800 250 loewe

Jméno americké audio legendy Marantz jistě netřeba nijak hlouběji připomínat – přestože poslední dobou v České republice měla značka trochu méně výrazné místo, pod křídly nového distributora se zdá svítat na lepší časy. Přestože Marantz si své ostruhy vydobyl jakožto výrobce skvělých dvoukanálových přístrojů, zvláště pak zesilovačů, nemalý podíl v produktovém portfoliu dnes zaujímají také receivery pro domácí kino. Nový model SR7005 pak stojí na vrcholu AVR řady – nepočítáme-li špičkové a poněkud jinak naceněné dělené high endové přístroje. Navíc je oproti papírově srovnatelné konkurenci o pár tisícovek levnější.

SR7005 je zástupcem dospělé třídy A/V zesilovačů, vzhled vnější slupky vychází z řady Premium. Tělo přístroje působí velmi masivně a bytelně, přesto má při rozměrech cca 20 x 40 x 40 cm jen maličko přes 13 kg. Není to zcela málo, ale receiver se zdá vážit minimálně třikrát tolik. Svůj díl na tomto dojmu má i velmi čistý přední panel, připomínající nejdražší modely značky, skvěle zpracovaného hliníkového plátu je radost se dotýkat. Horní polovina na stranách mírně zkoseného čela hostí tři prvky kulatého tvaru a stejného průměru – uprostřed nevelký, ale dostatečně dominantní displej s modrým orámováním, Marantzovskou hvězdičkou a dobře čitelnými, byť díky rozměrům zobrazovače notně zkratkovitými oznámeními o aktuálním provozním stavu. Vpravo je ovladač hlasitosti s příjemně plynulým chodem, zasloužil by snad jen o maličko větší odpor. Stejný klad i zápor má i druhý stejný ovladač, sloužící pro výběr vstupů.

Spodní polovina předního panelu nese na první pohled už jen spínací knoflík, většinu prostoru v prostřední části zesilovače zabírá kryt – za ním najdeme druhý, poněkud větší displej, USB a HDMI konektor, optiku, sluchátkový konektor.... Prostě sadu ovládacích prvků a konektorů pro časté použití, respektive častou výměnu.

Zadní panel je, tak jak se na správný A/V receiver sluší a patří – plný vstupně-výstupních konektorů. Vizuálně dominuje jedenáct párů reproterminálů, víceméně odpovídajících standardu podobného druhu přístrojů. Jsou poněkud těsně u sebe a zavedení alespoň trochu tlustších kabelů se tak stává zkouškou šikovnosti – kdo to dokáže napoprvé a bez problémů, měl by se stát hodinářem. Druhá nejdůležitější je bezpochyby sada HDMI vstupů v počtu pěti a dvoučlenná sada HDMI výstupů standardu 1.4a. Najdeme zde také dva optické digitální vstupy a jeden výstup, dva koaxiální digitální vstupy, čtyři kompozitní video vstupy a dva výstupy, stejný počet komponentních. Analogových stereo vstupů napočítáme sedm, z toho jeden patří MM phono předzesilovači. Hned vedle je pak analogový 7.1 vstup pro každý případ. Nejspodnější řadu zabírá čtveřice analogových dvoukanálových výstupů – dva pro nahrávací zařízení a dva označené Zone 2 a Zone 3 pro velmi základní multiroom. Vedle nich je pak ještě 7.2 konfigurace pre-out výstupů – například pro aktivní reprosoustavy nebo řízení extra koncových zesilovačů. Dnes už povinnou výbavou se stává RS232 port pro integraci do inteligentních ovládacích systémů a AM a FM anténa.

Příjemným bonusem, hodným cenové úrovně přístroje je LAN port, sloužící nejen k aktualizaci ovládacího software, ale také pro funkce internetového rádia a DLNA streamování ze sítě (pouze audio signál a fotografie), plus možnost využívání některých rozšířených internetových služeb typu Flickr nebo Napster. Tedy rozšířených převážně na západ od českých hranic.

Ještě poměrně horkou novinkou je také možnost využít „tak trochu multiroom“ AirPlay – nyní je zdarma ke stažení přímo na webových stránkách výrobce. Díky Applovské aplikaci je možné streamovat do receiveru data z iTunes, nainstalovaných na jakémkoliv počítači v síti, vybírat si, kam daná hudba poteče a základním způsobem přístroj ovládat. Tolik ve zkratce, o AirPlay a jeho využití lze dohledat mnoho a mnoho informací třeba na http://www.apple.com/itunes/airplay/.

Zesilovací část disponuje dostatečně velkým výkonem téměř pro jakékoliv reprosoustavy – digitální zesilovač dává do 8 Ohmové zátěže výkon 125 Wattů, míněno do každého ze sedmi kanálů. Slušnou rychlost zesilovače naznačuje pracovní frekvenční rozsah 10 – 100 000 Hz. O stabilitu se stará EI transformátor.

Samozřejmostí mezi vlastnostmi receiveru na pomezí high endu je zcela jistě diskrétní zesilovací část (v případě Marantz s firemní technologií Current Feedback) a moderní D/A převodník. DAC v SR7005 využívá třiceti dvou bitový čip SHARC z portfolia Analog Devices. Ten umožňuje receiveru zpracovávat data až do kvality 24 / 192, dostatečné pro všechny moderní potřeby. Kvalitu videa zajišťuje 10ti bitový Anchor Bay procesor ABT2015, momentálně ve čtvrté generaci. Receiver díky tomu umí také výborně přepočítávat obraz na HD rozlišení, není-li to ve zdroji signálu dostatečné. Ne že by SD díky tomu dosáhnout HD kvalit, rozhodně je to ale krok k lepšímu. Obvody Marantz také dokáží poněkud poopravit nevalnou kvalitu digitálních dat v přenosných přehrávačích – a to pomocí technologie M-DAX, vycházející ze starší technologie Dynamic Audio eXpander. Jednoduše řečeno interpoluje z přijímaných dat pravděpodobně chybějící frekvence a přehrává je – a skutečně to poměrně pomáhá, i když logicky to žádný zázrak být nemůže.

Tak jako téměř každý receiver, i Marantz SR7005 skrývá ve svých útrobách kalibrační systém – sedm tisíc pětka využívá osvědčený systém DSP Audyssey s širokými možnostmi. Je celkem zbytečné tu vypisovat dopodrobna veškeré jeho výhody a schopnosti – snad postačí říci, že snadná a dobře provedená kalibrace pomůže srovnat nedokonalosti v místnosti, dokáže přizpůsobit každý kanál a jeho projev představám posluchače a také se postará o inteligentní seřízení dynamiky a energie proudící do místnosti. Snadné, jednoduché, byť dosud poměrně základní řešení – díky jednoduchosti použití by ale takový systém slušel i mnoha stereo komponentům v problematických prostorách, nicméně k jeho realizaci se ze známějších zatím odhodlal jen Peter Lyngdorf. Pointou ale každopádně je, že systém Audyssey je nenáročně funkční a to je přesně ten komfort, který je u téměř padesáti tisícového stroje důležitý.

Marantz hrál jako stereo zesilovač i jako stroj pro domácí kino – připojený Blu-ray nesl označení Pioneer BDP-LX71, kabeláž zase značky Eagle Cable, Monster Cable, QUAD a ProAc, reprosoustavy, tvořící domácí kino byly Harbeth Monitor 30 jako hlavní pár, Xavian Primissima druhé generace jako surround bedničky. Alternativou pak bylo Cabasse Eole 2 kompletní domácí kino.

Hodnocení obrazu u moderních receiverů podobné kategorie bývá poměrně snadné – je skvělý, máte-li adekvátní zobrazovač. Zvláště signály s vysokým rozlišením zvládá Marantz výborně, obraz je sytý, ostrý a krásně barevný. Jakékoliv subjektivní požadavky pak dotáhne k dokonalosti široká paleta korekcí a možností nastavení. Starší tituly pak alespoň částečně zkvalitní již zmiňovaný procesor Anchor Bay, odvádějící slušnou práci. Shrnuto a podtrženo, kvalita videa je u SR7005 přesně taková, jakou byste při dané cenovce očekávali a požadovali.

U audia to není tak jednoduché, už proto, že možných aplikací audio / video receiveru je více. V režimu multikanálového zvuku se projevuje víc než dostatečný výkon a skutečně vynikající dynamika zesilovačů. I složité efekty jako jsou masivní výbuchy nebo výstřely ve filmu „The book of Eli“ jsou vykreslené s přehledem a drtivou energií, která rozkmitá membrány vašich reprosoustav až děsivě snadno.

Kromě skvělé dynamiky má ale Marantz také cit pro podání detailů – i tichoučké zvuky a ruchy v surroundových kanálech Blu-ray disku „Constantine“ jsou čitelné a snadno rozpoznatelné. V témže filmu pak hlasy protagonistů správným mixem vynikají nad ostatními zvuky a vůbec si SR7005 dokáže udělat pořádek ve zvuku s nebývalou autoritou. Stinnou stránkou tohoto talentu je ale určitá tvrdost, projevující se ve vyšších hlasitostech. Trochu přebuzené stopy u ne úplně ideálních zvukových stop moderních spektáklů mohou tak časem lehce unavit.

U některých vypjatých scén jedné z novějších Bondovek „Casino Royale“ je ale znát, že právě u výbuchů, ale třeba i u doprovodné orchestrální hudby by slušelo Marantzu o maličko basu navíc – snaží se o střízlivější, realističtější podání zvuků soustředěním hlavně na čistotu a přehlednost středního a nejvyššího pásma, což ovšem není úplně cílem filmové produkce. Přesto, bohaté možnosti korekce doladí případné trable.

Pro slušnou reprodukci hudby předurčuje tento receiver už zmiňovaný charakter zvuku – relativní střízlivost a smysl pro detail se dají s klidným svědomím srovnat s leckterým dvoukanálovým strojem cenové kategorie mezi 20ti a 30ti tisíci. Opět se projevuje trochu tvrdší charakter, mající ale dobrý vliv na čistotu a čitelnost výšek a kontrolu basů – třeba album „Concorde“ od Modern Jazz Quartet je radost poslouchat. Hlavně díky jasně odměřeným tónům kontrabasu a činelům s jasnými a přirozenými dozvuky. Barvy tónů nejsou úplně dokonalé, ale blíží se kvalitě slušného high fidelity a to u receiveru rozhodně není málo.

Marantz má ideální charakter a energii pro podání moderní elektrifikované hudby. Takoví Rammstein se svým hutným zvukem nebo In Flames s nabroušenými kytarami zní jedna radost, spousta síly a strhující energie proudí do místnosti pod skvělou kontrolou digitálních zesilovačů v SR7005 a právě tvrdší zvukový charakter jim sluší.

A/V receiver SR7005 dělá katalogu Marantz čest. S dostatkem možností připojení i nastavení by měl vyhovět všem realistickým nárokům na stroj s cenou kolem padesáti tisíc korun, svým moderním designem a hodnotným výrobním provedením pak potěší každého kupujícího. Daní za energii, přehlednost a přesnost přehrávání zvukových stop je občasná lehce unavující tvrdost, ale ta se dá u filmu dobře tolerovat, neb pomáhá ke skutečně kinosálovému zážitku a u hudby se dá přežít, případně lehce „obejít“ prostým poslechem na nižších úrovních hlasitosti. Vzato kolem a kolem nabízí Marantz totéž co stejně vybavené konkurenční receivery a to za o něco maličko nižší cenu – SR7005 je prostě slušný produkt.

Kč 45 900,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ o maličko levnější než srovnatelná konkurence

+ velmi slušné výrobní provedení

+ dostatek vstupů i výstupů – zvláště dva HDMI výstupy

+ kontrola nad zvukem a dostatek výkonu

+ zvukový projev s energií a nadhledem

+ AirPlay a snadná tvorba jednoduchého multi-room

ZÁPORY

- větší podíl basu by prospěl při filmových produkcích (ale od toho tu jsou korekce)

- pro stereo reprodukci akustických žánrů může být zvuk poměrně tvrdý

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio