2020 03 23 TST Dali Rubicon 2c 1

Dánský výrobce Dali má široké a nutno říci i úspěšné portfolio reprosoustav, které před ne zase tak dlouhou dobou oživil také systémem Callisto C, které pasivní modely spojilo s aktivní elektronikou a platformou BluOS pro snadné streamování a řízení přes chytrá zařízení. Tatáž "kúra" nyní potkala také řadu Rubicon a stejně jako u nižší Callisto se nové variace poznají podle přídomku C - základem nové série je regálový model Rubicon 2 C.

Aktivní provedení se od toho standardního neliší v žádném rozměru, pouze na přední straně místo loga najdete horizontální linku, která počtem rozsvícených diod indikuje hlasitost a v zadní části najdete v místě klasicky okupovaném vaničkou s reproterminály plochu, kam se vešla napájecí zásuvka, signálový konektor (analogový linkový vstup, pokud byste nechtěli využít standardního komfortu bezdrátového přenosu, řízeného s mimořádnou jistotou, stabilitou a rychlostí jednotkou Sound Hub) a také ploška s tlačítkem, díky které můžete v bezdrátovém systému určit, v roli jakého kanálu ten který kus bude pracovat - to se dělá jednoduchým stisknutím, které rozsvítí danou pozici na schématu a činí tak nastavení jednoduché jako facka.

Rubicon 2 C patří spíše ke kompaktnějším regálovkám, jejich ozvučnice jsou vyrobeny z běžných MDF profilů a zaberou prostor 35,3 x 19,5 x 33,5 cm (v x š x h), přičemž váží každý kus 8,4 kg - na elektroniku tak připadá bezmála půl kilogramu, když srovnáme hmotnost s pasivním provedením.

2020 03 23 TST Dali Rubicon 2c 2

Přední lehce vyklenutá strana nese dva měniče, jednak měkkou kopulku tweeteru a jednak kónický středobas s typickým červeným zabarvením. Estetické i materiálové provedení splňuje vysoké standardy, k dispozici je i moderně střižená mřížka z hrubé "severské" textilie. Zadní plocha je - krom už zmíněné části s napájením a volbou pozice - určena bassreflexovému otvoru s plastovým, mírně zaobleným výdechem pro minimalizaci turbulencí.

Použitá textilní kopulka má udávaný průměr 2,9 cm a výrobce se chlubí velmi nízkou hmotností v kombinaci s lehoučkou cívkou a tedy schopností rychle reagovat na signál; o pohon se starají ferritové magnety. Woofer má průměr membrány 16,5 cm, klasickou vlnku závěsu a kónus zhotovený z materiálu odvozeného od toho v řadě Epicon a jde tak o dřevovláknitý materiál, jímž vzniká jak charakteristické zabarvení, tak viditelně nepravidelná struktura.

2020 03 23 TST Dali Rubicon 2c 3

Měniče používají technologii magnetů SMC (Soft Magnetic Compound), kterýžto materiál kombinuje dle slov výrobce vysokou magnetickou vodivost s minimální vodivostí elektrickou. Technologie má za úkol snížit hysterezi a tedy i zkreslení.

V Dali osadili Rubicon 2 C diskrétně postaveným zesilovačem (v každé reprosoustavě jsou dva - každý měnič má svůj), který svých 250 Wattů dodává ve třídě D. Použit je také čip D/A převodníku Burr Brown PCM1796 a technologie, které zajišťují bezdrátový přenos až do rozlišení 24 bit / 96 kHz bez latence či komprese. Použitý 24 bitový DSP čip funguje také jako elektronická frekvenční výhybka na úrovni 2 600 Hz. Výrobce u Rubicon 2 C udává frekvenční rozsah 46 - 26 000 Hz (+/- 3 dB).

2020 03 23 TST Dali Rubicon 2c 4

Dali Rubicon 2 C jsme poslouchali v redakčních prostorách a to tak, že zdrojem signálu bylo OPPO UDP-205, Cambride CXC nebo přímo Sound Hub přes BluOS streaming. Srovnávalo se s běžnými redakčními sestavami, o nichž se dozvíte v pravém sloupci -->.

Rubicon 2 C vás dozajista při prvním poslechu překvapí svým naladěním - kontrabas v "I Can´t Stop Loving You" Madeleine Peyroux ("The Blue Room" | 2012 | Universal | 0602537242689) šel pocitově hluboko, i když je to hlavně tím, že většina jeho tónů je proporčně lehce zdůrazněná. Ať je to jak chce, nástroj působí sytě, je velký a má na poměrně kompaktní regálovky solidní váhu. Navíc reprosoustavy hrdě přiznávají firemní zvukový styl - měkčí, postavený na hutném basu a poddajný, houpavě plynoucí.

2020 03 23 TST Dali Rubicon 2c 6

Svou klidnost nezapírají Rubicon 2 C ani ve středním pásmu. Vokál Renée Fleming v "Mandoline" ("Night Songs" | 2001 | Decca | 467 697-2) byl hebký a až tekutý ve své plynulosti a poddajnost. Přitom ale reprosoustavy nabízí stále takový ten tučný, bohatý zvuk. Nejde o analytické monitory pro ty, kteří preferují prohrabování se jemnými nuancemi. Ne že by neměly Dali slušné rozlišení, v reprodukci je pořádek a klid a srozumitelnost je dobrá.

Činel v "Midnight Voyage" Michaela Breckera ("Tales from the Hudson" | 1996 | Impulse | 051 191-2) byl pak velmi jasný, trochu tenčí a jadrnější. Zde díky poměrně velkému prostoru, který výšky dostávají (ač ani tady Dali neopouští tu jistou jemnost a hladkost), vnímáte detaily naopak velmi konkrétně, jak se na prémiový zvuk sluší a patří. Právě na výškách nejsou Dali TAK jemné jako ve zbytku pásma, ale stále to není rušivý nebo disproporční charakter.

2020 03 23 TST Dali Rubicon 2c 8

V čem pak umí Rubicon 2 C na svou velikost zapůsobit, to je dynamičnost - svou roli v tom samozřejmě sehrává aktivní koncept a celkové sladění, ale klid, s nímž vyznívá i velký klavír v Schumannově "Piano Quintet in E-Flat major op. 44" ("The Complete Piano Trios" | 1997 | Philips | 456 323-2) řadí tyhle reprosoustavy už do vyšší kategorie. Přestože Dali zůstávají až trochu nenápadně měkčí, v důležité chvíli se dokážou nadechnout a hlavně takříkajíc "drží pohromadě". Nemají šokující makrodynamiku, ale už tak nějak umí zapůsobit dynamicky neupejpavě.

Jak už bylo řečeno, nejsou tohle reprosoustavy zrovna analytického typu, respektive není jim vlastní zaměření na nuance a mikrodetaily, taková ta audiofilská zaostřenost. Naopak velmi vlastní je nenásilná celistvost, v níž ale už není problém se orientovat. Rubicon 2 C hrají s jistou dávkou noblesnosti a pohody i v komplexní "Feeling Yourself Disintegrate" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644). Organizace zvuku je prostě dobrá, nástrojové linky oddělené a zpěv i ve vypjatých okamžicích už pěkně zřetelný - celkově navíc v lehce vřelejším zvuku cítíte přítomnost velké hmoty a váhy.

2020 03 23 TST Dali Rubicon 2c 15

Velmi praktickou vlastností v rámci očekávaného "stylového" nasazení (tedy patrně tam, kde si nebudete audiofilsky pohrávat s natočením po jednotlivých stupních apod.) je příkladná nesměrovost. Jak ukázala scéna v "Over the Rainbow" od The Modern Jazz Quartet ("Fontessa" | 1956 | Atlantic Masters | 81227 3687-2), Rubicon 2 C umí udržet spojitost i při poměrně velkém rozestupu a i když nejde zvukový obraz nazvat trojdimenzionálním, má přednes veliké proporce a je zaplňující, obklopující. Reprosoustavy umí hudbu rozprostřít a naplnit s ní místnost, takže se v hudbě dá už dobře orientovat.

Co je pak další cennou devizou, to je schopnost udržet příjemnou a nekomplikovanou poslouchatelnost napříč žánry, ale vlastně i kvalitami nahrávek - Dali jednoduše nedává najevo ty méně příjemné aspekty nahrávek a jejich limity. Třeba z "Champs Elysées" od Zaz ("Paris" | 2014 | Warner Music | 0825646149216), které přeci jen můžete vytknout jisté zvukařské limity, zbyla v podání Rubicon 2 C jen nádherně plnokrevná, rytmická a bohatá, neostýchavě živá a hebce laskavá hudba. Dali hrají s chutí, s vkusem a celkově zábavně - to vše pak na úrovni opravdu dobrého hi-fi.

2020 03 23 TST Dali Rubicon 2c 13

Aktivní sestavy, které míří do segmentu "velmi náročného lifestyle", se sice objevují stále relativně sporadicky, ale už nikoliv úplně výjimečně a ty, které nabízí Dali, skvěle plní roli společníků pro každodenní poslech hudby (a určitě i televize) na úrovni. Rubicon 2 C přitom zachovávají snadno akceptovatelnou velikost, mají mimořádný komfort ovládání a provozování (bezdrátové spojení je otázkou vteřin, přenos signálu je i bez drátů spolehlivý a působivě kvalitní, nabídka vstupů na Sound Hubu musí stačit,...) a hlavně neméně působivý komfort poslechový - je prostě příjemné přes ně poslouchat cokoliv, na co máte zrovna chuť.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2020 03 23 TST Dali Rubicon 2c m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Na frekvenční odezvě je vidět nejprve příjemně vyrovnaná odezva v přímé ose i pod úhlem, stejně jako lehký přírůstek energie v pásmu 70 - 300 Hz. V reálu se ale odezva vejde do tolerance +/- 3 dB mezi 50 a 12 000 Hz, zejména odezva mezi 400 a 10 000 Hz je excelentně rovná. Tak trochu firemním podpisem je celkem výrazné zdůraznění nejvyšších kmitočtů od 12 do 20 kHz. Mírně výraznější projev na obou koncích pásma při poslechu není nepříjemný a odpovídá "hezkému", lifestylovému zaměření reprosoustav.

2020 03 23 TST Dali Rubicon 2c m2

Waterfall

2020 03 23 TST Dali Rubicon 2c m3

Frekvenční odezva na poslechovém místě - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2 [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]

Kč 104 990,- - Rubicon 2 C

Kč 16 990,- - Sound Hub

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ mimořádně snadné nastavení i použití

+ flexibilita vstupů

+ příjemný zvuk

+ slušný objem i tělo

ZÁPORY

- cena je už dost vysoká

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Horn Distribution CZ | www.horn.eu 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies