Pohodlí. Jednoduchost. Efektnost. Zábavnost. Hodnoty, která – jak se zdá – oslovují jednotně majitele přenosných přehrávačů od iPodu a Cowonu po ty nejlevnější plastikové čínské „tyčky“. Proto i tak zavedná značka, jakou bezpochyby AKG je, vytvořila sluchátka s bezdrátovým přenosem dat ze zdrojového zařízení pro pohodlnější a příjemnější nošení. Nebylo by to ale AKG, kdyby v tom nebylo přeci jen o trochu víc.

K840 patří mezi vrcholy současné produkce AKG. Jedná se o dynamická uzavřené sluchátka, tedy to, co tito Rakušané pod značkou AKG (dnes již s přívlastkem „by Harman“) umí nejlépe. Design sluchátek je velmi elegantní, štíhlý hlavový most i mušle jsou vyrobený z hodnotného materiálu. Černé provední, oživené stříbrnými prvky pak jasně koresponduje s „trendy“ designem iPod / iPhone zařízení. Sluchátka jsou také koncipována jako cestovní, mušle se dají díky kloubům snadno „zlomit“ a otočit dovnitř hlavového mostu tak, že se vše vejde do otevřené dlaně. Ostatně i hmotnost pouhých 145 g svědčí o tom, že je bude snadné přenášet i nosit na hlavě celý den. Na jedné z mušlí pak najdeme ovládání hlasitosti (které musí podporovat i připojený přístroj – opět zjevně hlavně Apple produkty) a také vypínání a nabíjecí zástrčku. Pravdou je, že nabíjení sluchátek je díky integrované baterii poněkud zdlouhavé a ideální tak je prostě je každou noc „připíchnout“ do elektrické sítě spolu s vysílacím modulem.

Masivní a velmi měkké náušníky perfektně sedí na uších a izolují od okolního světa – téměř perfektně v kombinaci s pasivním potlačením hluku. S izolací ale souvisí i tradiční problém podobných konstrukcí – prostředí v uších po půlhodince poslechu připomíná pavilon tropické džungle a co hodinku se do reprodukce začíná mísit poněkud nepříjemné žblunkání nahromaděného potu. Ale co – to je daň za ticho. Druhá polovina sluchátek, tedy na 2,4Ghz pracující vysílač, je pak poněkud zvláštní. Rozumějte velký, i když ne zcela těžký. Ač to tak nemusí na fotografiích vypadat, svými rozměry předčí patrně i většinu dnešních mobilních přehrávačů, což není zrovna úplně ideální parametr pro přenosné zařízení. Nicméně výrobce cílí hlavně na majitele neméně masivních iPhone zařízení.

Nicméně po zapnutí sluchátek a zapnutí vysílače stačí obě zařízení jedinkrát spárovat a je vyřešeno. Dokonce ani po úplném vybití či vypnutí není třeba se o toto spojení nikterak znovu starat. Protože ale zařízení pracují na běžně užívané frekvenci 2,4 GHz, mohou nastat jiné problémy – během testování ve venkovních podmínkách se několikrát stalo, že například v kancelářské budově plné bezdrátových wi-fi sítí docházelo k drobným výpadkům, či spíše lupancům ve zvuku. Totéž se může stát i pokud má uživatel vysílač například v kapse a během letních měsíců se například bude potit či nedej bože vezme sluchátka při běhání po parku nebo v posilovně – jak je známo, lidské tělo se skládá převážně z vody a ta zase velmi dobře pohlcuje signál na těchto frekvencích. Výsledek je zcela jistě snadno představitelný. Řešením je mít vysílač na stejné straně těla jako je mušle s přijímacím zařízením či ještě lépe třeba v náprsní kapse nebo ruce. Pak žádný problém nevzniká. Snad je to malé omezení uživatelského komfortu, ale dá se na něj celkem rychle zvyknout – ostatně není to o moc více obtěžující, než plandající drát od klasických sluchátek, o který můžeme bezděčným pohybem zavadit a tím si nejen „utnout“ reprodukci, ale klidně též vytrhnout přehrávač z kapsy a katapultovat jej elegantně na zem.

AKG však zvolilo frekvenci 2,4 GHz záměrně – ve spojení s firemní technologií Kleer dokáže přenést signál z přehrávače v plném datovém toku. Respektive v plném toku CD kvality. Udávaná citlivost je velmi pěkných 120dB, takže i s obyčejnými přenosnými přehrávači se nemusíte – i díky impedanci 32 Ohm – bát nedostatečně hlasitého a dynamického přednesu. Nominální pracovní frekvenční rozsah je pak na mobilní sluchátka slušných 10,5 Hz až 31 000 Hz. Univerzální použitelnost pak zajišťuje zlacený propojovací kabel s jackem 3,5mm a dodávanou přechodkou na „plný“ formát 6,5mm.

Testování probíhalo během pár týdnů v kombinaci s mobilním telefonem Samsung S5230 Star, MP3 / FLAC / WAV mobilním přehrávačem Philips GoGear Vibe a také v pevném hi-fi systému, sestávajícím z počítače jako zdroje signálu (alternovaným Blu-ray přehrávačem Pioneer BDP-LX71 a Naim CD5i CD přehrávačem), Arcam rDAC jakožto USB D/A převodníku a NAD C370 v roli zesilovacího prvku. Kabeláž byla použita Monster Cable, KrautWire a QUAD. Nejdůležitější testovací tracky byly ve formátu FLAC, pokud možno pak také v HD rozlišení 24 / 96. Ale pro zkoušku samozřejmě hrály též MP3 soubory s datovým tokem 320kbps. Jako srovnávací sluchátka posloužila Sennheriser IE8, Koss Porta Pro 25th Anniversary a Monster Beats Studio.

AKG K840 i díky téměř úplně tichému poslechovému prostředí, které nabízí, hrají subjektivně velmi dynamicky a úderně. Zvuk je sice – jak je pro bezdrátový přenos poměrně běžné – ne tak hluboký (nikoliv co do frekvencí, ale co do pocitu) a objemný, přesto má sílu a energii. Takoví strhující nu-metaloví Powerman 5000 dokonale předají sílu svých skladeb, nutící srdce bít rychleji a nohy téměř běžet. Osm set čtyřicítky by sice mohly na tento a podobné žánry mít trochu otevřenější zvuk, snad i maličko říznejší, ale i tak mají dostatek elánu, aby elektrifikovaná muzika vynikla.

Maximální otevřenosti a transparentnosti dosahují tyto AKG při lehce vyšších hlasitostech (relativně bráno vzhledem k tichu, které dokáží zprostředkovat díky perfektnímu odhlučnění), což je zvláště důležité u akustické hudby. Kytarová verze Mussorgského „Obrázků z výstavy“ v podání dua Jakcman / Žáček je nahraná skvostným způsobem, tóny akustických kytar zní dobře, snad jen příliš brzy utichá jejich dozvuk. Přesto dokáží AKG reprodukci kontrolovat adekvátně své cenové kategorii a nechat nás nahlédnout i k detailům vzniku jednotlivých tónů a jejich ozvěn v těle nástrojů. Přehlednost a srozumitelnost přednesu je velmi slušná a sluchátka sice nejsou chirurgicky přesnými zvukovými detektivy, ale posluchač by neměl – vzhledem k investici – postrádat schopnost jít k podstatě zvuku.

Na skladbě „Catch“ z alba Patricie Barber „A fortnight in France“ je znát, že AKG neprezentují zvuk dle zcela ploché křivky frekvenční charakteristiky. Basa – byť i na zcela korektně „rovném“ systému velmi výrazná – tu vystupuje poněkud více do popředí a zaujímá dominantní prostor co do objemu a razance. Jinými slovy, K840 jsou postavena na poměrně důrazném podání basových frekvencí.

Nejlépe si pak AKG K840 vedou ve středním pásmu. Ať už mluvíme o většině rozsahu běžných akustických nástrojů nebo o testovacím nástroji nejzásadnějším – lidském hlase. V podání jeho textur a jemností existuji u těchto sluchátek lehké rezervy. Ne snad, že by tak nebylo i u jiných stejně koncipovaných sluchátek v této cenové kategorii – tento problém lze zčásti kompenzovat nejlepším možným zdrojem signálu a zesilovačem, to už se ale maličko ztrácí ono kouzlo přenosnosti, která je u K840 primární. Přesto je i samotný zpěv, jako například v a cappella verzi „New Divide“ od Linkin Park podán uvěřitelně a s dostatečným množstvím detailů, aby nezněl synteticky a ploše.

Ačkoliv AKG K840 mají některé slabinky – nejzásadnější je pak nutnost naučit se fungovat s omezením přenosu na přeplněném a citlivém pásmu 2,4 GHz a poměrně velká náročnost na energii a tedy nutnost dobíjení -, jedná se o slušná sluchátka. Nejsou určena milovníkům oper nebo těm, co poslouchají pouze klasickou hudbu, míří hlavně na opačný konec spektra hudebních žánrů – k rocku, popu a příležitostnému jazzovému nebo akustickému výletu. Navíc dodají díky dobře vyřešenému odhlučnení klid a pohodu tam, kde se nedostává ticha – právě na cestách a ve městech. Závěrem je tedy toto – AKG K840 toho nenabízí málo, ovšem jejich cena by si zasloužila být nižší. A to tak, že výrazně nižší. Chtít za ně výrobce řekněme 5 – 6 tisíc Korun, nebyl by důvod ke zvažování a jednalo by se o jasný „must have“ produkt. Že za ně chce tisícovek devět, to už je na zvážení každého , jak moc se mu líbí zvuk AKG a jak moc potřebuje bezdrátové připojení. V této cenové kategorii je totiž už poměrně – u „drátových“ sluchátek – konkurence poměrně tvrdá a hlavní devizou mezi ostatními je tu právě hlavně možnost nesvazovat se drátem. Přesto – tato AKG si zaslouží vaši pozornost a šanci. Aspoň jednu.

Kč 8 799,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ příjemné nošení, ideální přítlak a důvěryhodná výrobní kvalita

+ v průměrném bytě dosáhne vysílač bez problémů všude (cca 10 - 15 m)

+ plný, hutný zvuk, který zní dobře i z obyčejné „empétrojky“

+ slušné výrobní provedení vzhledem k ceně

ZÁPORY

- bezdrát na 2,4 Ghz je citlivý na výpadky – zarušení nebo i jen zpocené lidské tělo ruší přenos

- bezdrátový adaptér je poněkud masivní (ale cílí na majitele masivních iPhone)

- sluchátka se automaticky nevypnou po určité době bez signálu

- cena není nejnižší

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

DSI Czech

www.harmanshop.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies