800 150 dynaudio partner

Prvý predpremiérový test nových reprosústav Acon - ULTIMA-X

Dávno je doba, keď sme malými čínskymi krôčikmi prevlačovali z miesta na miesto Fender Rhodes Piano a jeho majiteľ chlácholieval moje hromženie a ponosy na otlčené nohy slovami: „Čo je veľké a ťažké, je dobré.“ Dnes v čase plug-inov a VST inštrumentov si vezmete svoj macbook so zrolovanou virtuálnou klaviatúrou pod pazuchu a môžete muzicírovať trebárs aj na Lomnickom štíte. Ale na kolegom vyslovenej axióme predsa len niečo je a platí to aj v dnešnej dobe odľahčovania a miniaturizácie. Čo má svoju veľkosť a váhu skrátka akosi budí dôveru a rešpekt.

Dlhých sedem rokov (za ktoré sa údajne obmenia všetky bunky v našom tele) uplynulo od predstavenia predošlých Ultím audiofilskej verejnosti a ich uvedenia na trh. Bratislavská značka Acon si získala môj rešpekt už svojimi predošlými sústavami, z ktorých niektoré som testoval pre slovenské hifistické periodiká a na niektorých som monitoroval nahrávanie a mixoval výslednú snímku v nahrávacích štúdiách. Áno, s reprosústavami Acon sa totiž môžete stretnúť nielen v posluchovkách audiofilov, pracovniach pre zvuk zanietených bossov firiem či obývačkách tých, ktorí nepodľahli trendovému mámeniu štíhlych a nič nevážiacich papundeklových dizajnoviek, produkujúcich zodpovedajúco diétny sound, ale aj v niekoľkých domácich i zahraničných nahrávacích štúdiách.

Pri vývoji a výrobe reprosústav Ultima-X si chlapci stanovili kritériá zvukovej i skulpturálnej majestátnosti, výnimočnosti, nadčasovosti a aproximatívnej dokonalosti. Ušľachtilá krása v každom detaile a s každým vyžiareným tónom je skrátka to, čo od tohto producenta už akosi podvedome očakávame. Napokon nečudo – pohybujeme sa napokon na teritóriu vyhradenom pre skutočnú audiofilskú high society.

Ultimy-X predstavujú súčasný etalón trojpásmovej aktívnej reproduktorovej sústavy s uzavretou ozvučnicou. Disponujú aktívnymi elektronickými výhybkami s fázovou korekciou a elektronickou ochranou meničov a päticou (!) koncových zosilňovačov pre každú z oboch impozantných skulptúr. Tri z nich sú MOS-FET-ové a dva elektrónkové. Signál sa do sústav privádza bezproblémovým symetrickým vstupom. Ako výrobca prezentuje, ULTIMA-X vychádza koncepčne z vlajkovej lode svojej produkcie ULTIMA MK II a z predošlých sústav DIVUS MK II. Oba produkty predstavovali vo svojej dobe vrchol zvukovej nirvány a ani dnes sa na tom mnoho nezmenilo. Acon sa však rozhodol ísť ešte o niečo ďalej.

ULTIMA-X vychádza z elektrického konceptu sústav DIVUS MKII U, avšak konštrukcia jej ozvučnice stavia na skúsenostiach z predošlých ULTÍM. Prednosti ich konceptu sa ukázali ako jedinečné a časom verifikované - os vyžarovania jednotlivých meničov sa stretáva v jednom bode - v mieste posluchu. Úlohy stredotónové meniča sa v ULTIMách-X zhostil reproduktor LOWTHER DX3, ktorý vystriedal FOCAL používaný v DIVUSoch. Prednosti tohto meniča môžeme v zhode s hodnoteniami mnohých renomovaných svetových periodík opísať len v superlatívoch. Jeho kmitočtová charakteristika zároveň umožnila posun deliacich frekvencií na výhybke, čo prispieva k ešte lepšej lokalizácii jednotlivých nástrojov na scéne.

Sústavy pôsobia už na prvý pohľad grandiózne, sošne a monumentálne. Ich akustický prednes je v každom ohľade ultimatívne homogénny. Od prvého momentu plynie hudba tak prirodzene a nenútene, že sa musíte nevdojak poobzerať po virtuálnom auditóriu koncertnej siene a pozdraviť sa pohľadom so starými známymi z abonentných koncertov. Nič nevytŕča, nič nechýba. Obraz scény je plastický, plný dobre lokalizovaných detailov. To, čo ma však celkom dostalo je diskrétny nočný tichý posluch. Predstavte si Tyranosaura Rex, ako sa elegantne a temer nečujne zakráda hustou džungľou prelomu druhohôr a treťohôr plnou prebleskujúcich detailov. Že je to nepredstaviteľné? A predsa tieto impozantné sústavy dokážu šepkať tak, že sa nič nestráca, ani detaily, ani muzikálnosť, ani proporcionalita, ani plasticita priestoru. Apropo – muzikálnosť – kapitola sama o sebe. ULTIMY-X sú hravé ako Amadeus Miloša Formana, v prednese elegantné ako Renée Fleming, naliehavé ako Salieri v podaní F. Murray Abrahama, keď lákal na bonbóny Mozartovu Stanzi, horúce a vrúcne ako Philippe Jaroussky a v detailoch nekonečne precízne ako Viedenskí filharmonici pod despotickou taktovkou Herberta von Karajana.

Vráťme sa však od subjektívneho posluchu ešte na skok k highlightom konštrukcie týchto vskutku ojedinelých reprosústav. Elektroakustické meniče použité pri stavbe ULTIMA-X patria k tomu najlepšiemu, čo dnešná technológia ponúka. Acon aplikoval na kritickú pozíciu výškového meniča produkt renomovaného výrobcu Scan-Speak s označením REVELATOR R-2904/70000 s 1“ membránou. Tento v každom ohľade bezkonkurenčný tweeter je etalónom medzi výškovými reproduktormi sveta a predstavuje vlajkovú loď tohto výrobcu. V sústavách ULTIMA-X použitý menič vysokých tónov vznikol v laboratóriách Scan-Speaku za použitia hneď niekoľkých inovatívnych konceptov. Prvý pozoruhodný rozdiel predstavuje použitie fázovej zásuvky. Kopula je pripojená k fáze zásuvky tak, aby bola vyžarovaná oblasť sústredená okolo kmitacej cievky. To poskytuje väčšiu kontrolu a znižuje skreslenie a straty, ku ktorým dochádza na kopulke výškových reproduktorov. SD – neodymový magnet používa patentovanú technológiu „Symmetric Drive“ , vďaka ktorej takmer bezo zbytku eliminuje elektrický fázový posuv. Uzávery symetrických magnetických systémov zároveň slúžia ako vodiče tepla. Nie je teda potrebné chladenie cievky ferofluidom, čím sa zlepšila mikrodynamika a linearita. Predná stena reproduktoru zo strojovo opracovaného hliníka hrúbky 5mm vytvára krátky zvukovod, čo prispieva ku kontrolovanej smerovosti už od 2kHz.

Ďalší šampión vo svojej triede na pozícii meniča tónov v oblasti stredov je modifikovaný širokopásmový reproduktor Lowther DX3 s priemerom 225 mm s papierovou sendvičovou membránou v liatom koši so štyrmi subtílnymi rebrami, ktoré pretekajúcemu vzduchu nekladú prakticky žiaden odpor. Reproduktor je v základnom prevedení podľa výrobcu schopný obsiahnuť spektrum od 30 Hz do 22 kHz, čiže temer celé akustické pásmo . Svojou citlivosťou 98 dB/Wm-1 sa radí medzi vôbec najefektívnejšie meniče. Za týmito impozantnými technickými parametrami sa skrýva moderná technológia Hi-Ferric. Kmitacia cievka je totiž navinutá vodičom, legovaným železitými prvkami, predovšetkým kobaltom, železom a niklom. Pri prechode prúdu vodičom sa stáva vybudeným magnetom, pričom stupeň magnetizmu závisí od obsahu kovových látok. Cievka je vo vzduchovej medzere magnetického obvodu dokonale vycentrovaná a podľa polarity signálu je odpudzovaná alebo priťahovaná – a akceleruje tak smerom od a k „hostiteľskému magnetu“. V dôsledku toho sa jadro, na ktorého obvode je cievka pripevnená, pohybuje rýchlejšie, t.j. bez oneskorenia, čoho výsledkom je oveľa čistejšia reprodukcia audiosignálu. Nežiadúce oscilácie cievky sú prakticky eliminované a skreslenie signálu je minimálne, čoho výsledným efektom je výrazné a dokonalejšie rozlíšenie jednotlivých hudobných nástrojov. Navyše je tlmiaci účinok v „kľudovej polohe“ cievky bez signálu podstatne vyšší. Využívaný frekvenčný rozsah meniča v sústavách ULTIMA-X je od 280 Hz do 3,5 kHz, takže reprosústavy využívajú toto ľudským uchom najpočuteľnejšie pásmo bez zaťaženia meniča v okrajových frekvenciách, pokrývaných výškovým a basovým reproduktor.

O kvalitách J.M. Lab francúzskeho výrobcu reproduktorov Focal asi netreba pochybovať. Basový menič AUDIOM 13-WX upúta na prvý pohľad obrovským multimagnetickým systémom, zloženým zo šiestich samostatných magnetov. W - membrána z Polykevlaru s priemerom 330 mm má tvrdý gumový záves. Reproduktor produkuje veľmi tvrdé, suché a konkrétne a precízne ohraničené basy s neuveriteľnou mohutnosťou. Ak však pripomenieme , že aj iní vo svete renomovaní výrobcovia reproduktorových systémov ako Wilson Audio, AudioLab, alebo NTT používajú vo svojich systémoch basové reproduktory Focal, tak hlavne preto, že to považujeme za dostatočnú referenciu.

Čím sú iné:

Všetky reproduktorové sústavy značky Acon sú definované širokým priesečníkom konštrukčných a prednesových charakteristík, akými sú: dokonalá zvukomaľba, aktívna konštrukcia s uzavretou ozvučnicou a prísny výber použitých súčiastok. Predovšetkým sa však v Acone plano neexperimentuje na poli, kde sú hranice možností striktne definované. Vďaka použitiu elektrónok pri amplifikácii stredného a vysokého pásma sú ULTIMY-X zvukovo ľudskému uchu príjemné a analytickosť nejde na úkor posluchového komfortu. Zobrazenie hlbokého pásma je takmer identické s ULTIMAmi MKII, so subjektívne menším objemom basov (napr. pri nahrávkach SUPERBASS 2, alebo v Mussorgského Obrázkoch z výstavy v Ravelovej orchestrácii, resp. pri známych delových salvách v Čajkovského Overtúre 1812), čo ich robí vhodnými i pre použitie v menších priestoroch pod 80 m³. Dávajú zároveň ojedinelú možnosť alternatívy - elektrónkový zvuk na stredoch a výškach je nenahraditeľný pri akustických nástrojoch a vokáloch, naopak podanie basov tranzistormi pri rockovej hudby, pope a elektronických žánroch dáva nástrojom želaný drive a energiu. Navyše možnosť kombinácie elektrónok a tranzistorov dáva de facto štyri „verzie zvuku“ bez fyzickej zmeny prístrojov.

Tým sme sa elegantne dostali k akejsi sumarizácii, ktorá bude – ako inak – bazírovať na percepcii, ergo v tomto prípade na jeho veličenstve uchu. ULTIMy-X sú primárne dedikované pravovernému audifilovi s inklináciou k akustickým žánrom, akými sú jazz, komorná i orchestrálna vážna hudba, vokálne žánre a vôbec čokoľvek hudobne hodnotné s kvalitne odsnímaným záznamom. Sú ako presne ladené športové auto – nemilosrdné k hudobnému balastu a jeho konzumentovi, ktorého tvár sa skriví pri odhalení nepekných detailov, rovnako ako sú Bugatti Veyron či Pagani Zonda nemilosrdné k neskúsenému vodičovi, čo si neprezieravo vypne trakčnú kontrolu a vzápätí stráca vládu nad vozidlom. Acon ULTIMA-X majú všetko pod kontrolou, sú tolerantnejšie a univerzálnejšie a to bez grimasy námahy, snaživosti a okázalej prezentácie vlastnej dôležitosti. Hravo vám sprostredkujú hudobné zážitky par exellance naprieč žánrami a vy sa po sérii prvých tónov v ich podaní okamžite upokojíte a pohodlne sa zahniezdite vo svojom kresle ako kritický návštevník opery, ktorý sa uistil, že orchester ladí, speváci spievajú s ľahkosťou a samozrejmosťou škovránkov a zvysoka, zvysoka sponad opony, sponad kopuly divadla a ešte z väčšej výšky – priamo z nebeskej klenby spomedzi záplavy hviezd - sa tomu spokojne prizerá božský Wolfgang Amadeus Mozart...

TECHNICKÉ ÚDAJE:

Frekvenčná charakteristika vo voľnom poli:

23 Hz - 24 kHz (-3 dB)

Deliace frekvencie výhybky:

250 Hz, 2800 Hz

Max. dlhodobý akustický tlak:

114 dB SPL (@ 1m), obmedzený ochr. obvodmi

Vlastná šumová hladina:

<10 dB (A krivka, vo voľnom poli, v = 1m v osi)

Elektrónkové koncové zosilňovače

Typ koncového zosilňovača:

2x triódová jednočinná trieda A

Osadenie elektrónkami:

JJ 12DW7 2ks, EAT-300B 4ks

Maximálny výkon:

2x 24W @ 2% THD

Skreslenie:

0,15% @ 1W

MOS-FET koncové zosilňovače

Výkon zosilňovačov (trvalý / špičkový):

120 / 350 W výšky a stredy, 300 / 1500 W basy / 8&Omega;

Skreslenie zosilňovačov (pri nom. výkone):

THD < 0,04%, SMPTE-IM < 0,05%

Odstup s/š (vztiahnutý k plnému výkonu):

>102 dB (A krivka)

Vstup a regulácia:

Symetrický s konektorom XLR, impedancia 10 k &Omega;

Vstupná citlivosť (pre max. výkon):

Regulovateľná -12dBu až +24dBu s krokom 1dB

Rozsah regulácie v jednotlivých pásmach:

-7dB až 0dB s krokom 1dB

Regulácia najspodnejších frekvencií:

-4dB až +2dB s krokom 2dB

Napájanie:

AC 230V / 50 Hz

Príkon (stand-by / kľudový stav / plný výkon):

3,5 / 88 / 315 VA

Rozmery (š x h x v) ozvučnica ULTIMA-X:

460 x 750 x 1420 mm

Hmotnosť:

157 kg

Testovalo sa v reťazci zariadení:

Gramofón Avid Acutus,

CD GRYPHON Mikado

Streamer CD NAIM HDX

DVD-Audio TEAC- Esoteric 50DV

predzosilovač Acon SCA12R

kabeláž Krautwire

A pár fragmentov z medzinárodných recenzií na záver ...

Ultima 4 Mk.II - Vlajková loď značky. Dva 225 kg monumenty o výške 163 cm, ktorých ladné tvary podčiarkujú audiofilsky nekompromisné riešenie, používajú naraz dva odlišné typy zosilňovačov. Zdvojené basy tejto aktívnej trojpásmovej sústavy sú poháňané MOS FET tranzistormi, ktoré zabezpečia extrémnu dynamiku spodných frekvencii. Elektrónkové zosilňovače, vyvinuté špeciálne pre túto sústavu, sa na stredoch a výškach zase postarajú o kryštálovo čistú a hrejivú reprodukciu. „Skutočným hudobným sviatkom sa stáva počúvanie náročných a zložitých nahrávok, akými sú komplexné orchestrálne skladby... Pokiaľ ste premeškali vystúpenie orchestra tak šancu to prežiť takmer ako v origináli máte široko ďaleko už len v podaní ULTIMA 4 MKII.“ (AUDIO/VIDEO marec 2006)

Divus Mk.II - Trojpásmová aktívna sústava absolutistickej konštrukcie a nadčasového designu sa pýši početnými pochvalnými recenziami v domácej i zahraničnej odbornej tlači: „Již od prvních tónů jsem měl pocit, že jsem se přenesl do seriózního nahrávacího studia. Zvuk je čistý, detailní a zcela neutrální. Vše je dokonale definováno v amplitudě, čase i prostoru. Zvuk bez omezení (ve všech aspektech), jdoucí ruku v ruce s dokonale promyšlenou a precizní konstrukcí.“ ( Highend report Česko, 6/2004).

Arcus - Pre menšie priestory navrhovaná dvojpásmová aktívna stĺpová sústava s elegantným designom oceneným Watt Hi-Fi Top Design disponuje zvukom, ktorého sila prekvapí.( Dizajn roka 2005)

A823 a A723 - Sú najmenšie tvarom, nie však zvukom. Remeselne dôkladne prepracované dvojpásmové aktívne štúdiové monitory s absolútnou vernosťou reprodukcie si v nemeckom časopise STEREO z 11/1999 vyslúžili pseudonym „Obrovský trpaslík“ a riadky podobné nasledujúcemu: „Vernosť, čistota a lokalizácia reprodukcie ich predurčuje pre puristické ucho.“

SCA12R Mk.II - Puristický stereofónny riadiaci a slúchadlový zosilňovač pracujúci v triede A, určený pre spracovanie signálu zo šiestich signálových zdrojov a budenie výkonového zosilňovača alebo aktívnych reproduktorových sústav. „Predzosilňovač je naprosto bezkonkurenčný (...) audiofilské zariadenie s naprosto nekompromisným obvodovým a konštrukčným riešením“ ( HiFi 2/2000), „SCA12R ... nič, než pravda“ (Hoererlebnis Nemecko 11/2001)

Cena:

34.900 EUR

fotografie: B. Šálek

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio