HIFIStyl

2018 01 22 TST Polk T50 T15 1

Americká značka Polk Audio má dlouhou tradici - založilo ji na univerzitě Johns Hopkins několik přátel v roce 1972, jejich vůdčí osobností byl Matt Polk. Marylandská značka zaznamenala obrovský úspěch, zejména pak na americkém trhu. Dost možná i díky svému mottu "Skvělý zvuk pro každého", z nějž jasně pochopíte oč jde - dobrý zvuk za nepřehnané peníze.

Současná podoba výrobního katalogu této značky celkem jasně reflektuje aktuální trendy - najdete tu soundbary, bluetooth reproduktory, exteriérové či vestavné ozvučení, ale i klasické hi-fi a domácí kino. Právě z této části katalogu pochází i řada T, kterou by možná šlo vhodně popsat jako ekonomicky pojaté, ale přitom poctivě zkonstruované reprosoustavy.

2018 01 22 TST Polk T50 T15 2

Série sestává z kompaktního sloupku T50 a neméně kompaktní regálové reprosoustavy T15.

Polk Audio T50

Sloupek T50 má klasicky tvarovanou ozvučnici se základnou, obojí je vyrobena z MDF desek. Čelní panel je lesklý, zbytek skříně je potažený vinylovou imitací dřevěného povrchu. S ohledem na cenu není sebemenší důvod si na provedení stěžovat. Naopak...

Na zadní straně ozvučnice se nachází jen vanička s jediným párem reproterminálů. T50 pak nejsou nijak dramaticky velké - s výškou 92,7 cm, šířkou 23,5 cm a hloubkou 22,2 cm váží (odhadem - výrobce hodnotu neudává) pod 10 kg.

2018 01 22 TST Polk T50 T15 3

O nejvyšší tóny se stará hedvábná kopulka s průměrem 2,54 cm, zbylá trojice reproduktorů s kompozitními membránami o průměru 16,5 cm slouží pro středy a basy. Jen jeden z nich je ale aktivní, dva další jsou jen pasivními membránami. Měniče používají technologii Dynamic Balance.

Polk Audio T50 mají udávaný frekvenční rozsah 40 - 24 000 Hz (-3 dB), jmenovitou impedanci 8 ohm a citlivost nadprůměrných 90 dB / W / m.

Polk Audio T15

Regálový model T15 je vlastně pojatý identicky co do konstrukce ozvučnice (MDF s vinylovým povrchem) - na čelní stěně najdete kromě tweeteru a středobasu ještě nátrubek bassreflexu.

2018 01 22 TST Polk T50 T15 4

Vzadu na MDF skříni je pak krom vaničky s jedním párem běžných reproterminálů ještě otvor, který umožní posazení T15 na zeď. Reprosoustavy pak mají rozměry jen 27 x 16,5 x 18,4 cm (v x š x h), takže jsou velmi skladné do každého prostředí.

O nejvyšší tóny se tu stará kopulka o průměru 1,9 cm z kombinace polymeru a hedvábí, středobas o průměru 13,3 cm má kónickou membránu z polymerového kompozitu.

Firma udává frekvenční rozsah 65 - 20 000 Hz (-3 dB), citlivost 89 dB / W / m a impedanci 8 ohm.

2018 01 22 TST Polk T50 T15 5

Oba modely Polk Audio jsme poslouchali ve velkoryse pojatém prostoru dovozce - společníky jim tady byl systém postavený na elektronice Denon - v roli zesilovačů se střídal PMA-520AE s modelem PMA-720AE, signál dodával přehrávač DCD-720AE. Propojeno bylo pak kabeláží InAkustik. Ke srovnání hrálo ledacos od Bowers&Wilkins a Sonus faber, relevantní jsou nicméně dojmy z nižších řad (série 600 S2 nebo Venere).

Když přišlo na basovou linku v "Prism" Charlie Hadena ("American Dreams" | 2002 | Verve | 064 096-2), bylo naše očekávání poměrně opatrné - jednak je reprodukce kontrabasu náročná sama o sobě, jednak v této cenové hladině většinou vyjde spíše jednotlivý "stejnobas". Ani od jednoho z modelů Polk se samozřejmě nedočkáte nějakého zázraku, ale jejich střízlivé zvukové podání je zajímavé - regálový model T15 má jasnou limitaci hloubky a kontrabas jen tak trochu naznačí, je to trochu mělký zvuk (slibovaných 65 Hz je spíše tak 80 Hz), nicméně měkký a velmi snadno se rozehrávající, jak se zdá. Na danou cenu je vlastně překvapením, že jsou tu celkem rozumně ukočírované předěly mezi tóny, zřejmě i díky tomu, že i vcelku standardní zesilovač s reproduktory zacvičí bez komplikací. Sloupové T50 také nejdou bůhvíjak hluboko, ale zhruba k 50 Hz už se pocitově dopracují. Není to bas hutný, spíše klidnější, naladěný na spořádanost, takže nemá sice mohutný objem, zato ale i zde poměrně nekomplikovaně vnímáte měkce, ale čitelně podané kontury tónů. Ač sám o sobě je bas trochu sušší a tvrdší, v kombinaci s měkčím a temnějším zvukem Denonů se dobře doplňoval.

U čistě vokální nahrávky "Ain´t No Sunshine" od Fragile ("Next Level" | 2010 | Qstudio | 1617-002-2) nás vcelku překvapilo, jak agilně se oba modely pouští do středního pásma. Zejména ten menší vykazuje onu "minimonitorovou" soustředěnou snahu vytáhnou hlasový rozsah a předat jej čistě a srozumitelně. Zvuk je zajisté střídmý a řekněme jednoduchý, ale opět - ve spojení s kulatostí Denonu není strohý a přímým podáním zajistí srozumitelnost, která je za dané peníze až neuvěřitelná. Možná je to lehce tenčí reprodukce a samozřejmě má reprodukce své limity co do rozlišení - ale také stojí zhruba 15% průměrné české mzdy, tak asi tak. Velké T50 se chovají vlastně velmi podobně, jen snad i díky většímu frekvenčnímu rozsahu máte pocit, že hlasy jsou i barevně bohatší, byť ona celková jednoduchost zůstává. Je to přímý, nezahuhlaný přednes.

2018 01 22 TST Polk T50 T15 6

U obou modelů se pak projevil mírně akcent na zvonivost a cinkavost v nejvyšším pásmu, jak sloupky, tak regálovky postavily činel a další kovová chřestítka v "Coal" Michaela Penna ("The Dali CD Volume 4" | 2015 | Dali | 474 564 6) do popředí a u obou bylo cítit, že přednes je neinvazivní, poměrně kultivovaný a to i při vyšší hlasitosti. Jednoduchost přednesu trvá i zde, takže dozvuk je poměrně krátký a není to jemné, spíše hodně věcné a trochu tenčí, nicméně Polk opět sbírá body za nekomplikovanou čitelnost, která je rozhodně nad standardy, které byste patrně v dané cenové hladině (ne)měli.

Mohutný příval energie v závěru "Signal to noise" od Petera Gabriela byl na regálovky T15 přeci jen příliš velkým dynamickým soustem - přes celkem spořádanou snahu udržet nad signálem nějakou kontrolu (což se jim díky zjevně velmi snadnému rozehrávání celkem i daří) je cítit, že zvuk je tenčí a jaksi nemá na to, aby vás dynamicky zatlačil do sedačky. Nicméně jak už bylo řečeno, na dynamické špičky reagují T15 celkem solidně (a za ty peníze........) a nenastává nikdy pocit přehlcení, protože se jednoduše nesnaží být víc než jsou. Výsledkem je poměrně poklidná reprodukce. Větší T50 v též skladbě umí přeci jen přidat více energie a zahrát šťavnatěji. Ani tady se nedočkáte drtivé dynamiky, ale s nějakým slušným zesilovačem je to jeden z nejživějších zvuků, které si v kategorii sloupků s pětimístnou cenovkou můžete dopřát.

2018 01 22 TST Polk T50 T15 8

Samozřejmě i detailnost Polk T15 i T50 je poplatná jejich zařazení na úplný začátek hi-fi světa - nicméně vyhrávají čestné místo na slunci tím, jak čistě a jak nekomplikovaně ve své kategorii hrají. Je to možná trošku syrový, ale na nic si nehrající přednes. Menší T15 v "Dan ma rue" od Zaz ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) určitě s ohledem na cenu zabodují svou již zmíněnou "minimonitorovou" semknutostí a tím, že hlavní hudební linky jsou úplně ok - není to nástroj na analýzu nahrávek, ale ani tu nevzniká zašmodrchaný zvukový uzel. Stejně bez příkras, přímo, ale vlastně férově čistě hrají i T50, ty přidávají trochu více informací, jak se zdá, zvuk působí o dýchnutí vzdušněji.

U podání prostoru hudební scény v "Theatrum Universi" Oskara Rózsy ("Under My Spell" | 2009 | Pavián Records | PM0042-2) je cítit u obou modelů těžiště přímo uprostřed, je cítit i přítomnost ozvučnic, ale mezi nimi už jistá pravolevá přehlednost panuje, opět díky spíše utaženějšímu, přímějšímu podání. Polk T15 ani T50 neaspirují na holografickou trojdimenzionální lokalizaci, jaksi o kousek soustředěnější pak jsou menší T15, zase ale musíte sedět blíže a dostanete proporčně menší zážitek.

2018 01 22 TST Polk T50 T15 9

K tomu jak Polk Audio T15 a Polk Audio T50 fungují nelze v reálu říct vlastně nic důležitého v negativním duchu - pokud navíc ještě necháte na místě průzvučnou krycí mřížku, ani vzhled by neměl být na překážku. Samozřejmě ani jeden z modelů není (a nemá být) luxusním produktem pro náročného audiofila - jde o entry level úroveň reprosoustav s důrazem na atraktivní cenu. A z tohoto pohledu jsou Polk jedny z nejspořádanějších reprosoustav, jaké jsme v kategorii "za pár tisíc" slyšeli - zvuk je poměrně čistý, dobře čitelný, je trochu syrový a přímý, ale také je snadno řiditelný i běžným zesilovačem. Menší T15 poslouží dobře buď jako efektové kanály nebo jako základ malého systému pro malé místnosti či úplně blízký poslech, větší T50 přidají trochu basů a maličko vzdušnější charakteristiku. Ať už se chystáte na svůj první krok směrem k "lepšímu zvuku" (třeba směrem odv televizi integrovaných reproduktorů nebo nějakého přenosného bluetooth repráčku) nebo třeba hledáte druhou sestavu (to zejména v případě T15) či máte prostě jakýkoliv jiný důvod hledat reprosoustavy cenové hladiny pod 10 000,- Kč, jsou oba modely od Polk Audio důstojnými hráči v této cenové hladině. Pokud přijmete jejich nezbytné kompromisy, troufáme si tvrdit, že za takovéto peníze nepořídíte čistší a srozumitelnější zvuk než právě ten od Polk.

VHODNÁ MÍSTNOST - T50

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

VHODNÁ MÍSTNOST - T15

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ × ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 7 980,- - T50

Kč 3 990,- - T15

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výjimečně atraktivní ceny za rozumný zvuk

+ trochu syrový, ale překvapivě férový zvuk s pocitově vyrovnaným průběhem

+ když necháte nasazenou mřížku, vypadají na danou cenu dobře

+ T15 jsou jedny z nejlevnějších "použitelných" reprosoustav

ZÁPORY

- kvalita zpracování odpovídá cenové hladině

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Audio Video Kino Bratislava 2022

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies