2024 01 31 TST Metronome AQWO 2 1

Jižní Francie, kraj chutného jídla, krásného vína, téměř stálého slunce a vůbec takového vlídného, harmonického klidu. A také sídlo Métronome, jednoho z nejlepších výrobců digitální zdrojů zvukového signálu, které si dnes můžete koupit. Je to firma malá, ale poměrně činorodá, inovující a obnovující své portfolio až nebývale často. Na letošní mnichovské výstavě představila nejčerstvější novinku – SACD přehrávač AQWO 2, který má ovšem prý s předchozí generací shodné víceméně jen pojmenování a základní fyzické rysy.

V první řadě se totiž změnil i základní koncept – AQWO 2 (pojmenování vychází ze starořeckého slova akouo, neboli „dobře slyšet“) už nepřehrává jen CD a SACD disky a nenabízí několik digitálních vstupů, má v sobě i integrovaný streamer na bázi poznatků z vývoje ultimativních firemních řešení typu DSC a DSS.

AQWO 2 je poměrně velký přehrávač, s robustním, velmi čistým čelním panelem, osazeným 6,5“ dotykovým displejem s mnoha barvami a pěknou, snadno čitelnou kresbou. Díky tomu si vystačíte bez fyzických ovládacích tlačítek. Jediným „designovým“ prvkem je rozdělení panelu na tři části, dvě malé krajové jsou kartáčované, střed hladký. Pěkně vypadá i vygravírované logo na horní hraně.

2024 01 31 TST Metronome AQWO 2 3

Čistotu předku podporuje i to, že tu nejsou žádná dvířka mechaniky. Ta je přístupná přes odšoupávací kovový plát s krásně olejovitým chodem na horní ploše. Když krytem sklouznete vzad, spatříte černou plastovou vanu s viditelnými jen těmi nejnezbytnějšími prvky. Unašečem kotoučků a magnetickým pukem z tlumícího Delrinu. Výměna kompaktních disků je tak vlastně větším požitkem, než běžné vkládání do šuplíku.

Zadní strana je oproti krásně zpracovanému krytu a předku šasi poněkud jednodušší, ale prakticky pojatá. Vlevo je napájecí zásuvka s masivní spínací kolébkou, následuje sada digitálních vstupů (AES, koax, optika a USB pro spojení s počítači), dále ethernetová zásuvka, Wi-Fi anténka a USB port pro datové paměti (ovšem pouze pro servisní účely, AQWO 2 z nich neumí číst), k dispozici máte i plejádu digitálních výstupů pro pozdější upgrade – je tu AES/EBU, koax a hlavně IS2 v HDMI podobě, optimální to připojení k firemním D/A převodníkům. Analogový výstup nabízí přehrávač jak v RCA, tak XLR podobě.

2024 01 31 TST Metronome AQWO 2 4

Základem všeho je pochopitelně mechanika. Métronome využívají zakázkově upravený mechanismus od D&M. I když možná by šlo říci, že fundamentální je naddimenzované napájení, jak je u firmy zvykem. Najdete tu čtyři toroidní transformátory a celkem 10 oddělených regulovaných napájecích zdrojů, aby každá z kritických částí měla „svůj klid“.

Métronome tradičně nemluví o tom, jak staví vnitřní obvodová řešení a co používají za součástky. Dopátrat se lze toho, že uvnitř by měly pracovat čipy ES9038, ovšem jistě se dozvíte pouze to, že AQWO 2 zvládne PCM s rozlišením 32 bit / 384 kHz a DSD512. Métronome podporuje upsampling signálu právě na tyto maximální hodnoty (lze volit na displeji, stejně jako tři stupně výstupního napětí) a volbu digitálních filtrů.

2024 01 31 TST Metronome AQWO 2 5

Respektive dozvíte se také, že na obou analogových výstupech je mírně nadstandardní napětí maximálně (neb je volitelné) 3 V RMS, případně fyzické rozměry přístroje. Šířka 42,5 cm, výška 13 cm a hloubka 41,5 cm pasují AQWO 2 mezi větší, což podtrhuje váha 17 kg.

AQWO 2 jsme poslouchali v kopřivnickém showroomu dovozce ve spojení s reprosoustavami Rockport Technologies Atria II, integrovaným zesilovačem Alluxity Int One mkII a to na mixu kabelů Nordost Tyr 2 a Valhalla 2. Ke srovnání byl původní model AQWO.

2024 01 31 TST Metronome AQWO 2 10

Hned zkraje se sluší na to říct, že A/B změna v kvalitě reprodukce je veliká – Métronome je jedna z mála značek, u které jsme zatím při mezigeneračních obměnách nikdy nezaznamenali rozdíly pouze kosmetického rázu, vždy šlo o citelnou a jednoznačnou proměnu. A to naštěstí směrem kupředu – v rozlišení, konkrétnosti i v celkovém nadhledu, byť zůstává stále patrný onen firemní plnotučný styl a pocit syté, rozměrné barevnosti.

Baskytara Ralfa Gaucka je obecně nahrávaná tak, aby to byla taková ta mírně efektní, poctivě exponovaná hlubokotónová paráda. To platí i pro „Little Wing“ („Ultimate Tunes 2“ | 2013 | stereoplay). Pomalé, táhlé brnkání znělo na AQWO 2 až neuvěřitelně bohatěji, konkrétněji a napjatěji, jako kdybyste přiložili ucho blíž k aparátu, přes který Gauck hraje. První generace je zábavná a objemně měkká, poddajně houpavá, tady zůstává velikost, váha i pocit sytosti, ale je tu mnohem lepší pevnost na okrajích tónů, ty tak působí o hodně konkrétněji a je jich prostě víc co do síly a důraznosti. Každopádně zůstává ten krásný rozměr zcela netechnické plynulosti.

2024 01 31 TST Metronome AQWO 2 13

Jemný a přesto charismatický zpěv Grace Slick z Jefferson Airplane v „Triad“ převzaté od Davida Crosbyho („Crown of Creation“ | nahráno 1968 | Culture Factory | 0819514010265) zněl v podání původního AQWO křehce až étericky, u AQWO 2 bez ztráty onoho elegantního kouzla dostal ale podstatně pevnější a fyzičtější podobu – ne že byste dokázali pojmenovat detaily, které nově slyšíte, ale vnímáte plastičtější, jasnější zvuk, jednoduše zřetelnější. Je to rozdíl takové třídy, že by asi AQWO 2 mohl existovat paralelně s první verzí jako vyšší model.

Cinkavý jazzík „Feeling Alive“ v podání Agathe Jazz Quartet („Räumlichkeit & Transparenz Vol. 1“ | 2015 | stereoplay) měl zhruba stejný poměr výšek, ale činely byly bezpochyby jasnější a – těžko se pro to hledá popisnější slovo – kovovější. Jemná zaševelení i znělá břinknutí jsou samozřejmá a projasněná, ne však jakkoliv ukřičená. Je to kovový zvuk s jistou elegancí, nonšalantně rozlišený a ještě víc než dřív „bez námahy“. Tady už posloucháme v high-endové sféře, kde se lze prostě jen kochat.

2024 01 31 TST Metronome AQWO 2 9

Hudebně zdařilé provedení Vivaldiho „La Primavera“ od komorního tělesa I Musici („Čtyři roční období“ | 1993 | Belart | 450 051-2) se pomocí AQWO 2 oproti minulé generaci až překvapivě silně nadechlo – už tak velký zvuk se jakoby ještě roztáhl, ale hlavně zkonkrétnění působí, jako byste poposedli o několik řad blíž k pódiu. Je to silnější, podstatně bezprostředněji strhující, ne tak uvolněné, ale přesto malebné až poetické. Máte pocit, že hudba „zatopila pod kotlem“, aniž by to však působilo nějak násilně či snaživě – naopak, nadhled a sebejistota jsou obrovské.

Velmi výraznou změnu ve vnímání reprodukované hudby z pohledu konkrétnosti a pocitu kontroly (které vůbec nebyla zlá ani předtím) potvrdila značně komplexní 16 minutové skladby pro klavír a orchestr „Keqrops“ Iannise Xenakise („Synephaï“ | 1986 | Decca | 476 5430). Jako kdybyste svou pozornost s AQWO 2 mohli ponořit podstatně hlouběji mezi nástroje, respektive bylo výrazně snazší rozpoznat třeba jemné zvuky klavíru pod chaotickými erupcemi orchestru. Až diabolicky nepředvídatelné okamžité proměny rytmu, struktury a intenzity zvládá AQWO 2 tak, že chaos jako by byl doslova vyžehlen, nepatřičné napětí odstraněno a zůstává obrázek zřetelný a čitelný – ne nepodobně tomu, jako byste „poladili“ akustiku místnosti, kde zmizí vjem třepící odrazy, kupříkladu. Vše se usadí a uklidní.

2024 01 31 TST Metronome AQWO 2 7

Co do podání prostoru „That Old Feeling“ Paula Desmonda a Jima Halla („Easy Living“ | 2000 | nahráno 1965 | rcaVictor | 74321747962), nové AQWO 2 hraje charakteristicky „rozmáchle“, zvuk je tedy v proporcích velký a poměrně dost mohutný. To byl však v zásadě srovnatelně i ten u původního AQWO – co však přibylo, to je pocit zvětšení ve vertikální dimenzi, jako kdyby nástroje byly víc u podlahy a vystoupaly ve své nadživotní velikosti až nahoru nad sestavu. Pojem „usazenější“ by také nebyl od věci – lepší čitelnost bychom přiznali spíše většímu množství detailů a celkově zlepšené konkrétnosti, sama scéna působí ale úžasně, rozpínavě, vzdušně a plasticky, s pocitem až přítomné hmoty nástrojů.

Přestože původní AQWO asi nelze obvinit z nedostatku energie, je taková „komfortní“ a trochu houpavá, spíše mohutná jako Mississippi kdesi uprostřed lesů. „All In“ s velmi důrazným basovým rytmem tam zní jako štůček hedvábí kanoucího ze stolu. Ale AQWO 2 jako kdyby zatopil pod kotlem a hudbu řádně rozehřál, ještě přidal na celkové šťavnatosti, ovšem hlavně pak na důrazu, fyzičnosti a intenzitě. Hudba tak ochotně pumpuje, strhává až se vám chce vstát a pohybovat se v ní.

2024 01 31 TST Metronome AQWO 2 11

Métronome si s sebou už dekády nese pověst výrobce skutečně špičkových a hlavně nesmírně zábavných digitálních zdrojů signálu a nejnovější AQWO 2 mu ji dozajista nepokazí. Základní princip zůstal mezigeneračně stejný, rozšířila se však výbava o (bez problémů z TIDAL i lokálního úložiště podle našeho zkoušení přes mConnect) fungující streaming, což staví zvýšení ceny do přijatelného světla. Pokud pak budete chtít, elektronkový výstup přidá teplo, ale zároveň i měkkost, takže za nás to určitě není nutný doplněk. Možnost hrát si s digitálními filtry pak také mírně promění celkový charakter a dostáváte tak šikovné zařízení, které dokáže interpretovat prakticky cokoliv z vaší digitální hudební sbírky. Ale hlavně – dostáváte přehrávač, hrající charismaticky, zábavně, mimořádně dynamicky a sytě, stejně jako s mimořádně zábavnou dávkou muzikálnosti. Díky tomu má hudba prostě kouzlo a emoce, budí radost a dýchá životem. Métronome AQWO 2 je šarmantní společník pro opravdu náročné.

Kč 519 990,-

Kč 56 990,- - volitelná elektronková výstupní sekce

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ značný zvukový posun oproti předchozí generaci

+ docela hezké možnosti nastavení

+ férově fungující streaming jako bonus

+ materiálové zpracování s dobrou hodnotou

+ vlastně přijatelný cenový nárůst (v kontextu změny kvality, všeobecné inflace a přidaného streameru)

ZÁPORY

- fakticky nic, je to mimořádně zábavné „velké SACD“

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz 

 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies