2016 01 05 TST CEC 1

Už je tomu více jak dva roky, kdy jsem se mohl potěšit precizností, smyslem pro detail a radostí z hudby v podání japonského výrobce C.E.C. Tato firma se soustředí výhradně na produkci komponent klasického hifi: CD player nebo transport, DA převodník, zesilovač. Nic víc, nic míň - ovšem se zaměřením na CD mechaniky a zkoušení netradičních a inovátorských postupů jak docílit dokonalý analogový zvuk přehráváním digitálního média. Tehdy se jednalo o skvělý CD transport a DA převodník vyšší třídy 3N.

Nyní mám před sebou "entry level" sadu CD-playeru / DA-převodníku CD3800 a integrovaného zesilovače AMP3800, a byl jsem o to více zvědav jak v C.E.C. umí uvést mladého hifistu do světa dospělého high-endu.

První dojem

Sestava playeru a zesilovače působí přívětivě. Ihned zaujme jednoduchý a velmi elegantní design, logické ovládání a ergonomické řešení všech obvyklých prvků včetně konektorů zadní straně přístrojů, perfektní dílenské zpracování. Zkrátka poctivé klasické hifi, tak jak mě to učili na škole a jak to mám rád. Oceňuji velmi bohatou výbavu a funkcionalitu obou komponent, použití kvalitních konektorů pro reproduktory a XLR symetrické vývody. Oba přístroje lze ovládat sdruženým dálkovým ovladačem, který sice na rozdíl od přístrojů moc krásy nepobral, nicméně má velký dosah a jeho používání je intuitivní a celkově příjemné.

2016 01 05 TST CEC 2

V C.E.C. to asi myslí i s levnějším hifi vážně. Tato sestava tvoří pěkný a vyvážený celek, nejen z hlediska designu a zpracování, ale i technickým řešením a parametry. Player CD3800 je zároveň koncipován jako DA-převodník, obsahuje kvalitní sluchátkový výstup s regulací hlasitosti a symetrický analogový výstup. Zesilovač AMP3800 se pyšní visačkou A-class SingleEnded, vysokým výstupním výkonem 64W/85W, plně symetrickým zapojením bez celkové záporné zpětné vazby a vzhledem k A třídě i velmi nízkým zkreslením.

Přístroje jsou zjevně hezky "opečované", cítím zde lásku tvůrce k obou modelům. Je to patrné i při nahlédnutí do obsáhlých a velmi detailních manuálů k obsluze (možná až příliš, psaných stylem nejen že "při volbě vstupu svítí indikace", ale "při volbě vstupu se rozsvítí indikace, přičemž indikace předchozího vstupu zhasne"), prostě po přečtení máte pocit že jste si koupili dvojnásobný počet komponent :).

Tato pohledná sestava jde uživateli vstříc i množstvím údajů na displejích. CD zobrazuje všechny možné (ale obvyklé) stavy přehrávání, zesilovač mimo indikace zvoleného vstupu různě poblikává při příjmu povelů z dálky, a zvlášť jásavě poblikává za současného jemného cvakání relátky při přepínání vstupů. Intenzitu displejů nelze ztlumit, nicméně pokud do místnosti zasvítí sluníčko, displeje se chovají jako malá zrcadla a do očí svítí už jen modré kroužky kolem síťových vypínačů. Oba přístroje se vyznačují velmi dobrou konektivitou, dostatečným počtem vstupů jak DA převodníku, tak zesilovače a umožňují tak bezproblémové zapojení dalších přístrojů vaší AV sestavy. Skutečně solidní základ domácího hifi!

2016 01 05 TST CEC 3

Player CD3800

CD přehrávač a DA převodník v jednom. Dnes jde o běžný koncept přístrojů, umožňujících přehrávání CD disků, nad kterými již mnozí (neprávem) ohrnují nos, a digitálního streamu na vstupech COAX, TOSLINK a AES/EBU s rozlišením až 24/96. Vyšší sampling není k dispozici, ale je třeba říci že ani nahrávky v 24/192 nejsou příliš běžné - producenti konečně zjistili že na ripování SACD bohatě stačí sampling 96 kHz :). Na zadní straně přístroje je navíc možno přepínat typ digitálního filtru Flat/Pulse, a vyhovět tak co nejlépe poslechovým preferencím majitele. Player je vybaven i USB vstupem pro přímé spojení s PC, bohužel ale umí přehrát sampling maximálně 48 kHz, což mi dává smysl maximálně pro streamování mp3 a celé mi to vzhledem ke kvalitám přístroje připadá jako špatný vtip... škoda konektoru. Musel jsem tuto vadu na kráse zmínit hned úvodem, jinak bych asi neusnul. Naštěstí ale CD3800 jiné nedostatky nemá, dále už jen samá pozitiva.

Mechanika je běžného provedení, tedy žádné řemínky ani aretace disku jako v předchozím testu, ale pracuje velmi svižně, při přehrávání je zcela tichá a bez problému vždy načetla všechny disky CD i CD-R/RW. Velké knoflíky po stranách displeje umožňují přepínání vstupů playeru (samozřejmě včetně vlastní CD mechaniky), druhý stisknutím volí funkce Play/Pause, otočením skok na předchozí nebo následující skladbu. Funkce Stop a otevření mechaniky mají samostatná tlačítka. Chod těch otočných je krásně příjemný a dává pocit poctivého mechanického provedení. Pokud je však na disku více skladeb, pak při "krokování" jde knoflík rychleji než se načítají skladby čímž po zastavení dochází k přeběhu volby až o několik tracků - chce to určitý zvyk nebo shovívavost.

2016 01 05 TST CEC 4

Kvality sluchátkového zesilovače jsem zkoušel jen na obyčejných sluchátkách Sennheiser HD201, ale zvuk je subjektivně velmi čistý a dynamický, maximální hlasitost zcela dostatečná. Stejně tak kvalita analogové výstupní části je výborná, symetrický XLR výstup i nesymetrický RCA výstup dávají sytý a plastický zvuk plný detailů. Přednes je celkově vyvážený, nejsou nijak upozadněny výšky čí vokály oproti basům a naopak. Měl jsem připojen jak stájový zesilovač AMP3800, tak později zejména lampový zesilovač Per-jadisJA30 i Per-Mosfet (s externím pasivním regulátor hlasitosti, CD player nemá regulaci úrovně analogového výstupu).

Hrály nejčastěji skladby z CD od Hoverphonic "The President of the LSD Golf Club", Dianany Krall "All For You", sampler Chesky/HighEndStudio "A Taste of Jazz", John Pizzarelli "Rockin' in Rythm" a Pink Floyd "The Division Bell". HiRes streamy z PC resp. audio karty RME FireFace400 hrály přes vstup COAX a porovnával jsem jej na ucho s DA převodníkem AudioGD NFB7. Stream 24/96 byl bez znatelných chyb nebo jakýchkoli artefaktů.

Jak DA převodník tak i CD mechanika playeru CD3800 hrají výborně. Zvuk je v obou případech velmi podobný, charakterem jemný až analogový, se skvělou basovou linkou a příjemnými výškami. Sytost, dynamika a impuls jsou bez vady, chip BB PCM1798 odvádí skvělou práci. V nahrávkách je přítomna spousta detailů s krásným vykreslením prostoru, při poslechu lze snadno sledovat jednotlivé nástroje. Proti mému CaryAudio CD300 je projev celkově takový zemitější, ale přitom stále relaxovaný při vokálech a tichých pasážích s akustickými nástroji, stejně jako při komplexnějších skladbách. Rockové nahrávky mají energie jak od ČEZu a vyznívají skvěle.

2016 01 05 TST CEC 5

Při přepnutí digitálního filtru na FLAT se zvuk celkově lehce povznese z hutných basů do poněkud něžnější polohy, získá otevřenější scénu a více lehkosti. Rozdíly sice nejsou nijak výrazné, ale přesto znatelné a vokály Alison Goldfrapp nebo Diany Krall ihned dostaly zpět poezii a své emoce. Takhle se mi C.E.C. líbil víc než v nastavení PULSE, a velmi se pak svým zvukovým podáním blížil mému referenčnímu CaryAudio.

Byl jsem kvalitami CD3800 skutečně velmi mile překvapen a vzhledem k jeho rozumné ceně se jedná o výborný a univerzální stroj, který zcela jistě potěší každého audiofila - nejen každého "začínajícího hifistu". Palec nahoru!

Zesilovač AMP3800

Přiznám se, neměl jsem příliš povědomí o tom, že C.E.C. navrhuje a vyrábí zesilovače. Firma je známá především svými CD transporty, i když je pravda že v její produktové řadě jsou vedle několika modelů integrovaných zesilovačů i sluchátkové zesilovače, phono-předzesilovač a dokonce i elektronková integrovaná verze. Typ AMP3800 je koncipován jako doplněk pro player CD3800, tedy téměř "entry level", nicméně poctivé mechanické provedení, bohatá výbava, výkon 2x 64W @8Ohm resp. 2x 85W @4Ohm, a hlavně ani koncepce zapojení třídy A-SingleEnded bez celkové zpětné vazby, tomu nenasvědčuje. Osobně bych AMP3800 rozhodně řadil mnohem výše.

2016 01 05 TST CEC 6

Výrobce navíc uvádí, že zapojení zesilovače je plně symetrické s technologií LEF, popisovanou výrobcem jako nástroj eliminující vliv připojené zátěže (díky potlačení vlivu charakteristik tranzistorů), a využívá místo běžné regulace hlasitosti technologii IGM, která místo úrovně signálu na vstupu mění celkový zisk zesilovače. Jsou použity kvalitní součástky a upravené chassis, což spolu s topologií zapojení slibuje zvuk s minimálním zkreslením a dobrými parametry.

Zesilovač zaujme svým velkým displejem, který indikuje doslova všechno možné i nemožné, ale jen pomocí předdefinovaných symbolů (tj. nejedná se o proměnlivý displej) a chybí zde údaj o nastavené hlasitosti. Toto pojetí displeje, který vlastně nahrazuje několik LED diod, vypadá poněkud lacině a celkový dojem z přístroje zbytečně snižuje. Velký otočný regulátor vlevo je označen ne zcela jasným symbolem funkce, naštěstí je pod ním vše napsáno a podle očekávání umožňuje přepínání vstupů. Má opět jemný mechanický pohyb s příjemným pocitem určité setrvačnosti, a podobně jako u CD playeru občas navolený vstup přeběhne původně míněný cílový, samozřejmě vše za doprovodu cvakání a současného poblikávání několika kontrolek na displeji. Napravo je regulátor hlasitosti (resp. lépe řečeno zisku) s běžným kontinuálním chodem. Bohužel je průběh změny hlasitosti dost strmý, takže se při běžně používaných poslechových úrovních celá smysluplná regulace odehrává ve spodních cca 25% dráhy a je tudíž ne zcela komfortní. Nastavení hlasitosti z dálkového ovladače je už spíše zcela nekomfortní, protože minimální změna úrovně je prostě příliš velká.

2016 01 05 TST CEC 7

AMP3800 je vybaven jedním symetrickým XLR vstupem a třemi linkovými vstupy s RCA konektory, které se tísní po stranách velkého a za provozu dost horkého chladiče. Nad nimi jsou kvalitní a celkem dobře přístupné reproduktorové terminály, umožňující pohodlně připojit banánky nebo žíly průřezu až cca 4mm2.

A celkový dojem? Provedení AMP3800 na mě působí poněkud nevyváženě. Na jedné straně zajímavé technologie, kvalitní konstrukční prvky, vyčerpávající řízení všech funkcí, precizní provedení, a tedy i velká očekávání. Na straně druhé zcela zbytečné nedostatky, o kterých prostě museli konstruktéři v C.E.C. vědět, ale přesto je dokázali hodit za hlavu.

Totéž lze (bohužel) říci i o zvuku. Ten je i při dlouhodobém poslechu velmi příjemný, sytý a vyvážený, s pěkným vykreslením prostoru. Vokál je dobře hmatatelný a přesto neagresivní, čistý a přirozený, bez zkreslení. Nahrávky mají výborný bas a impuls. Jenže jim chybí lehkost a tedy i nejjemnější detail a emoce. Zvukový projev je takový až příliš spokojený, jak po nedělním obědě. I když je tato určitá lenivost znát pouze na určitých skladbách, dříve nebo později si ji uvědomíte. Specifikace přitom uvádí kmitočtové pásmo až 180kHz @-3dB/1W, ale tomuto údaji odmítám věřit. Zesilovač byl zapojen do zvukově neutrálních reprosoustav SHAN Sněhulák ManII. Zkoušel jsem i regálovky Xavian Primissima, které jsou na výškách o dost progresivnější, situace se nicméně zlepšila jen minimálně. Je tedy třeba k zesilovači vybírat vhodné reprosoustavy a "rychlé" reprokabely (nejlépe se osvědčily Silver-Ag), byť podle C.E.C. má být zesilovač teoreticky nezávislý na typu zátěže.

2016 01 05 TST CEC 8

Podle mého názoru AMP3800 nedosahuje plně kvalit skvělého playeru CD3800, který by si zasloužil i něco lepšího a hlavně čilejšího stájového partnera. Kombinace AMP3800+CD3800 je celkově velmi dobrá, nikoli však výborná. A to je škoda.

MĚŘENÍ

Tanečky kolem AMP3800

Za normálních okolností bych přidal měření, a text rádoby smysluplně uzavřel. Bohužel se během doby kdy jsem měl přístroje zapůjčené k testu odehrálo několik nepříjemností, které ovlivnily průběh testu a pak i poslechu. Po instalaci Win10 a návratu k Win7 jsem přišel o notebook a tím i o možnost měření spektra pomocí RME. Zesilovač mě při poslechu nepřesvědčil o uváděném frekvenčním pásmu a když jsem si připravil zapojení pro ověření uvedené specifikace měřením tvaru obdélníkového signálu 20kHz, podařilo se mi příslušný kanál AMP3800 změřit, ale ne zaznamenat.

Zjištěný průběh mě přiměl ověřit stejnosměrné parametry výstupu pro repro, a zjistil jsem s hrůzou, že reproterminály mají vůči kostře trvalý offset cca 0.7V.

Při běžném provozu to samozřejmě nijak nevadí, ale při galvanickém spojení výstupu se zemí nebo i vstupním konektorem může dojít k poškození přístroje (poznámka redakce: že není dobré dotýkat se zapojenými kabely zapnutých přístrojů platí ovšem naprosto všeobecně a v každém okamžiku!). V mém případě k tomu při měření parametrů a následném poslechu došlo (bez aktivace ochran zesilovače!), a proto zůstal tento jinak velmi zajímavý přístroj bez objektivního ověření dojmů z poslechu. Následně již přístroj nešel zapnout, akce vždy skončila indikací chyby.

Zadostiučinění s CD3800

Kvality playeru CD3800 jsem si jen chtěl ověřit alespoň improvizovaným měřením spektra pomocí osciloskopu. Zjistitelné parmetry jsou sice omezeny odstupem šumového pozadí cca -80dB, ale i tak je z průběhů vidět, že CD3800 je velmi vydařený stroj a potvrzují veskrze pozitivní dojmy z poslechu hudby.

2016 01 05 TST CEC m1

obr.1: signál 1kHz @-20dBfs z testovacího CD-generátoru. Ve spektru je vidět zbytek pilotního kmitočtu na cca 22kHz a slabé rušení na cca 40kHz, jinak je čisté a pro tento signál není ve výstupu znát žádná vyšší harmonická vzniklá zkreslením (THD) základního kmitočtu, lze tedy při této úrovni signálu očekávat čistý a přirozený zvuk.

2016 01 05 TST CEC m2

obr.2: signál 10kHz @-10dBfs z testovacího CD-generátoru. Tento vyšší vstupní kmitočet a zejména jeho vyšší úroveň již zřetelně produkuje 3. a 5. harmonickou, ale obě s odstupem kolem -45dB, takže zkreslení bude do 0.5%, což je na tomto kmitočtu docela solidní výsledek. Absence sudých harmonických jasně ukazuje na symetrické zapojení, tak jak to výrobce hrdě uvádí v dokumentaci.

2016 01 05 TST CEC m3

2016 01 05 TST CEC m4

obr.3: bílý šum (tj. signál se sejným obsahem všech frekvencí, v rámci možností CD formátu) s přepínačem dig. filtru v poloze FLAT (nahoře) a PULSE (dole). V oblasti vyznačeného kmitočtu 20kHz je vidět tvar omezení vysokých frekvencí v signálu, které se podílí na charakteru výsledného zvuku. Tyto obrázky jsou uvedeny jen pro informaci... a pro radost:)

Kč 35 800,- - CD 3800
Kč 35 800,- - AMP 3800

--- --- --- --- ---

KLADY

+ elegantní a precizní provedení obou přístrojů

+ výborná konektivita, funkcionalita, použití kvalitních dílů

+ rozhodně více než avizovaný "entry level" sestavy

+ příznivá cena

+ všestranný a velmi povedený player CD3800 s výborným zvukem

ZÁPORY

- zvuk a funkcionalita zesilovače AMP3800 nedosahuje kvalit CD3800

- zesilovač AMP3800 vyžaduje výběr reprosoustav

- USB vstup playeru umí zpracovat stream jen do 48kHz

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: High-End Audio Studio | www.highend.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio