Začalo to Léta Páně 1962, kdy zástupce tehdy strmě stoupající firmy Motown Records uslyšel na klavír hrát malého, od narození slepého černého chlapce jménem Stevland Hardaway Judkins. Jeho fenomenální hra ho zaujala natolik, že vůbec nebral v potaz věk mladého génia a nabídl mu první "plnoprávnou" profesionální smlouvu. To byl začátek výjímečné kariéry, která znamenala prodej 70ti milionů alb (s více jak 30ti miliony prodaných singlů), navíc ověnčených famózními 25ti cenami Grammy (či 35ti singly v TOP TEN - podle toho co je pro vás "víc") - vskutku vyvážená kombinace kvality a komerční úspešnosti. Co víc si lze přát...

Pro první představení v místních krajích poněkud nedoceněného hudebního génia Stevie WONDERa jsem zvolila velmi povedený "rybičkový" (počet rybiček na přední a zadní straně obalu odpovídá počtu skladeb) dvouCDčkový výběr, který plně pokrývá hudebně nejlepší období (jen v letech 1975-76 posbíral S.W. 9 cen Grammy) tvorby tohoto zpěváka, producenta a multiinstrumentalisty (to VŠE, u většiny skladeb, SOUČASNĚ). Original Musicaquarium 1 je výběrem toho nej- od alba "Music of my Mind" (1972), po "Hotter than July" z podzimu 1980, tedy z let kdy byl Stevie na absolutním vrcholu sil i popularity a každé další vydané LP "automaticky" znamenalo umístění v albovém TOP TEN a zrovna tak rezervaci sedadla při předávání cen Grammy.

Velká škoda, že pulsující energii hudby S.W. nelze přenést do slov a vět, takové doporučení by bylo "tisícinásobně" lepší, než "nudné" konstatování o tom jak se všechny skladby na výběru umístily minimálně v TOP 40 či že album je násobně zlaté a v době vydání důsledně provětralo horní příčky jak britské, tak domácí hitparády. Jde totiž o opravdu precizně udělaný a značně "našlapaný" výběr nejen hitů (navíc s lákadlem 4 bonusových skladeb, přidaných vždy jako poslední na každé straně LP - album původně vyšlo r. 1982), ale i dobře zachycený "esprit" hudby vrcholného období špickového hudebníka a skladatele rhythm and blues(ové) hudby (do jisté míry NEmajícího konkurenci). Přesto se mu ne zcela daří odhalit celou škálu schopností, kterou Stevie v onom desetiletí předvedl. To ale není až takové překvapení, pokud znáte jeho řadové desky, které jsou (většinou, v onom desetiletí však snad i VŠECHNY) mnohem víc, než pouhopouhouu náhodnou sbírkou písní.

Konkrétně dvě dvojalba z druhé půlky 70tých let, konkrétně "Songs of the Key of Life" (Grammy - album roku, kritikou celkově nejlépe hodnocené STEVIEho album vůbec) a následující "Journey Throught The Secret Life of Plants" z roku ´79 (které by se zase, asi skoro určitě, dostalo do MÉHO albového TOP TEN) jsou zřetelnou ukázkou, proč nelze hudbu S.W. "svázat" do nějakého "Best of" či "Greatest Hits". Zmíněná (dvoj)LP/CD (d)oceníte o to více, když si uvědomíte dobu/roky jejich vzniku. Šlo o období, kdy na půl roku měli první místo v ALBUM CHARTS bloknuté 3 bratři v bílých oblečcích, za asistence tančícího Johna Travolty falzety pějící o tom, že "sobotu co sobotu na ně leze horečka", nicméně pak se asi nějak "dali dohromady" (Saturday Night Fever - Night Fever a Stayin Alive - to jen kdyby někdo náhodou nevěděl).

Komplexnost těchto STEVIEho 2alb (i když to mnohé možná překvapí, S.W. si totiž trochu "pokazil" renomé svými komerčnějšími opusy v 8. dekádě 20. století - viz dále) je na úrovni nejlepších opusů z pera ROGERa WATERSe - a asi se shodneme, že výběr "hitů" od Pink Floyd (Echoes se docela povedly) sice neurazí, nicméně řadové album je řadové album, že? A se S.W. je to stejné, výběr (jak Echoes, tak Original Musicaquarium 1) je jednoznačně POCHVALYHODNÝ, ale hudba které jsou výběrem je tak (moc) dobrá, že ke koupi/poslechu je lepší/vhodnější doporučit rovnou celá alba.

O "energetickém náboji" hudby S.W. jsem se již zmínila, ne o jejím "vedlejším efektu", jímž je "přímý útok" na jednotlivé části vašeho těla. I nejzatvrzelejší ULTRAzapšklé škarohlídy totiž s vysokou pravděpodobností, díky neutuchajícím návalům energie z ní pramenící a VŠEstrhujícímu rytmu přiměje (no, spíše "donutí") k pokyvování hlavou, podupávání nohou a dále stoupajícím projevům (naprosté) "pohlcenosti" hudbou - neobávejte se (a "odvažte se"), tento syndrom byl pozorován u naprosté VĚTŠINY posluchačů a lze ho považovat za "normální".

Čiročiré esenci hudby zakomponované ve skladbách Stevie WONDERa prostě NELZE uniknout (popravdě k "přikyvování do rytmu" většinou postačí prvních pár taktů hned úvodní "Supertition" z alba Talking Book, jinak to ex-jedničky amerického žebříčku).

Je těžké nedoporučovat tak povedený výběr, ale "řadovky" z oněch let jsou prostě lepší. Tady je asi vhodná chvíle zmínit ještě komplexnější "bestofku" (4CD Box) s názvem "At The Close of a Century", obsahující to nejlepší z dílny S.W. až po rok (svého vydání) 1999. Pro ty, kteří dávají přednost řadovým albům (a to s výjimkou Britney a Robbieho atd. smysl mívá) a přesto by výběr ve své sbírce uvítali, je doporučeníhodný ještě jeden (též 2diskový) "takévýběr", a to výborný záznam živých vystoupení v Ósace a Tel Avivu - "Natural Wonder" z roku 1995.

HITové pokračování s názvem Original Musicaquarium č. 2 se na trhu ještě neobjevilo (ale na rozdíl od ROGER WATERSova Flickering Flame 2 šanci vidím) a i když 80tá a 90tá léta Stevie neměl (až) tak hudebně nabitá - byť je začal VELMi superHITově, s PAULem McCARTNEYm v duetu "Ebony and Ivory" (kdo byl tehdy naživu a nezná ho, nechť se přihlásí, dostane bonbon). Kdo nikdy neslyšel ani následující "I Just Called to Say I Love You" z filmu "The Woman in Red", obdrží rovnou celý pytlík (nemyslím že by redakci hrozilo "zruinování") - je jasné, že výběr Original Musicaquarium 2 by "mdlý" rozhodně nebyl, nicméně přes všechnu "hitovost" kvalit jedničky dosáhnout šanci nemá (stejně doufám, že Stevie ho v plánu má).

I když v nedostatku materiálu by problém evidentně nebyl, tak "tak nějak ebonyivorové" bylo skoro celé následující Stevieho "patnáctiletí" (i proto DOPORUČUJi - když už někdo chce/preferuje "greatest hits" - tak právě TENTO výběr: Original Musicaquarium 1). Je to trochu škoda, neb S.W. má určitě "na víc" - navíc v očích mnoha lidí mu bohužel zůstala právě TATO "nálepka", a předchozí PERLY jeho tvorby, vytyčující hranice kvalitní a přitom docela masově poslouchatelné hudby, zůstávají neprávem opomenuty. Pomineme-li pár hitovek a srovnáme-li jeho tvorbu s tím co tou dobou produkovali ostatní, nebylo to vlastně až tak špatné, nicméně VÝRAZNÁ NÁPRAVA reputace (a opětovný respekt kritiků) přišel s prozatím posledním, před 5ti lety vydaným řadovým albem "A Time to Love" (s graficky vtipně zpracovaným názvem na obalu). Je opět více než dobré a dává připomenout to, čím je S.W. tak výjimečný. Hudebně se zde vrací k tomu co umí nejlépe, tedy skládat a hrát harmonicky plnokrevnou dynamickou procítěnou živou rytmickou skvěle šlapající muziku, neboli soul.

V případě Stevie WONDERa doslovný překlad slova opravdu platí. Je to hudba duše (pro duši), takže nebojte se/neváhejte - a SOUL(něte) si se Steviem. Opravdu to stojí za to...

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika