Métronome referenční streamer

2021 08 30 EMM Labs NS 1 1

Elektronické děti Ed Meitnera mají ten nejlepší rodokmen – jejich otcem je muž, který se ne úplně zanedbatelnou měrou podílel na tom jak dnes posloucháme. Jeho výrobky jsou v mnoho a mnoha studiích při vzniku nahrávek, že patří mezi tvůrce standardu DSD také není žádná maličkost. Nemluvě o tom, že mimo profi sféru si už dlouhá, předlouhá léta dělá radost značkami EMM Labs a Meitner, které vytváří high-end bez kompromisů a to nejen v marketingových brožurách.

Zajímavé je, že i tak mimořádně racionálně fungující člověk jako Ed Meitner se uvolil vyrobit digitální transport, neboli streamer s pouze digitálními výstupy, což tak nějak stvrzuje u některých stále ještě ne úplně populární myšlenku, že „není digitál jako digitál“ a zjevně i v přenosu „jedniček a nul“ to jde udělat pořádně.

Streamer NS1 je malé zařízení – v praxi je to hliníková placka s půdorysem 28 na 26,8 cm při výšce pouhých 6 cm. Přesto přístroj váží poctivých 5 kg.

2021 08 30 EMM Labs NS 1 2

Na NS1 není mnoho co obdivovat – zpracování je perfektní (musí být za tu cenu!), čelní panel má typické firemní rysy a veprostřed jsou tři stavové diody, které jsou ovšem bez popisku a bez manuálu těžko říct, co vlastně říkají. Ale nezáleží na tom, provozně je NS1 velmi jednoduchý stroj, na kterém není moc co řešit.

Všechno zásadní vyčtete už z palety vzadu osazených konektorů. Trojice konektorů je v poli síťových vstupů – NS1 zvládne přijímat signál LAN kabelem nebo po Wi-Fi (musíte použít externí adaptér a zasunout ho do USB pod LAN vstup), má ještě sériové rozhraní s názvem Unit Link, kterým komunikuje s ostatními firemními přístroji.

2021 08 30 EMM Labs NS 1 3

USB port je tu určený pro disky s hudbou, takže vaši přátelé snadno mohou přinést svou oblíbenou hudbu a vy ji nemusíte nikam kopírovat.

No a pak jsou tu už jen tři digitální výstupy. V oboru standardní optické rozhraní a AES/EBU (neboli digitální XLR) doplňuje konektor „EMM“, což je na míru navržený firemní standard, který umožňuje obejít limitace rozlišení u běžných digitálních přenosů, takže je to logicky preferovaný způsob připojení (protože patrně budete mít celý systém EMM Labs, že?).

2021 08 30 EMM Labs NS 1 4

Zajímavé je, že Meitner se rozhodl nevyvíjet žádnou vlastní aplikaci na míru a doporučuje mConnect, volně dostupné řešení, které podporuje všechny zásadní funkce, které chcete při streamování řešit – je to podpora UPnP / DLNA, jsou to internetová rádia a jsou to běžné streamovací služby (TIDAL, Qobuz, Spotify,…). NS1 má ale také certifikaci Roon Ready a funguje jako Roon Endpoint, takže sofistikovanější uživatelé si přijdou na své.

Když už je NS1 zaměřený na náročné uživatele, samozřejmostí je nejen bezproblémové zpracování rozlišení až 24 bit / 192 kHz u PCM signálu, ale také podpora MQA (do 24 / 96) a DSD formátu (DSD64 přes DoP).

NS1 jsme poslouchali v ostravském showroomu dovozce a to ve vybrané společnosti – spolu s DACem / předzesilovačem DV2 a koncovými stupni MTRX2. Poslouchalo se přes Estelon Forza, ale také Acoustic Energy AE520 nebo Falcon GC6500R Reference. To vše pochopitelně na kabeláži Acrolink a napájení Shunyata Research Everest 8000 / Omega v2 XC.

2021 08 30 EMM Labs NS 1 5

Bachova „Toccata BWV 565“ („Audiophile Test“ | 2008 | ABC Records | HD-150) zněla velmi čistě, pevná a jasná v hlubokých oktávách, jakkoliv zároveň tak „meitnerovsky“ poklidná – kontury nepůsobí nějak „okatě“ pevným dojmem, ani nejsou něčím zvláštní, protože je mnohem více definuje kvalita nahrávky a použitých zařízení za transportem. Ten prakticky nemá žádný vlastní styl, snad jen oproti jiným řešením typu 851N od Cambridge Audio prostě cítíte lepší transparentnost.

To platí i pro jasný zpěv Izumi Masuda v „May You Have Happiness“ („Golden Lips“ | 2009 | ABC Records | HD-121) – je to jasnější, je to pevnější a lehčí, než přehrávání přes jiný transport, ať už je efekt způsobený čím jen chce. Jako kdybyste z řetězce vymetli jednu vrstvu, přes kterou se zvuk filtroval.

Neméně patrné je to na činelu v Davisově „So What“ („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207), kde je lépe patrná textura nástroje, stejně jako jsou lépe prokreslené lehké dozvuky a činel tak působí komplexněji a plastičtěji. Je to ovšem opět hlavně tím, že je více „vidět“ nahrávka samotná a to, jak ji zpracovává zbytek řetězce, je tam méně charakteru zdroje signálu.

2021 08 30 EMM Labs NS 1 6

Perkusím v „Jazz Variants“ od The O-Zone Group („Stereo Test Record“ | 2014 | ABC Records) rozhodně nechyběla bezprostřednost, ale zároveň tu panoval větší klid, jako kdyby z reprodukce spadla zapojením „Meitner-Meitner“ vrstvička nervozity a i když možná jiné streamovací zdroje mohou působit krátce na začátek dramatičtěji, NS1 má realističtější náhled na dynamiku a živost skladby.

Do „Jacob’s Dream“ od Alison Krauss („Hear the Difference“ | 2012 | ABC Records | HD-148a) malý NS1 nevnesl určitě nic, co by tam už nebylo, ale díky absenci jakéhokoliv přibarvení se informace zdají být jasnější a čitelnější, prezentované zároveň jemněji a přítomněji.

Nějaký dramatický rozdíl v šíři Händelovy „Wasser Musik“ („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207) jsme nezaznamenali, nicméně zdálo se, že hloubka reprodukce je tu větší, jako kdyby to byl zvuk tak nějak snáze rozprostřený. I tady snad lze připsat vliv tomu, že NS1 je prakticky perfektně transparentní zařízení, které nevnáší do výsledného charakteru svou stopu a tak nezahaluje výsledek ničím navíc.

2021 08 30 EMM Labs NS 1 9

Digitální transport podobného typu je zdánlivě lehce ošidnou záležitostí – proč platit TOLIK peněz za TAK malou krabičku s jedinou funkcí? Zřejmě proto, že sestava s adekvátním rozlišením (která samozřejmě bude už poměrně dosti drahá) vám ukáže, že mezi běžným streamerem v roli digitálního transportu a mezi takto pojatou „digitální bránou“ prostě je slyšitelný rozdíl. Připojte NS1 přes firemní optické rozhraní a bude ještě větší. Jistěže nejde o ideální „must-have“ řešení pro každého, ale máte-li zejména „něco od Meitnera“ a chcete pohodlný, stabilní a zjevně dobře navržený, tichý a prakticky zvukovým charakterem v systému nepřítomný digitální transport, můžete se vsadit, že NS1 zvládne všechno, co od nějak budete žádat. Je to plně a snadno funkční brána do světa streamování pro skutečně špičkové sestavy s vynikajícími D/A převodníky.

Kč 139 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ široká škála zpracovaných formátů

+ stabilní fungování

+ podpora Roon a streamovacích služeb

+ bytelné zpracování

ZÁPORY

- možná někomu může chybět dedikovaná aplikace

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Tykon | www.tykon.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies