zoomu a náklonu lampy, každá součástka má kvalitu, kterou přímo cítíte.

VP8600 je založen an čipu HD2+ DMD od Texas Instruments, produkujícím vysoké rozlišení 1280 na 720 pixelů (720p) v nativním poměru stran 16:9. Nabízí 800 ANSI lumenů svítivosti a kontrastní poměr 2 500:1. VP8600 dokáže promítat obraz v obraze a slibuje životnost lampy až 4 000 hodin. Množství video vstupů zahrnuje jedno DVI (s HDCP), dva komponentní vstupy, jedno S-video, jeden kompozitní vstup a jedno VGA. V balení je také přechodka z DVI na HDMI. Konstrukce z tlustého hliníku a velký nízkootáčkový větrák umožňují VP8600 pracovat s hlučností pouze 27 dB. Projektor dokáže vytvořit úhlopříčku od 40ti do 300 palců a zvětšit obraz 1,3x. Jeden IR přijímač vpředu a druhý vzadu zaručují, že tento přístroj můžete ovládat ať už jste před ním nebo za nm. Dvojitý konektor pro 12V umožňuje VP8600 vysílat signál, který automaticky stáhne nebo opět vytáhne elektrické plátno.

S projektorem se také dodává plně podsvícené dálkové ovládání. Podsvícení se ovládá posuvným přepínačem na boku, který rukou při držení ovladače snadno najdete – to je velmi chytrý nápad. Při používání ostatních podsvícených ovladačů musíte vždycky najít to správné tlačítko, což ve tmě může být pěkně složité. Zde je přepínač velmi snadné najít, protože je to jediné tlačítko na boku ovladače. Ostatní tlačítka jsou podsvícena třemi různými barvmi, sdružujícími je do logických celků – další výborný nápad. Velmi užitečná jsou tlačítka přímého výběru video vstupu, takže už nemusíte přepínat mezi všemi vstupy, abyste si vybrali ten svůj, jen prostě zvolíte ten, který potřebujete. Ale nezoufejte, pokud se vám kolečko mezi všemi vstupy líbí, není problém – tlačítko téhle funkce tu také najdete. Jsou tu také tlačítka pro přímé nastavení kontrastu, jasu, ostrosti a barev. Klobouk dolů, tohle je jeden z nejlepších ovladačů, jaké jsem kdy držel. A mimo jiné je tohle asi nejdelší odstavec, který jsem kdy dálkovému ovládání věnoval.

Nastavil jsem Marantz VP8600 tak, aby obraz vyhovoval 94 palcovém plátnu Elite Screens Home Series s poměrem stran 16:9. Má pohovka byla ve zdálenosti, kdy zhruba 30 stupňů mého výhledu zabírala obrazovka. To je doporučená konfigurace podle normy THX. Mezi zdroji signálu byl DVD přehrávač, ale také satelit s HD signálem a Xbox 360. Používal jsem jak komponentní, tak DVI propojení.

Při startu VP8600 trvá zhruba 30 sekund, než se objeví první obraz. Nastavení výchozích hodnot u zoomu, zaostření, úhlu promítání a keystone zabralo jen pár minut. Věděl jsem, že tento projektor už u někoho byl, takže jsem raději všechna nastavení kompletně vyresetoval.

Prvním filmem, který jsem si pustil, byly Hvězdné války III: Pomsta Sithů. S továrními nastaveními se zdál být obraz trochu moc světlý a barvy příliš teplé. Po nahlédnutí do menu projektoru se mé poznatky potvrdily. Jas byl na hodnotě +11 a barvy až daleko na +31. Shodil jsem jas až k +5 a barevnost na +15. Najednou vypadal obraz mnohem přirozeněji. Vyvážení jednotlivých barev bylo mnohem lepší a černá barva znatelně hlubší. Zatímco jsme prováděl všechny tyhle změny ve své tmavé místnosti, rychle jsem si uvědomil, jak je tohle dálkové ovládání dobře navržené se všemi těmi tlačítky pro přímý přístup k důležitým volbám. Nemohl bych si přát víc. No, snad bych si mohl přát jednu věc – hliníkové provedení, stejné jako u projektoru by vypadalo dobře. Dálkové ovládání je velice lehké i s bateriemi uvnitř, takže se občas musíte přesvědčit, že ho opravdu držíte. Ovládací obrazovka projektoru je velmi intuitivní a umožňuje snadný přístup ke všem nastavením.

S těmito drobnými korekcemi vypadal obraz 480p z DVD skvěle. Barvy byly správně nasycené a kontrast i úroveň černé velmi působivé. DVD s Hvězdnými válkami bylo dobrým testem, protože obsauje spoustu tmavých scén s unikátními světelnými efekty. Nalezneme zde také množství vysoce kontrastních scén (např. tmavá scéna se světlými místy). VP8600 vynikal hlavně při zobrazování těchto vysoce kontrastních míst. Tmavé obleční postav si zachovávalo své detaily i když se pohybovali před světlými okny. Množství detailů v tmavých i světlých plochách bylo velmi působivé. Marantz VP8600 dokáže promítnout obraz skoro jako v opravdovém kině, což je nesmírně potěšující. Viděl jsem ukázky z tohoto filmu na jiných projektorech už dříve, ale nikde jinde než v opravdovém kině nevypadaly tak dobře.

Vložil jsem do DVD přehrávače disk Digital Video Essentials pro další zkoumání jasu, kontrastu, barevnosti, barevného posunu a ostrosti. Vzorek pro test ostrosti vykázal rozeznatelné zostření hran, které nebylo možno eliminovat žádným z přednastavených profilů ostrosti (je zde na výběr pouze těchto pět stupňů ostrosti). Nicméně během sledování filmů jsem na žádné závadné úpravy obrazu nepřišel. Po této kalibraci jsem si znovu pustil některé scény z Hvězdných válek a nyní byly pleťové tóny i ostatní barvy opravdu přirozené.

Mimo základních ovládacích prvků obrazu nabízí Marantz pokročilejší nastavení, která jistě uspokojí i toho největšího nadšence do videa. Zahrnují kontrolu gammy, vyvážení bílé barvy či poměr červené a modré.

Poté jsem si vzal množství chuťovek a udělal si pohodlí pro první sledování speciálními efekty přeplněného DVD King Kong. Tento film také obsahuje množství tmavých a vysoce kontrastních scén, dávajíc mi tak možnost otestovat schopnosti VP8600 v oblasti jasu a kontrastu. Přechody stínů na King Kongově srsti byly vždy jasně viditelné, ať už byl ve světlých nebo tmavých prostředích. VP8600 se také vytáhl u variací odstínů zelené a hnědé v džungli.

I při sledování obyčejné televize z mého Starchoice satelity (ve 480p) byl obraz přijatelný s tím, že šlo o nízké rozlišení roztažené na plátno s úhlopříčkou 94 palců. Obraz byl mnohem měkčí než na DVD a postrádal detaily ve světlých i tmavých barvách. Ale nepochopte mne špatně, i tento signál s nižší kvalitou bylo i na velké obrazovce stále radost sledovat, přestože nedosahoval zdaleka kvalit projektoru.

Marantz VP8600 doopravdy zazářil teprve tehdy, když jsem mu dopřál signál s vysokým rozlišením. Stunt Dawgs, film o zákulisí filmů a kaskadérech, vypadal v 720p ohromně. Detaily opuštěného dolu, kde se část této show natáčela, vypadaly obzvláště jasně a ostře. Úrovně černé byly výjimečné a detaily ve stínech na tmavém pozadí stále jasně viditelné. Skvělá byla též reprodukce barev. Od pleťových tónů přes trávu až k různým kovovým povrchům,, vše mělo přirozené, živé barvy.

Když už jsem doma měl tento Marantz VP8600, neodolal jsem pokušení zahrát si na něm také něco z Box 360 a byl to zážitek. S vysokým rozlišením si nikoliv překvapivě projektor bez problémů poradil. U Ghost Recon: Advanced Warfighter byl vidět každý jemný detail vojenských uniforem. Různá prostředí ve hře byla všechna neuvěřitelně prokreslena a mohl jsem snadno pozorovat celý obzor.

Krátce potom, co jsem Marantz VP8600 opět zabalil do krabice jsem si uvědomil, že výrobní kvalita i obrazový výkon byly neskutečné. Kvalita obrazu v kombinaci s mnoha možnostmi nastavení a též mnoha způsoby uchycení projektoru by mohly Marantz VP8600 učinit opravdu atraktivním pro nadšence do co nejlepšího domácího kina i pro profesionální tvůrce domácích systémů. VP8600 doprovází také fantastický dálkový ovladač, patrně nejlepší z těch, které jsem kdy k testovanému produktu obdržel. Tichost při provozu lze brát jako příjemný bonus. Bude hodně těžké poslat tenhle kousek zpátky!

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika