HIFIStyl

2023 01 30 TST Dynaudio Focus 50 1

Během necelého půlstoletí existence dánská značka Dynaudio udělala velmi hluboký zářez ve světě reprodukce zvuku – a to nejen té domácí, ale také v oblasti ozvučování profesionálních nahrávacích studií, tak třeba v automobilovém průmyslu, kde se také řadí mezi prémiové značky. Krom klasického hi-fi a high-endu se v nabídce ale čím dál víc objevují také „reprosoustavy nové generace“, jak společnost pojmenovává zejména sérii Focus, integrující všechno potřebné přímo do těla reprosoustav.

Řada Focus se soustřeďuje na moderní domácnosti, které chtějí skvělý zvuk a přitom jen minimum zabraného prostoru. Na půdorysu prakticky klasicky vypadajících reprosoustav tak vznikla tříčlenná řada aktivních modelů s integrovaným streamingem, digitálním rozhraním pro zvuk z televize a analogovým vstupem, myslícím hlavně na uživatele trendových gramofonů.

Králem nabídky je poměrně výrazně velký sloup Focus 50, dost značně připomínající svou podobou pasivní sloupky Evoke 50. To v praxi znamená, že ozvučnice z MDF panelů má směrem vzad mírně se zužující půdorys, ale stále zachovává ty ortodoxní tvary klasických reprosoustav bez snahy o nějakou designovou modernu, snad vyjma mírně zakulacených rohů. Celá hmota je postavena na diagonálně vyčuhujících nožkách, vpředu najdete čtyři měniče s čistým obroubením pomocí kroužků a nenápadnou diodou, naznačující přítomnost elektroniky uvnitř.

2023 01 30 TST Dynaudio Focus 50 2

Zadní panel se liší podle toho, zda jde o řídící nebo závislou reprosoustavu, na té hlavní je plejáda vstupů, na té sekundární pak pouze koaxiální vstup (pro volitelné kabelové spojení mezi reprosoustavami), nepočítáme-li nezbytné napájecí zásuvky. U hlavního kanálu je koaxiální vstup i výstup, pár cinchů linkového vstupu, optika a subwooferový konektor. Nechybí ani ethernetové rozhraní, připojit reprosoustavy můžete i bezdrátově. Tak mimo jiné komunikují jedna s druhou. Tři tlačítka zajišťují právě bezdrátové spojení – Wi-Fi, Bluetooth a synchronizaci kanálů.

Příplatkový volitelný kulatý externí modul s označením bezdrátové technologie WiSA pak nabízí HDMI s eARC standardem pro připojení televizoru, stejně jako další optický vstup. Z tohoto modulu se signál šíří do levé i pravé reprosoustavy.

2023 01 30 TST Dynaudio Focus 50 3

Nejvíce důrazu klade Dynaudio na bezdrátové streamování – platforma podporuje rychlé a nenáročné připojení po AirPlay 2 nebo Chromecast, samozřejmě je tu UPnP a zvládá i Spotify Connect a Tidal Connect, pro náročnější nechybí podpora Roon. WiSA systém zajišťuje pracovní rozlišení 24 bit / 96 kHz, kabel zvládne až 192 kHz.

Uvnitř každého kanálu tepou tři zesilovače, jeden pro každý z osazených měničů. Vyrábí je dánská značka Pascal, stejně jako u profi řady monitorů Dynaudio. Vysokotónový reproduktor má bohatou zásobu 110 Wattů, středotónový 280 Wattů a paralelně zapojené basové měniče sdílí další 280 Wattový modul, veškerý výkon je dodáván ve třídě D. Pochopitelně tu vzhledem ke koncepci není klasická frekvenční výhybka, ale aktivní DSP modul s třípásmovým filtrem (390 a 4 700 Hz), vycházející technologicky z osvědčených řešení profi světa z modelů Core a LYD. Veškeré nastavení probíhá přes praktickou aplikaci Dynaudio. Tam si nastavíte polohu reprosoustav (roh, zeď, volný prostor) a DSP se postará o mírnou optimalizaci zvukového profilu. Pokud by to nestačilo, lze Focus 50 dovybavit příplatkovou kalibrační sadou Dirac Live. Reprosoustavy automaticky také upraví charakteristiku podle toho, zda je nasazena magnetická krycí mřížka nebo ne.

2023 01 30 TST Dynaudio Focus 50 4

Pro výšky se tu používá měkká kalota Cerotar o průměru 2,8 cm, ponořená v malém zvukovodu a mající za membránou rozptylku Hexis, která slouží jako difuzor pro nežádoucí energii ze zadní strany membrány, jež by jinak zvyšovala zkreslení.

Střední pásmo má na starosti nezaměnitelný kónus MSP z proprietárního firemního materiálu, vychází koncepčně z modelu Contour 60. Lze ho snadno poznat podle podlouhlých prolisů kolem středové prachovky – i když zde jsou na rozdíl od jiných verzí této vždy jednokusové membrány, vyráběné přímo ve Skanderborgu, zacelené. Má průměr 15 cm a hliníkovou cívku s formerem ze skelných vláken pohání neodymové magnety.

2023 01 30 TST Dynaudio Focus 50 5

Basové reproduktory Esotec+ jsou stejné co do membrány, byť mají průměr 18 cm. Cívka je měděná a magnety feritové.

Dynaudio uvádí nesmírně odvážnou frekvenční odezvu 20 – 22 000 Hz (-3 dB), s poklesem -6 dB dokonce neuvěřitelných 18 – 36 000 Hz. To je na uzavřené reprosoustavy skutečně enormní rozsah – vlastně nejen na ně.

2023 01 30 TST Dynaudio Focus 50 7

Focus 50 mají výšku 114 cm, šířku 21,5 cm a hloubku 30,5 cm, spolu s váhou 33,5 kg nevybočují nijak z běžných vah a rozměrů středních reprosoustav.

Dynaudio Focus 50 jsme poslouchali přes systém Roon v showroomu dovozce, kde jsme mohli srovnávat s Evoke 50, připojenými na zkalibrovaný NAD T 778, což je v konečném součtu systém ne zase o tolik levnější, než samotné Focus 50.

2023 01 30 TST Dynaudio Focus 50 11

Už od prvních brnknutí na tlusté struny kontrabasu Charlieho Hadena v „duetu“ s Dianou Krall „Goodbye“ („Sophisticated Ladies“ | 2010 | Emarcy | 0602527508160) bylo cítit obrovskou sílu a napětí, tuhost zvuku Focus 50. Míra dramatu v hlubokých oktávách je parádní, zejména díky famózní bezprostřednosti. Možná, že je to trošku sušší „aktivní“ zvuk, ovšem zesilovač přímo u reproduktoru dělá svoje a je to úžasně čisté, konkrétní a mimořádně autoritativní, takže při správné hlasitosti cítíte jako kdyby vám s každým brouknutím někdo ducnul do hrudníku. Váha tónů je excelentní, je to přednes hodný velikých reprosoustav a skoro se vám chce věřit, že ta neuvěřitelná udávaná frekvenční odpověď není produktem měření v laboratoři, ale že tu skutečně omezení nejsou. Nutno říci, že takhle rychlý a razantní bas s precizní artikulací obvykle v téhle cenové hladině nenajdete.

Focus 50 nemají své jméno nadarmo, jak ukázala éterická „Until“ od Bee Gees („Spirits Having Flown“ | nahráno 1979 | Polygram | 827 335-2). Střední pásmo (ač fakticky vlastně i celý zbytek rozsahu) zní opět možná maličko techničtěji, ovšem s vynikajícně nízkou mírou zkreslení, čistě a hlavně se soustředěností laserového paprsku. Zvuk je intenzivní, razantní, skvěle ryzí (tedy přesněji respektující nahrávku) a vůbec prokazující v každém okamžiku, že celá sestava je perfektně vyladěná. Rychlost a přesnost v souladu s oním nízkým zkreslením zajišťují to, že přednes není ani při vyšší úrovni agresivní. Možná lehce strohý, ale rozhodně suprově prokreslený.

2023 01 30 TST Dynaudio Focus 50 15

Různorodé cinkání klasického osmdesátkového popíku „After Dark“ Andyho Gibba („Greatest Hits“ | 1991 | nahráno 1980 | Polydor | 511 585-2) bylo rozhodně velmi znělé i mimořádně konkrétní, máte skoro pocit, jako kdyby vám někdo cinknul do činelu přímo u ucha. Možná jsou výšky poměrově trochu více zastoupené, ale přesto výsledný charakter nepůsobí nějak přehnaně zvonivě, všechna pásma na sebe solidně navazují, takže ani energické nejvyšší frekvence nejsou dominantní. Rozlišení je opět výtečné – rychlý „aktivní“ zvuk má téměř monitorové charakteristiky, umí vytáhnout nuance a snadno zaostřit každou drobnost. Focus 50 v tomto mají až trochu pragmaticky studiový nádech.

Velikánskou výhodou takhle dimenzovaného aktivního systému je pak rychlost a dynamika, s jakou servírují energii libovolné nahrávky. Emerson String Quartet, hrající Šostakovičův „Smyčcový kvartet č. 1 v C dur, op. 49“ („The String Quartets“ | 2006 | nahráno 1999 | Deutsche Grammophon | 0028946328422) jako kdyby byl v plné polní s vámi v místnosti. Je to spíše hodně utažené, konkrétní, než mohutné, ale švih a odpich jsou excelentní. Reprosoustavy nepřetížíte, umí hrát libovolně nahlas a v každé své poloze mají skvělou sílu, až drtivou, opět trochu jako na live koncertě nebo v nahrávacím studiu. Sladěné zesilovače dodávají výbušnost a umí reproduktorům dát drajv už od nízkých hlasitostí.

2023 01 30 TST Dynaudio Focus 50 16

Taktéž rozlišení je výtečné, plně odpovídající třídě. Vybrnkávání v úvodu Ligetiho „2. smyčcového kvartetu“ v podání Artemis Quartet („String Quartets 1&2“ | 2005 | nahráno 2000 | 0946 336934 2 5) bylo výtečně konkrétní, hodně pevné a intenzivní. Díky tomu máte pocit, že se na hudbu koukáte drobnohledem, i když za cenu toho, že zvuk je přeci jen spíše precizní a technicky brilantní, nežli muzikální. Není to však reprodukce vysloveně klinická, působí prostě nezvykle rázně a řízně, ne protivně.

Věcná prezentace bez efektů se pak projevila i u duetu Cecilie Bartoli a Bryna Terfela v Donizettiho „L’elisir d’amore“ z jejich alba „Duets“ (1999 | Decca | 458 298-2), kde možná trochu překvapivě vlastně nebyla úplně holografická hloubka, nicméně pevnost stereofonního obrazu a pocit ukotvenosti byly excelentní. Tím pádem v pravolevé ose má každý zvuk své pevné místo, reprodukce je řízená velmi pevnou, suverénní rukou.

2023 01 30 TST Dynaudio Focus 50 13

„I Like It“ od Dixie Chicks („Taking The Long Way“ | 2006 | nahráno 2003 | Columbia | 8287680792) byla neuvěřitelně nadupaná, zejména díky tomu, jak charakter nahrávky s lehce zdůrazněným basem i výškami téměř přesně zapadl do podobně laděných Focus 50 (které jsou pocitově víceméně srovnané, i když na obou koncích pásma cítíte maličkaté zdůraznění). Hudba má drajv, s každým úderem kopáku nadskakují židle a každé cinknutí činelu doslova prořízne vzduch. Je to energie jako z praku, pročež hudba zní téměř koncertně, intenzivně, dramaticky a dravě, aniž by to všechno ovšem znamenalo vyslovenou agresivitu. Je to též přednes dosti utažený, takže milovníci masitého, hutného přednesu si tu na své úplně nepřijdou.

Dynaudio vsadilo na aktivní řešení i pro domácnosti již před lety a zdá se, že svou myšlenku stále považují za správnou – jejich vrcholné Focus 50 jim pak dávají za pravdu. V pěkně zpracovaných ozvučnicích s většími, ale pořád akceptovatelnými rozměry se ukrývá úplně všechno a zajistíte-li dvě napájecí zásuvky, můžete si s nimi zřídit opravdu nejminimalističtější možnou sestavu, aniž byste přitom přišli o prakticky high-endovou úroveň kvality. Je pravda, že zvukové ladění – trochu překvapivě na lifestyle koncept – se dosti inspiruje v profi světě, takže místo nějakých efektů a líbeznosti se dočkáte spíše puristické, tvrdé, utažené, super rychlé a úchvatně energické reprodukce. Jinými slovy reprodukce téměř studiového stylu, nepřibarvené, konkrétní a mimořádně intenzivní, ač prostě trochu věcné a sušší. Nicméně dostatečně široká konektivita, možnost pracovat s reprosoustavami pomocí aplikace nebo famózní dynamika a všestranná neutralita jsou za dané peníze víc než férová nabídka, protože poskládat takové výkony by byla s klasickým děleným systém docela výzva. Focus 50 představují rozhodně jeden z velmi zajímavých proudů budoucnosti skvělého zvuku.

Kč 249 990,-

Kč 6 490,- - externí WiSA modul s dalšími vstupy

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ praktický a pohodlný koncept

+ dostatečně rozmanitá konektivita

+ rychlé reakce na ovládání

+ možnost upgradu na Dirac Live

+ precizní sladění komponentů v perfektně fungující celek

+ hezké celkové zpracování

+ možnost ovlivnění zvuku přes nastavení v aplikaci

+ obrovská dynamika, energie a údernost

ZÁPORY

- možná trochu tvrdší a sušší celkové ladění

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: AV Integra | www.avintegra.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies