Testovat kabely, to je v posledních měsících a letech velkou módou. Zkouší je každý, horem dolem, předem zadem, správným i špatným směrem, chlazené, mražené nebo zahřívané, barevné, černé, kompaktní i obrovské. Prostě kabely pro každého… Jen zkušený recenzentský tým Hi-Fi Voice si ale troufnul na něco, čeho se nikdo jiný dosud v seriózním tisku neodvážil. Otestovat kabely skutečně ve velkém. Otestovat jejich kompatibilitu s přehrávači… S převodníky… S reprosoustavami… Se zesilovači… Ale i s kabely. Otestovat jejich přenosové vlastnosti. Čtěte dále a dozvíte se, jaké kabely jsou právě pro vás.

Sejde-li se k jednomu testu čtveřice odborníků, je jasné, že testovaný předmět rozhodně stojí za pozornost. Ve složení Jiří Petrák, Lubomír Vlk a Daniel Březina jsme tedy přikročili k testu.

FILOZOFICKÉ OKÉNKO LV

Předem snad jen pár otázek k položení a pár frází na vysvětlení. Je rozumné utrácet za kabely velké peníze? Stačí kabely jednoduché, nebo třeba s vícenásobným textilním opletem? Důležité je také přihlédnout k izolačním vrstvám – zvláště v mrazivém počasí je dobrá izolace skutečným základem.

Další palčivou otázkou je, zda Lze kabely považovat za rovnocenné audio-komponenty? Jde o zásadní otázku, na kterou amatéři i profesionálové hledají odpověď již dlouhou řadu let. Otázku, která mnohé audiofily trápí již celou high-endovou věčnost. Otázku, která dokáže potrápit i zkušený redakční testovací team. Došli jsme k předběžnému závěru, že jde o otázku, na kterou zřejmě neexistuje jednoznačná odpověď.

Pak je třeba též definovat, jaké kabely vlastně rozlišujeme. Signálové kabely v řadě prvé. Jde o kabely, které slouží k vysílání signálu. Například kabely v barvě khaki, opatřené maskovací kamufláží, vysílají spolucestujícím ve vlaku signál, že jejich nositel preferuje tramping, country či armádní pochodové písně. Také je lze konzervativněji definovat jako kabely pro ideální přenos signálových nosičů… Poté zde máme reprokabely, neboli rozměrné kabely pro transport reprosoustav a jednotlivých reproduktorů. Kabely pro linkové spoje zase dobře poslouží ve spojích městské hromadné dopravy, zatímco ploché kabely (moderní trend 21. století) jasně pomohou při transportu plochých komponentů a hudebních nosičů. Můžeme najít i kompaktní digitální kabely jednodušších konstrukcí, určené výhradně pro přenos digitálních zesilovačů malých rozměrů a digitálních zvukových nosičů (CD, flash disky, HDD,…). Povětšinou pro profesionály bývají určeny kabely symetrické – rozložení informací v nich se totiž drží konzervativní a snadno čitelných pravidel, veškerý obsah má stejné možnosti vpravo i vlevo. Optické kabely jsou pak nejmodernějším z typů, slouží výhradě k optickému ohromení (občas i ochromení) posluchače s malou přidanou užitnou hodnotou.

Kabely… Chtě nechtě nepostradatelná součást denního života audiofila. A čím většími milovníky reprodukované hudby jsme, tím větší potřeba vlastnit kabely tu je. Tak jako u každého komponentu, i zde je to z velké části o hledání vhodné kombinace; každá kabela není pro každého – musíme si svou kabelu vybrat pečlivým a dlouhodobým zkoušením, aby vyhovovala naší individualitě, stylu i praktickým potřebám. Koncový zesilovač páně Passe totiž do večerního společenského „psaníčka“ rozhodně nenacpete. I proto jsme zde my, Hi-Fi Voice, abychom vám pomohli svými zkušenostmi s širokým sortimentem kabel všech cenových kategorií, rozměrů i stylů a otestovali jsme, jak si jednotlivé kabely rozumí s různými komponenty.

Kabely jsou tedy z hlediska testování i užívání nesmírně komplexním oborem, v němž je zatěžko se plně zorientovat. Pánové DB a JP se nyní pokusí ohodnotit vybraný vzorek kabelové produkce pro usnadnění výběru. A vězte, dobrou kabelu si dokáže vybrat skutečně každý.

HODNOCENÍ DB a JP

V tomto testu jsme se zaměřili hlavně na digitální a signálové kabely, podle definice Luboše Vlka. Najít totiž reprokabely odpovídající úrovně není jednoduché a i když se zde jedna nebo dvě také objeví, na jejich zkoumání stále ještě důkladně pracujeme. Prozatím zkoušíme reprokabely v kombinaci s German Physiks The Gaudi, ale bohužel kompatibilní kabelu jsme prozatím nenašli a tak zůstaneme u již zmíněných digitálních, signálových, linkových a podobně.

DB: Jako první přichází malá černá kabela z imitace kůže. Materiál je to odolný a poměrně elegantní, takže reprezentativní výrobní kvalita tu určitě je. Přenosové vlastnosti této kabely jsou ovšem poměrně limitované jejím tuhým a úzkým vstupním otvorem. Nicméně pro nosiče dat a kompaktní převodníky je to ideální nástroj.

JP: Černé kabely často skrývají nejedno překvapení... Tento kousek mě překvapil hlavně tím, jak se snaží pojmout tolik CD najednou. Pěkný, avšak marný pokus. Ale hezky se leskne...

DB: Druhou v pořadí je kabela pro extroverty. Vlastníte-li červené, oranžové nebo jakkoliv jinak lakované hi-fi, vaše reprosoustavy mají lak od prestižních italských automobilek a je pro vás důležité dát najevo, že jste jiní, tohle je kabela pro vás. Co víc, její přenosová charakteristika je úžasná – nacpete do ní už i kompaktní přehrávače plného rozměru, respektive jeden takový.

JP: Jistě upřímná snaha o kvalitu, krásu a eleganci, ale mě tato kabela připomíná ropuchu hnědou, kterážto polyká má oblíbená CDčka. Všechno je ovšem relativní a závisí na úhlu pohledu, takže kabela je zároveň i praktická, a působí dojmem že vydrží všechno (i mé nejapné komentáře :-).

DB: Malé zlaté psaníčko se jasně hodí pro přenos malého množství nahrávek na discích nebo paměťových kartách do elegantní společnosti, případně na přenos kabeláže – té dovnitř vtěsnáte až překvapivé množství. Navíc je tu nezanedbatelný punc originality a high endové elegance. Ostatně všichni víme, že zlato je podstatně lepší než měď nebo stříbro.

JP: Kabelka pro ty kdo si zakládají na vnějším efektu. Je nápadná, elegantní, luxusní. Má životní zkušenost však říká: nahoře huj, dole fuj, takže díky většímu vnitřnímu prostoru v ní bude asi pěkný bordel. Ale ruku na srdce - komu to vadí?

DB: Opět malý rozměr kabely, ale tentokrát s tvarem a velkým otvorem jako dělaným pro přenos vinylů. Vaše analogová diskotéka si tak dopřeje jednoduché a pohodlné cestování, citlivý obal chrání měkoučké vnitřní polstrování. Snad jen popruh přes rameno by mohl být delší, to výrobce nedomyslel. A ten nápis, kdyby tam alespoň bylo "Vinyl" nebo tak...

JP: Moc pěkná a hlavně praktická kabela, pro všechny příležitosti – do města, do auta, na výlet, do kina. Do opery by to možná chtělo onen název přelepit nějakou samolepkou s nápisem "Národní divadlo", ale jinak super!

DB: Posloucháte progresivní rock? Posloucháte zdrogovanou hudbu let šedesátých a milujete děti květin? Co víc si přát než tuto rozzářenou letní kabelu. Její měkké látkové provedení přímo svádí vycpat ji až k prasknutí disky, ale až překvapivě snadno se do ní dá vložit i poměrně mohutný zesilovač typu NAD C370. Opět tu je ale nešťastné provedení popruhů přes rameno, degradující přenosové vlastnosti.

JP: Konečně pořádná taška, jak by řekla moje babička z Ivančic – bételná KABELA. Spíš než CD nosiče si v ní i proti své vůli představuji lahváče, pecen chleba a nějaké špekáčky, takže pro mě je jasný vítěz testu!

DB: Chlad, kondenzace a změny teplot zvláště v zimním období jsou nepřáteli high fidelity přístrojů. Od toho pomáhá tato originální chlupatá kabela z ledního medvěda. Velké rozměry vnitřního prostoru umožňují uložit přehrávač či zesilovač s běžnými rozměry dokonce na šířku, na výšku pak dovnitř vtěsnáme dokonce i AV receiver. Není lepší kabely pro zimní přenos high endu (nebo jste snad viděli ledního medvěda, jemuž je zima?), skutečně povedený univerzální produkt s jedinečnou přenosovou charakteristikou.

JP: Bezva nápad zajet s nosiči na sever a něco si poslechnout kdesi v chladném Norsku nebo jiné chladné audiofilní zemi. V Evropě by mi zřejmě toto chlupaté zvířátko vytkli ekologičtí aktivisté, takže univerzálnost je diskutabilní. Ale provedení rozhodně ne! Už jen proto, že by se mi kabela svou světlou šedí a mírně nedbalým vzhledem hodila nejen k vlasům, ale občas i k vousům :-)

DB: Červená kožená kabela je jako stvořená pro vaši LP diskotéku. Velké rozměry, měkké stěny, velmi poddajný tvar. Ideální nástroj, ovšem opět s nedostatečným průřezem a průměrem nosného prvku přes rameno, omezujícím tak bezztrátový přenos informací na vinylech.

JP: Kabela co sice vypadá jako secesní pytel, ale z kvalitního materiálu, s pěkným švem, nápadnou elegancí vyšších společenských sfér a s barvou při které dostávám chuť na jahody a poslech některé z hlášek Bruna Ferrari. Uvnitř hezkých pár nosičů, takže spokojenost. Na veřejnost bych k ní ovšem potřeboval nosiče jiného druhu – přítelkyni.

DB: Pro přírodně a ekologicky zaměřené posluchače nabízí trh i kabelu pletenou, která se hodí pro přenos citlivých disků a kabelů (ale vlastně jakýchkoliv na teplotu citlivých komponentů) v horkých letních dnech. Snadný průtok vzduchu zajišťuje špičkové chlazení přenášených informací, daní za skvěle propočítaný tok chladivého vzduchu jsou ale kompaktní rozměry. Ale ručně splétané kabely mají dlouhou audiofilní tradici a punc jedinečnosti.

JP: Zajímavá pletená kabela, jistě pracná na výrobu - ideální na přenos pleteného kabelu jakým je např. legendární Fractal. Přitom by všichni viděli v náznacích přenášený obsah, taška by tedy na hifistově rameni jistě budila zájem. A prázdná může posloužit jako nábytková dečka.. Více než nadprůměrný model!

DB: Modrá, opět z imitace kůže vyrobená kabela je skutečně rozměrovým králem. Potřebujete přenést kompaktní monitory? Toto je přesně model pro vás. Není třeba se bát o dýhu nebo reproduktory, měkká konstrukce a bohaté vnitřní čalounění se postará o prevenci nežádoucích škrábanců. Přenos tak zůstává čistý a plný, takzvaná funkčnost bez efektu.

JP: Jak říkají Američani: kubíky ničím nenahradíš. K diskům by se pohodlně vešel vinyl, možná i tenisová raketa. Tato kabela je sice taková divná modrá obluda z Avataru, ale pro svou nepopiratelnou praktičnost je vlastně jedna z nejlepších.

DB: Do náročného zátěžového prostředí patří tato šedá kožená kabela – ochrání při přenosu plně veškerý obsah a i když je tu limitem velikost CD nebo elektronických krabiček typu Pro-Ject, do nebezpečné městské džungle jen těžko hledat vhodnější přenosový nástroj. Typický produkt pro ty, kteří hledají špičkové linkové kabely.

JP: Zvláštní nenápadná šeď této divně formované kabely s neurčitým ale pevným zapínáním, zajistí dokonalou anonymitu přenášeného obsahu - takže na CD nosičích může být leccos, nejen hudba:-)

DB: Milovníkům opery, klasické hudby a vůbec žánrů, k nimž neodmyslitelně patří i kultura posluchače včetně jeho oblečení je určena malá večerní kabela s třásničkami. Je určena striktně těm, kteří ví, co chtějí slyšet. Rozměry totiž nedovolí pobrat víc, než jeden dva kompaktní disky (i když milovníci klasiky jistě vezmou spíše SACD) nebo jeden dva páry kabelů typu CrystalCable. Elegance, to je oč tu běží a forma je tu nadřazena přenosovým vlastnostem.

JP: Elegantní a až příliš zdobná kabela, ale vzhledem k rozměrům přenese tak akorát balíček papírových kapesníků, takže si pak CD nosiče hezky ponesete v druhé ruce. Pro mě je to něco jako kabel bez koncovek. (Pozn. DB: Ale ty večerní stříbřitě lesklé kabely CrystalCable přeci nelze nosit v něčem jiném než je takto prudce elegantní kus, ne?)

DB: Mužná, na přihrádky přehledně rozřezaná kabela umožňuje skvělou kontrolu nad jednotlivými složkami hi-fi systému. Při troše snahy se dovnitř vejde i kratší napájecí kabel, ovšem necháme-li koncovky venku. Příjemné poutko na zápěstí nijak neomezuje přenosové vlastnosti.

JP: Konečně elegance a konzervativní styl pro každého hifistu-muže, případně hifistku-mužného-typu, taška se kterou si udržíte pořádek ve věcech i v životě. Mimo CD disku kabela pojme propisku a poznámkový blok (s formátem A4 to ale nezkoušejte...).

DB: Velká kabela. Velká, měkká a poddajná. Dokonalé řešení pro přenos téměř jakéhokoliv komponentu. Potřebujete-li samozřejmě odstěhovat sloupové reprosoustavy nebo pár monobloků, nepochodíte ani zde, ale je to „tak tak“. Přední přihrádka umožňuje přibalit také kabeláž nebo disky s muzikou. Tato kabela je nejen hifistická, ale rovnou audiovizuální, protože do ní může přijít i AV receiver nebo Blu-ray přehrávač a to bez větších těžkostí. Křehkost přenosu definuje na velkou zátěž jen stěží dimenzovaný popruh přes rameno.

JP: Kabela, která uspokojí každého sporťáka. Nejen že pojme k CD nosičům i notebook s CD mechanikou, ale vypadá vkusně, přívětivě a kvalitně. Mě ohromuje, že i bez obsahu se nijak sama do sebe nezhroutí a stále vypadá jako taška. Pro někoho je možná "jen" nenápadně šedá, ale pro mě určitě jedna z nejlepších! (Pozn. DB: Díky, pane kolego, toto je můj osobní výběr po dlouhých letech pátrání a praktikování alchymie…).

DB: Sportovní kabela pro vyznavače drsnějších hudebních zážitků – s touto kabelou, pevně přehozenou přes rameno a hrudník bude vaše hi-fi středních rozměrů (převodníky, ale i kompaktnější streamery například) v bezpečí i při běhání či na koncertech.

JP: Velká a objemná kabela, přenese zřejmě cokoli, ale úplně v ní vidím ty vířivé proudy. Při každém pokusu o přenos:-)

DB: Brašna s bezpečnostním pásem pro připoutání přenášených komponentů zajišťuje prvotřídní přenosovou charakteristiku se stoprocentní garancí doručení přenášeného obsahu. Pevné hrany ochrání proti veškerým rušivým elementům, přední kapsa pak přidává detaily k ideální reprodukci – nahrávky, kabely nebo třeba možnost uložit dálkový ovladač.Zjevne patří do sféry digitálních - ploché digitální zesilovače, pevné disky, streamery...vše je tu vítáno.

JP: Kabela je tak zřetelně uzpůsobena na přenos notebooku, že přenášená hudba by měla být spíš na jeho harddisku než na nosičích. Kdybych se chtěl lišit, dovnitř bych si pro běžnou denní potřebu připásal nějaké lihoviny a na hifistická CDčka využil jinou kabelu...

DB: Skutečný gigant mezi kabelami. Pevná látka, měkké vnitřní polstrování a skutečně olbřímí vstupní otvor zajistí pohodlný přenos i pro velké regálové reprosoustavy a dimenzování je tak štědré, že pomůže i v přenosu velkých zesilovačů. Integrovaný zesilovač se tu doslova ztrácí. Nádherně zpracovaný kus s téměř stoprocentní přenosovou charakteristikou.

JP: Kdyby tato kabela měla o něco delší čumáček a hubu plnou zubů, zcela by dostála svému názvu Crocodile. Stejně tak i vnitřním prostorem, pevnými konturami a texturou povrchu. Praktická, kvalitní a elegantní, taška, kterou lze využít všude. Jen si ji neberte nikam na raut - na recepci by jste zřejmě marně vysvětlovali, že není na chlebíčky, nýbrž na hifi...

DB: Lehká, otevřená kabela. Ideálně poslouží pro rozměrnější vinylovou diskotéku nebo cd přehrávače a předzesilovače. Je dokonalým komplementem třeba pro poslední zmiňovanou kabelu, díky tomuto skvělému kombu můžete přenést skutečně úplně vše. Zpracování je trvanlivé, design nevtíravý a zvláště poměr cena / výkon je fantastický.

JP: Plátěná, ale pevná a zajímavě barevná kabela, která klidně přenese i hifi stolek. Navíc uděláte radost ženě, která vám s ním "v té prodejně" ochotně pomůže. Možná vás takový nákup bude stát i něco jiného do domácnosti (pro celou rodinu), ale to jste si měl přečíst na typovém štítku. Jasný důkaz toho, že hifi je rodinná záležitost:-)

Doufáme, že kompletní přehled charakteristik kabel vám pomůže v rozhodování o budoucnosti přenosových nástrojů. Nezapomínejte, že kabely jsou jedním ze skutečně stěžejních komponentů vaší sestavy a mají nepopiratelný vliv na zvuk. Ostatně – nepřinesete-li si domů přístroj či nahrávku, žádný zvuk přeci nebude. Nepodceňte tedy důkladný výběr a hi-fi zdar!

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio