800 150 dynaudio partner

ProAc je typicky britskou značkou. Konzervativní, se snadno rozpoznatelným „britským“ designem a hlavně s jednoduše identifikovatleným britským zvukem. Přestože se jedná o jedno z nejzavedenějších ostrovních jmen, pověst tohoto výrobce jednu dobu poněkud upadla díky „šedivým“ modelům bez většího charakteru a ušlechtilosti, typické právě pro anglické výrobce. Nicméně léta poslední přivedla spolu s novými řadami ProAc zpět na výsluní hifistického světa a i ona konzervativnost mírně roztála například díky využivání páskových měničů a moderních materiálů u nejvyšších řad. Řada Studio ale naproti tomu ctí zásady klasické konstrukční školy zpoza kanálu La Manche.

To v mírném překladu znamená jediné – díváme se na typicky anglickou „krabici od bot“. Čelo Studio 115 je až překvapivě úzké, o to jsou však malé monitorky vyšší a hlubší. Výška činí celých 38 cm, hloubka pak 24 a šířka pouhých 19. Přestože působí poměrně robustně (tento dojem vyvolávají ostré a jednoduché rysy a vlastně celková strohost a účelnost), váží jeden kus poměrně málo – bez 100g devět kilogramů. Model 115 je evolucí dřívějších Studio 110, zachovává tak koncept dvoupásmového bassreflexového monitoru s možností bi-wiringu / bi-ampingu díky dvěma párům masivních terminálů ProAc.

V ozvučnici jsou uzavřeny dva reproduktory a bassreflexový otvor poměrně velkého průměru míří svým plastovým nátrubkem (který působí na pohled snad trochu levně) kupředu. To usnadňuje použití v menších poslechových prostorách, kdy se uživatel nemusí bát přistavit reprosoustavy ani poměrně hodně blízko ke zdi. Výšky má na starosti osvědčený koncept výškáče s průměrem tři čtvrtě palce a hedvábnou kalotou. Přesto se nejedná o žádný u ProAc dosud používaný model, byl vyvinut ze základu předchozích modelů nově právě pro vylepšenou řadu Studio. Středobasovou složku reprodukovaného zvuku generuje též nově navržený měnič s membránou o průměru 6,5 palce. Jeho membránu tvoří polypropylen s příměsí uhlíkových vlákem pro větší pevnost. Kompletní vnitřní kabeláž je řešena bezkyslíkatou mědí.

Udávaná impedance reprosoustav je 8 Ohmů, citlivost pak slušných 88,5 dB. Je pravdou, že ProAc Studio 115 se rozehrávají i k vyšším hlasitostem příjemně snadno. Doporučený výkon zesilovače leží mezi 15ti a 150ti Watty na kanál, za rozumné minimum lze považovat nějakých 60 – 80, lehce přes stovku se pak zdálo být dokonale přesně. Ostatně to je víceméně přesně to, co by člověk čekal od anglického studiového monitoru. Trochu zvláštně pak působí udávaný frekvenční rozsah 30 Hz – 30 kHz. Už vzhledem k vnitřnímu objemu ozvučnice je jasné, že se nejedná o údaj v tolerančním pásmu -3dB. Reálně slyšitelný nástup reprodukce – bohužel bez měření odhadnutý jen subjektivně na základě zkušeností – lze zaznamenat někde na úrovni 40ti Hz, možná ještě o maličký kousíček výše. Horní limit pak bez problémů bude dosahovat k 20ti Hz, stěžejní hodnotě při běžném poslechu.

Poslechové testy probíhaly ve dvou místnostech, v první na systému NAD C370 + Naim CD5i + kabeláž KrautWire / Monster Cable / Eagle Cable / ProAc, v druhé pak na Naim CD5i + Naim Nait 5i či Roksan Kandy K2 CD / Roksan Kandy K2 zesilovači, vše propojené KrautWire / QUAD kabeláží. Jako porovnání sloužily Harbeth Monitor 30 Domestic, Xavian Primissima novější inkarnace, BOSE 301 a Quadral Montan VIII. Obě místnosti byly diametrálně odlišné – první zástupce lehce utlumenějšího menšího prostoru, druhá velká a živější. Nutno říci, že jediné co je třeba dodržet je mírný náklon os směrem k posluchači a umístění výškových měničů směrem dovnitř poslechového trojúhelníku. Ve zbytku nároků jsou tyto ProAc poměrně benevolentní, ať už je to jejich výškové ustavení (byť uchu nejvíce lahodí, jsou-li tweetery ve výšce uší) nebo vzdálenosti posluchače od reprosoustav. Zvládají zaplnit i 50ti metrový prostor nečekaně obstojně.

Největší talent ProAc Studio 115? Bez nejmenší debaty schopnost vygenerovat kdykoliv lehký, vzdušný a nebývale široký prostor zvukové scény. Navíc je tento prostor homogenní a drží svou iluzi v poměrně širokém sweet spotu – byť tady už by vlastně asi mělo být řečeno něco jako sweet space, neb na sedačce vleže, vsedě i v téměř jakkoliv roztodivně pohodlných pozicích není znát nepříjemný rozpad kompaktního projevu. Vše navíc působí volně, samozřejmě a nenásilně, snad chvílemi až příliš.

Tedy… Ne snad, že by pohodovost a samozřejmost reprodukce byly jakýmkoliv způsobem na škodu, ale v některých pasážích, jako je třeba závěr „Velké brány Kyjevské“ z Mussorgského „Obrázků z výstavy“ (kompilace Crystal Cable Arabesque), by zvuk mohl v nižších frekvencích přeci jen o jeden fous více „kopnout“. Nesmíme nicméně zapomínat, že jsme v kategorii poměrně malých monitorů i s jejich fyzikálními limity.

Svůj charakter – klid a čistotu přednesu – si Studio 115 jako správný odposlechový monitor zachovává napříč žánry. Sto patnáctky dokáží stejně čistě zahrát housle Ann-Sophie Mutter na jejím proslulém CD „Čtyři roční období“ z katalogu Deutsche Grammophone, tak basovou linku na živáku Patricie Barber „A Forthnight in France“, tak dokonce i razantní bicí ve skladbě „Save Hentari“ od dvojice poněkud divočejších kapel Atari Terror a Hentai Corporation. Vždy se dočkáme příkladné separace nástrojů a vokálů, jen v hodně špatných, například grindcoreových skladbách přeci jen vše tak trošku splývá do zvukové kuličky. Přesto je v drtivé většině případů velmi snadné zaposlouchat se do linky byť jediného hrajícího nástroje i v hudební spleti typu Matthewsovy „Don´t drink the water“. Prostorové zobrazení a přehledné vykreslení jednotlivých nástrojových linek plně odpovídá zaměření reprosoustav na studiový provoz, kdy technik musí slyšet jasně a čistě „co a jak“. I kdyby nebylo na ProAc Studio 115 nic dalšího k pochválení, tohle by na dobrý dojem určitě stačilo.

Celkové vyznění reprodukce je o maličko světlejší, přesto nejde říci, že by basů bylo pomálu. Jsou jen velmi jemné a kulaté, což ovšem příjemně zlepšuje jejich čitelnost a spojitost s pásmem výšek, neméně jemně reprodukovaným.

Vyznění barev a struktur tónů je velmi přirozené, ne snad tak syté, jak často bývá u „anglického“ zvuku běžné, přesto rozhodně ne analyticky chladné. Vivaldiho „Stavaganza“ z Crystal Cable Arabesque je tak naplněna uvěřitelnými hudebními zážitky, kdy housle se skutečně podobají houslím jak je známe z koncertů tak, jak je to jen za danou cenu možné. Stejně tak dynamika projevu je na velmi dobré úrovni – nikoliv efektní, ne úplně přirozená (byť zábavná) jako například u Quadral Megan VIII, ale ideální pro časté návštěvníky živé hudby – dostatečná, aby nic nescházelo, dostatečně decentní v tom, aby nikdy nepřekročila hranici diskotékového „bum – cink“.

Pozitivní vlastností je také schopnost Studio 115 zahrát otevřeně a prokresleně i při nižších poslechových hlasitostech. Ani poslech v hlubokých nočních hodinách nebude ochuzen o detaily a přehlednost reprodukce. Přestože nejvíce sluší těmto monitorkům střední úroveň hlasitosti, kde vydávají svůj plný potenciál, zvládají víceméně jakoukoliv zátěž. Při hodně daleko doprava vytočeném potenciometru zesilovače však začíná být znát, že se jedná o malé ozvučnice, určené především pro poslech v menších prostorách a z menších vzdáleností. ProAc Studio 115 udělají největší radost těm, kteří touží po klidném a relaxovaném poslechu.

ProAc Studio 115 jsou tedy typickými zástupci anglické hi-fi scény, byť v jejich projevu se onen těžko popsatelný, ale poměrně lehce rozpoznatelný ostrovní charakter objevuje přeci jen o něco méně než u většiny ostatních vzorků tamní produkce. Vzhledem však přesně zapadají do tamního sortimentu, stejně tak velmi slušnou výrobní kvalitou, která ovšem leží blíže účelnosti než kráse. Naladění pak odpovídá trendu posledních výrobků značky ProAc, snažícím se o příjemný, velmi vzdušný projev s vynikajícím zobrazením prostorové scény. Jsou tak schopné bavit posluchače, který netouží po instantní zábavě a povrchním efektu dlouhé hodiny, aniž by jej unavily. Stejně tak zvládnou hrát velmi potichu pro noční zábavu i dostatečně nahlas, aby přiměly sousedy přehodnotit vaše vzájemné vztahy. 33 tisíc není úplně nejméně za poměrně maličké reprosoustavy, ten, kdo oceňuje výše zmíněné hodnoty a známou trvanlivost britských výrobků „tradičního“ stylu, patrně nebude své investice litovat.

Kč 32 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nenápadný design pro milovníky britské klasiky

+ prostorové zobrazení zvukové scény

+ nenásilný a univerzální projev

ZÁPORY

- maličko méně důrazu, je to trochu příliš nenásilný zvuk

- plastový a levně působící nátrubek bassreflexu

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

KAS Audio

www.kasaudio.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 602 406 436

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio