Záběr firmy Pioneer je značný. Kromě nepřeberného množství A/V receiverů a v poslední době i velmi seriózně pojatých stereo produktů (včetně opravdu hodně high endové a nepříliš citované divize TAD) je to také řada lifestylových produktů – věže, věžičky, celá domácí kina a v neposlední řadě i dokovací zařízení pro telefony s logem nakousnutého jablka, protože tento segment je právě tím, co značky přináší do každé domácnosti.

My jsme měli možnost vyzkoušet i elegantní, maličký a v zásadě levný dok s reproduktorem XW-BTS7-T, určený primárně novým generacím zařízení Apple. Cílem elegantně a nenápadně tvarovaného zařízení je nenápadně postávat v elegantním bytě a zahrát – jednoduše, rychle a kultivovaně. Je to tak v zásadě ideální „manželkovský" produkt.

XW-BTS7-T vypadá moc hezky – předek kryje poměrně tlustý rámeček s černou průzvučnou látkou, kvádr samotného těla pak má výrazně zaoblené rohy a je pokryt opravdu pěknou „falešnou" dýhou, u které byste bez doteku jen stěží poznali, že není skutečně dřevěná. Estetika v dané cenové třídě rozhodně na jedničku.

Za mřížkou se skrývá dvojice širokopásmových reproduktorů a „oko" přijímače infračerveného signálu. I odkrytý je přístroj poměrně elegantní, ale svou vyváženou estetiku ztrácí. Přímo uprostřed nahoře je umístěn samotný dok, tedy lightning konektor pro Apple zařízení posledních tří generací, k němu „záda" pro opření přístroje (miniaturní datový konektor by se také mohl lehce vylomit) a sada ovládacích tlačítek, doplněná dvěma LEDkami – jedna ukazuje dokování přístroje, druhá bezdrátový přenos dat. Přímo na XW-BTS7-T můžete ovládat hlasitost, vše ztlumit, pustit navolenou skladbu a vybrat mezi vstupy. Je vidět, že ovládání bude probíhat výhradně přes samotný připojený přístroj. Kousek od doku je ještě ikona, která symbolizuje bod pro spojení pomocí NFC. Spárování mobilního zařízení s Pioneer XW-BTS7-T pomocí Bluetooth tak zvládne i vaše babička.

Zadní stěna je rovná, pojatá bez excesů, zjevně určená k otočení někam „pryč od publika". Najdete tu jen otvor bassreflexu s malým průměrem a zcela prostý nějakého nátrubku, je tu ještě destička s přípojnými místy – 3,5 mm analogový jack pro vstup dat z externích zdrojů a USB konektor, který je určen pro připojení iPod a iPhone přístrojů, které nemají konektor Lightning. Pak už jen vstup napájení pro pulzní zdroj.

Zhruba dvoukilový přístroj vám na stole zabere půdorys 29,3 x 14,3 cm a na výšku vystoupá opět do 14,3 cm. Není to tedy rozhodně žádný obr. Měniče o průměru 7,7 cm pocházejí z laboratoří Pioneer a mají papírovou membránu. To je také asi vše, co o nich potřebujete vědět. Mají maximální zatížitelnost 15 Wattů, což je víc, než byste si měli dovolit do takhle drobného zařízení pustit.

Kromě již zmíněných kabelových připojení můžete svůj přístroj k XW-BTS7-T připojit také pomocí Bluetooth. Standardům A2P a AVRCP by slušel ještě aptX.

Zkoušeli jsme přístroj primárně s Apple iPhone 5, jak přímým připojením, tak přes Bluetooth. Rozdíl mezi oběma připojeními je neznatelný.

„West Coast" Lany del Rey („Ultraviolence" | mp3 | 16 – 44,1) stojí na výrazné basové lince a budete nejspíše překvapeni, že na své rozměry umí sáhnout XW-BTS7-T poměrně hluboko. Podle měření je to nějakých 70 – 80 Hz, poslechově nelze než souhlasit. Subjektivně by snad mohlo být basu i o něco méně, ale jde rozhodně o „hezký" zvuk, který si získá vaši pozornost. Není těžký, je měkký a vřelejší, jak je u Pioneer zvykem. Z malého objemu pak zvládne XW-BTS7-T ozvučit i několikametrové okolí, aniž byste cítili nedostatek energie.

Edgova kytara a Bonův vokál ve „Where the streets have no name" („Joshua Tree" | mp3 | 16 – 44,1) jsou trochu upozaděné; malý Pioneer sice dělá co může, ale fyzika je fyzika. Trochu sem proniká rezonance tenké skříně, na daný typ zařízení ale hraje Pioneer čistě a nástroje jsou rozumně oddělené. Kytara ale umí být řízná a energická.

Činely v Brubeckově „Take Five" („Time Out" | mp3 | 16 – 44,1) byly až nečekaně čisté a přitom klidné. Inženýři u Pioneer vyladili zvuk tak, aby sice necinkal, ale zato se dal poslouchat velmi dlouho. Neohromí vás tak dokonalým rozlišením, ale víc si za své peníze asi přát nemůžete a neútočnost by měla být v nejzákladnějších třídách vyvažována zlatem.

Mozartova „Malá noční hudba" (mp3 | 16 – 44,1) ukazuje, že Pioneer se snaží, seč může, ale respektuje fyzikální zákony a nesnaží se mermomocí dynamiku prosadit i z malé skříně a menších měničů. Pokud udržíte hlasitost v rozumných mezích, pak subjektivně působí i živost skladby slušně, nástroje jsou menší, ale ne utopené a nějak dramaticky komprimované.

Za něco málo přes čtyři tisíce dostanete elegantní zařízení, které elegantně obslouží váš iPod nebo iPhone, stejně jako elegantně zapadne do interiéru. A o to jde. Zvuk je slušný, adekvátní cenové třídě a účelu zařízení, tedy zahrát kulisovou, pohodovou, nekonfliktní hudbu. Akustické i uživatelské pohodlí vám umožní v pohodě hrát cokoliv chcete a XW-BTS7-T vám může být dobrým společníkem třeba v kuchyni, ložnici, kanceláři nebo kdekoliv jinde.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro v pěti cyklech, vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na iPhone 5 přes Bluetooth s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 44 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Je naprosto nesmyslné měřit frekvenční charakteristiku zařízení tohoto typu, nicméně nedalo nám to – kultivovaný, neuječený zvuk se nám líbil. Jak vidno, podobná křivka by nebyla urážlivá ani u menších regálovek s cenou kolem 5 – 10 tisíc. Zhruba od 80 Hz, kdy se objevuje plnohodnotný signál, je průběh rozumně vyrovnaný – je tu znát touha po výraznějším basu a tedy plnějším zvuku, stejně jako určité potlačení středů, kterého kdyby nebylo, zvuk by působil transparentněji.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 4 290,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dokud se nedotknete, věříte, že povrch je opravdu dřevěný

+ velmi pohodlné řešení (nejen) pro majitele Apple zařízení

+ dálkové ovládání

+ na maličký objem jde docela hluboko (+ / - 70 Hz)

+ nevysaje vám peněženku

+ klidný zvuk, který může v pohodě hrát na pozadí

ZÁPORY

- nejde o poslední výkřik na poli transparentnosti...

- ... ani na poli údernosti (ozvučení večírku prostě nečekejte)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

200 300 xavian yamaha

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio