ROTEL Michi zesilovače

2017 11 17 tst nad c338 1

Zesilovače New Acoustic Dimension (známější už předlouhé roky spíše jen jako NAD) jsou pojem - už od počátků v roce 1972 to byly stroje jednoduché, účelné, ale s vlastním kouzlem, kterému bylo snadné podlehnout. Napříč všemi těmi dekádami si NAD udržel svůj styl a to i po koupi skupinou Lenbrook (NAD + PSB + Bluesound) v roce 1999, od kteréhožto roku firma také sídlí v ontarijském Pickeringu.

Není tomu zase tak dlouho, co NAD v rámci inovace svých přeci jen lehounce zaprášených modelů vsadil na kartu modernosti a své ceněné naprosto klasické analogové koncepce přetavil s vizí toho, že budoucnost je digitální. Pro mnohé to byl (a možná pořád je) ne úplně lehce stravitelný oříšek, faktem ale je, že ač je NAD dnes asi maličko jiná firma, stále dělá designově poměrně střídmé, rozumně vybavené a nepříliš drahé stroje, čím vlastně stále respektuje své hodnotové dědictví.

Integrovaný zesilovač NAD C 338 patří doprostřed momentální nabídky a kombinuje klasickou firemní estetiku (alespoň její většinu) s moderní výbavou. Při pohledu zepředu zaujme nízká stavba komponentu - klasická šířka dosahuje 43,5 cm, hloubka je také poměrně standardních 28,5 cm, výška je pouhých 7 cm. Spolu s hmotností 4,85 kg jde o takového kolibříka světa zesilovačů.

2017 11 17 tst nad c338 2

NAD stavěl vždy na naprosté jednoduchosti a nebýt nízkého a širokého, centrálně usazeného displeje, mnoho se v průběhu času nezměnilo. Displej ostatně stejně zobrazuje jen základní informace a většinu času je zhasnutý. Vpravo od něj je velký regulátor hlasitosti, mezi ním a displejem je tlačítko označené Bass EQ, zapínající regulaci průběhu nejnižších kmitočtů.

V levé části je potom dvojice identických tlačítek na přepínání vstupů, o kousek vedle pak 6,3 mm výstup na sluchátka a poblíž kraje ještě o kousek dál čtvereček minimalistického loga a opět stejné tlačítko, tentokrát spínací, v jehož orámování je i stavová dioda.

2017 11 17 tst nad c338 3

Zadní pohled odhalí vprostřed umístěné klasické dva páry reproterminálů, klasickou spínací zásuvku s kolébkovým vypínačem i v zásadě klasickou sadu vstupů - jsou tu tři páry analogových cinchů (jeden je vyhrazen pro signál z MM přenosek gramofonů a je u něj zemnící kolík, uvnitř něj pak i infrasonický filtr), jsou tu i dva vstupy digitální v podobě optiky a dva koaxiální. Poslední samostatný cinch slouží jako sdružený subwooferový výstup. V pravidelných intervalech je na zadním panelu rozložena trojice antén - jedna slouží Bluetooth a dvě Wi-Fi. Zesilovač umí pracovat se standardem Chromecast a dá se tak ovládat třeba jako součást širšího domácího elektronického vybavení pomocí aplikace Google Home.

NAD C 338 stojí na hybridních modulech s "Hybrid Digital Amp Technology" - jde o čistě digitální obvody pracující ve třídě D, postavené na spínaném napájení s variabilní modulační frekvencí a zakázkově upravených modulech Hypex UCD (Universal Class D), které obecně patří k tomu nejlepšímu, co si v "digitálu" můžete pořídit. NAD se chlubí, že toto řešení je natolik optimalizované, že má téměř bezchybnou regulaci napětí.

2017 11 17 tst nad c338 5

Koncové stupně C338 umí dodat trvale 50 Wattů na kanál (platí pro 4 i 8 ohm), krátkodobě pak zvládnou i 90, respektive 150 Wattů (8, respektive 4 ohmy), či chcete-li 18 Ampér. Celkové harmonické zkreslení dle specifikací nepřekračuje 0,03% (při výkonu od 250 mW do 50 Wattů do libovolné zátěže), odstup signálu a šumu pak činí 98 dB (při 1 W do 8 ohm). Tlumící faktor činí 300. Digitální část umí pracovat se vstupním signál s rozlišením až 24 bitů / 192 kHz.

NAD C 338 jsme poslouchali v rámci běžných redakčních sestav - hrál tedy místo zesilovačů v systémech OPPO UDP-205 + Norma Revo IPA-140 + Harbeth Monitor 30 + Nordost Heimdall 2, Cambridge CXA80 + Cambridge CXC + Fischer&Fischer SN-70 nebo ASUS Xonar Essence One MUSES MKII + Naim Nait XS + Naim FlatCap XS + Naim NAP 250 + Xavian Premio. Hrál s kabely ZenSati Authentica nebo TelluriumQ Silver a dalšími - kompletní přehled o komponentech a vybavení viz pravý sloupec --->

2017 11 17 tst nad c338 6

Prvotní připojení na bezdrátovou síť nebylo úplně nejjednodušší - spojení probíhá ideálně přes aplikaci Google Home a připomíná tak trošku třeba připojování k bluetooth reproduktorům. Tedy nic vysloveně komplikovaného, ale ani třeba tak úplně intuitivního jako v případě produktů Bluesound ze stejné stáje. Navíc Wi-Fi i přes dvojitou anténu nebyla na vzdálenost 20 metrů, pravda přes trojici stěn, úplně ideální. V dobrém dosahu bezdrátového signálu ale vše fungovalo v pohodě - jakkoliv postesknutí nad nemožností připojit starý dobrý kabel je trošičku na místě.

Překvapilo nás, jak odvážně se NAD do reprodukce pokládá, jak je kontrabas Charlieho Hadena ve "Spiritual" ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) plný, když navíc stisknete tlačítko basového ekvalizéru, ještě nabude (ale zase se také trochu zpevní - podle měření ekvalizér ubere hloubku a přidá pár decibel kolem 100 Hz). Zvuk tak vyznívá maličko temněji (ale to bylo a je NADům prostě v mnoha kombinacích vlastní), ale ne nepříjemně. Basový příliv je měkký, heboučký a velmi "nedigitální", naopak je tu vřelost a ani to, že vlévání basu do místnosti je uvolněnější a není to tedy žádné úderné pneumatické basové kladivo nikterak nepřekáží celkové příjemnosti.

2017 11 17 tst nad c338 7

Bohatá šťavnatost byla vlastní i střednímu pásmu, stejně jako hebkost až něžnost - vokál Madeleine Peyroux v "Dance me to the end of love" ("Careless Love" | 2004 | Rounder | 0602498235836) byl velmi barevný, proporčně veliký a příjemně dominující, zároveň ale velmi nenásilný, velmi uvolněný. Hlas není suše dokonalý, na (značně vágní a přehnaně zjednodušené) škále od "studiové brilance" po "elektronkovou hezkost" je mnohem blíže tomu druhému zmíněnému pólu, ale v rámci kategorie je detailů právě tolik, aby na sebe nestrhávaly zbytečnou pozornost, ale tolik, aby reprodukce nebyla "chudá".

Ani nejvyšší tóny, třeba vibrafon nebo činely v "Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530) nepostrádají objem - ostatně musí, aby je hutný a nadýchaný bas nepřekryl. Líbilo se nám, že i přes lehce jemnější podání zůstává třeba vibrafon zvonivý a jadrný, zřetelně kovový, dokonce s patrným a čitelným dozníváním. Je to patrně důsledek solidní rychlosti zesilovače, který tóny zvládá kontrolovat. Pravda, činely v poměru k přednesu jako celku mohly být o něco plnější, ale v jejich šumivé lince už se objevuje struktura.

2017 11 17 tst nad c338 8

Čím se však NAD C 338 rozhodně může v rámci své kategorie chlubit, to je dynamičnost - ačkoliv zvuk má tendence spíše u uvolněnosti a mírné valivosti, dynamika je za dané peníze rozhodně přesvědčivá. Erupce hudby v McLaughlinově "Thieves and Poets (Part 2)" ze stejnojmenné desky (2003 | Glenray | 0602498010754) zvládl NAD nadupat energií a i když tu není takový ten fyzický, zpevněný důraz, hudba se rozhodně zvládá potřebně "nadechnout".

Z dosavadního řečeného je asi jasné, že nějaké akcentování detailů a nuancí, jak to mají výrobci často v dostupnějších třídách rádi, aby učinili poslech na první dobrou atraktivnějším, se tu nekoná. Rozlišení přesto není špatné - v "Min Módir" od Eivor ("The Dali CD Volume 4" | 2015 | Dali | 474 564 6) bylo už dost informací, aby vás ujistily, že jde o živou nahrávku, tu a tam z pozadí probleskl šum publika, reprodukce byla dostatečně čitelná, byť NAD si dává záležet, aby jeho zvuk vyzněl organicky propojený a celistvý.

Nenásilnost a uvolněnost provází jakoukoliv skladbu, jakýkoliv žánr a i když pro úplné "rozuzlení" zvuku stojí za to hrát alespoň na průměrnou hlasitost, nemáte pocit, že by to mělo nějaký negativní efekt na čitelnost a stabilitu hudební scény - ve Stingově "Roxanne" ("Symphonicities" | 2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537) bylo (jako už bylo řečeno) všechno vyskládané se zřetelným propojením, ale přitom ne na jedné hromadě. Lokalizace a přehlednost v pravolevém směru je slušná, hloubka je sice jen naznačená, ale není to nic, co by nebylo v rámci dobrých mravů dané cenové hladiny.

2017 11 17 tst nad c338 4

V Lisztově "Mefistofelovi" ("Faustovská symfonie" | RSO Berlin + Eliahu Inbal | 1995 | Denon | CO-78825) hudba moc příjemně tekla, vlastně tu NAD hezky dokázal, že přes přesedlání na moderní technologie zůstává jeho zvukové podání víceméně staromilsky uvolněné a byť oproti jiným současným konkurentům se zvuk může zdát méně intenzivní a méně konkrétní, jeho dlouhodobá mile nekomplikovaná konzumovatelnost má své nesporné kouzlo.

NAD C 338 je hezký malý integrovaný zesilovač, který ctí firemní tradici příjemnosti (s lehce těžším a bohatším spodkem), snadno se poslouchá a ačkoliv jde na věc trošičku svým vlastním způsobem, barevná bohatost, hebkost a vlastně na danou třídu až překvapivě efektní dynamika z něj dělají milého společníka s univerzálním talentem hezky zahrát v podstatě cokoliv. Trošku těžkopádnější prvotní nastavení streamování (minimálně v porovnání s Bluesound ze stejné stáje) mu snadno odpustíte a hledáte-li ve třídě do 20 000,- nějaký stroj s (víceméně) "tradičním" zvukem, ale současnou výbavou, zahoďte skepsi k "digitálu" a C 338 dejte šanci.

Kč 18 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výbava

+ snadné ovládání

+ plný, barevný a hutný přednes

+ "nedigitálnost"

ZÁPORY

- Wi-Fi konektivita na větší vzdálenost / přes více stěn je průměrná a chybí ethernet

- vyvážení je maličko do temna a nehodí se úplně k basujícím reprosoustavám

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Ketos | www.ketos.cz | www.produktmesice.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio