2017 01 29 TST AVM MP 6 2 1

Produkty firmy AVM, neboli Audio Video Manufaktur, se vyrábí ručně v sídle firmy v městečku Malsch poblíž francouzsko-německého pomezí a to výhradně z komponentů vyrobených přímo ve firmě, případně získaných od dodavatelů z okruhu několika kilometrů. Jde typicky o transformátory nebo desky plošných spojů, vše ale poctivě splňuje kritéria "Handmade in Germany" - na rozdíl od mnoha firem to tak u AVM není jen nálepka.

Katalog značky je rozdělený do tří sérií, MP 6.2 (MP jako Media Player) patří do nejvyšší řady Ovation a v jednom těle kombinuje CD přehrávače, D/A převodník a streamer. AVM Ovation MP 6.2 patří k velkým přístrojů, i díky bytelnému a krásně zpracovanému šasi s rozměry 43 x 37 x 13 cm (š x h x v) váží přes 16 kg.

2017 01 29 TST AVM MP 6 2 2

Nádherně zpracovaný přehrávač dává svou příslušnost ke značce AVM najevo několika vygravírovanými logy, zejména tím velkým na horním panelu. Uprostřed čelního panelu je poměrně velký displej s nádherně jemnou a perfektně čitelnou kresbou, je na něm mnoho informací, byť trošku trvá, než se v jejich rozložení zorientujete. O kousek níž se nachází přesně stejně široká štěrbina, za kterou najdete mechaniku.

Vpravo od štěrbiny je pětice malých, ale precizně zpracovaných tlačítek pro ovládání reprodukce plus jedno tlačítko velké, sloužící k vysunutí disku, vlevo od mechaniky pak dalších pět tlačítek pro ovládání dalších funkcí typu digitálního filtru nebo náhodného / opakovaného přehrávání plus opět symetricky usazené velké tlačítko, tentokrát pro zapnutí / vypnutí přehrávače.

2017 01 29 TST AVM MP 6 2 3

Zadní strana odhalí pečlivě vyrovnané pole konektorů - analogový výstup je tu v podobě nesymetrických cinchů i symetrických XLR, zbylá konektivita už patří do digitálního světa. Výstup z přehrávače zajišťuje standardní set koaxiálního a optického konektoru, vstup pak bohatá paleta dvojice optických, dvojice koaxiálních a dokonce jednoho AES/EBU konektoru. Samozřejmě je tu také galvanicky izolované asynchronní USB typu B pro připojení k počítači, ale i USB typu A pro připojení datových pamětí.

Konektivitu do sítě zajistí buď kabel v ethernetovém konektoru, nebo o kousek vedle posazená klasická anténa. Zbytek prostoru kolem napájecí zásuvky v kolébkovým vypínačem patří "technickým" konektorům - je tu další USB pro flash disky s aktualizací firmware, jsou tu tlačítka pro spuštění aktualizace a restart síťové sekce, jsou tu ale i celkem čtyři 3,5 mm jacky, jeden pro externí čidlo dálkového ovládání, další dva slouží pro výstup 12V signálu ke spuštění dalších přístrojů a poslední, označený Link, poskytuje ovládací impulsy dalším přístrojům AVM. Praktická je i kontrolka Phase, upozorňující na nekorektní zapojení fáze napájení.

2017 01 29 TST AVM MP 6 2 6

Pohled dovnitř odhalí obvody stejně precizně zpracované jako je exteriér přístroje. Všechny bloky jsou od sebe náležitě odděleny, pokud už ne silnou kovovou přepážkou, tak alespoň výškově. Konstrukce spíše než audio přístroj připomíná precizní počítač. Mechanika, digitální a analogové obvody mají vlastní napájecí zdroj.

Data z kompaktních disků načítá mechanika od Teac, vyráběná a dodávaná ale právě jen do AVM, stejně jako streamování ale zpracovává výhradně jen PMC signály. Po síti (nebo z datových pamětí, když jsme u toho) můžete hudbu dostat buď z internetového rádia, nebo služby TIDAL, pochopitelně pak i z lokálních zdrojů (podpora formátů sahá od MP3, přes WMA a AAC až po FLAC, WAV a ALAC). Samotný Media Player ale umí zpracovat i DSD signály, konkrétně až DSD128 a to přes USB typu B.

2017 01 29 TST AVM MP 6 2 7

Interní zpracování signálu probíhá v rozlišení 24 / 192, můžete si ale nastavit automatický upsampling i downsampling všech příchozích digitálních signálů, můžete si také vybrat z dvou nastavení digitální filtru. Pomocí menu pak můžete upravovat i drobnosti jako citlivost vstupů, stejně jako je můžete pojmenovat - s trochou péče tak můžete všechny vstupy sladit co do hlasitosti.

Výstupní napětí je atypických 2,5 V, signál analogových výstupů zpracovávají tranzistory. Obvody pracují v rozsahu 5 - 20 000 Hz (respektive 50 000 Hz při použití digitálních vstupů), odstup signálu a šumu je lepší než 105 dB a celkové harmonické zkreslení se drží pod hranicí 0,001%.

2017 01 29 TST AVM MP 6 2 9

Přehrávač AVM MP 6.2 jsme poslouchali v poslechovém prostoru dovozce, kde mu společnost dělal předzesilovač AVM PA8 a stereofonní koncový stupeň AVM SA8.2, který krmil reprosoustavy Vienna Acoustics Klimt The Music.

V dané sestavě dokázal MP 6.2 vykreslit basovou linku ve "Spiritual" Pata Methenyho a Charlieho Hadena ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) s nádhernou kulatostí a s váhou, která vás dokáže zarazit do sedačky. Zvuk přístrojů AVM se nese v příjemném, trochu poklidnějším duchu, lehce hedvábné pohlazení na každém tónu ale nebrání systému přenést razanci a impuls, připomínající vypuštěnou tětivu. Přehrávač už nijak nelimituje hloubku tónů, kontrabas se pouští odvážně hluboko, snad s až trochu větším důrazem a objemem. Kontury nejsou tvrdé, spíš lehce měkčí, ale už velmi konkrétní.

2017 01 29 TST AVM MP 6 2 10

Rózsova "Eat the Sun, part I" ("Under My Spell" | 2009 | Pavián Records | PM0042-2) byla ve středním pásmu moc pěkně otevřená, čistá a velmi suverénně čitelná, byť bylo cítit jakousi kultivovanou hladkost. Celkově velmi muzikální projev podtrhoval odvážně velký, barevný a živý, energický vokál. Už bylo cítit, že vokál nepřichází z nějakého mikroskopického bodu, ale že vzniká v těle, kde rezonuje a vibruje, bylo cítit výborné prokreslení se spoustou detailů, prezentovaných bez tlaku a nervozity. Laskavý vokál nijak netlačí a přes zjevnou tendenci být přeci jen trochu "hezký" už působí dostatečně dospěle a komplexně.

Vlastně excelentní prokreslení bez špetky stresu nebo techničnosti měly též nejvyšší tóny v "Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet (2008 | Prestige | 0888072306530). Přestože jak činely, tak zejména vibrafon byly výrazně a odvážně znělé, stejně jako byl cítit pevný a přirozený kov. Každý úder byl energický, jasný a velmi lehký, nenásilný, už velice samozřejmý, objemem adekvátní a proporčně věrný ostatním frekvencím. Je fakt, že MP 6.2 možná až trochu akcentuje znělost, ale vytváří to férovou protiváhu silnému a důraznému basu.

2017 01 29 TST AVM MP 6 2 9

AVM MP 6.2 si skvěle poradil s Musorgského "Velkou bránou kyjevskou" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | C200901), respektive s její náročnou dynamikou. Třeba i velký buben v závěrečné pasáži měl až neuvěřitelný důraz, mohutné dynamické špičky byly už zvládnuté s klidem a nadhledem a přes určitý pocit zjemnění a zklidnění už hudba přes poslouchanou sestavu gradovala tak impozantně, že by se vám dozajista postavily všechny chloupky za krkem. AVM MP 6.2 dodává hudební signál s působivým důrazem i věru dospělou dynamikou.

Ačkoliv žádný z komponentů AVM není vysloveně analytický, vždycky se tím klidným a hebkým zvukem dokážete proposlouchat ke spoustě a spoustě informací. V "Puer natus est nobis" Benediktýnů z kláštera Santo Domingo de Silos ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725) bylo prokreslení pěkné a i když to tak na první poslech možná nepůsobilo, stačilo se trochu soustředit a už slyšíte, že sbor už není homogenní masa, ale skutečně soubor individualit, ač pocitově stále semknutý, tak už čitelný. Jinými slovy slyšíte, že je tu na dvacítku jednotlivých vokálů a v praxi už vám jemné detaily neschází, už to bohatě stačí.

2017 01 29 TST AVM MP 6 2 10

Prostor v "Toujours" od Sabiny ("Collected_01" | 2015 | Naim Audio | naimcd215) byl podaný s působivou organičností a nenásilností, organizace trochu divoce pulsující hudební scéna byla výborná, protože AVM MP 6.2 jako kdyby trochu utáhl otěže a zvuk zklidnil, takže tu jasně dokázal udržet jak pravolevou přehlednost s dobrou lokalizací, tak hlavně třetí dimenzi, kdy vepředu byl hlas, za ním tvrdé perkuse a až v další vrstvě syntetické efekty, nic se nepřekrývá, není tu chaos, ale řád, byť netechnický, ne studiově dokonalý, ale opravdu uvolněně přirozený, živý.

AVM MP 6.2 hraje v klidu a s nadhledem, ve Watersově "The bravery of being out of range" ("Amused to Death" | 1992 | Columbia | 468761 2) hudba plynula v klidu a bez stresu, ale podmanivě, sestava šeptala i křičela kdy a kde bylo třeba, měla nadhled a hlavně to bylo tak strašně snadno, tak nenásilně a neúnavně poslouchatelné... AVM hraje tak v pohodě, že přímo vzývá k vložení dalšího, dalšího a dalšího kotoučku a prostého užívání si.

2017 01 29 TST AVM MP 6 2 in 1

Přehrávač AVM MP 6.2 je drahý, ale za dané peníze dostanete jednak ruční německou práci, jednak férově vybrané kvalitní komponenty, jednak příjemnou konektivitu a schopnosti, jednak snadné a komfortní ovládání a jednak zvuk, který je klidný, hladký, muzikální a bohatý, rozkrývající s talentem a grácií harmonii a kouzlo hudby a to tak trochu bez ohledu na kvalitu nebo zdroj - můžete hrát v podstatě cokoliv a bude to znít příjemně. Možná to tak není analyticky dokonalý 100% věrný zdroj zvuku, ale bohatě to vyvažuje tím, jak excelentně snadno se poslouchá po hodiny, hodiny, hodiny a hodiny...

Kč 221 675,- - chromovaný čelní panel

Kč 193 931,- - matný čelní panel

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ parádní zpracování

+ konektivita

+ výbava

+ organický, příjemný a muzikální přednes

ZÁPORY

- kvůli ruční výrobě v Německu je cena přeci jen trochu vyšší

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio