Hraje lépe stříbro nebo měď? Nebo snad jejich kombinace? A co další kovy? Vždyť drát zůstane vždy jen drátem, ne? Jednou z odpovědí je Crystal Cable (viz http://www.crystalcable.com/), a rovnou s třemi zásadními argumenty: RCA signálový kabel Crystal Connect Special, repro kabel Crystal Speak Special Copper, a napájecí síťový kabel Crystal Power Special. Na poměry Crystal Cable se jedná o nezvykle silné kabely, dosahujících v průměru až nevídaných 5mm (nevtipkuji, výrobce si s úspěchem libuje v podstatně tenčích provedeních) a z převážné části je v této cenově dostupné řadě jako vodič použita čistá OFC měď, spolu se slitinou Silver-Gold.

Všechny kabely s logem Crystal Cable mají vedle mimořádných zvukových kvalit i všechny atributy šperku, počínaje balením v plyšových pytlících-měšcích s tkaničkou, přes jemný a křehký vzhled, až po zajímavé, jinde neosazované konektory vlastní výroby. Nádherný dárek pro nadšeného audiofila!

Crystal Connect Special

Tento signálový stříbřitě bílý kablík je zakončen RCA konektory Crystal Cable, délka dodaného setu k poslechu byla (pouhých) 0.5m. Vodič je docela dobře ohebný, osazené cinch konektory mají jemně zkosené hrany a dobře se drží v prstech, a díky "rozumnému" průměru kablíku jsou jeho integrální součástí, patří ke kabelu - tedy nic ve stylu "kocour v botách" - minikablík tonoucí v obřím konektoru, ani "otesánek" - izolace přetékající z konektoru všemi směry. RCA konektory mají zlacené kontaktní plochy a při zapojení do panelové zásuvky dávají pocit dokonale pevného spoje.

Během testu byl tento interconnect zapojen mezi CD player Cary Audio CD303/300 a zesilovač Per-DIY Mosfet, pro srovnání byl použit i kabel Supra Sword ISL Anniversary a Oehlbach XXL Series1.

Zvukový projev této krátké propojky je velmi živý a posluchače vlídně objímající, velmi podobný projevu typu Crystal Cable Picollo, tak jak si jej pamatuji (a rád na něj jako na jednoho z favoritů vzpomínám) mezi dalšími cca 15 typy ze srovnávacího poslechu kabelů z loňského jara. Na všech poslouchaných nahrávkách je zcela jasně cítit ucelený, analogově jemný zvuk (jak jinak, u kabelu...), s dokonale prezentovaným středním pásmem, skvělým impulsem a sílou na basech, sytým a přehledným podáním hlasu a smyčců, koherentním širokým prostorem a jasnou lokalizací nástrojů.

Pásmo výšek je kultivované, příjemné, chvílemi možná až nenápadné, bez jakýchkoli excesů, přitom však bohatě zastoupené a velmi analytické, s výborným detailem. Podáním mých oblíbených nahrávek se v mnohém blíží typu Oehlbach XXL Series1 a znovu mě to utvrzuje v pocitu, že u Crystal cable umí vyrobit skutečně výborné produkty - Connect Special je toho jasným důkazem. Celkově zvuku dominuje nadvláda nad vokály a středním pásmem, shrnuto několika slovy: celistvost, přirozenost a sytost.

Crystal Speak Special Copper

Reproduktorový kablík byl v tomto případě dlouhý 2m a osazen pérovými banánky. Opět barevně i průměrem dotváří jemně vzhlížející vizuální komplet s interconnectem, je i podobně dobře ohebný a díky tenkým drátkům vyvedeným do banánků v zakončení je velice snadno zapojitelný do terminálů na jakémkoli zesilovači. Navíc v nich mají pérové banánky výborný kontakt a pevný spoj, a díky tenkým vývodům nehrozí žádné ulomení nebo jiné poškození banánku.

Nejen zvuk, ale tyto praktické vlastnosti mě napadaly při porovnání s kabely Oehlbach AirBlue 5Star (které rovněž dobře hrají, ale také umí být vyloženě nepoddajné a občas z terminálu s sebou vytrhnou i utahovatelné WBT banánky).

Jak jsem již uvedl, tento speaker není na poměry u Crystal Cable nijak tenký, nicméně i tak mě stále napadá otázka, jak to že TOHLE umí tak dobře zahrát, jak to že to tak pěkně a sytě basuje a přitom si zvuk zachová transparentnost a skvělé podání prostoru... Současně myslím, že teď už bych dokázal poznat kabely od Crystal Cable mezi jinými výrobci, podle charakteru zvuku, stejně jako vinaři poznají odrůdy mezi víny. To co se zvukem udělal Connect Special, umí udělat stejně (a stejně dobře) i Crystal Speak. Skladbám klasické hudby i vokálním jazzovým výkonům dodává tento kabel přehled, jistotu, umírněnost. Dochází k rozšíření a plynulému propojení prostorové scény. V hudbě je stále zachováno velké množství detailů - činely, perkuse, různá cinkátka a vlastně výšky celkově jsou jasně hmatatelné a konkrétní, ale samy o sobě nijak nápadné, pozornost posluchačova se po chvíli samovolně opět zacílí na realistické, syté a propracované střední pásmo a zejména lidský hlas.

"V dobré společnosti" (shora): Per-DIY-Oehlbach SilverLine, Crystal Speak Special Copper, Oehlbach AirBlue 5Star, Oehlbach Crystal Silver Star

Když zalovím v paměti nebo srovnám kvality tohoto speakeru s jinými produkty které jsem měl možnost ochutnat během zmiňovaného loňského testu, bude Crystal Speak spolehlivě v přední pětce reprokabelů, a s přehledem za sebou nechá i mnohem dražší konkurenty. "TOHLE" prostě hraje, živě a s nadhledem.

Crystal Power Special

Čím může překvapit napájecí kabel? Je to ještě oblast technokratického hifi, nebo už jen oblast víry a éterických pocitů? Já bych měl úvodem čestně přiznat můj určitý despekt k zázračným účinkům napájecích kabelů ze supervodivých materiálů a se speciálními koncovkami, když vím že to vše je většinou zapojeno jen do běžné zásuvky nebo dokonce nějakého "pěti-psa" a spolu s audio komponenty bývají na stejném vedení domu zapojeny i další, zcela nehifistické spotřebiče... Na druhou stranu jsem se v audio-poli naučil respektovat fakt, že vše souvisí se vším a v oblasti hifi to platí dvojnásob - takže na výkon kabelu Crystal Power jsem byl opravdu zvědav. I vzhledem k jeho ceně, která je oproti Connectu Special i Crystal Speak o poznání vyšší.

Power kabel má podobný vzhled a stejnou strukturu na pohmat jako jeho stájový Speaker kolega. Dodaný vzorek měl 1.2m délku a byl osazen přístrojovou (krásně modrou) koncovkou speciálně vyráběnou pro audio aplikace s vyšší vodivostí, vidlice pak byla běžného provedení z výrobního programu ABB. Bohužel jsem měl při testu k dispozici jen jeden kus, takže jsem nemohl posoudit vliv na zvuk při napájení CD přehrávače i zesilovače současně.

A jak tedy Crystal Power hraje? Nebo raději jinak: Jak se Crystal Power projevil na zvuku? Specificky, nenapadá mě výstižnější slovo. Kabel byl vždy zapojen do téže krátké prodlužovačky s "tří-psem", ze které je napájen CD player i zesilovač běžnými přístrojovými napájecími kabely, pouze s nasazenými feritovými odrušovacími členy (tj. rozhodně ne ideální podmínky, ale v praxi předpokládám běžné). Když Crystal Cable zrovna napájel zesilovač, žádný pozorovatelný vliv jsem nezaznamenal, a to jsem se opravdu snažil. Možná mi to chvílemi připadalo až horší, ve smyslu mírně opatrnějšího vyznění některých skladeb. Proč má v tomto případě objektivně lepší vodič ne zcela lepší výsledky, nechápu. Jenže pak jsem s kabelem Crystal Power napájel CD přehrávač a tehdy jsem si ujasnil, proč lze utratit spoustu peněz i za napájecí kabely a ještě z toho mít radost... Nastal pozorovatelný posun k lepšímu, zvuk sestavy se zlepšil na basech, zejména v impulsu a v dynamických hudebních pasážích, já si teprve teď opravdu vychutnal některé HDCD orchestrální nahrávky. Zároveň se do jisté míry pročistilo střední pásmo a oblast vokálů, takže v mnoha skladbách byly poněkud lépe separované nástroje a vše dostalo relaxovanější projev. Prostorová scéna a zastoupení výšek pak zůstalo prakticky nezměněno. Poslouchal jsem takto asi 4 dny, a nemohl jsem si tento zajímavý napájecí kabel vynachválit. Malý krok pro CD-player, velký krok pro celkový zvuk. Doporučuji vyzkoušet!

Co já na to?

Crystal Cable má prostě co nabídnout, a nejedná se jen o nějaké náhodně povedené střípky z nabídky tohoto v pravdě zvláštního holandského výrobce. Lidé, jděte a kupte někomu dárek. Nebo jděte a kupte si ho sobě. Potěšíte něčí duši i uši. A já jen co se k tomu dostanu, potěším svůj Cary CD303 :-)

Co na to Daniel Březina?

Podstatné bylo řečeno, já mohu přihodit jen svou trochu do mlýna dojmů a zázraků za hubičku. Přiznávám, že z dříve představované „stříbrné" série tenoučkých Crystal Cable bych si byl býval sedl na zadek - kdybych už neseděl na sedačce. Když jsem tehdy ale pohlédl do ceníku, nechráněn sedačkou, padl bych jistě v mdlobách na koberec. Nejsem - snad krom „dyzajnově-imydžových" (gramatika je stejně hrozná jako obsah oněch slov, čtenář laskavý nechť promine) důvodů u nejdražších sestav - příznivcem drahé kabeláže, neb téměř nikdy nemá dobrý poměr ceny a výkonu. Když jsem ale viděl cenovky nové série Special, projelo mi hlavou místo „au" spíše „hmmmm...." a tiše jsem doufal, že CC udrží svou výjimečnou kvalitu i na této cenové úrovni téměř „pro každého".

Kabeláž jsem měl možnost zkoušet pouze krátce a to na integrovaném zesilovači NAD C370 (Speak a Connect), lampové věžičce Philips MCD908 (Connect a Speak), CD přehrávači Naim CD5i (Connect a Power), Blu-ray přehrávači Pioneer BDP-LX71 (Power) a také na sluchátkovém SPL Phonitor (Power).

Začněme tím nejsnazším - Crystal Cable prostě bez diskuse umí udělat výborný a špičkový a skvostný reprokabel. Nejen - jak trefně poznamenal kolega Petrák - že jsou tyto dráty podobny šperkům, ale prostě se s nimi i snadno a příjemně žije - koncovky zapadají a drží, drát samotný se snadno ohýbá a téměř nic neváží, takže své drahocenné reprosoustavy ani zesilovače nemusíte jistit proti stržení tak jako u mnohých „audiofilně" mohutných kabelů. Co víc, tak jak se s nimi snadno žije, tak snadno a lehce se také poslouchají - otevřený, čistý a lehký zvuk s impulzy, přímo rvoucími energii hudby do poslechového prostoru, to se v této cenové kategorii nevidí. Oproti svým mnohem dražším stříbrným „tkaničkovým" sourozencům se sice drží zvukově trochu zpátky, projev je méně transparentní, ale bohatě, bohatě jej vyrovnává násobně nižší cenovka.

S Connectem je to horší - přesto zůstává vysoko ve špičce a opět - (patrně) cokoliv, co zahraje podobně klidným a čistým způsobem, honosí se cenovkou alespoň o třetinu až polovinu vyšší. Přesto by zrovna zde, alespoň na mých přístrojích, neuškodila ona trochu volnosti a jiskry, kabel hraje snad až moc klidně a jemně. Přesto neztrácí hudba údernost a energii, jen je jaksi lehce zaobalena. Dovolil bych si vypůjčit slova Stopařova průvodce po Galaxii, jimiž definuje proslulý Pangalaktický megacloumák: „...je to stejně luxusní pocit jako dostat zezadu do hlavy zlatou cihlou obalenou plátkem citronu.". Uspokojí vás to, ale víte, že minimálně jedna vrstvička by ještě pro ten úplně ideální zážitek mohla zmizet. Jenže.... pak se podíváte na cenovku a jen se usmějete a necháte zlatou cihličku dopadat s uspokojením znovu a znovu.

Co se týká napájecí kabeláže, jsem velmi skeptický - snad ještě více než kolega Petrák. Ano, souhlasím, že je třeba mít síťový filtr či ještě lépe síťovou pračku. Ano, souhlasím, že kabel by měl být poctivě udělaný a nikoliv co nejlevnější jako jsou ty dodávané. Nicméně - platit desítky a u určitých úchylných značek až stovky tisíc korun za napájecí kabel je zcela mimo realitu. 150 EUR za metr této kabeláže je dle mého skromného názoru tak horní překousnutelná cenová úroveň. Musím přiznat, že drobné uklidnění a zpřehlednění zvuku proběhlo u všech připojených komponentů, zdaleka největší a vlastně jediné, které ospravedlňuje výměnu standardního napájecího kabelu pak bylo zaznamenáno u zdroje signálu a sluchátkového zesilovače, tedy tam, kde je na pořadu dne jen malý odběr proudu. Naim Nait5i jako kdyby najednou vyrostl, dokázal ukázat drobnější detaily a přibylo vzduchu v jeho reprodukci. Blu-ray zase vykazoval příjemnější reprodukci obrazu, snáze se na něj koukalo, sluchátkový zesilovač pak méně zvýrazňoval sykavky, aniž by ovšem ubylo detailů a přesnosti a čitelnosti ve zvuku. Crystal Cable Crystal Power Special (přehledné názvy nejsou nejsilnější stránkou tohoto výrobce) je prostě takovým uklidňujícím, laskavým a hudbu hrajícím posledním stupínkem do sestav nižší střední, střední a vyšší střední třídy. Tam všude přinese skvělé výsledky za vlastně až směšně malý peníz.

Crystal Cable, byť relativně nové jméno světa hi-fi a high-end kabeláže, stává se pomalu ale jistě tím, koho by se čarodějové měli bát, koho by konkurence měla respektovat a jehož produkty by žádný hravý ani seriózní hifista a milovník reprodukované hudby neměl doma postrádat. Za nepřehnaný peníz totiž umí nabídnout přesně to, co by kabel měl dělat - přenos hudby a emocí.

Speak - Kč 10 290,- / 2,5 m

Connect - Kč 4 290,- / 0,5 m

Power - k doptání u http://www.navratilaudio.cz/ 

metráž - EUR 40 / m Speak ; EUR 40 / m Connect; EUR 150 / m Power

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE ČR

Navrátil Audio

http://www.navratilaudio.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 737 821 360

VIZITKA PRODEJCE SR

Kohut Audio

http://www.kohutaudio.sk/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+421 0905 642 156

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika