Být „jen obyčejným laickým" čtenářem hledajícím nějaké základní informace o možnostech inteligentního bydlení, nebo alespoň o (rádoby) inteligentních systémech, asi bych se lehce dezorientován topil v záplavě koncepcí, vizí, hardware a software řešení a víceméně nesplněných vlastních očekávání. Během posledních zhruba 5 let se na trhu objevilo několik desítek typů řídicích systémů, vhodných pro různě velké a různě složité (tedy i různě drahé) aplikace - stejně jako se objevilo mnoho klišé mezi uživateli a potencionálními zákazníky o tom, že tyto systémy jsou buď drahé, nebo zbytečné, případně dělající to co uživatel nechce, resp. nedělající to co uživatel chce, dokonce chvílemi nedělající nic... Naštěstí jsou na trhu již po dobu několika desítek let „majáky" v těchto neklidných vodách, systémy které fungují, umí se přizpůsobit jak domovní technice, tak i člověku, a umí ve finále přinést komfort, úspory i potěšení zároveň. Jedním takovým světlem v mlze je „velký" integrovaný řídicí systém CRESTRON.

Můj dům - můj hrad, to je nezpochybnitelná zásada. Ale potřebuji pro ten můj dům velký nebo malý inteligentní systém? Čím se liší?

V předchozích částech pojednání o inteligentních systémech bylo naznačeno, co všechno ten který systém umí a co všechno lze vlastně v domě ovládat, z čehož vychází první kritérium: ovládání jen AV techniky, ovládání jen silových prvků (tj. světla, rolety, topení), nebo obojího. Dalším kritériem je množství resp. počet připojitelných zařízení domu a schopnost tato zařízení smysluplně provázat a možnost vytvořit systém komplexního ovládání, samozřejmě s přihlédnutím k ceně (nebo lépe poměru cena/výkon, cena/ovládaný prvek). Třetím základním kritériem je možnost programování či nastavení funkcí podle přání uživatele, záležitost o které se mlčky předpokládá že je tím hlavním tématem v každém inteligentním řešení, ale která je často při realizaci uvedena „drobným písmem na konci smlouvy". Podle mě je to přesně ta hranice, která rozděluje inteligentní systémy na „malé" a „velké": malý systém má z výroby předdefinovaný soubor funkcí, které lze jen parametrizovat nebo z nich při instalaci vybírat, ale nelze je jednoduše, pokud vůbec, doplňovat o vlastní (výhodou takového systému je rychlá, jednoduchá a relativně levná instalace, nevýhodou omezení funkčnosti pro méně časté typy úloh); velký systém naopak umožňuje plné programování libovolných funkcí a závislostí (lze vytvořit skutečně inteligentní systém ovládání, limitovaný vlastně jen časovou náročností realizace, představivostí uživatele a samozřejmě i inteligencí samotného programátora).
Jak je na tom CRESTRON? Crestron umí všechno. Toto je míněno doslovně, systémem Crestron lze zrealizovat ovládání třeba jen domácí AV sestavy v obýváku nebo obsluhu topení/soláru v kotelně, ale také plně zprogramovat velkou rezidenci nebo komplex budov, včetně audio/HD-video multiroomu, světelných scén, topení, vstupních systémů a zabezpečení, diagnostiku technologií a hlášení provozních stavů, atd. Je koncipován jako „velký" řídicí systém, navíc s důrazem na maximální možnosti integrace AV techniky - až po top AV produkty a řídicí jednotky v jednom.

CRESTRON Total Home Technology

Crestron (výr. USA) je leaderem na trhu integrovaných řídicích systémů již téměř 40 let. Během své historie získal tento výrobce řadu ocenění v oblasti AVintegration, Industry a Innovation. Všechno odstartovalo dálkové řízení AV techniky v 70.letech, postupně bylo doplněno o prvky ovládání ostatních domovních systémů a produkty pro signálový rozvod a signal-managment. Zakladatel a CEO výkonný president Crestron, pan George Feldstein je také vášnivý audiofil, což vysvětluje nabídku zařízení nejen pro vlastní domovní automatizaci, ale i pro audio a video. Crestron je tak výrobcem špičkových inteligentních systémů i špičkových AV produktů, které lze skvělým a efektivním způsobem kombinovat. Díky bohatým zkušenostem při vývoji a výrobě zařízení a jejich využití na trhu je řídicí systém Crestron schopen plně ovládat jakýkoli typ AV sestavy, a podobně tak AV produkty Crestron poskytují všechny myslitelné vstupy a výstupy pro rychlé a bezchybné ovládání. V katalogu produktů tohoto výrobce je dnes několik tisíc (!) položek, se zaměřením na oblast rezidenčního bydlení, komerčních aplikací a vzdělávacích center, počínaje dotykovými panely a řídicími centrálami, přes stěnové ovladače, stmívače, audio-video maticové přepínače, až po AV procesory, špičkové Media-servery, systém Digital Media pro rozvod a managment HD/HDMI po optice nebo CAT (tato neobyčejně zajímavá řada produktů by si zasloužila vlastní článek), nebo Audio-Multiroom analogové i digitální platformy.
Asi nejnázorněji jsou produkty tříděny zde: http://www.crestron.com/products/browse_by_brand/  

Právě širokým záběrem v AV oblasti se Crestron tolik liší od ostatních výrobců inteligentních systémů. Můžete si klidně postavit kompletní domovní řešení pouze s logem Crestron, dokonce včetně tichých a polohovatelných rolet nebo kvalitních vestavných reproduktorů pro multiroom nebo plošné ozvučení. Přes tuto produktovou bohatost je vývoj zařízení jak pro řízení tak AV velmi dynamický a také plně odladěný a funkční; Crestron uvádí na trh produktové novinky v průměru každý měsíc, včetně firmware a software pro programátory a systémové integrátory, které navíc promptně zohledňují zpětnou vazbu od koncových uživatelů i distributorů (mám mnohokrát ověřeno).

Koncept a možnosti realizace opravdu inteligentního bydlení jsou tedy zřejmé, se systémem Crestron je lze realizovat zcela vyčerpávajícím způsobem. Protože je ale magazín Hi-Fi Voice zaměřen především na hifi audio, pokusím se vybrat dvě produktové řady z této oblasti, které demonstrují filosofii Crestron v praxi.

CRESTRON Procise

Digitál nebo Analog? Dnes si osobně myslím že nepočítáme-li elektronky, vítězem dnešní doby se stává Digitál, a to i v high-end audiu. Crestron toto demonstruje produkty pro „Ultimate Home Theater" řady Procise, což je kombinace AV procesoru PSPHD a koncového zesilovače PROAMP 7x400 nebo PROAMP 7x250. Není to ale jen tak nějaké domácí kino, protože mimoto že „je to Crestron" a zařízení umožňuje kompletní ovládání všech možných i nemožných audio parametrů (včetně down-scallingu a konverze HDMI HD-zdrojů na analog audio), report aktuálního stavu, hlasitosti, přítomnosti a typu signálu na vstupech, připojení konc. zesilovače, report interní teploty, stav ochran repro a diagnostiky, atd., tak dosahuje i špičkových parametrů:
PSPHD specifikace uvádí THD+N pod 0.002% a S/N ratio až 125dB; je vybaven nastavitelnou aktivní výhybkou pro subwoofer s krokem 10Hz, synchronizací lip-sync mezi HDMI obrazem a zvukem, má možnost dynamické komprese filmových scén AudioOdyssey, a podporuje nejnovější audio-formáty (doplňované změnami fw), včetně Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio. Navíc obsahuje HDMI přepínač 6x1 (audio-breakaway, EDID, HDCP), podporuje Crestron DM-CAT8 připojení, s parametry HD DeepColor 3D progressive až po 165MHz pixelclock.
Analogová část je řešena nekompromisně a audiofilsky, s kvalitními 24k Gold plated konektory AES/EBU atd.
PSPHD je vybaven celkem 27 vstupy a interním generátorem šumu, a méně běžnými prvky jako mixérem 3 linkových vstupů (pro post surround processing), 6-ti pásmovým grafickým/parametrickým ekvalizérem, atd.

Koncové zesilovače PROAMP 7x400 resp. 7x250 se vyznačují díky vlastnímu hybridnímu obvodovému řešení Crestron velmi příjemným a „teplým" zvukem spíše hodně otevřené AB třídy než D, s parametry THD pod 0.01% resp. 0.02%, S/N ratio 117dB resp. 115dB a výknovou šířkou pásma 45kHz v D-třídě (podpora HD formátů 96kHz); při je výstupním výkonu 7x400W @8Ohm nebo 7x700W @4Ohm (!), resp. 250W @8Ohm nebo 450W @4Ohm.
Samozřejmě jsou zesilovače vybaveny soft-startem, a plným monitoringem stavu ochran reoporduktorů a obvodové diagnostiky, s přímým reportem do řídicích centrál Crestron, nebo do samostatné aplikace Toolbox (Porcise-Tools). Zesilovače díky D-třídě v klidovém stavu prakticky vůbec nehřejí, lze je bez problémů umístit do 19" racku.
Takto tedy vypadá Crestronní odpověď na téma „Home Cinema snů". Co vy na to?

AV processor PSPHD: 311.850,- Kč bez DPH
Koncový zesilovač PROAMP 7x400: 226.800,- Kč bez DPH
Koncový zesilovač PROAMP 7x250: 198.450,- Kč bez DPH

CRESTRON Adagio AES

Tento již relativně starý produkt řady Crestron Adagio mám osobně moc rád, považuji ho za dokonalý z hlediska výkonu poměr cena na všechny aplikace, kde někdo (zejména majitel) vysloví slovo „Multiroom".
Jak z hlediska vlastní výbavy, tak z hlediska příslušenství a vlastní koncepce ovládání multiroomu v domě, včetně návaznosti na dotykové panely a další ovladače. Crestron Adagio AES je analogový multiroom systém (schválně zdůrazňuji analogový, protože Crestron před zhruba 2 roky přišel na trh s digitálním a velmi elegantním multiroom řešením Sonnex umožňujícím přenos až 48 stereo kanálů do 72 zón po optice nebo jenom CAT5e); AES je určen pro ozvučení 6ti nezávislých stereo-zón, rozšiřitelný pomocí expanderů-zesilovačů AAE až na 18 zón. Zesilovače jak v AES tak AAE jsou v D-třídě, s výstupním výkonem 65W sin @4Ohm, nízkým zkreslením THD+N pod 0.05% a šumem <100dB.
Hlavní jednotka vypadá jako běžný AV receiver, ale pod kapotou je hned několik přístrojů v jednom: nezbytná šestice digitálních stereo zesilovačů, maticový audio přepínač 10x6 (pro připojení 10 zdrojů signálu), 3 sloty pro dvojité FM tunery nebo internetové rádio Audionet (v základním balení je zaplněn jeden slot buď dvojitým tunerem AM/FM nebo internetovým rádiem), a plnokrevná řídicí centrála schopná ovládat zbytek vašeho domu (světla, rolety, topení/klimatizaci,..) samozřejmě schopná rozšíření o dotykové panely a další periferie Crestron nebo interface pro zařízení jiných výrobců, a s vazbou na další řídicí centrály Crestron. Čelní panel obsahuje displej a podosvětlená tlačítka, která slouží pro ovládání základních funkcí tunerů a multiroomu, ale obojí lze volně programovat a využít na indikaci/ovládání jiných funkcí v domě.

Ovládání zvuku i rádií je naprosto přesné a rychlé, zvuk v zónách má plynulý náběh po zapnutí, zařízení samozřejmě podporuje komplexní report (feedback) aktuálních stavů zpět do systému a na připojené dotykové panely nebo další externí systém. FM tunery mají desítky předvoleb, plný RDS výstup vč. Metadata a dalších služeb. Internetové rádio podporuje zobrazení loga stanice, vyhledávání podle názvů, žánrů, obsahu atd. Dalšími připojenými zdroji pořadu s plnou integrací vyhledávání nebo seznamu skladeb jsou Crestron Medaia Sources, např. ISERVER nebo IDOCV využívajícími zařízení Apple, nebo multimedia delivery system ADMS. Vše je vybaveno možností nativního procházení obsahu hudby z dotykových panelů nebo dalších ovladačů či stěnových tlačítek (přehled ovladačů a dot. panelů Crestron je např. zde).
Díky řídicí centrále, která je integrována do jednotky AES je možné realizovat cenově efektivní řešení ovládání menšího až středního rozsahu v vašem domě – mimo vlastní multiroom lze doplnit (a napojit) AV receiver v hlavní poslechové zóně, TV nebo projektor, SAT, DVD případně další AV techniku, dále doplnit stmívače, rolety, regulaci teploty a nějaký ruční ovladač (možno samozřejmě i Apple/Android) nebo dotykový panel, a máte postaven malý ale robustní systém, který umožní ovládání nejen hlasitosti v dané zóně, ale vybrat si zde i zdroj pořadu, a v něm si vyhedat požadovanou hudbu nebo spustit CD. Z ovladačů lze ovládat i požadovanou teplotu v zóně, osvětlení, atd., samozřejmě i vzdáleně přes internet nebo síť GPRS.
Výhodou multiroom řešení Crestron AES je možnost ovládání (typicky z koupelny, sauny nebo venkovního bazénu) libovolného připojeného zdroje pořadu, který může být umístěn kdesi v domě a je třeba i od jiného výrobce, přesto si takto vyberete a spustíte hudbu kterou máte rádi, aniž by jste museli vyjít z koupelny (sauny, bazénu,..) zabaleni do ručníku a vydat se stisknout tlačítko na onom vzdáleném přístroji. Přitom bude váš Crestron AES řídit ostatní AV výbavu ve všech zmíněných místnostech, a regulovat teplotu, ovládat světla a rolety i když nebudete doma a multiroom zóny budou vypnuté..

Adagio AES: 104.900,- Kč bez DPH

CRESTRON Prodigy

Je tu ještě jedna produktová řada Crestron, která stojí za zmínku - dnes poněkud odkloněná od mateřského obchodního jména - řada levných produktů pro domácí automatizaci Prodigy. Tento koncept dostupného inteligentního systému vznikl jako odpověď na nárůst nových levných řídicích systémů.
Odbočím s malou úvahou: Proces fůze do střední třídy ovládání/řízení je cítit u všech výrobců; ti „malí" přicházejí na trh s kontroléry umějícími více než jen zapnout světlo či ovládat roletu, doplňují sortiment o jednotky pro jednoduché ovládání AV techniky (často jen jednoho typu), nebo o interface pro přímou komunikaci s vyššími řídicími systémy; někteří další výrobci se snaží o produkci jednoduchých dotykových panelů s volnějšími možnostmi programování, podobně tak výrobci Apple/Android aplikací kteří se věnují zejména ovládání AV techniky, uvádějí na trh různé hw doplňky, např. I/O periferie pro napojení silových prvků a tlačítek; některé systémy se pasují na střed bitevního pole již od začátku existence, např. Control4. Jak na tuto situaci zareaguje výrobce „velkých" systémů jako je Crestron, který má toto vše již zhruba 20 let za sebou a potřebuje se cenově i koncepčně přiblížit často se opakující aplikaci malého rozsahu (aniž by vyloženě udělal krok vzad)? Vezme nějakou svou plnokrevnou jednotku a vybrané doplňky, upraví fw aby se dané zařízení hlásilo jako mladší bratr toho dospělého. Uživateli nabídne zredukovanou verzi některého sw balíku upravenou pro jednoduchou a rychlou konfiguraci a – udělí tomu všemu vlastní obchodní název. Tak takhle přesně vzniklo Prodigy.

Pokud nahlédnete do katalogu Prodigy i Crestron a srovnáte řídicí jednotky PMC3 a MC3, nenajdete rozdíl, mimo vlastního označení a loga. Tato malá centrálka je schopna bezpečně uřídit celý rodinný dům, může být doplněna o dotykové panely, mobilní zařízení Apple/Android a vzdálený přístup, dotykové dálkové ovladače, o stěnové ovladače a běžná stěnová tlačítka, a celou řadu bezdrátových zařízení, tlačítky počínaje a termostaty nebo stmívači konče. Součástí řady Prodigy jsou i 6ti vstupé/4zónové multiroom zesilovače a FM tunery, příp. iPad/iPhone dock, umožňující plný přístup a vyhledávání hudby z dotykových panelů nebo mobilních ovladačů. Tento systém lze konfigurovat v sw balíku Prodigy-Tools (předdefinovány jsou 2 základní typy úloh: ovládání AV receiveru v hlavní místnosti, nebo ovládání 4-zónového multiroomu; vždy doplněné o další AV techniku, světla, rolety a řízení teploty). Je zde zachována možnost programovat tento systém v běžném sw Crestron jako jakýkoli jiný „plnohodnotný" systém.
Jednoznačnou výhodou tohoto řešení je nízká cena, téměř poloviční oproti obdobnému řešení s logem Crestron, přitom výkon, životnost a spolehlivost jsou totožné. Zákazník zde šetří peníze vlastně jen za určité omezení v rozšiřitelnosti systému. (v základu lze přiřadit k centrále Prodigy max. 6 dotykových panelů, 6 čtyřzónových stmívačů, 6 osmiportových I/O periferií, 6 ovladačů Apple/Android, 6 termostatů) – ale je to málo?
Méně může být někdy více.

Řídicí centrála PMC3: 22.680,- Kč bez DPH
Multiroom zesilovač PAMPI-4x100: 31.185,- Kč bez DPH
RF thermostat P-TSTATRF: 8.505,- Kč bez DPH
4-chann stmívač DIN-1DIM4: 14.040,- Kč bez DPH

VIZITKA SPOLEČNOSTI

Nardic Crestron

Hornoměcholupská 22/477

102 00 Praha 10

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
web: www.nardic.cz 

gsm: +420 602 355 872 

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio