800 250 loewe

High-end v domácím kině... Předchozí věta bezpochyby rozdělila čtenáře na ty, kteří se těší na představení zajímavého přístroje a na ty, kteří si pohrdlivě odfrknou, protože podle nich slova „domácí kino" a „high-end" nemají co dělat v jedné větě, pokud tato nezní „v oblasti domácího kina prostě žádný high-end není". Sám za sebe říkám, že je, byť úzký. Mezi elitu se v magazínech nejčastěji řadí Pioneer SC-LX90 Susano, Yamaha RX-Z11 či dělené zesilovací prvky z dílen Marantz a Denon. A - hlavně v poslední době - právě AVR600.

Pětadvacetikilogramový macek z dílen Arcamu ve svém nenápadném, elegantním a moderně působícím těle skrývá pravděpodobně všechno, co můžete pro špičkové domácí kino potřebovat. Konektorová výbava je bohatá, přesně jako to u A/V receiveru očekáváte, ačkoliv někteří konkurenti nabízí ještě trochu vyšší počty vstupů a výstupů. Najdete tu pět RGB vstupů a jeden výstup, pět s-svideo a pět kompozitních video vstupů spolu se třetmi s-video a třemi kompozitními výstupy, čtyři optické a čtyři koaxiální digitální vstupy, po jednom od každého pak také jeden kus ve formě výstupu, pět HDMI vstupů a dva výstupy specifikace 1.3a, dokonce tu najdeme i vstup do gramofonového předzesilovače pro MM přenosky, připojení pro iPod, Ethernetový a USB konektor a úplně na závěr tu jsou konektory antén pro FM, AM a - ve formě příplatkové výbavy - také DAB. Šest párů poměrně rozumných reproterminálů portovou výbavu završuje. Pokud jste se v předchozích dvou větách neztratili, gratuluji a pokud ano, je to alespoň důkaz, že Arcam nabízí víc připojení, než bude 90% audiovizuální populace kdy doopravdy potřebovat.

Á-vé-er šestistovka je schopna fungovat ve třech základních nastaveních - dvoukanálovém, 5.1 a 7.1. Z masivního toroidního transformátoru čerpá svou sílu sedm zesilovačů, pracujících ve třídě G (v zásadě třída D bez EM rušení). Každý z nich při sedmikanálovém zapojení dodává 120 Wattů, do sterea dokáže AVR600 dodat „více než" 150 Wattů. Zapojíme-li pak receiver pouze ke konfiguraci 5.1, lze „přebytečné" dva kanály použít pro bi-amping předních reprosoustav nebo pro dodání zvuku do druhé zóny (AVR600 podporuje nezávislé ovládání až tří zón - druhé pro video i audio, třetí jen pro audio). Co stojí za zmínku jsou čipy Analog Devices ADSP-21366 a ADSP-21367 pro dekódování prostorového zvuku, D/A převodníky schopné zpracovat signál až do kvality 24bit / 192kHz, schopnost pomocí ethernetového lan portu nejen streamovat internetová rádia, ale také zdroje v dané síti a nakonec ještě schopnost téhož přes rozhraní USB. Že receiver zvládá kvalitativní konverzi zvuku a obrazu pro maximální využití toho kterého výstupu je jen malá třešnička na dortu.

Tělo AVR600 působí na pohled impozantně, zaujme hlavně absence jakýchkoliv masivních ovládacích prvků (hlasitosti, výběru vstupu,...). Arcam prostě sází na to, že stejně každý audiovizuální nadšenec bude sedět v křesle a náležitě si tak zvuk a obraz vychutnávat a regulovat pomocí dálkového ovládání. Když jsme u dálkového ovládání, to sice vypadá docela dobře, zákeřně ale například skrývá ovládání hlasitosti, asi ten nejdůležitější prvek u takového zařízení, mezi ostatní tlačítka - a to jak rozměrově, tak vzhledově. Trochu škoda u jinak dotaženého přístroje.

Už pod velkým, dobře čitelným displejem se dočtete, že Arcam zvládá obhospodařit všechny moderní a důležité standardy, poplatné trendům v domácím kině a formátům typu Blu-ray - Dolby TrueHD, Dolby Pro Logic Iix nebo DTS HD Master jsou jasnými položkami, Dolby Volume pro normalizaci nedostatečně kvalitních zvukových materiálů pak potěší - třeba na DVD „Matrix" s ne úplně podařenou zvukovou stopou je znát, že zní lépe než přes Pioneer Susano, nemluvě vůbec o mém osobním systému se znáčkem Philips.

Zkoušel jsem Arcam v kombinaci s Blu-ray přehrávačem Denon DBP-1610 a 7.1 sestavu jsem si tak trošku „uplácal" jako Golema. Přední pár tvořili Harbeth Monitor 30, zadní pár Xavian Primissima, boční reprosoustavy KODA Hamony K-2000B, subwoofer pak byl z portfolia Jamo - model A70. Na první pohled maličko nesourodá sestava se nakonec ukázala jako plnohodnotná a překvapivě dobře sladěná. Zobrazovačem mi pak byl Samsung LE32B650, spojený HDMI kabelem Monster Cable M1000 H. Audio kabeláž pak nesla u předního páru jméno Eagle Cable Condor Blue LS 5.1 a u ostatních reprosoustav se jednalo o metráž Monster Cable.

Zkoušel jsem si pustit „Temného rytíře" na Blu-ray disku v továrním nastavení, ale zvuk se zdál jaksi trošku nesprávný, nevhodně vybalancovaný, trošku málo basu a poněkud ostré výšky - zkrátka nic, co by měl produkovat receiver s cenou přes 100 000,-. Až pak jsem si vzpomněl, že je nutno aplikovat ekvalizaci podle místnosti pomocí přiloženého mikrofonu a jednoduché autokalibrační procedury. Pár okamžiků hluku a zkoušení a bylo hotovo - malá poznámka pod čarou, i Arcam doporučuje řešit vše nejdříve změnami v rozložení poslechové pozice a sestavy, úpravami místnosti a až poté EQ řešením, ovšem ekvalizér funguje skoro stejně účině. Druhý pokus o „Temného rytíře", tentokrát s podstatně lepšími výsledky. Po obrazové stránce bylo cítit, že i ve FullHD rozlišení je limitem kvality jen a pouze televizor. I na nedokonalém zařízení pak bylo vidět, že vývoj technologie jde neustále dopředu a to, s čím ještě relativně nedávno jasně kraloval Pioneer Susano, je dnes sice pořád v high-end třídě, ale již ne na vrcholu, respektive většina (ne-li všechny) high-endové receivery zpracovávají obraz stejně dobře. U Arcamu je možná subjektivně o něco ustálenější a čistší, mezi zvukovou kvalitu bych u filmů položil rovnítko - Pioneer dbá víc o basový základ a zvuk se tak může zdát „větší", Arcam jde zase více do detailu a k jemnosti, konkrétní výběr bude spíš volbou osobního vkusu.

Byl jsem zvědav, co dokáže Arcam se starším, obyčejným DVD pomocí svých korekcí ostrosti, barev a dalšího. Mám k dispozici shodou okolností poslední (či první - jak se na to díváte) díl Star Trek na Blu-ray i DVD. Nebudeme si nalhávat, že DVD přes všechny upsamplingy, doostřování, dosycení a kdesi cosi může vypadat jako Blu-ray. Nemůže. Ale Arcam dokázal předvést signál i z tohoto dnes již průměrného zdroje se šmrncem dostatečným k tomu, aby nebylo nutné vyhazovat draze zakoupenou sbírku disků. Tedy co se obrazu týká. Nové zvukové formáty na Blu-ray pak samozřejmě DVD přehrávají a to i přesto, že AVR600 vyždíme ze zvuku DVD maximum. Veškeré korekce se aplikují pohodlně a rychle, takže i sebeméně znalý uživatel si během prvních pěti mintu nastaví vytoužené obrazové i zvukové podání. Já jsem po nějakých pěti filmech skončil zpět na téměř původních nastaveních, které jsou zvoleny sice decentně, ale zato tak, aby neunavily ani oči, ani uši.

AVR600 svůj zvukový projev staví na vřelosti, téměř elektronkové jemnosti a barevnosti, aniž by si nějakým způsobem hrál na vzornou neutralitu. Plní však na deset hvězdiček z deseti to, co se od něj očekává - zvuk se snadno poslouchá, je výbušný a zvlášť ve dvoukanálovém bi-amp módu se vyrovná třeba Denonu PMA-2010AE svou jemností a detailem, přičemž frekvenční pásmo se sice zdá být trochu tlačeno dopředu v oblasti výšek a nižších basů, ale nikoliv více než by mělo být u A/V receiveru, který jako bonus umí být i slušným stereo zesilovačem. V tomto ohledu je Arcam „audiofilsky přijatelnější" než Pioneer, který opravdu míří hlavně na filmy a dvoukanálový poslech je sice krátkodobě efektnější, ale v horizontu dlouhodobého poslechu bude Arcam lepší.

Arcam AVR600 je aktuální špičkou v oblasti zesilovacích prvků pro domácí kino a než přijdou na trh nové standardy zvuk či obrazu, nebude mít mnoho konkurence. Díky snadnému ovládání, barevnému a dynamickému zvuku, pevnému a ostrému obrazu, přehršli vstupů i výstup pro každou domácí sestavu je i přes téměř poloviční cenu přímým konkurentem Pioneer SC-LX90 Susano. Jejich přístup k reprodukci je však natolik jiný, že bych určitě doporučil zájemcům o nejlepší dostupný A/V receiver vyposlechnout a shlédnout oba, hlavně pak s některým povedeným Blu-ray diskem. Sám za sebe bych asi ušetřil a pořídil si domů Arcam už proto, že jeho čistý a moderní zevnějšek se více hodí k mé televizi a to je jedna ze stěžejních hodnot zájemce o takové zařízení.

Kč 102 900,- (s AM/FM) / Kč 109 000,- (s DAB)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ robustní konstrukce

+ nenápadný, elegantní design

+ dostatek výkonu pro opravdu výbušné podání

+ pro běžného, byť náročného konzumenta použitelný i v dvoukanálovém režimu

ZÁPORY

- osobně bych některé konektory - HDMI konkrétně - umístil přístupněji

- vstupně-výstupní výbava u některých soupeřů je větší, byť ne o moc

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

http://www.perfectsoundgroup.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika