Lehko na cvičišti, lehko na bojišti

Parafráze částečně pitomého avšak známého bonmotu vypovídá o průběhu testování reproduktorů Audio Physic Sitara. Snad každý hifista ví, že laborovat v oblasti hifi, nespočívá ani tak v dobrých uších, ale spíše ve velkých svalech a v tom mít v pořádku záda, zkrátka být fit. Pochlubím se. Mám toto všechno v pořádku … „ťuk, ťuk, ťuk“ klepu radši na dřevo. Jenže zůstává obyčejná lidská lenost a Smolíkovsky laděná hláška „Proč já hloupý jsem si radši nevzal test MP3 přehrávačů, ach jo!“.

A u těchto bedýnek se žádný stěhovací problém nekonal, obal včetně repro byl lehký, tedy relativně, a ve dvou jsme ho lehce dostali do auta a z auta do mého bytečku. V tu chvíli mne napadlo, že něco asi nebude v pořádku. Že je to moc snadné. Že se normálně hodně nadřu, chvíli odpočívám a demoralizovaný často rozbaluji až druhý den. Ovšem nyní: vše v pohodě. A tak se mi začalo honit hlavou ono známé rčení legendárního vojevůdce ruského plukovníka Alexandra Vasiljeviče Suvorova „Těžko na cvičišti, lehko bojišti“ a brumlaje pod fousy jsem přemýšlel o tom, co nastane, až bedýnky začnu poslouchat.

A jak už řekli moudří Toltékové, že si nemáme předem o nikom a o ničem vytvářet domněnky, chmury se při vybalování začaly okamžitě vytrácet. Sitara vypadají skvostně. Provedení je dokonalé. Procedura s osazením nožek mi trvala necelých deset minut. Repro je nutné mít položené naležato a operace s přiloženým imbusovým šroubováčkem je jednoduchá. Jen si dejte pozor, aby neležely na podlaze výškovým reproduktorem dolu.

Audio Physic jsou repráčky štíhlé a bílý lesklý lak jim sluší. V bytě jsou jemně nápadné, ale nenásilné. Nožičky mi zpočátku připadaly trochu legrační, ale po umístění v prostoru jsem si na ně velmi rychle zvykl. Po stranách zaoblený tvar dostatečně rigidní ozvučnice je postaven tak, aby eliminoval vnitřní stojatá vlnění. Ozvučnice je nakloněna o 7 stupňů oproti kolmici vůči podlaze, což by mělo fázově dorovnávat fyzikálně pomalejší basovou sekci vůči výškové. Reprosoustava je složená ze dvou 150 mm středobasových měničů a 25 mm výškového reproduktoru. Basové měniče mají tvrdou hliníkovou membránu a kalotka výškového reproduktoru je z klasického hedvábí. Oba měniče si Audio Physic vyrábí sám. Provedení basového měniče je excelentní (viz obrázky). Zapojení je dvouapůlpásmové, kde spodní středobasový reproduktor hraje paralelně s horním pouze do 500 Hz a ten druhý až do dělícího kmitočtu s výškovým reproduktorem. Basreflex ústí na zadní straně. Velmi pěkné WBT terminály zaslouží pochvalu.
Obr. 2 - 1) Hliníkový koš – odlitek s integrovaným chlazením, 2) duální neodymiový magnet, 3) plastová vnitřní vložka s vysokým tlumícím účinkem držící vnitřní závěs, 4) cívka , 5) Vnitřní závěs z Conexu, 6) Keramikou potažená hliníková membrána, 7) Masivní hliníkový fázový měnič

Technické provedení jen podnítilo mou zvědavost a těšil jsem se, jaký výkon podá Sitara při poslechu. Na první poslech je slyšet solidní basový základ, což je vzhledem k objemu ozvučnice a velikosti basových reproduktorů velmi zajímavé. Velmi dobře řešené basové reproduktory s tvrdou hliníkovou membránou poměrně slušně tvrdily muziku. Zvukový projev je jemně sušší, velmi čitelný a čistý, zejména na středech a basech. Hedvábný výškový reproduktor vhodně doplňuje zvukový projev. Je spíše nenápadnější a jemný. Zvuk výšek je trošku subtilnější, avšak tvoří dohromady s „basáčky“ velmi dobrý tandem.

Kdo je Audio Physic? Věhlasná německá firma vyrábějící reproduktorové soustavy byla založena před dvaceti lety. Nyní patří k lídrům na trhu v oblasti high-endových reproduktorů, pyšní se vlajkovou lodí Kronos s výtečně vyřešenou basovou sekcí. Jejich hlavním mottem je „Žádné ztráty jemných detailů“ („No loss of fine details“). Dále na www.audiophysic.de.

Akustický jazz a jemný mainstream typu Leonard Cohen, Bob Dylan, komorní muzika jsou přesně tím typem hudby pro tyto reprosoustavy. Zejména komořina ukazuje hlavní přednosti Sitar. Smyčcové nástroje se neslévají, mají pěknou barvu a hudba má šťávu, neschází říz, ani co se dynamiky týče. Rocková hudba je už větším oříškem, ale jestliže nechcete ozvučit diskotéku, repro se chovaji se velmi dobře. Jen trochu chybí nehlubší kmitočty. Však taky výrobce doporučuje v těchto případech spojení se kvalitním subwooferem, a také při reprodukci větších těles typu big band či symfonického orchestru. Ovšem nejedná se o žádné tragické ochuzení. I tady Audio Physic dokáže vykouzlit zajímavé momenty. Repro je stavěné pro pokoje max. 30 m2, kde dokáže uspokojit i náročnějšího posluchače. Jediné, co bych vytknul, je výše zmíněná subtilnost výškové sekce, která se projeví zejména při dynamických špičkách. Basové repro se v tomto případě chová velmi agilně a výškáček trošku zaspává zejména na svých okrajových pásmech. Takto se projevuje většina měkkých membrán. Tvrdší hliníkové, titanové, keramické membrány jsou ještě zvukově a dynamicky bohatější, ale mohou se v určitých pásmech chovat agresivně. Proto jsou stále používány hedvábné kalotky, pro ten svůj příjemný a velmi hudební projev. A musím upozornit, že v této cenové relaci se jedná o velmi dobrou kombinaci.

Kde bych hledal konkurenci? Vyznavači suché a přesné reprodukce mohou sáhnout po dvaapůlpásmové variantě řady 240 firmy Elac, vyznavači expresivního projevu mohou sáhnout po Triangle Genese Quartet, vyznavači hladkého analogového projevu po Xavian Giulia. Ale také sáhnout nemusí. Protože je tu Sitara.

Audio Physic v podobě Sitar nabízí „Life-style“ v kombinaci s high-endový zvukem plný detailů s příjemným projevem. A na takovouto kombinaci se bude dlouho vzpomínat.

Cena: Kč 67 990,-

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika