800 250 loewe

Tento text vyšel na našem partnerském webu Canada HiFi - http://www.canadahifi.com/Pioneer_Elite_BDP-09FD_Blu-ray_Disc_Player_review.php

Jedna z věcí, které mě přiměly psát pro CANADA HiFi byl seznam testovanýc produktů. Pro 100tního technologického závisláka nemůže být nic lepšího než dostat zbrusu nový kus vybavení, žít s ním po pár týdnů, dostat se k jeho kladům a záporům a potom mít možnost se podělit o své zkušenosti s ostatními, kteří sdílejí jeho vášeň. Takže to bylo velmi vzrušující, když jsem zjistil, že má první oficiální recenze pro CANADA HiFi bude naprosto nový, vrcholný model Blu-ray přehrávače Pioneer Elite BDP-09FD. Protože i značkové Blu-ray přehrávače se dnes dají sehnat zhruba od úrovně 300 kanadských dolarů, opravdu jsem se těšil na to, až uvidím, co navíc od levnější konkurence dokáže BDP-09FD za 2 199 dolarů předvést.

Když jsem poprvé převzal BDP-09FD, můj první dojem bylo překvapení nad jeho vahou. Byl bych ochoten přísahat u soudu, že v balení musely být nějaké hodně hmotné balící materiály, protože je téměř nemožné, aby přehrávač na jeden disk mohl vážit tolik. S ručičkou váhy až za 10 kg váží BDP-09FD více jak 3x tolik co typický BD přehrávač. „Jako tank“ je rozšířený popis v diskusi o dobře vyrobeném A/V vybavení, a tohle je určitě poprvé, kdy to přestává být pouhé přirovnání. Všechno na BDP-09FD hlásá kvalitu a solidnost. Ocelový spodní kryt, hliníkový rám, dvojitý hliníkový vrchní kryt položený na vnitřních kovových křížených nosnících, to vše vytváří neuvěřitelně solidní a rigidní balení, vše pro plynulejší, bezchybnější přehrávání videa a audia. Vnitřnosti zařízení jsou rozděleny do jednotlivých komor, video, audio a napájení, vše odděleno od všeho pro maximální výkon a minimální rušení. Rušení je také minimalizováno využitím toroidního transformátoru v napájecí části, kde se tak produkuje méně výrazné magnetické pole.

Vizuálně se BDP-09FD příliš neliší od ostatních přehrávačů Pioneer, jež jsem mohl vidět. Krásný lesklý „piano black finish“ pokrývá celý předení panel zařízení a obsahuje jednoduchý, oranžový LCD displej, který není jen stmívatelný, ale může být i kompletně vypnut, aby nerušil diváka při sledování filmu. Přehrávač je poměrně velký, má zhruba 10 cm na výšku, 30 cm na šířku a 25 cm do hloubky. Poměrně imponující pohled na stojanu, kde je BDP-09FD větší než některé AV receivery. Na rozdíl od ostatních BD přehrávačů BDP-09FD sedí na třech karbonových nožičkách, absorbujících vibrace, z produkce firmy TAOC. TAOC je na japonském trhu s anti-vibračními materiály v high-end audiu již od roku 1983. To je jen jeden příklad jak nebyl při konstrukci BDP-09FD žádný detail zanedbán a ani jeden náklad utracen zbytečně.

Možnosti ovládání přímo na zařízení jsou minimalistické, základní ovládání disku, velké modře podsvícené tlačítko „Eject“ a spínací tlačítko, malý knoflík na přepínání mezi různými rozlišeními výstupu a další malé tlačítko na zapnutí a vypnutí módu „Pure Audio“, který vypne obvody pro zpracování videa pro poskytnutí čistšího zvuku. Všechno na tomto přehrávači vypadá a zdá se být na úrovni. Mechanika s „předním plněním“ vyjíždí ven plynule a zajíždí zpět domů s uspokojivým klapnutím. Pro pobavení – slyšel jsem, že mechanika těchto přerávačů je vlastně BD rekordér, používaný v těchto modelech pouze pro přehrávání. Nahrávací BD jednotky mají přesnější lasery a jsou vyráběny s menší tolerancí než pouze přehrávací mechaniky. To je jen jeden další malý příklad, jaká úroveň pozornosti je věnována designu tohoto přístroje.

Jak se od Blu-ray přehrávač dá čekat, BDP-09FD umožňuje přehrávání Blu-ray disků, DVD a hudebních CD. BDP-09FD je také takzvaně BD-Live ready a je to první Blu-ray přehrávač na trhu (pokud vím), který obsahuje 4GB interní paměti pro ukládání BD-Live obsahu. Nabízí se také dekódování nejnovějších audio formátů, včetně Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio a zvuk může být také streamován do kompatibilního AV receiveru. BDP-09FD neobsahuje jen jeden, ale rovnou dva HDMI 1.3a výstupy. Ostatní technické vybavení zahrnuje Pioneerem vyvynutý 16bit video procesor LSI, tři obvody pro redukci šumu a DAC Wolfson Audio.

Jedna z oblatsní, kde mé prvotní nadšení mírně opadlo byl dálkový ovladač. Je celkem podobný těm u ostatních komponentů Pioneer, s jemnou září v tmavých tlačítcích okolo centrálního ovládacího panelu. Přestože většina nadšenců, kteří dají 2 200 dolarů za Blu-ray přehrávač má pravděpodobně podobně drahé AV systém a – pravděpodobně – univerzální dálkové ovladače, ale stále mám za to, že absence pořádně podsvícených tlačítek je chyba. Přestože sám vlastním univerzální dálkové ovládání, přistihnu se sem tem při použití firemního ovladače, protože funkce, kterou chci zrovna použít, je zakopána na straně sedm v univerzálním menu. Prostě tak nějak cítím, že přehrávač této cenové hladiny by měl mít všechny myslitelné možnosti a pořádně podsvícená tlačítka jsou skoro nutností, hovoříme-li o přístroji, který skoro jistě bude používán v zatmavené místnosti.

Otočení přístroje pro prohlédnutí zadního panelu odhladí řadu propojovacích možností. Lze nalézt i starší konektory včetně kompozitních nebo S-video, ale osobně myslím, že při připojení těmito způsoby by přehrávač přišel o kus svého potenciálu. Optický TOSLINK a digitální koaxiální audio výstupy jsou tu také, hned vedle LAN portu. LAN port dovoluje připojení přístroje k Internetu pro stažení aktualizací firmware i interaktivního BD-Live obsahu. Jsou zde také tři BNC terminály (pro použití s projektory profesionální třídy), které lze pomocí dodaných adaptérů převést na standardní komponentní audio výstupy, pokud se rozhodnete využít těchto vstupů na své televizi. Většina samozřejmě využije HDMI jako vybraný výstup, už kvůli využití výhod 1080p/24fps výstupu přehrávače pro Blu-ray disky i upsamplovaná DVD. Unikátním řešení tohoto přehrávače jsou dva integrované HDMI výstupy, „a main“ a „a sub“. To může být občas užitečné, například máte-li plazmovou televizi a projektor, nebo chcete-li jedním výstupem posílat data na displej a druhým do aparatury. Pro ty, kteří nevlastní HDMI receiver je osm multikanálových analogových výstupů, každý s vlastním diskrétním Wolfson Microelectronics D/A převodníkem. Celá analogová část má BDP-09FD také své vlastní napájení, oddělené od video sekce, opět pro minimalizaci rušení a poskytnutí nejlepšího možného signálu.

Zapnutí přístroje vyžaduje, tak jako u většiny Blu-ray přehrávačů, nějaký čas. Od okamžiku zapnutí do menu Pioneer to trvá BDP-09FD 25 sekund. To je oproti staršímu Pioneer Elite BDP-95FD, který jsme používali jako porovnání velký skok kupředu. Tomu to trvalo 58 sekund. Doba načtení disku u BDP-09FB se také velmi zlepšila. Při načítání „Temného rytíře“ to BDP-09FD trvalo zrhuba dvě sekundy pod dvě minuty, než zobrazil úvodní logo Warner Brother, na rozdíl od 2 minut a 45 sekund u BDP-95FD.

Naše první subjektivní srovnání Blu-ray proběhlo na ISF kalibrované plasmě Pioneer Eliter PDP-6010FD ve vzdálenosti zhruba 3 metry. Vypnuli jsme všechny obrazové módy na obou přehrávačích a pustili jsme dvě kopie již dříve zmíněného „Temného rytíře“. Výsledky tu byly poměrně nepřekvapivé, protože oba přehrávače předvedly naprosto strhující obraz v 1080p/24fps. IMAX sekce disku obsahoval enormní množství detailů a velké množství barev i kontrastu. BDP-09FD má mnoho nastavení obrazu dostupných z on-screen menu. Dodává se s několika přednastavenými profily, které mají pomoci optimalizovat výstup přehrávače na různých obrazovkách. Tyto profily zahrnují „Projektor“, „LCD“, „PDP“, „Pioneer PDP“, „Professional“ (což zdá se potlačuje většinu processingu) a také tři prázdné „Memory“ pozice, kam si uživatel může nastavit profil dle své potřeby. Také je zde mnoho možností vylepšení videa, včetně několika typů redukce šumu, dvě možnosti zaostření, přidání detailů, kontrola úrovně bílé a černé, gamma, sytost a další. S profilem „Professional“ jsou všechna tato nastavení ignorována a přehrávač se zdál produkovat nejpřirozenější, filmový obraz. Pokud přeci jen potřebuje filmový materiál, na nějž koukáte, nějakou drobnou pomoc, pak jsou všechna tato nastavení to, co odlišuje BDP-09FD od konkurentů. Možnosti opravy chyb obrazu jsou s těmito nastaveními skoro nekonečné. S potlačením šumu na zhruba polovině účinnosti bylo zrno tam, kde se předtím v Temném rytíři zdálo jen nepatrně viditelné, kompletně pryč. Kontrola černé je také mimořádně účinný prostředek, jen jedno kliknutí stačí pro znatelné zvýšení kvality prokreslení inkoustové černi filmu. Přechod k restaurované Blu-ray verzi Kmotra od Francise Forda Coppoly mě přiměl hrát si s všemožnými kontrolami obrazu. Zatímco syté zrno, jistá potemnělost a sépiový nádech jsou součástí „klasického“ dojmu z filmu, přesto je BDP-09FD dokázat jemně i méně jemně „vyladit“ tak, aby výsledný obraz vyhovoval téměř komukoliv. Se zapnutými všemi čtyřmi redukcemi šumu zhruba na třech čtvrtinách byl i ten zbytek zrna, který zůstal na BD verzi téměř pryč, přestože stále zůstal ten přirozený „filmový“ dojem. Shlédl jsem na konci dne, nalákán Kmotrem, několik dalších starších filmů převedených na Blu-ray a mohu s klidným svědomím říci, že čím méně kvalitní váš materiál je, tím více oceníte silné processingové nástroje, nabízené tímto přehrávačem.

Přehrávání standardních DVD disků bylo také skvělé, protože, zcela upřímně, je BDP-09FD tím nejlepším DVD přehrávačem, který jsem viděl. Dokonce i v módu „Professional“, s minimálním vlivem na výstup, byl obraz zřetelně čistší a měl více detailů než na BDP-95FD nebo mé referenční PS3, kterou normálně používám pro přehrávání Blu-ray a DVD. Dokonce i film s tunami zrna jako „Zachraňte vojína Ryana“ si zachoval svůj přirozený, filmový vzhled, ačkoliv znatelně očištění od rušivého šumu. Část, která na tomto DVD doopravdy odhalila skvostnou práci BDP-09FD, byla kapitola 7, kdy začíná bouře. Blízký záběr na velký zelený list opravdu potvrdil, jak BDP-09FD čistí obraz při zachování či zvýšení úrovně detailů. Porovnání výstupu 1080p24 a „source direct" módu (který přehrává 480i kvalitu přímo z disku), při zvětšení obrazu televizí, bylo šokující. Obraz z přehrávače byl skvělý v každém směru, ostrý a kompaktní. Kontrast, rozlišení a redukce šumu hrály úplně jinou ligu. Samozřejmě že všechny úpravy obrazu fungují také při přehrávání standardních DVD a z mých testů vyplývá, že jsou zde mnohem užitečnější než u Blu-ray disků. Jen trochu opatrnosti, při sledování DVD lze tyto úpravy snadno přehnat. Jen pár dílků navíc u redukce šumu a tváře herců se rázem stanou slitými a nepřirozenými, tak trochu jako na levnýc LCD displejích. Jeden malý zádrhel při přehrávání DVD na tomto zařízení bylo ovládací menu na obrazovce při přehazování rozlišení a podobných činnostech. Při přehrávání BD disků bylo menu jasné a ostré. Při přehrávání DVD (a audio CD) poněkud roztřesené a v nízkém rozlišení. Dost možná to je kvůli poměrně novému firmwaru v přehrávači a bude to v další verzi odstraněno.

Výkon v audio oblasti, jak byste čekali, je také prvotřídní. Poslal jsem Dolby TrueHD do mého referenčního Pioneer VSX-9120TXH a byl jsem nadšen širokou, vzdušnou scénou a hlubokým basem. Několik Blu-ray disků, kódovaných jiným neztrátovým kodekem potvrdilo tyto dojmy. Přestože by neměl být rozdíl v tom, zda se kodek dekóduje v přehrávači nebo receiveru, zdálo se mi z nějakého důvodu, že přehrávač produkuje otevřenější a prostornější scénu s realističtějšími dialogy, zvláště po srovnání hlasitosti na AVR. Bohužel tento tetovací přístroj ke mně přišel na poslední chvíli jako překvapení, takže jsem nebyl dostatečně vybaven ekvalizéry a dalšími nástroji k testu multikanálových výstupů. Přesto – osazení D/A převodníky Wolfson Microelectronics bude jistě vhodné pro ty, kteří chtějí (nebo musí) posílat analogový signál do zařízení bez HDMI.

Tak jako jsme provedli „reálné“ testy, nechali jsme BDP-09FD projít také ohněm Blu-ray testů Silicon Optics HQV Benchmark. Nepřekvapivě zvládl přehrávač vše co jsme mu naložili s notnou rezervou. Prošel perfektně testem ztráty rozlišení i oběma testy chybovosti. Co nás překvapilo byl fakt, že tento přehrávač odvedl při korekci obrazových chyb lepší práci než plasmová obrazovka PDP-6010FD, které se všeobecně přisuzuje jeden z nejlepších video procesorů známých člověku.

Sbírání A/V vybavení může být velmi vyčerpávající a po čase také finančně náročný koníček. Je snadné dosáhnout poměrně slušné úrovně kvality za rozumné peníze, ale jakékoliv další skoky v kvalitě mají tendenci být menší a menší, zatímco cena roste exponenciálně. Blu-ray přehrávač za 300 dolarů může hrát pro většinu zákazníků skvěle. A opravdu BDP-09FD za 2 200 dolarů hraje sedmkrát lépe? Šance tu je tím víc, čím „více high-end“ je i zbytek vašeho domácího vybavení; tím více uslyšíte a uvidíte rozdílů. BDP-09FD je zaměřen velmi úzce na to malé procento nadšenců, kteří mají nároky a vášeň mít ve svém stojanu jen to nejlepší. Přestože někdo důvody ke koupi vidět nemusí, zbytek těch, kteří hledají takovouto úroveň přehrávač, jej může považovat za vrchol pyramidy mezi moderními DVD a Blu-ray přehrávači a jejich technologiemi.

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio