Záběr firmy Pioneer je značný. Kromě nepřeberného množství A/V receiverů a v poslední době i velmi seriózně pojatých stereo produktů (včetně opravdu hodně high endové a nepříliš citované divize TAD) je to také řada lifestylových produktů – věže, věžičky, celá domácí kina a v neposlední řadě i dokovací zařízení pro telefony s logem nakousnutého jablka, protože tento segment je právě tím, co značky přináší do každé domácnosti.

My jsme měli možnost vyzkoušet i elegantní, maličký a v zásadě levný dok s reproduktorem XW-BTS7-T, určený primárně novým generacím zařízení Apple. Cílem elegantně a nenápadně tvarovaného zařízení je nenápadně postávat v elegantním bytě a zahrát – jednoduše, rychle a kultivovaně. Je to tak v zásadě ideální „manželkovský" produkt.

XW-BTS7-T vypadá moc hezky – předek kryje poměrně tlustý rámeček s černou průzvučnou látkou, kvádr samotného těla pak má výrazně zaoblené rohy a je pokryt opravdu pěknou „falešnou" dýhou, u které byste bez doteku jen stěží poznali, že není skutečně dřevěná. Estetika v dané cenové třídě rozhodně na jedničku.

Za mřížkou se skrývá dvojice širokopásmových reproduktorů a „oko" přijímače infračerveného signálu. I odkrytý je přístroj poměrně elegantní, ale svou vyváženou estetiku ztrácí. Přímo uprostřed nahoře je umístěn samotný dok, tedy lightning konektor pro Apple zařízení posledních tří generací, k němu „záda" pro opření přístroje (miniaturní datový konektor by se také mohl lehce vylomit) a sada ovládacích tlačítek, doplněná dvěma LEDkami – jedna ukazuje dokování přístroje, druhá bezdrátový přenos dat. Přímo na XW-BTS7-T můžete ovládat hlasitost, vše ztlumit, pustit navolenou skladbu a vybrat mezi vstupy. Je vidět, že ovládání bude probíhat výhradně přes samotný připojený přístroj. Kousek od doku je ještě ikona, která symbolizuje bod pro spojení pomocí NFC. Spárování mobilního zařízení s Pioneer XW-BTS7-T pomocí Bluetooth tak zvládne i vaše babička.

Zadní stěna je rovná, pojatá bez excesů, zjevně určená k otočení někam „pryč od publika". Najdete tu jen otvor bassreflexu s malým průměrem a zcela prostý nějakého nátrubku, je tu ještě destička s přípojnými místy – 3,5 mm analogový jack pro vstup dat z externích zdrojů a USB konektor, který je určen pro připojení iPod a iPhone přístrojů, které nemají konektor Lightning. Pak už jen vstup napájení pro pulzní zdroj.

Zhruba dvoukilový přístroj vám na stole zabere půdorys 29,3 x 14,3 cm a na výšku vystoupá opět do 14,3 cm. Není to tedy rozhodně žádný obr. Měniče o průměru 7,7 cm pocházejí z laboratoří Pioneer a mají papírovou membránu. To je také asi vše, co o nich potřebujete vědět. Mají maximální zatížitelnost 15 Wattů, což je víc, než byste si měli dovolit do takhle drobného zařízení pustit.

Kromě již zmíněných kabelových připojení můžete svůj přístroj k XW-BTS7-T připojit také pomocí Bluetooth. Standardům A2P a AVRCP by slušel ještě aptX.

Zkoušeli jsme přístroj primárně s Apple iPhone 5, jak přímým připojením, tak přes Bluetooth. Rozdíl mezi oběma připojeními je neznatelný.

„West Coast" Lany del Rey („Ultraviolence" | mp3 | 16 – 44,1) stojí na výrazné basové lince a budete nejspíše překvapeni, že na své rozměry umí sáhnout XW-BTS7-T poměrně hluboko. Podle měření je to nějakých 70 – 80 Hz, poslechově nelze než souhlasit. Subjektivně by snad mohlo být basu i o něco méně, ale jde rozhodně o „hezký" zvuk, který si získá vaši pozornost. Není těžký, je měkký a vřelejší, jak je u Pioneer zvykem. Z malého objemu pak zvládne XW-BTS7-T ozvučit i několikametrové okolí, aniž byste cítili nedostatek energie.

Edgova kytara a Bonův vokál ve „Where the streets have no name" („Joshua Tree" | mp3 | 16 – 44,1) jsou trochu upozaděné; malý Pioneer sice dělá co může, ale fyzika je fyzika. Trochu sem proniká rezonance tenké skříně, na daný typ zařízení ale hraje Pioneer čistě a nástroje jsou rozumně oddělené. Kytara ale umí být řízná a energická.

Činely v Brubeckově „Take Five" („Time Out" | mp3 | 16 – 44,1) byly až nečekaně čisté a přitom klidné. Inženýři u Pioneer vyladili zvuk tak, aby sice necinkal, ale zato se dal poslouchat velmi dlouho. Neohromí vás tak dokonalým rozlišením, ale víc si za své peníze asi přát nemůžete a neútočnost by měla být v nejzákladnějších třídách vyvažována zlatem.

Mozartova „Malá noční hudba" (mp3 | 16 – 44,1) ukazuje, že Pioneer se snaží, seč může, ale respektuje fyzikální zákony a nesnaží se mermomocí dynamiku prosadit i z malé skříně a menších měničů. Pokud udržíte hlasitost v rozumných mezích, pak subjektivně působí i živost skladby slušně, nástroje jsou menší, ale ne utopené a nějak dramaticky komprimované.

Za něco málo přes čtyři tisíce dostanete elegantní zařízení, které elegantně obslouží váš iPod nebo iPhone, stejně jako elegantně zapadne do interiéru. A o to jde. Zvuk je slušný, adekvátní cenové třídě a účelu zařízení, tedy zahrát kulisovou, pohodovou, nekonfliktní hudbu. Akustické i uživatelské pohodlí vám umožní v pohodě hrát cokoliv chcete a XW-BTS7-T vám může být dobrým společníkem třeba v kuchyni, ložnici, kanceláři nebo kdekoliv jinde.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro v pěti cyklech, vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na iPhone 5 přes Bluetooth s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 44 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Je naprosto nesmyslné měřit frekvenční charakteristiku zařízení tohoto typu, nicméně nedalo nám to – kultivovaný, neuječený zvuk se nám líbil. Jak vidno, podobná křivka by nebyla urážlivá ani u menších regálovek s cenou kolem 5 – 10 tisíc. Zhruba od 80 Hz, kdy se objevuje plnohodnotný signál, je průběh rozumně vyrovnaný – je tu znát touha po výraznějším basu a tedy plnějším zvuku, stejně jako určité potlačení středů, kterého kdyby nebylo, zvuk by působil transparentněji.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 4 290,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dokud se nedotknete, věříte, že povrch je opravdu dřevěný

+ velmi pohodlné řešení (nejen) pro majitele Apple zařízení

+ dálkové ovládání

+ na maličký objem jde docela hluboko (+ / - 70 Hz)

+ nevysaje vám peněženku

+ klidný zvuk, který může v pohodě hrát na pozadí

ZÁPORY

- nejde o poslední výkřik na poli transparentnosti...

- ... ani na poli údernosti (ozvučení večírku prostě nečekejte)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

200 300 chord

200 300 xavian

200 200 koss

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 rpaudio

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
Cardas High Speed SB USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Struny podzimu

Začal sychravý podzim, večery začínají brzo a ven se člověku nechce, takže by se dost možná dalo říct, že je nejlepší část roku pro ty, kteří rádi poslouchají hudbu - už si nemusíme vymýšlet důvody, proč nikam nejít a proč zůstat v teple domova s oblíbenou hudbu na oblíbeném médiu.

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 grandinote 200 200 spalicek 

200 200 audio visual 200 200 voice 200 200 psg 200 200 ketos 200 200 hifihomeart 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 mareka audio 

200 200 4ce distribution 200 200 htp 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha