Britský KEF (Kent Engineering & Foundry neboli Strojírny a slévárny hrabství Kent) jako kdyby s koncem prvního desetiletí jedenadvacátého století chytil čerstvý vítr do plachet. V podstatě kompletní obměna výrobního katalogu přinesla jednu zajímavější a povedenější změnu za druhou, snad ve snaze dostát firemnímu heslu „Innovators In Sound“. Kombinace nově střiženého, velmi moderního kabátku druhé nejvyšší řady R (nepočítáme-li sólo skvosty typu Muon nebo Blade), spolu s ověřenými technologickými řešeními se zdá být zásahem do černého.

Našima rukama a ušima již prošly skutečně velké sloupky R900, stejně tak jejich poměrně kompaktní sourozenci R500, nyní jdeme ještě o kousek níž, směrem k regálovkám R300. I když říkat tomuto modelu zrovna „regálový“ není úplně na místě – leckteré sloupky mají menší litrový objem. Třístovky se nicméně díky tomu automaticky stávají vizuální dominantou prostoru. Jakkoliv je estetika vysoce individuální, ať už v dýze nebo hlubokém klavírním laku, KEF R300 jsou skutečně nádherné kousky. Přispívají k tomu i elegantní detaily typu černých matných membrán basových měničů, ale primárně jde prostě o dobře navržené, jednoduché a čisté tvary. V dané cenové kategorii působí velmi hodnotně i celkové provedení.

Že jde o pořádné kousky, to dokazují rozměry 38,5 x 21 x 34,5 cm (v x š x h) a hmotnost 12 kg – i proto je důležité věnovat pozornost kvalitním stojanům (což by měla být samozřejmost i normálně, ale u pětikilových „ptačích budek“ to zase tolik nevadí). Stejně důležité je i jejich umístění; nikoliv z hlediska směrovosti, v tomto ohledu (respektive v tom, že Uni-Q měniče směrovost v podstatě eliminují) se o ně starat nemusíte, ale musíte jim pečlivě vybrat vzdálenost od zadní stěny. Dozadu ústící, poměrně veliký bassreflex jde sice ucpat, nicméně v našem poslechovém prostoru bylo nejlepší postavit R300 ne méně než půl metru (jinak byla basová odezva příliš silná) a ne více než metr (to bylo basů zase méně než ideálně) od zadní stěny.

Zadní stěně dominují kromě již zmíněného bassreflexu dva páry reproterminálů; nejsou přehnaně velké, ale dají se lehce utáhnout a udrží jakýkoliv kabel, který jim svěříte – s banánky, s lopatkami i holé vodiče. Co je nejlepší, to je originální drobnost, díky níž se už nikdy nebudete muset starat o nepohodlné spojení bi-wiringových terminálů. Zde stačí otočit dvojicí knoflíků a spojení je přerušeno či znovu ustaveno. Jednoduché, prosté, elegantní.

Přední stěnu téměř zcela vyplňuje trojice reproduktorů (třípásmových regálovek věru není mnoho), které spojuje využití hliníku jako konstrukčního materiálu pro membrány. Středovýšková sekce je uložena v důmyslné konstrukci, na první pohled vypadající jako jediný reproduktor. Uni-Q ve svém středu hostí kopulku tweeteru s průměrem 25 mm, ukrytou za „mandarinkovou“ rozptylkou, zajišťující koherenci vyzařovaných informací ve velmi široké ploše. Kolem výškáče se rozkládá 12,5 cm široká membrána středového reproduktoru s pravidelnými prolisy a v podstatě plochým gumovým závěsem.

„O patro níž“ se nachází basový měnič v širokém stříbrném rámečku, netypická černá membrána je také téměř plochá. Přes nadstandardní rozměry R300 vypadá 16,5 cm u basáčku jako víc než solidní průměr.

Měniče v Uni-Q poli si předávají práci na úrovni 2 800 Hz, basák zase stoupá až na úroveň 500 Hz. Výrobce udává v toleranci + / - 3 dB pracovní pásmo 50 – 28 000 Hz, což se snad může zdá relativně málo, povolíme-li však o další 3 dB, dostaneme se na 42 – 45 000 Hz. Alespoň je jasné, že v KEF si nevymýšlí a údaje odpovídají fyzikálním možnostem. Citlivost je nastavena na relativně „obyčejných“ 88 dB (2,83 V / m), přesto se nezdá, že by s jejich provozem měl problém i nepříliš výkonný zesilovač. Výrobce udává nominální impedanci 8 Ohm, přiznává přitom propad na úroveň 3,2 Ohm.

KEF R300 jsme poslouchali na dvou sadách stereo Pioneerů: A-10 a PD-10, pak také na A-70 a PD-50. Dále pak na osvědčeném NAD C370 a Pioneer BDP-LX71, jako další zdroj signálu byl k dispozici KingRex UD384. Okrajově se do děje zapojil i Denon DN-500AV, ať už jako streamer nebo předzesilovač. K dispozici jsme měli také vynikající subwoofer Bowers&Wilkins PV1D. K porovnání hrály Harbeth Monitor 30. O napájení se postaral Xindak se svým filtrem XF-2000B, kabeláž pak dodaly značky Monster Cable, Eagle Cable, QUAD a ProAc.

Čeho si všimnete ihned a okamžitě, to je plnost a klid ve zvukovém projevu. Vlastně bychom spíše než „klid“ měli říkat „kontrola“. Třeba beat v začátku „Jive Talkin´“ (Bee Gees | „Greatest“ | Polydor | 1985 | 800 071-2) je masitý, razantní. Jednotlivé basové noty má R300 pod dokonalou kontrolou, zvuk je rytmicky precizní, velmi rychlý a přitom naprosto uvolněný. Spodních frekvencí je objemově akorát, v dané kategorii ale nelze než obdivovat množství informací a jistotu, s jakou k nám tyto tóny přicházejí. KEF R300 inklinují spíše k neútočnému, kulatému basu, jenže není určen pro likvidaci okenních tabulek nebo masáž bránice, ale pro radostný podkres hudby – i díky tomu se dobře a snadno poslouchají v podstatě libovolně dlouho, navíc při libovolné hlasitosti (tedy co až vaše uši a sousedé snesou, a co je váš zesilovač schopen z KEF vyloudit).

V první generaci byl měnič Uni-Q tak trochu „plecháček“ s kovovým nádechem reprodukce, navíc občas nepříjemně ostrý díky mandarinkové rozptylce. Za těch několik málo let ovšem v R sérii neskutečně dospěl; přestože na první pohled byste to téměř neřekli, sonicky má s první vývojovou verzí společný tak možná talent pro vykreslení krásně širokého a hlubokého prostoru. Poklidná hladkost a spojitost středů spolu s vysokým rozlišením výšek jsou atributy, jimž se původnímu měniči dostávalo spíše v náznacích, alespoň srovnáme-li se současným stavem.

Dobrým příkladem budiž „Time“ (Pink Floyd | „Dark Side of the Moon“ | MFSL | 1993 | UDCD 517). Úvodní rozcinkané hodinářství je oblíbeným testovacím materiálem audiofilů po celém světě; patrně hlavně díky tomu, že středovýšková sekce s tendencí k agresivitě učiní při alespoň trošku vyšší hlasitosti z tohoto tracku zážitek rovnající se zatloukání hřebíků do uší. KEF R300 snad nemohou být dále od podobného dojmu – alespoň v dané cenové třídě to stěží jde lépe. Kovový zvuk má přirozené zabarvení, přitom zůstává v libovolném okamžiku, na libovolné úrovni decentní, poklidný a příjemný.

V relaxovaném projevu se slušným nadhledem pokračují R300 i při reprodukování vokálů. Hluboce prožitý a perfektně zvládnutý zpěv v „Georgia On My Mind“ (Michael Bublé | „Crazy Love“ | Reprise | 2009 | 9362-49707-7) je krásně vykreslený, můžeme dopodrobna sledovat jak zpěvák se svým „nástrojem“ pracuje. Navíc vše působí tak příjemně pohodově, že snad ani nepřemýšlíte nad tím, že KEF R300 se vlastně stále pohybují ve vodách „pro každého“, a jen po přímém srovnání s vyšší ligou (třeba s redakčními Harbeth Monitor 30) si uvědomíte, že jim přes veškeré nadšení přeci jen chybí onen high endový vhled do hloubky a skutečné reality. Buďme však fér – v dané třídě se zrovna R300 blíží ideálu patrně nejvíce, co to jde. Realistická barva hlasu, dostatek informací, nenásilnost a vtahující charakter zvuku, to vše pomáhá přivést Michaela Bublého téměř hmatatelně do vaší místnosti.

Tomuto dojmu velmi pomáhá i skvěle zvládnuté vykreslení prostorových informací – jedna z nejcennějších deviz KEF R300. Vlastně se díky Uni-Q systému téměř nemusíte (opravdu ale jen téměř) starat o to, kam tyto regálovky postavíte. V jejich podání neexistuje něco jako „sweet spot“, je to spíše něco jako „sweet space“, který zahrnuje celou vaši oblíbenou pohovku a všechny myslitelné pozice na ní. V každém okamžiku se vám dostane homogenního, uspořádaného a s velkým nadhledem prezentovaného prostoru. Sting a jeho „Englishman in New York“ (Stereoplay | „Die Perfekte Räumlichkeit“ | Weka Media | 2010 | 535212) se tak téměř zhmotní v poslechovém prostoru, nástroje mají kolem sebe dost prostoru i vzduchu, velmi snadno se dá identifikovat pozice toho kterého nástroje.

Celkovou pohodu a dospělost reprodukce oceníme u klasického kusu „So What“ (Miles Davis | „Kind of Blue“ | Columbia | 1997 | CK 64935). R300 vám naznačí díky solidnímu rozlišení i šum originální pásky, nechává ho však hodně v pozadí. Plně odpovídá cenové třídě, či spíše špičce cenové třídy, v ohledu vyzrálosti a komplexnosti reprodukce. Na to, že jde v podstatě o jednoduché, byť velké regálové reprosoustavy, nabízí velmi solidní přehled o událostech v nahrávce, o celku i jednotlivých nástrojích, umí „prodat jejich barvy“ a vše udržet pod skvělou kontrolou, aniž by však jakákoliv část pásma nemístně vystupovala – silná, razantní a dobře konturovaná basa tak má stejný prostor jako „plynoucí“ piano nebo ševelící bicí. Výborně jsou trefené i textury a barvy akustických instrumentů.

KEF R300 jsou velké regálové reprosoustavy, a to zvláště s ohledem na jejich pořizovací cenu. Nejde jen o velikost fyzickou, ale také o velikost zvukovou. A opět – nejde jen o objem, ale o velikost kvalitativní. R300 hrají skvostně, k tomu prostě není mnoho co říkat. Oproti předchůdcovské řadě xQ maličko postrádají muzikálnost, kompenzují to ale podstatně větší přesností, výrazně větším klidem a decentní, nepřikrášlenou věrností – přes to všechno nezní suše, ale naopak zábavně a radostně. Jejich nejsilnějšími stránkami (kromě výborného zpracování a velmi současného, kultivovaného designu) je podání prostoru a fascinující kvalitu basového pásma. Pravdou je, že i přes větší rozměry je R300 nejlépe v menších prostorách, ideálně pak ještě s co nejsilnějším, nejenergičtějším zesilovačem. V takové situaci nabízí KEF R300 vyrovnanou, velmi dospělou show, která se skvěle poslouchá po neomezeně dlouhou dobu.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 25 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 400 Hz a výše, v pásmu 10 – 400 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhají na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Frekvenční odezva je poměrně vyrovnaná, byl znát nástup reprosoustav někde na úrovni 40 – 42 Hz a mírný zdvih v pásmu 4 – 8 kHz. V dané cenové kategorii jde o slušně, i když ne zázračně měřící reprosoustavy.

Impedanční charakteristika je realistická od 100 Hz výše, pod touto hranicí si energie měřícího systému ATB nedokáže korektně poradit s odezvou basového měniče. Mírný nárůst impedance v oblasti přechodu Uni-Q / basový měnič je zcela v pořádku a v mezích „slušného chování“, propad k úrovni lehce na 3 Ohm výrobce přiznává, takže ani zde žádný problém. Křivka je celkově velmi spořádaná, byť by se slušelo pojmenovat reprosoustavy jako 6 Ohmové.

Kč 32 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ luxusní, moderně působící provedení

+ jemný, klidný a vyrovnaný zvuk

+ výborně kontrolovaný bas

+ Uni-Q nabízí na danou kategorii fantastický prostor

ZÁPORY

- nenechte se zmást jejich velikostí, pořád jsou vhodné spíše do malých prostor

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

www.perfectsoundgroup.cz  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika